Macedonian Humour

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • The LION will ROAR
    Senior Member
    • Jan 2009
    • 3231

    A Irishman was laying in bed next to his new greek girlfriend... aphrodite
    After having great sex, she spent the next hour rubbing his testicles. This was something she loved to do.
    As he was enjoying it, he turned to ask her "Why do you love doing that?"
    "Because.." she replied, "I really miss mine."
    The Macedonians originates it, the Bulgarians imitate it and the Greeks exploit it!

    Comment

    • George S.
      Senior Member
      • Aug 2009
      • 10116

      very funny.
      "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
      GOTSE DELCEV

      Comment

      • DedoAleko
        Member
        • Jun 2009
        • 969

        Разговарааат двајца пријатели :
        Дали ја имаш гледано женати вo очи за време на секс?
        - Еднаш, и ми дојде многу не убаво!
        - Зашто бе?
        - Па така сексам јас и среде секс се свртев кон вратата а таму жена ми стои и ме гледа право во очи, и ми падна едно незгодно ....

        Comment

        • Risto the Great
          Senior Member
          • Sep 2008
          • 15658

          ha ha

          Very funny Dedo.
          Risto the Great
          MACEDONIA:ANHEDONIA
          "Holding my breath for the revolution."

          Hey, I wrote a bestseller. Check it out: www.ren-shen.com

          Comment

          • George S.
            Senior Member
            • Aug 2009
            • 10116

            DA that's a good one. hahahaha
            "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
            GOTSE DELCEV

            Comment

            • DedoAleko
              Member
              • Jun 2009
              • 969

              Има две причини поради кои Грците не ја сакаат песната „Македонско девојче“:... прво, не сакаат „македонско“.... второ, не сакаат девојки.

              Comment

              • George S.
                Senior Member
                • Aug 2009
                • 10116

                very funny lwr especially the kid one.
                "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
                GOTSE DELCEV

                Comment

                • Coolski
                  Member
                  • Sep 2008
                  • 747

                  Some funny Macedonian Memes from the facebook group "Maco Memes"









                  - Секој чоек и нација има можност да успеат колку шо си дозволуваат. Нема изговор.
                  - Every human and nation has the ability to be as great or as weak as they allow themselves to be. No excuses.

                  Comment

                  • The LION will ROAR
                    Senior Member
                    • Jan 2009
                    • 3231

                    The Macedonians originates it, the Bulgarians imitate it and the Greeks exploit it!

                    Comment

                    • DedoAleko
                      Member
                      • Jun 2009
                      • 969

                      Откако зема кредит спију како бебе. Спију 2 сата, стану исплачу се пола сат, па продужу да спију.

                      --од ризницата на кумановски народни умотворби

                      Comment

                      • lavce pelagonski
                        Senior Member
                        • Nov 2009
                        • 1993

                        K-15 Macedonian Democracy K-15 - YouTube
                        Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

                        „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

                        Comment

                        • DedoAleko
                          Member
                          • Jun 2009
                          • 969

                          Vleva Blazo doma, i a zavarue Mara so najdobriot drugar...
                          Go vade pistolot i go ubiva, a Mara mu vika:
                          ---Blazo ako produzis vaka, site drugari ce gi izgubis.....

                          -----------------------------------------------------------------------------------

                          Blazo drze tezga na pazarot, ide edna zena tegavica, i mu vika:
                          ---Ce mi dais kilo patlidzani, ama ce i zamotas u vesnik, eden po eden posebno..
                          Blazo mota edno pola saat i a prasue:
                          ---Gotovo e voa, drugo nesto..
                          ---Kilo kromid, ama isto taka ce go zamotas i nego..

                          Zavrsil so motanjeto i vaa go prasue:
                          ---So se via sitnite zrnca?
                          ---Toa e leca, ama ne e za prodavanje...

                          -----------------------------------------------------------------------------------

                          Mara mu vika na Blazo:
                          ---Odi na ducanceto i kupi dva margarina.Ako ima jajca kupi 10....
                          Blazo ode, i se vraca so 10 margarina i vika:
                          ---Ima jajca....

                          ------------------------------------------------------------------------------------

                          Poplavena kanalizacija, i idat od Komunalec majstor i kalfa...
                          Majstorot skoknal u sahtata i do miskite u gomna vlegoli mu vika na kalfata:
                          ---Dete daj papagajka, gledaj i uci....
                          Se piknal majstorot do gusata i mu vika:
                          ---Dete daj kluc 18..
                          Pak nurnal, a popravil, izleva od gomnata, se brise i mu vika:
                          ---Dete, uci zanaet, oti cel zivot ce podavas klucevi...

