Ljube Boshkoski - The Traitor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Prolet
    Senior Member
    • Sep 2009
    • 5241

    Gjorgjija, Ljube is taking TV Station Sitel to court for defamation, he has no shame that guy.

    Za Sramota!!
    МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

    Comment

    • George S.
      Senior Member
      • Aug 2009
      • 10116

      Well it sounded like him but he;s denying it but not saying anything on being a traitor.
      "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
      GOTSE DELCEV

      Comment

      • Prolet
        Senior Member
        • Sep 2009
        • 5241

        Gjorgjija, It was him alright he admitted it at the very beginning, if he is denying it now he is putting a thorn in his arse. The question now is what should be done to him by the public?? Maybe exile him somewhere?? Neka idi kaj Gjupcite
        МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

        Comment

        • Prolet
          Senior Member
          • Sep 2009
          • 5241

          SOM, It seems like court action will be taken against Ljube by the Tarculovski family for making false statements.

          ПРЕДАВСТВОТО НА ЉУБЕ ЈА ИЗНЕНАДИ ТАРЧУЛОВСКА


          Соња разочарана, Бошкоска на суд ќе ги докажува наводните изјави на Јохан

          Освен Љубе Бошкоски, за искривување на вистината ќе треба да одговара и неговата сопруга, Виолета Бошкоска. Соња најавува дека преку судски спор ќе бара Бошкоска да докаже кога и каде Јохан сведочел против Љубе


          Секоја нова изјава на екс-министерот Љубе Бошкоски носи нови разочарувања кај семејството Тарчулоски. Сопругата на единствениот Македонец осуден од Судот за Воени злосторства во Хаг, Соња Тарчуловска, е изненадена од односот на поранешниот хашки затвореник. Вели изјавата на Бошкоски, која е ставена на интернет порталот ѕоутубе и го променила мислењето за некогашниот пријател.

          Иако Соња слушнала дека постои писмен документ кој покажува дека Бошковски го клеветел Јохан, сакала да верува дека тоа не е вистина. Но кога со свои очи го видела сведочењето многу работи се смениле. Различен е и нејзиниот став за семејството Бошковски. Разочарана бидејќи долго била сведок на братските ветувања и поткрепи на некогашниот пријател.
          - Сосема поинаку е кога ќе слушнете дека постои некаков документ и кога тие изјави ќе ги видете и слушнете лично. Друго е кога ќе се уверите дека навистина некој го направил тоа за кое не сте сакале да верувате дека е така. Сега разбравме што се случувало овие пет години, а ние воопшто не сме знаеле. Откако ја видов снимката се променија многу работи и ми поминаа многу мисли. Едноставно се разочарав - вели Соња Тарчуловска.

          Освен Љубе Бошкоски, за искривување на вистината ќе треба да одговара и неговата сопруга, Виолета Бошкоска. Соња најавува дека Јохан преку судски спор ќе бара Бошкоска да докаже кога и каде тој сведочел против Љубе. Таа е изненадена од тврдењата на сопругата на некогашниот хашки затвореник. , за Бошкоски постои и видео снимка со која се се докажува. Наспроти тоа, за наводните изјави кои Јохан ги дал против поранешниот министер не постои ниту пишан, ниту видео документ. Причина за тоа, смета Соња, е фактот дека такви изјави воопшто и не постојат.
          - Тие што го познаваат Јохан знаат каков е и знаат дали тој би дал такви изјави. Не би коментирала дали Јохан знаел за изјавата на Бошкоски или не, тоа ќе треба сам да го каже и искрено се надевам дека ќе има можност тоа да го стори многу набргу - вели Соња.

          Во овој регион повеќе од десет години се водеа војни, но предавство се случи само во Македонија. Ниту во Словенија, ниту во Хрватска, дури ни во Босна, како ни на Косово, не се случи ниту еден офицер, а да не зборуваме за министер за внатрешни каков што беше Љубе Бошкоски, да излезе и да клевети сопствени полицајци. Од сите народи на Балканот само Македонец кодошеше Македонец. Снимките од изјавата на Бошкоски беа објавени на јутјуб. Телевизија Сител ги пушти истите тие снимки. По ова Бошкоски не само што призна дека навистина го клеветел Јохан, туку и поднесе тужба против новинарите Ивона Талевска и Драган Павловиќ Латас, бидејќи обвинувајќи го дека е предавник ја објавиле снимката со изјавата со која му нанесе штета на Тарчуловски, кого Трибуналот го осуди на 12-годишна казна затвор.

          МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

          Comment

          • George S.
            Senior Member
            • Aug 2009
            • 10116

            Has anyone made any contact with the Brat Lube organizations in the diaspora & inform them to stop sending Lube money & support ?I think there's one support group in Melbourne & one in the illawarra.If they don't know then they should stop sending their hardearned money.
            "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
            GOTSE DELCEV

            Comment

            • Soldier of Macedon
              Senior Member
              • Sep 2008
              • 13674

              I hope she takes them to the cleaners, cursed traitors.
              In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.

              Comment

              • Prolet
                Senior Member
                • Sep 2009
                • 5241

                Good Point Gjorgjija

                I believe that these groups remain inactive, i dont believe that people will be donating their funds to support that Predavnik. Unfortunately our history is full of traitors and we still dont have law and order in place.

                On the contrary our community leaders must do their very best do distance themselves from people like Ljube,Crvenko,Ljubco and the rest of these people who have only brought shame to our country.

                SOM, Realistically speaking how can our government protect itself from traitors like this? In most other countries people like this would either be locked up or exiled.
                МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

                Comment

                • Soldier of Macedon
                  Senior Member
                  • Sep 2008
                  • 13674

                  This traitor deserves worse, but for the sake of not resembling an animal as this dog has clearly shown himself to be, they should exile or imprison him immediately instead, Macedonia has no place for these sorts of traitors that work actively against the state and the Macedonian people.

                  How this maggot can show his face to those that once respected him, his friends and his family, after what he has done, is beyond me. He certainly doesn't lack audacity, the same type you would commonly find in a street dog.
                  In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.

                  Comment

                  • George S.
                    Senior Member
                    • Aug 2009
                    • 10116

                    You know how these traitors are selling out i wonder how much for.How much would they do it for1 millionEU or 2million??What's amillion or two?
                    "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
                    GOTSE DELCEV

                    Comment

                    • Prolet
                      Senior Member
                      • Sep 2009
                      • 5241

                      The Obedineti za Johan group sent a letter to Ico Najdovski which he read out loud on his radio station apparently the letter said that Ico is going to be punished by the Macedonian people in the same way that the Romanians punished Nicolae Ceausescu.

                      Ico also interviews Todor Petrov from the World Macedonian Congress.
                      МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

                      Comment

                      • Soldier of Macedon
                        Senior Member
                        • Sep 2008
                        • 13674

                        What are the contents of the letter, or a summary of it?

                        And what was Najdovski's response to the letter?
                        In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.

                        Comment

                        • Prolet
                          Senior Member
                          • Sep 2009
                          • 5241

                          He just read it out and then went on with the soopshtenija.

                          He reads the name out of the person who sent in the letter, i dont think it would be appropriate to write it on a public forum.
                          МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

                          Comment

                          • VMRO
                            Senior Member
                            • Sep 2008
                            • 1462

                            The Ljube Boshkovski zdruzhenie here in Melbourne will apparently change it's name, the members will vote, they might change it to some name such as "Braniteli".
                            Verata vo Mislite, VMRO vo dushata, Makedonia vo Srceto.

                            Vnatreshna Makedonska Revolucionerna Organizacija.

                            Comment

                            • Soldier of Macedon
                              Senior Member
                              • Sep 2008
                              • 13674

                              Why? Are they distancing themselves from him now? Or just changing spots so they can still come to the Preston social club and ask for handouts? The real Branitel was being betrayed by the namesake of their organisation.
                              In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.

                              Comment

                              • VMRO
                                Senior Member
                                • Sep 2008
                                • 1462

                                Originally posted by Soldier of Macedon View Post
                                Why? Are they distancing themselves from him now? Or just changing spots so they can still come to the Preston social club and ask for handouts? The real Branitel was being betrayed by the namesake of their organisation.
                                They want to distance themselves from him, it was in the Today Denes newspaper.
                                Verata vo Mislite, VMRO vo dushata, Makedonia vo Srceto.

                                Vnatreshna Makedonska Revolucionerna Organizacija.

                                Comment

                                Working...
                                X