Nikola Gruevski

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Bill77
    Senior Member
    • Oct 2009
    • 4545

    Originally posted by George S. View Post
    In answer to your question i think you prefer to be a greek probably.
    That was not my question.

    Here it is again
    "Show me where i'm advocating the ventilator?"

    If you can't proove it, ne dzvakaj lajna.

    PS: i'm not interested in private messages George. ne se krijaj.
    Last edited by Bill77; 03-04-2011, 09:31 AM.
    http://www.macedoniantruth.org/forum/showthread.php?p=120873#post120873

    Comment

    • George S.
      Senior Member
      • Aug 2009
      • 10116

      one thing's for sure is you are confused about the 8 ray sun symbol & the corresponding flag of today that it's not the same.As i said i prefer the 16 ray sun & you haven't stated which you prefer.THe way you are responding you might prefer the ventilator.Personally i don't care .Macedonia is so fucked up there's nothing we can do.Just live at peace with everyone.
      Last edited by George S.; 03-04-2011, 09:51 AM.
      "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
      GOTSE DELCEV

      Comment

      • George S.
        Senior Member
        • Aug 2009
        • 10116

        Bill your right i don't think anyone can infer by asking a question about the 8 ray sun that they are for the ventilator.Sorry if i gave you that impression.I hate the ventilator because it is not only a true representation but it is a compromise on our real flag the 16 ray sun.
        "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
        GOTSE DELCEV

        Comment

        • Bill77
          Senior Member
          • Oct 2009
          • 4545

          I take it as an apology, lets move on mate
          http://www.macedoniantruth.org/forum/showthread.php?p=120873#post120873

          Comment

          • George S.
            Senior Member
            • Aug 2009
            • 10116

            It is bill thanks sport.
            "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
            GOTSE DELCEV

            Comment

            • indigen
              Senior Member
              • May 2009
              • 1558

              "DUPENite" i nivnite LAZHNI VETUVANJA

              ИНТЕРВЈУ НА МИНИСТЕРОТ МИЛОШОСКИ ЗА ЕЛЕФТЕРОС ТИПОС: РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА НЕМА ДА ОТСТАПИ ОД ДВОЈНАТА ФОРМУЛА ЗА ИМЕТО
              30.10.2007

              „Три дена пред средбата на спец. посредник на ОН со преговарачите на Грција и ПЈРМ, МНР на Скопје А. Милошоски го потврдува неотстапувањето на неговата Влада: настојување на двојно име и, во случај на вето, „резервна стратегија“ која ќе има за резултат крај на играта за името, подразбирајќи дека ќе дојде до обраќање на ПЈРМ до ОН и ќе се бара признавање на уставното име.


              Потврдува дека нема планови за создавање на „Голема Македонија“ и провоцира карактеризирајќи ја одлуката за вето како „стратегија на нелогичните губитници“. МНР на ПЈРМ истакнува дека името е „камен темелник“ на националниот идентитет на „неговата малата земја“, велејќи карактеристично: „не се работи за името на Кока Кола за да се размислува дали Кока Кола Лајт“.

              Дали е дојдено времето за еден нов предлог од страна на ОН, со цел да се најде заеднички прифатливо решение на проблемот со името со ПЈРМ?
              - Верувам дека треба да продлжиме со разговорите во врска со билатералната разлика што ја има РГ со РМ, но треба исто така да дадеме време за временската рамка во врска со новите предлози.

              Грчката Влада јасно ја стави на знаење намерата за ставање на вето на зачленување на ПЈРМ во НАТО, доколку претходно не се постигне решение. Дали ова не претставува мотив да покажете компромисност?
              - Билатералниот проблем со името не се вбројува во критериумите за членство во НАТО. Второ, Грција, како најстара членка на НАТО во регионот, треба да даде предност на заедничката цел на Алијансата за зајакнување на безбедносната архитектура на Балканот во врска со нејзините хронични билатерални и несфатливи оспорувања. Од оваа причина, токму сега, во пресрет на предизвикот со Косово со кои сите се соочуваме, поддршката на Евроатлантските перспективи на реегионот е стратегија на раководство што име широки хоризонти, додека употребата на вето е стратегија на нелогични губитници. Верувам дека кај мнознството на членовите на грчката Влада ќе надвладее стратегијата на лидери со широки хоризпнти.