                          ------------------------------------------------------------------------------------

                          Blazo i Mara, odat na 20 Godisninata od Matura na Mara...
                          Eden od prisutnite, gi prazne casite non-stop i Blazo a prasue Mara:
                          ---Maro go znais li via?
                          ---Ee kako ne, ami decko mi bese 5 godini, i od kaa se skarame pocna da pie,
                          i eve go ne e prestanat...
                          ---Lelee, ami uste li slave?...........

                          -------------------------------------------------------------------------------------

                          Blazo otisol na safari u Kenija, se vratil nogu depresiven...
                          Risto ne izdrzal i go prasue:
                          ---More Blazo, so si vaka goa natazen daa?
                          ---Moram da ti priznaam Risto, na safarito edna mecka me izeba..
                          ---Auuuu Blazo bre...i kako, bole li?
                          ---Ee kako ne, ni pise, ni se javue....

                          -------------------------------------------------------------------------------------

                          Ode Mara u slatkarnica i prasue:
                          ---Imate li torta, ednata kora da e zagorena troa?
                          ---Aman bre, zosto ti e takva?
                          ---Da misle Blazo, deka ja a napravi...

                          -------------------------------------------------------------------------------------

                          Amerikanecot vika;
                          ---Mojta zena e prava lavica...
                          Francuzinot vika;
                          ---Mojta e elegantna goa gazela..
                          Kavadarcanecot vika;
                          ---I mojta na covek ne lice...

                          -------------------------------------------------------------------------------------

                          Sinot istegnat na krevetot, gleda TV a tatko mu vika:
                          ---So si se ispruzil gjoa vol, ide zimoto, odi kupi mu drva na decata...
                          ---Ic, da ne te bole k***t za mojte deca, ti kupi mu prvo na tvojte.....

                          -------------------------------------------------------------------------------------

                          Risto na gosti kaj Blazo, i ce spie kaj niv.
                          Ama stanot tesen, i legnale site trujca u spalnata.
                          Utreto stanuat, i Risto mu vika na Blazo:
                          ---Nezgodno mi e vaka, ama ce ti kazam, Mara tvoa, cela vecer me drzese za k***t.
                          ---Ma kakva Mara bre, ja te drze, so e sigurno, sigurno e...

                          -------------------------------------------------------------------------------------

                          Blazo i Mara odat niz suma, i Mara vika;
                          ---Blazo, se mislam deka ce mi go opnis ednas...
                          ---Ne bre Mare ti pa...
                          Odat uste iMara pa vika;
                          ---More, ja mislam deka ce mi go pernis, garant...

                          ---Mare, so lafis ma, nema vrska..
                          odat podlaboko u sumata i Mara mu vika;
                          ---Blazo, a da mi go prenis ti ednas, da ne go mislam a?

                          -------------------------------------------------------------------------------------

                          Nas policaec, zastanue Skopjanec kasnoto vecerta i mu vika;
                          ---Dete, aj da duvas da vidime kolku imas ispieno..
                          ---Necu da duvam....
                          ---Dete duuni ti, oti ja ako duunam, a eba zabranata....

                          -------------------------------------------------------------------------------------

                          Ucitelkata, gi prasue decata so mu rabotat roditelite, i kako ziveat, a Trajceto vika;
                          ---Mojta majka e prostitutka, zarabotue nogu, ni zivejme ubavo i imame se so ni trebe.
                          Aceto vika;
                          ---Mojot tatko e policaec, on pise kazni, malku za drzavata, malku za nas, ni zivejme, ubavo, i imame se so ni trebe..
                          A maloto Pere vika;
                          ---Da ne se na Trajceto majka mu, i na Aceto tatko mu, i ni ce zivejme ubavo...

                          -------------------------------------------------------------------------------------

                          Voze avtobuvceto od Marena za Kavadarci, se voze edno ciclesto mome,
                          a dvajca maski a zadevat;
                          ---Mome ce ti dajme 20evra, ako ni gi pokazis cickite..
                          ---Dajte mi 50evra, i ce vi pokazam kaj sum operisana od slepo crevo..
                          Oni se slozuvat, i davat parite i vikat;

                          ---Aj sea pokazi..
                          U tia moment, avtobuvceto zastanue pred Novata Bolnica, i mometo vika;
                          ---E tuka me operisaa...

                          -------------------------------------------------------------------------------------

                          Mara mu se zale na Blazo;
                          ---Blazo bre, kaa se gledam u ogledalto, gledam zena ostarena, seta brcki i celulit, cickite mi visat.....More kazi nesto da me razveselis....
                          ---Maro, gledas djoa sokol.

                          -------------------------------------------------------------------------------------

                          Vikat..ako piis mleko, stanuvas pojak..
                          Ee, aj ispij 10 casi mleko, i probaj da go mrdnis zidot..
                          Ne biva, neli...
                          Aj ispij 10 rakii, i zidot sam pocnue da se mrda....

