Ljube Boshkoski - The Traitor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Prolet
    Senior Member
    • Sep 2009
    • 5241

    Ljube's Vnuk had his car burned down last night, It was a Rover and it had Bulgarian Number plates.

    How can this drustvo still exist?? What is the basis of being there?? Ljube is out of Hague why do they need money for??

    VMRO, Do you know why Ico is still supporting Ljube even saying that he was set up?? He knows exactly what happened, is he doing this on purpose to counter VMRO or does he think that Ljube is a real patriot?
    МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

    Comment

    • Soldier of Macedon
      Senior Member
      • Sep 2008
      • 13674

      Yeah, no problem Ico, Ljube had a gun to his head while he betrayed Johan ON CAMERA.

      He didn't look like a person under pressure to me, instead, he looked more like somebody ratting out his kinsmen to save his own ass. Piece of shit.
      In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.

      Comment

      • VMRO
        Senior Member
        • Sep 2008
        • 1462

        Originally posted by Prolet View Post
        Ljube's Vnuk had his car burned down last night, It was a Rover and it had Bulgarian Number plates.

        How can this drustvo still exist?? What is the basis of being there?? Ljube is out of Hague why do they need money for??

        VMRO, Do you know why Ico is still supporting Ljube even saying that he was set up?? He knows exactly what happened, is he doing this on purpose to counter VMRO or does he think that Ljube is a real patriot?

        Neznam beh, i don't pay Ico N any attention, never had, we shouldn't worry about Ico N's opinions.
        Verata vo Mislite, VMRO vo dushata, Makedonia vo Srceto.

        Vnatreshna Makedonska Revolucionerna Organizacija.

        Comment

        • Prolet
          Senior Member
          • Sep 2009
          • 5241

          The Ljube Boskoski saga is getting bigger

          МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

          Comment

          • Prolet
            Senior Member
            • Sep 2009
            • 5241

            Johan is taking A1 and Brat Ljube to court.

            SOM, how long will this klevetenje go on for??

            Ljube is doing his best to hold onto his political career.

            Бошковски монтира снимки и заглавува се подлабоко во неморал и кодошење


            Јохан ги тужи Љубе и А1 за фалсификат!


            Снимениот исказ на Љубе Бошковски трае повеќе од 10 часа, објаснува адвокатот на Јохан, Јордан Апостолски. А Јохан нема дадено исказ пред хашките итражители. Кога тие бараат од него да каже што знае, тој им вели: немам што да соработувам со вас, надополнува адвокатот на Јохан. Затоа, тој има фер предлог за екс-министерот: - Бидејки ги монтираат снимките, ајде да се собереме сите заедно, да ги емитуваме 10-те часа негов исказ и да видиме кој е кој и што збори.

            Ако тврди дека ја кажува вистината, ајде да побараме од Трибуналот да ја укине забраната за емитување на снимките и да видиме немонтирано што се кажува, нека одбере на која телевизија сака пренос, вели Апостолски и надополнува: - Ние веќе побаравме укинување на забраната!!!