              Конечно, во 1995 год. ја потипишавме ВС, врз основа на која Македонија се согласи на промена на своето знаме и Грција дека нема да го попречува нејзиното пчленство во меѓународните организации. Освен тоа, доколку Грција потклекне на предизвикот да ги прекрши овие одредби и да го блокира нашето членство во НАТО, тогаш ќе ја оспори ВС и на РМ ќе и го даде правото да пристапи кон резервната стратегија, нешто што ќе има резултат крај на игрите со името.
              [AMNEZIJA GI FATILO DUPENITE zatoa shto zaboravile za kako VMRO-DPMNE vo 1993 "privremenoto ime" (bez istaknuvanje na znameto) vo ON go smetashe za ANTIUSTAVEN PREDAVNICHKI CHIN!]

              Времената спогодба на на која се повикувате, ја забранува иредентистичката политика што ја водите...
              - Најдобар доказ дека историјата на иредентизмот е една лажна реторика што им служи на дипломатските и внатрешнополитичките цели во Грција е фактот што во текот на 16 – години на наша независност, не доде до ниту еден инцидент од безбедносен карактер меѓу РГ и РМ. Напротив, економијата, туризмнот и културната размена значително се зголемија. Пред повеќе месеци грчката армија отвори работилница за изучување на грчкиот јазик во најголемата наша касарна, со цел нешите офицери да научат грчки. Ова и многу други работи се факти што ја докажуваат добрата соработка.

              Дали би можеле да прифатите едно сложено име близу до вашето уставно име?
              - Не се работи за името на Кока Кола, така што да си помисли некој дали може Кока Кола лајт да биде прифатливо или не. Се работи за нашето уставно име што претставува камен темелник на националниот идентитет на една мала држава. Се работи за законски одбраното име на една млада држава кое суштински придонесува за неговата кохезија и стабилност. Конечно, се работи за меѓународно право што и дозволува на секоја земја да го брани правото на своето име. Од овоие причини сакам да подвлечам дека, ако за грчката Влада прашањето за името е политичко прашање, за мојот народ тоа е национално прашање.

              Очекувате ли нови признавања од други држави?
              - Првото признавање на нашата независност дојде од страна на Бугарија и ние никогаш нема да го заборавиме овој пријателски чин во тие тешки времиња. Следеа Русија, Тирција, Кина и многу други, а како последни, САД, Полска и пред извесно врме Канада – вкупно 120 земји. Оваа постапка не само што ќе продлжи, туку се надевам дека во наредните години, еден ден и Грција ќе најде храброст и ќе не признае под нашето уставно име. Знам дека, денес, ова предизвикува реакции но навистина верувам дека не е невозможно, доколку размислуваме логично и дадеме предност на нашата заедничка иднина. Денес, Грција не признава како ПЈРМ и ние сме партнери. Кога ќе не признае како РМ ќе бидеме сојузници. Од неа зависи.

              Која беше причината за преименување на Скопскиот аеродром во „Александар Велики“, што, оправдано, предизвика силни реакции?
              - Не се работи за кршење на Времената спогодба, ниту за провокација, туку поинаква гледна точка. Грчкиот пристап кон историјата е апсолутен, додека нашиот е рецептивен. Македонците веруваат дека славата на една толку голема историска личност како Александар Велики ги надминува националните граници на една држава и не би требало да им се забранува на другите да го почитуваат. Како што и историското наседство на Карло Велики се подели меѓу Германците, Французите и Италијанците без горчина.

              [Tuka mozhe da se vide kako DUPENITE go smetaat ALEKSANDAR MAKEDONSKI!]

              Дали постои можност да се смени името на аеродромот, со цел да се олеснат вашите напори за членство?

              - НАТО не се занимава со имињата на државитге и на аеродромите, туку со заедничката регионална заложба за поголема безбедност и развој на демократијата. Одлуката за името на аеродромот на нашиот главен град беше донесена од страна на Управниот Одбор на јавното претпријатие на аеродромот и не сум чул дека размислуваат за промени. Но, знам дека имаат намера да пристапат кон меѓународен тендер и долгорочна концесија со неговото управување.