                          -------------------------------------------------------------------------------------

                          Risto go prasue Blazo;
                          ---Blazo, koi zeni povice i sakas, nia nogu so lafat, ili nia drugite?
                          ---Koi drugi bre?

                          -------------------------------------------------------------------------------------

                          Blazo voze pijan, i go zastanue policaec;
                          ---Ti imas pieno, aj kazi so piese?
                          ---Napisi Smederevka, nema sansi ti da napisis Chardonnay....

                          -------------------------------------------------------------------------------------

                          Blazo kaa i sekoa den, izleva letva pijan od kafeneto, a eden cajkan go prasue;
                          ---More ti pijan li si?
                          ---Aa, ti nov li si bre?

                          -------------------------------------------------------------------------------------

                          Za vreme na rucukot Blazo a prasue Mara;
                          ---Maro, so ce napravis, ako doznais deka imam svalerka?
                          ---Odma ce objavam u vesnikot...
                          ---Heheh, u vesnikot...e so ce napisis mori Maro?
                          ---Pogrebot ce se odrze, u Gradskata Kapela u 12h...

                          -------------------------------------------------------------------------------------

                          Se mole Opstina Kavadarci da gi prosire klupite po gradot, da moze da se legne na niv

                          Zdruzenie na Alkoholicari Kavadarci...

                          -------------------------------------------------------------------------------------

                          Blazo go prasue sefot;
                          ---Sefe, moze li deneska porano da me pustis, da i pomognam na Mara ciste, prae generalka...
                          ---Ne biva Blazo....
                          ---Too sefe, znaev deka mozam da ti veruam...

                          -------------------------------------------------------------------------------------

                          Novinar go prasue cigo;
                          ---Cigo, de kazi kako ziveis;
                          ---Vidi sea bratu......nemam struja, nemam voda, nemam rabota, nemam leb..... ma nema so nemam....

                          -------------------------------------------------------------------------------------

                          Pravat anketa novinari za sexot, i dosle u nasite gorni sela,
                          vlevat u seloto, gledat eden dedo i snaata u dvorot, i go prasuat dedoto;
                          ---Dedo so mislite za sexot?
                          ---Vidi sea vnuce, mene vaa cena na grojzeto ne mi se bendisue, malku pari e daa...
                          Snaata se zamesue;
                          ---Abe tate, ne te prasuat za grozjeto, tuku za sexot...
                          ---Snao, ja kazuvam mene so me ebe, a kaa ce te prasat, ti kazi tebe so te ebe...

                          -------------------------------------------------------------------------------------

                          Za vreme na rucukot, maloto Pere go prasue tatko mu;
                          ---Tato, ti zosto se ozeni za mama?
                          Blazo stava naapan, i vika na Mara;
                          ---Ee mori, i na Pereto ne mu e jasno.....

                          -------------------------------------------------------------------------------------

                          Se zene Blazo i legnue so Mara prvata bracna noc.
                          Posle sexot Blazo a gleda Mara zima livce i tefter i pise nesto;
                          ---Maro so pravis?
                          ---Te ocenuvam, ama edvaj 2 ti stavi...
                          Utre vecerta, zapnal Blazo ama dobil 3 za ocena..

                          Fanal Blazo da se rane samo proteini, ovosje, i edna vecer konecno dobil--odlicen 5.
                          Posle toa nikako da a cepne Mara 3 meseci i ona mu vika;
                          ---Dobre bre Blazo, mislis li da me izebis ili ne?
                          ---Da be, pa da si a rasipam 5....

                          -------------------------------------------------------------------------------------

                          Dvujca pijanici cutuk pijani,sedat u parkot i si praat muabet;
                          ---Slusaj vamu, sea voa siseto ce go skrijam zad grb, i da pogodis u koa raka e..
                          ---Ako pogodis, uste ce piime, ako ne, prekinujme so pienjeto...
                          ---U levata raka e...
                          ---Moree, razmisli ubavo bre daa...

                          -------------------------------------------------------------------------------------

                          Otisla Mara, da go prizne Blazo u zatvorot;
                          ---Kako ti e tua Blazo?
                          ---Isto kaa doma Maro...
                          ---Auu me radue, a kako toa?
                          ---Pa taka; Jadeneto zagoreno i nikakvo, kosulta ne ispeglana, nema sex, i ne me pustat nigde da ispadnam...

                          -------------------------------------------------------------------------------------

                          Se javue tip na radio, i go prasuvat;
                          ---Alo, dobar den, koj e na linija?
                          ---Zdravo, sakam da ostanam anonimen, numu posle Blazo rekol voa, rekol noa...