            Монтирани клипови се ставени на јутјуб кои треба да покажат дека Љубе Бошковски не ги предава учесниците во Љуботен. Најпрво сведочи во 11 и 32, за веднаш потоа на снимката да се отиде во 11:42 часот истиот 23 ноември 2004 година. Вака монтираната снимка покажува дека Љубе добива документ изготвен од АРМ кој треба да го прочита. А фали делот каде некоја минута претходно, тој самиот го вади документот и вели: еве кои се организаторите и изведувачите на акцијата во Љуботен. Ова е дел од изјавата на Јордан Апостолски, адвокат на Јохан во Хаг.
            - Ако имаше снимка од Јохан, ке ја емитуваа, ама не ја емитуваат, зошто Јохан нема дадено никаква изјава пред хашките истражители. Кога бараа исказ од него, тој на своја штета им рече: немам што да сорабоптувам со вас и немам што да ви кажам, пријатно!- изјави Јордан Апостолски.
            Снимениот исказ на Љубе Бошковски трае повеќе од 10 часа, објаснува Апостолски. А Јохан нема дадено исказ пред хашките итражители. Кога тие бараат од него да каже што знае, тој им вели: немам што да соработувам со вас, надополнува адвокатот на Јохан. Затоа, тој има фер предлог за екс-министерот:
            - Бидејки ги монтираат снимките, ајде да се собереме сите заедно, да ги емитуваме 10-те часа негов исказ и да видиме кој е кој и што збори. Ако тврди дека ја кажува вистината, ајде да побараме од Трибуналот да ја укине забраната за емитување на снимките и да видиме немонтирано што се кажува, нека одбере на која телевизија сака пренос, вели Апостолски.
            На објавените снимки 1, 2, 3, 4 на јутјуб, Бошкоски директно ги посочува имињата на Јохан Тарчуловски и уште неколкумина припадници на МВР како единствени организатори на љуботенската акција, за која тој и Јохан беа обвинети од Хашкиот трибунал.
            Од исказот јасно се гледа дека тој се дистанцира од акцијата, префрлајќи ја одговорноста на организаторите предводени од Тарчуловски, а со одобрение на тогашниот претседател Борис Трајковски. Бошкоски се правдаше дека на снимките чита веродостоен извештај на АРМ, кој може да се најде на веб-страницата на Хашкиот трибунал.
            За случајот, Бошкоски доби ослободителна пресуда, а Тарчуловски е осуден на 12 години затворска казна. За лажното обвинување и клеветење со новите монтирани снимки 5,6 и 7 на јутјуб, адвокатскиот тим на Јохан подготвува кривични пријави. На најголемиот видео портал, ги ставил човек со слично име како првиот.

            Јохан не е сопственик на КОМЕТА

            На видео снимките, Љубе Бошковски тврди дека Јохан Тарчуловски е сопственик на агенцијата за обезбедување Комета во времето на љуботенските настани.
            - Тоа не е точно. Од првиот ден на основањето на Комета до ден-денес, ни Јохан Тарчуловски ни некое друго лице било или ќе биде сопственик на Комета. Единствениот газда на Комета од секогаш сум бил и ке бидам јас, Владимир Јовановски Бучук, изјави за Вечер сопственикот на Агенцијата за обезбедување Комета. Во својот исказ, Бошковски посочува дека преку 100 обезбедувачи на агенцијата Комета заедно со Јохан учествуваат во љуботенските настани.

            Здружение за поддршка на Тарчуловски
            Јалов обид на Љубе за спас на политичката кариера


            Во Здружението за поддршка на Јохан Тарчуловски се згрозени од обидите на Љубе Бошковски да ја спаси својата политичка кариера преку оцрнување и дискфалификација на Јохан Тарчуловски.
            - На монтажерот Љубе Бошковски не му беше доволно што на најподмолен начин го клеветеше Јохан Тарчуловски, па сега се обидува преку конструкции и монтажи да се спаси себеси преку префрлање на сопствената вина за предавството на Јохан, изјави Александар Колевски, претседател на Здружението. Според него, лицемерно и кукавички е што Бошкоски и неговите инсталации го обвинуваат Јохан, во време кога тој е во Хаг и нема можност да ја каже вистината.
            - Ако имаше грам вистина во тврдењата на Бошковски, сега работите ќе беа поинакви. Јохан Тарчуловски ќе беше на слобода. Ова е врв на лицемерието на Љубе Бошковски.
            Тој сега целосно го изгуби своето достоинство, углед и легитимитет, рече Колевски.

            ИВОНА Талевска
            ДЕЈАН Мишевски

            МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

            Comment

            • George S.
              Senior Member
              • Aug 2009
              • 10116

              currently there is a song going around how boskovski has bnetrayed macedonia & is in co hoots with sdsm.I don't know it might be on utube,.
              "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
              GOTSE DELCEV

              Comment

              • Prolet
                Senior Member
                • Sep 2009
                • 5241

                This Saga has hit rock bottom, it seems that Vlado Buckovski who was minister for defense at the time gave him that document in secret, its quite clear that his intentions lead to Johan being locked up.

                МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

                Comment

                • Prolet
                  Senior Member
                  • Sep 2009
                  • 5241

                  Vo Centar so Vasko Eftov

                  Here is part one of the show, its very interesting.


                  YouTube - Ljube Boskovski - intervju Vo centar so Vasko Eftov 1
                  МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

                  Comment

                  • Soldier of Macedon
                    Senior Member
                    • Sep 2008
                    • 13674

                    Look at the smiling traitor....you've got to like Vasko though, everytime he has interviewed a dickhead, he has been able to get right under their skin, this time being no exception, you can even notice the grin on his face after he makes the suggestion that Ljube is a 'predavnik na Makedonskiot narod' (traitor to the Macedonian people) lol.


                    And this, a real patriot, is what the fake 'brat' Ljube betrayed:
                    YouTube - Johan Tarculovski - izjava

                    Stay strong Johan.
                    In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.

                    Comment

                    • Bill77
                      Senior Member
                      • Oct 2009
                      • 4545

                      Originally posted by Soldier of Macedon View Post
                      Look at the smiling traitor....you've got to like Vasko though, everytime he has interviewed a dickhead, he has been able to get right under their skin, this time being no exception, lol.


                      And this, a real patriot, is what the fake 'brat' Ljube betrayed:
                      YouTube - Johan Tarculovski - izjava

                      Stay strong Johan.
                      Wow. I am speachless.
                      http://www.macedoniantruth.org/forum/showthread.php?p=120873#post120873

                      Comment

                      • Soldier of Macedon
                        Senior Member
                        • Sep 2008
                        • 13674

                        Here is the rat lying some more on TV:

                        YouTube - Brat Ljube predavnik
                        YouTube - Љубе Бошковски во вестите на А1
                        In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.

                        Comment

                        • Soldier of Macedon
                          Senior Member
                          • Sep 2008
                          • 13674

                          And the day that separated the traitor from the hero.

                          YouTube - Пресудата во Хаг-Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски
                          In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.

                          Comment

                          • Prolet
                            Senior Member
                            • Sep 2009
                            • 5241

                            SOM, Why is Sestra Ljube saying that he was not allowed to visit Johan's Children? Sonja Tarculovska would never stand in his way of doing so infact she stated that he never done this and he told Johan that he'd be a father figure to his children while Johan was still in jail.

                            SOM, Lets examine his accusations carefully, Ljube is stating that Grujo is doing this because he is taking all his VMRO members into his party and that everyone is abandoning VMRO. Why would Grujo feel threatened by Ljube?
                            МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

                            Comment

                            • Soldier of Macedon
                              Senior Member
                              • Sep 2008
                              • 13674

                              Prolet, like when Vasko cornered him and said something like, 'no matter what topic I bring up in relation to yourself you keep deflecting onto Gruevski and others'......coeko se zede i se poznava deka sea ni pamet mu ostana, even the reporters that interview him and are supposed to be on the 'same side' as he is appear to speak to him with contempt.

                              Ljube's accusations are unfounded, not everybody in Macedonia is as stupid as his current clique of 'supporters', who probably don't know themselves what he stands for exactly. He talks about Gruevski preparing for a name change yet he himself has advocated for 'northern Macedonia', the man stares blank faced into a camera while he tells lies that completely contradict his statements from the previous week, and so on.

                              I would like to examine all of the video's and highlight the exact moments of his treachery. I look at the bloke on the clips and I still can't believe the he of all people turned out like this. From a perceived hero to a caught-on-camera traitor - what a terrible failure he has been for the Macedonian people.
                              In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.

                              Comment

                              • VMRO
                                Senior Member
                                • Sep 2008
                                • 1462

                                The predavnik refers to himself throughout the interview in 3rd person, all the VMRO members that joined the party are kriminalci, people who could not get a position in VMRO, people who don't have the qualities and capacity to be politicians.
                                Verata vo Mislite, VMRO vo dushata, Makedonia vo Srceto.

                                Vnatreshna Makedonska Revolucionerna Organizacija.

                                Comment

                                Working...
                                X