              Дали го сметате сигурно членството на ПЈРМ во НАТО?
              Имаме уште многу да сработиме во реформите на повеќе области, со цел да ги исполниме критериумите за членство. Но, дека имаме способност и обврска да ги споделуваме одговорностите во мисиите на НАТО во Авганистан, и во корелација со нашето учество во мисијата во Ирак, не прави да се чувствуваме дека веќе со една нога сме во НАТО. Од оваа причина, очекуваме, заедно со нашите партнери, Албанија и Хрватска, да бидеме поканети за членство во НАТО на Самитот во април 2008 во Букурешт.

              Во случај на независност на Косово, дали сметате дека е можен обид за создавање на една голема или поголема Албанија?

              - Епохата на големите држави припаѓа на минатото. Грчката голема идеа, Санстефанската Бугарија или една Голема Македонија ќе останат закачени на ѕидовите на старите карти во музеите. Последниот неуспешен обид беше планот на Милошевиќ за Голема Србија, кој заврши со крвави војни и многу страдања на Српскиот народ.

              Тоа е најдобрата лекција за некои албански екстремисти. Конечно, Блаканот е многу мал за да се усвојат идеи за големи држави, освен идеата за една поголема НАТО и една поголема ЕУ. Оваа идеа, Европска Голема Идеа, треба да биде наша заедничка цел.


              Извор: МИА

              Comment

              • fyrOM
                Banned
                • Feb 2010
                • 2180

                Sometimes things might look like they are moving slowly but sometimes things just take time...anouther kick in the right direction.


                Utrinski Vesnik to Close, Dnevnik, Vest on Shaky grounds...



                Thursday, 10 March 2011

                Closure of Utrinski Vesnik, layoffs at Dnevnik, Vest and Tea was the announcement by MPM (Media Print Macedonia), the company who prints numerous daily newspapers.

                According to MPM, Utrinski Vesnik will layoff around 50 people, which means it will cease to exist within a month. 10 layoffs are foreseen at Dnevnik and only 2 at printed daily Vest.

                This informaiton caused strong reaction among journalist employed by Utrinski Vesnik.

                An ultimatum was issued to Srgan Kerim, the head of MPM asking him for rationalization among management staff instead of journalists. Journalists at Utrinski, Dnevnik and Vest have scheduled a strike on Tuesday in front of MPM's building.

                Comment

                • Mactruth
                  Junior Member
                  • Dec 2010
                  • 91

                  EP's foreign affairs committee adopts resolution on Macedonia




                  BRUSSELS, Belgium -- European Parliament (EP) members backed a draft resolution Wednesday (March 16th) calling for the opening of EU accession talks with Macedonia. The resolution, drafted by EP Rapporteur Zoran Thaler, was adopted in a 49-7 vote with three abstentions during debates in the foreign affairs committee. Thaler notes Macedonia has made substantial progress in the past 20 years, though there are still unresolved issues related to the lack of political dialogue, inter-ethnic relations, media and judicial independence. The document is to be discussed further at a plenary session in April. (MIA, Makfax, A1 - 16/03/11)

                  Comment

                  • Mactruth
                    Junior Member
                    • Dec 2010
                    • 91

                    Macedonia's Gruevski, Crvenkovski fail to reach agreement



                    SKOPJE, Macedonia -- The main opposition party SDSM will not drop its boycott of parliament unless the ruling VMRO-DPMNE meets its key demands concerning the electoral code, updating voting lists and unfreezing the bank accounts of A1 TV, SDSM leader Branko Crvenkovski said on Tuesday (March 15th) after a marathon meeting with Prime Minister Nikola Gruevski. Beyond that, Crvenkovski is not ruling out a potential boycott of possible snap elections. Gruevski says the SDSM lacks public support, and is making these demands as an excuse to avoid participating in early elections. The VMRO-DPMNE says that all of SDSM's demands for free and democratic elections have been met except for the one referring to the composition of election boards. Gruevski says that a law on media could be drafted after the elections and that he cannot interfere in judicial decisions regarding A1's bank accounts. (Kanal 5, MIA, Alsat M - 15/03/11)

                    Comment

                    • indigen
                      Senior Member
                      • May 2009
                      • 1558

                      Originally posted by indigen View Post
                      ПОЛИТИКА

                      Со смена на кормиларот заврши Дванаесеттиот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ

                      ГРУЕВСКИ ГО НАСЛЕДИ ГЕОРГИЕВСКИ

                      Пишува: Рената МАТЕСКА

                      * По изборот, новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, најави конструктивност во дејствувањето на опозицијата и кадровски освежувања.
                      * Не ја напуштам екипата, туку од центарфор се префрлам во бек, им порача Георгиевски на своите сопартијци, обраќајќи им се за последен пат во улога на партиски лидер.