                          -------------------------------------------------------------------------------------

                          Kako nastanala crtkata na brojot 7;

                          Mojsie gi pravel 10 zapovedi, i stignal do 7 zapoved.
                          Se kacil na drvoto, i mu vikal na narodot nasobran dolu;
                          ---Znaci; 7 zapoved glasi;

                          ---Ne ja posakuvaj zenata na svojot prijatel...
                          A pa odozdola, narodot pocnal da vika;
                          ---Preskrtaj a broj 7, preskrtaj a broj 7....

                          -------------------------------------------------------------------------------------

                          Mara mu vika na Blazo;
                          ---Blazo, aj da rabotime nesto zaednicki.
                          ---Aj da se sexame Maro..
                          ---Ne, ne,... nesto so i ti znajs da go rabotis...

                          -------------------------------------------------------------------------------------

                          Kaa ce i kazis nesto na zena ti, i ona kaa ce rece;
                          ---Soo???
                          Toa e ne so ne te cula, tuku ti dava sansa da go smenis,
                          toa so si go kazal....

                          Comment

                          • DedoAleko
                            Member
                            • Jun 2009
                            • 969

                            Како да препознаете Македонец на плажа

                            Ако сте летувале во место каде одат голем број македонци сигурно ќе препознаете барем некој од нашите туристи во овој опис. Не се промашуваме на плажа – секогаш најгласни, најбројни, со лименки пиво и музика од телефон во наша близина.
                            Ајде малку да се насмееме на сопствена сметка.





                            Како се однесува македонец на плажа:

                            1. Стани во 4 сабајле и оптегни пешкирите за да зафатиш 6 лежалки задолжително во прв ред - 2 на сонце, 2 на сенка и 2 за секој случај. После врати се во кревет и спиј до 12 на пладне.

                            2. На просечен Македонец му требаат 8 квадрати на плажа - 5 за пешкирот и 3 за апостолките.

                            3. Ќе си понесеш лап топ, ајпод, блекбери, камера и задолжителен апарат. Треба ли да ставиш слика на Фејсбук за сите да знаат кај си. Нормално дека треба.

                            4. Ако немаш сунцобран, намести се така што сунцобранот на комшиите да те покрива тебе после ручек. Не си ти крив што не испланирале. И нормално, ако планираат да го поместуваат, да – треба да почнеш да ццкаш и да префрлаш индиректно.

                            5. За деца до 12 години нема потреба да се инвестира во купачи. Деца се.

                            6. Децата најдобро се повикуваат да излезат од вода од 200-250 метри, со јака децибелажа.

                            7. Ако не излезат, најдобро е тука на лице место да ги истепаш. Да се види кој е вистински родител.

                            8. Задолжително купете од крофните што ги шитка крофнарот и ги допекува на сонце цел ден. Освен крофна без лубеница на плажа не се може, а корите да се остават покрај кантата. И праските исто. Да не се мачат осите да влегуваат во кантата.

                            9. Цигарите најубаво се гасат збрцани во песок. Со кармин на пикавецот, да се знае која е госпоѓа на плажа.

                            10. Свекрвата најубаво се оговара на плажа и тоа со новата пријателка од Србија која лежи 5 лежалки подалку од твојата.

                            11. Ако не ти е сменета постелнината наутро, на рецепција се правиш пуздер! Зашто дома секој ден ја менуваш.

                            12. Пивнуваш пиво, одиш на пливање и после зимаш ново, ладно. Затоа е ол -инклузив!

                            13. Кога ручаш, децата треба да трчаат наоколу по другите маси и хистерично да се дерат. После да заспијат поубаво.

                            14. Ако ти заѕвони мобилен, викај погласно, зашто те бараат дури од Македонија па не се слуша. Обавезно раскажи кај сте, што праите, колку ви е јако.

                            15. Купачите најубаво се сушат опнати на сунцобранот горе.

                            16. Шведската маса е за да земеш од се и најдобро во иста чинија- кој вика дека не идат риба и баклава?

                            17. Не си бил на море ако не купиш оригинална Луј Вутон ташна на плажа.

                            18. Кога цел хотел ќе си легне, излегуваш на балкон и играш јамб или табла со пластични коцки до 4 сабајле. Пред да легнеш, одиш и ги местиш пешкирите за утре.

                            Comment

                            • George S.
                              Senior Member
                              • Aug 2009
                              • 10116

                              very funny in deed.
                              "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
                              GOTSE DELCEV

                              Comment

                              • DedoAleko
                                Member
                                • Jun 2009
                                • 969

                                Кумот му вели на Блажо:
                                - Блажо морам да ти кажам една лоша и една полоша вест.
                                - Ај да не ме шокираш два пати, кажи ми ги наеднаш, со една реченица.
                                - Блажо, некој ни ја работи жена ти!

                                Comment

                                Working...
                                X