                      Љубчо Георгиевски по 13-годишно раководење со најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ му го препушти партискиот трон на својот помлад колега, Никола Груевски, а самиот за себе ја избра помалку експонираната функција - почесен претседател. Никола Груевски е новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, избран на партискиот конгрес во Охрид, на кој финишираше едномесечната лидерска трка каде што Груевски освои 220 гласа. Вториот кандидат, Марјан Ѓорчев, освои само 69 гласа и зад себе ја немаше поддршката на Георгиевски.



                      Време е ВМРО-ДПМНЕ да покаже дека може да и помага на Македонија и во опозиција, истакна во својот говор Никола Груевски.

                      Тој потенцираше дека прва негова цел ќе биде ВМРО-ДПМНЕ повторно да ја преземе водечката улога во Македонија, да ги забрза развојот на земјата и влезот во ЕУ пред поставениот рок од 10 години. Изразувајќи поддршка на натамошната имплементација на Рамковниот договор, тој рече дека ќе инсистира на враќање на протераните Македонци, разоружување на екстремистичките групи и владеење на правото на целата територија.

                      Потребни се повеќе експерти во нашите редови за да ја совладаме пропагандната машинерија на СДСМ, која засега им е единствено оружје. Од 15 септември наваму живееме во време на апсурди и погрешни чекори на Владата, кои СДСМ ќе ја одведат во пораз. Сведоци сме на ретроградни процеси во државата, отсуство на јасна визија за нејзината иднина, непотизам, нарушена безбедност и веќе на наредните избори граѓаните ќе ја казнат големата измама што се случи на 15 септември, коментираше новиот лидер Груевски.

                      ПРОПУСТИ

                      На Македонија во моментов & треба опозициски лидер од технократски профил, сличен на грчкиот премиер Симитис, потенцираше Георгиевски во оценката за својот наследник, образложувајќи зошто се одлучил на тронот да го искачи Груевски, а не Марјан Ѓорчев, својот долгогодишен соработник. Георгиевски на заминување апелираше до новото раководство на ВМРО-ДПМНЕ да ја продолжи соработката со Стојан Андов и со ДПА. Коментирајќи ги пропустите во владеењето на неговата влада, Георгиевски истакна дека згрешил што сите партиски функционери во 1998 година ги прекомандувал во државни функционери и што дозволил во партијата да ескалираат внатрешни кавги.

                      Со оглед на сегашните околности, јас сум варијанта што уште осум години ќе ве држи во опозиција. Затоа изберете лидер што ќе ве води во предвремени избори, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ е единствената алтернатива во Македонија, истакна Георгиевски ставајќи си се самиот себеси во редот на Делчев, Карев и други истакнати личности од македонската историја.

                      Инаку на партискиот конгрес не пристигна Доста Димовска, некогашниот столб на ВМРО-ДПМНЕ, која не ја прифати во последен момент испратената покана. Но, затоа присутен беше Војо Михајловски кој заедно со отсутниот Ламбе Арнаудов доби пофалби од Георгиевски.

                      ПРОМЕНИ

                      Никола Груевски веќе почнал со кадровското редизајнирање на ВМРО-ДПМНЕ избирајќи ја Ганка Самоиловска - Цветанова за потпретседател на партијата, а Ден Дончев за генерален секретар. Во извршниот Комитет се и Љупчо Балковски, Марјан Додовски, Трајко Славевски, Ѓорѓи Оровчанец, Сашко Кадев, Игор Гиевски, Живко Попов, Жарко Караѓовски. Извршниот Комитет не е целосно пополнет, оставени се места за општинските комитети од внатрешноста, како и за претставниците на партискиот подмладок. Се очекува да бидат сменети и регионалните координатори. Според сознанијата, редизајнирањето ќе има реформски предзнак кој нема да оди на штета на единството и консолидирањето на партијата.

                      Ривалот на Груевски, Марјан Ѓорчев, се повлекува од функционерската работа во партијата, како и од функцијата координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието.

                      Одлуката за оставка од координатор на пратеничката група ја донесов од причина што изгубив на изборите за лидер на партијата, како и од фактот дека е формиран нов извршен комитет кој, најверојатно, ќе треба да гради поинакви односи со пратеничката група. Но, останувам пратеник и член на ВМРО-ДПМНЕ, изјави Марјан Ѓорчев.



                      Za potsetuvanje od kade proizleguva Gruevski,
                      Za potsetuvanje na onie koi se so kuso pamtenje!

                      Comment

                      • Pelister
                        Senior Member
                        • Sep 2008
                        • 2742

                        We are not blocked from the United Nations, so whats Gruevski waiting for? I think that fker plans to bring us down.

                        Comment

                        • indigen
                          Senior Member
                          • May 2009
                          • 1558

                          СИТЕ ИДЕОЛОЗИ НА ВМРО
                          Кој е кој меѓу кадрите на владејачката партија задолжени за идеолошката платформа: Од основањето ВМРО-ДПМНЕ се обидува да се прикаже како демохристијански ориентирана партија од европски терк

                          пишува: НЕБОЈША ЈАКОНОВ
                          фото: Архива "Глобус" Брoj 32 | 27.11.2007

                          Деновиве во повеќе медиуми и од повеќе автори можеше да се прочита или слушне една нова констатација за идеолошката насоченост на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, конкретно дека со одредени потези, пред се', на извршната власт што е во нејзини раце, покажува тенденции кои личат на процесите што се случуваат во Русија во политичкиот блок на претседателот Владимир Путин. Секако, оваа оцена за наводната "путинизација" на идеолошката платформа на ВМРО-ДПМНЕ треба да се разбере сосема условно и повеќе во контекст на старата теза дека политичките партии во Македонија, всушност, и немаат јасно дефинирана идеолошка насоченост. Како и да е, ова како одново да го отвори прашањето колку ВМРО-ДПМНЕ е навистина десноцентристичка партија од европски терк како што често и нагласено се претставува самата себе, и во партиските документи и во изјавите на партиските челници.

                          Ова прашање, всушност, е присутно од основањето на партијата во летото 1990 година или, поконкретно, од првиот конгрес во 1991 година кога ВМРО-ДПМНЕ јасно програмски се декларира како конзервативна демохристијанска партија, со тоа отворено дистанцирајќи се од националистичката платформа која беше белег на дејствувањето на партијата во времето на, како често знаеја да кажат нејзините челници, нејзиното "спонтано формирање".
                          Околу ова "позитивистичко" самоодредување (демохристијанството) и скршнувањето од "негативистичката" националистичка платформа од почетоците на ВМРО-ДПМНЕ, сепак, според многумина аналитичари, има доста проблеми и нејаснотии. За некои, на пример, оваа пожелувана идеолошка трансформација никогаш докрај не е спроведена поради настојчивата желба на креаторите на политиката на ВМРО-ДПМНЕ да биде единствениот вистински наследник на историската ВМРО, што партијата често ја доведуваше во ситуација на себе да презема дел од времето што зад себе го остави историјата на револуционерната организација за национално ослободување на Македонците.


                          Доста Димовска и Димитар Димитров „заскитаа“ во лавиринтите на историската ВМРО

                          Ако на прашањето на идеолошката платформа на ВМРО-ДПМНЕ се пријде со методот на проследување на позиционирањето на оние луѓе кои, по една или друга основа, можеме да ги одредиме како некакви си идеолози на партијата, слободно може да се каже дека во првиот период на дејствувањето на ВМРО-ДПМНЕ на македонската политичка сцена - она што е одредено со лидерството на првиот претседател Љупчо Георгиевски - бремето на нерасчистените идеолошки судири во редовите на историската ВМРО, пред се' судирот на десното и левото крило на организацијата, го направи во прилична мерка неуспешен и проектот на "демохристијанизацијата" на ВМРО-ДПМНЕ. Имено, не мал број од тогашните идеолошки корифеи на партијата, инсистирајќи на прашањето на "историското помирување меѓу Македонците" - што во практиката пречесто се сведуваше само на заложба за рехабилитација на десната врховистичка линија на историското ВМРО - на крајот се најдоа во позиција нивниот нагласен антикомунизам и негирањето на сите евентуални доблести и постигања за македонската национална кауза што во минатото ги остварило левото крило на националното револуционерно движење да се трансформира во ставови во кои некои со полно право препознаа "неоврховизам" и национално негаторски тенденции. Ваква "идеолошка судбина" доживеа дел од "ветеранското крило" во ВМРО ДПМНЕ (во еден период прилично моќниот Александар Лепавцов, а според некои на такви тенденции не остана имун дури ни неприкосновениот Никола Кљусев), но и многумина од "интелектуалната елита" на партијата, вклучувајќи го и високоценетиот Димитар Димитров, како и цела една група помлади интелектуалци (на пример, Стојче Наумов или Младен Србиновски), кои своевремено беа третирани како интелектуален подмладок на ВМРО-ДПМНЕ. Во таа замка се најде, тврдат многумина, и Доста Димовска, која во одреден период важеше за главен идеолог на партијата и, конечно, и самиот лидер Љупчо Георгиевски, кој таа своја неоврховистичка позиција, на крајот, ја цементираше со прифаќањето бугарско државјанство.
                          Втор силен обид ВМРО-ДПМНЕ да се претстави како демохристијанска партија, што значи конзервативна, но само во контекст на европските политички одредници, настапи со доаѓањето на чело на партијата на Никола Груевски, кој си ја зеде задачата ВМРО-ДПМНЕ да ја извлече од кризата по целосниот политички дебакл во турбулентната 2001 година и по поразот на изборите во 2002 година. Тој донесе во партијата и нова лидерска структура на нему блиски луѓе од доверба, главно експерти од економската и технолошката сфера (примерот на Зоран Ставревски), што на многумина им даде повод да тврдат дека ВМРО-ДПМНЕ ќе се трансформира во партија на технократи.

                          Сепак и Груевски, соочен со задачата да води една од најдоминантните и највлијателните партии во земјава, не можеше, колку и да сака, да го одбегне прашањето на кадровското пополнување на партиските структури со луѓе кои во партијата ќе се занимаваат исклучиво со идеолошки прашања. Еден од првите обиди во оваа смисла беше формирањето на таканаречената Политичка академија, замислена како институција што ќе се занимава со лидерска возобнова на партиските структури. Во креирањето на овој сегмент на дејствувањето на партијата, Груевски целосно ќе се потпре на помошта од Фондацијата "Конрад Аденауер", која иако формирана од германската Христијанско-демократска партија, во основа, дејствува со платформа на помагање во јакнење на демократските процеси во земјите во транзиција без поголемо инсистирање на идеолошките прашања. Тоа, впрочем, се гледа и во темите што беа дефинирани во петте образовни сесии што ги има спроведено досега Политичката академија на ВМРО-ДПМНЕ. Како и да е, некои како црвец што ја подјадува однатре идејата на Политичката академија го прочитаа поставувањето за нејзин директор Зоран Тодоровски, историчар кој беше моќна партиска фигура во партиските идеолошки премрежиња и во времето на Љупчо Георгиевски (меѓу другото, Тодоровски беше оној што во Крушево, во рамки на одбележувањето на Илинден, ја организираше изложбата на документи на контроверзната МПО на браќата Лебамови, организација на наши иселеници во САД која никогаш не се откажа од врховистичките позиции на Ванчо Михалов), а тоа очигледно остана и во обновената ВМРО-ДПМНЕ (нему му е доверено формирањето на музејот на ВМРО) и покрај "гафовите" од типот на докажувањето дека Крсте Петков Мисирков национално се декларирал како Бугарин.
                          Добар „идеолог“ и за Љупчо Георгиевски и за Никола Груевски

                          Обидот ВМРО-ДПМНЕ, во новите околности, да изнајде нов вистински идеолог на партијата некои видеа во ангажирањето на ценетиот и прилично цврсто етаблираниот во јавноста Бранислав Саркањац, професор по филозофија, кој денес е еден од советниците во кабинетот на премиерот Груевски. Професор Саркањац, меѓу другото, ќе даде свој значаен придонес и во креирањето на темелните партиски документи што ќе ги усвои ВМРО-ДПМНЕ на својот последен 13. конгрес одржан годинава, на што треба да се додаде и неговото редовно појавување во јавноста, било со книги, било со колумни, во кои со завидна акрибија и евидентно познавање на материјата ги прокламира конзервативните, демохристијански темели на идеолошки прочистената ВМРО-ДПМНЕ. Патем, во истиот контекст на "идеолошко прочистување" на ВМРО-ДПМНЕ треба да се разбере и ангажирањето на младиот политиколог Мартин Протоѓер, инаку директен потомок на Александар Протоѓеров од десното крило на историската ВМРО, кој сега е шеф на кабинетот на премиерот Груевски.
                          ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски ќе направи и уште еден обид да ги зајакне "идеолошките темели" на партијата. Станува збор за формирањето на невладината организација Институт за економски стратегии и меѓународни односи "Охрид", замислена како некој вид "тинк-тенк" на експерти и интелектуалци кои ќе се занимаваат со различни општествени прашања, а од јасно декларирани позиции на десниот центар. Во овој проект како контрибутор, патем, ќе се јави Меѓународен републикански институт (ИРИ), близок до американската десница олицетворена во Републиканската партија. Како основач на овој институт се јавува Зоран Јолевски, по чие заминување на функцијата наш амбасадор во САД, раководењето ќе го преземе Андреј Лепавцов, инаку син на веќе споменатиот Александар Лепавцов.
                          Секако, сите овие "инфраструктурни зафати" на планот на попрецизното идеолошко определување на ВМРО-ДПМНЕ ќе ја потврдат својата вистинска заснованост само доколу партијата, пред се' преку ангажманот во извршната власт, успее да ги избегне сите искушенија и предизвици на и натаму идеолошки прилично "лизгавата" зона на реалното, да не кажеме катадневно практикување на политиката во Македонија.

                          www.globusmagazin.com.mk

                          For fair use only.

                          Преземено од MTO темата "Za Potsetuvanje - Razno".

                          Comment

                          • fyrOM
                            Banned
                            • Feb 2010
                            • 2180

                            I just thought I would put mt 2c worth about 'what a prick Gruevski is?'



                            PM: People, Companies, to benefit from excise cut







                            Monday, 18 April 2011

                            The Government's measure for cutting the excise tax on fuel will cost the country about EUR 10 million, but support the survival of many companies and contribute to reducing the food prices, Prime Minister Nikola Gruevski told reporters on Monday, after visiting the Business Administration Faculty in Kumanovo.

                            The Macedonian Government, he said, is among the few that have been taking measures to absorb the shock of plummeting oil, food prices across the globe.

                            In this respect, he mentioned the 40,000t wheat intervention, flour export ban and other measures that should tame the rising prices.
                            Imagine (costing the country EUR10Mil) putting the people ahead of profits - what kind of capitalist is THAT! and at the governments expense - isn't he there to look after the countries interests???
                            What a prick!

                            Comment

                            • indigen
                              Senior Member
                              • May 2009
                              • 1558

                              Originally posted by fyrOM View Post
                              I just thought I would put mt 2c worth about 'what a prick Gruevski is?'

                              Imagine (costing the country EUR10Mil) putting the people ahead of profits - what kind of capitalist is THAT! and at the governments expense - isn't he there to look after the countries interests???
                              What a prick!
                              election pork barrelling

                              I would imagine that they have learnt some election tactics as applied everywhere else in the "democratic" world to use during election campaigns.

                              Comment

                              • lavce pelagonski
                                Senior Member
                                • Nov 2009
                                • 1993

                                I'll post this here this is really low the Government has to explain this one and this article is bias. Jane Sandanski is not bulgar and VMRO never had Bulgarian in the title
                                Bulgarian and Macedonian officials commemorated Yane Sandanski, a revolutionary of importance for both countries, on the occasion of the 96-th anniversary of his death. The Permanent Secretary of the Ministry of Bulgaria's Foreign, Affairs Maxim Gaitandjiev, and the Ambassador of Macedonia to the country, Blagoi Handzhiyski, laid wreaths at the grave of Yane Sandanski, near the Bulgarian Rozhen Monastery.
                                Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

                                „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

                                Comment

                                Working...
                                X