Macedonian Orthodox Church - News & Updates

Collapse
X
 
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Risto the Great
  replied
  The most discombobulated region to ever be given nationhood.

  Leave a comment:


 • Carlin
  replied
  Originally posted by Risto the Great View Post
  I wonder they'll name themselves the Serbian Orthodox Church. Macedonians never cease to disappoint me.
  "Erga omnes", sounds familiar... What does this have to do with church canons/laws, etc.  Владика Петар: Вселенската патријаршија бара ерга омнес за името МПЦ-ОА

  Едно име за севкупна употреба- владиката Петар во синоќешната Топ Тема нагласи дека Вселенската Патријашија го условува прогласувањето на македонската православна црква –охридска архиепископија со Ерга Омнес и никаква изведба на името Македонија и македонска.

  Ова е согласно одлуката на Вселенската патријашија за воспоставување на евхаристиско единство со МПЦ-ОА но уште во соопштението на Синодот на Вселенската патријашија е видливо дека претходно МПЦ –ОА во текот на дипломатските активности за заедничко сослужување со патријашијата го прифатила името Охридска Архиепископија.

  Во тоа соопштение прецизно стои дека Вселенската Патријашија го признава името Охрид како име на оваа црква (сфатена како регион на нејзина јурисдикција исклучиво во границите на територијата на државата Северна Македонија) како што писмено и вети на Вселенската патријашија нејзиниот примат-нагласено е во третата точка од коминикето на Вселенската патрирјашија од девети Мај минатата година.

  Leave a comment:


 • Risto the Great
  replied
  I wonder they'll name themselves the Serbian Orthodox Church. Macedonians never cease to disappoint me.

  Leave a comment:


 • Carlin
  replied
  Originally posted by Liberator of Makedonija View Post
  What is "POA"? Is that the rogue church in the Republic of Macedonia that declared loyalty to the Serbian Orthodox Church?
  Yep, POA = Прав. охридска архиепископија


  Денеска почнува процесот на интеграција на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) и Православната охридска архиепископија (ПОА) соопшти портпаролот на МПЦ митрополитот Дебарско-кичевски Тимотеј по завршување на седницата на Светиот архиерејски синод. На денешната...

  Leave a comment:


 • Liberator of Makedonija
  replied
  What is "POA"? Is that the rogue church in the Republic of Macedonia that declared loyalty to the Serbian Orthodox Church?

  Leave a comment:


 • Carlin
  replied
  MPC-OA to merge with POA

  МПЦ-ОА утре ќе се обедини со Вранишковски, неговите владици ќе добијат дел од епархиите

  Синодот на МПЦ-ОА, утре во полн состав, треба да донесе историска одлука за обединување на МПЦ-ОА и ПОА, со што треба да се финализира договорот меѓу МПЦ-ОА и СПЦ со кој беше обезбедена согласноста на Српската црква за автокефалност на МПЦ-ОА, дознава религија.мк.

  Според Уставот на МПЦ-ОА, во Синодот во полн состав членуваат сите епархиски архиереи и викарните архиереи избрани во МПЦ-ОА.

  Според информациите на верскиот портал, постигнат е начелен договор со СПЦ околу тоа како да бидат интегрирани владиците на ПОА во МПЦ-ОА и кои епархии ќе им бидат дадени.

  Заокружувањето на тој процес ќе значи и формално згаснување на ПОА и нејзина итеграција во МПЦ-ОА, што ќе биде историски чин на обединување кон конечната цел полноправо признавање на МПЦ-ОА како автокефална црква, пишува религија.мк, додавајќи дека сите четворица владици на ПОА ќе добијат епархии, кои ќе бидат создадени со прераспределба на постоечките што ги има МПЦ-ОА.

  Митрополитот преспанско-пелагониски Петар потврди дека за утре е закажана седница на Светиот архиерејски синод на која треба да се донесе одлука за обединување на МПЦ-ОА и ПОА, со што треба да се финализира договорот меѓу МПЦ-ОА и СПЦ, со кој беше ...
  Last edited by Carlin; 04-24-2023, 06:28 PM. Reason: Forgot to add URL link

  Leave a comment:


 • Carlin
  replied
  Македонец гостин во бугарска телевизија: Отец Партениј од Бигорски ми раскажуваше за нашето бугарско минато – еве како осознал дека е Бугарин

  Шокантно видео сподели Богдан Илиевски попознат под прекарот Бетмен, дел од екипата на Инфомакс креатор и водител на емисијата „Бетмен велиТ“.

  На видеото извесен Игор од Тетово раскажува како осознал за своите бугарски корени посочувајќи го Отец Партениј од Бигорски како неговет духовен татко кој му раскажувал за нашето бугарско минато.

  -„ДА ГИ СЛУШНЕМЕ“. Извесен Игор од Тетово, живее во Скопје, македонски Бугарин, вчера гостуваше на бугарската телевизија СКАТ.

  Зборува како се осознал како македонски Бугарин – бидеќи бил вистинољубив.

  И јас сум вистинољубив, па ви презентирам дел од интервјуто, иако е полно со лаги и навреди.

  Гледајќи и слушајќи се единствено може да дојдеме до коренот на проблемот.

  Фејсбук статус на Богдан Илиевски.

  Шокантно видео сподели Богдан Илиевски попознат под прекарот Бетмен, дел од екипата на Инфомакс креатор и водител на емисијата „Бетмен велиТ“. На видеото извесен Игор од Тетово раскажува како осознал за своите бугарски корени посочувајќи го Отец Партениј од Бигорски како неговет духовен татко кој му раскажувал за нашето бугарско минато. -„ДА ГИ СЛУШНЕМЕ“. Извесен Игор од Тетово, живее во Скопје, македонски Бугарин, вчера гостуваше на бугарската телевизија СКАТ. Зборува како се осознал како македонски Бугарин - бидеќи бил вистинољубив. И јас сум вистинољубив, па ви презентирам дел од интервјуто, иако е полно со лаги и навреди. Гледајќи и слушајќи се единствено може да дојдеме до коренот на проблемот. Фејсбук статус на Богдан Илиевски.

  Leave a comment:


 • Carlin
  replied
  SOC: MOC-OA is defacto not yet an autocephalous church

  The Serbian Orthodox Church will accept any name for the MOC-OA, which will be the result of a pan-Orthodox consensus...

  Leave a comment:


 • Soldier of Macedon
  replied
  Originally posted by Risto the Great View Post
  Is it a "Macedonian" church though?
  The Patriarchate of Constantinople recognised the Macedonian Orthodox Church as "Ohrid" and acknowledged its jurisdiction over "North Macedonia" in May 2022, much to the elation of the northadonian regime and their likeminded quislings in the MOC hierarchy. Adding to this underwhelming gesture, the POC left “administrative” issues to the discretion of the Serbian Orthodox Church. Subsequently, the SOC “granted” autonomy to the MOC – as its subordinate. Shortly afterwards, however, the SOC went a step further and “granted” autocephaly to the MOC. Albeit thankful, the head of the MOC claimed he would only acknowledge autocephaly "granted" by the POC. He is still waiting for it. Juxtapose that with the attitude of the POC towards Ukraine and Russia in 2018, given some of the parallels with Macedonia and Serbia. It was the POC that granted autocephaly to the Orthodox Church in Ukraine and placed it under its own wing, causing an enduring rift with the Russian Orthodox Church and the latter’s own subordinate church in Ukraine (which has now split from the ROC following the commencement of the Russia-Ukraine war).

  Why the different approach given the seemingly similar circumstances? For one, meddling and encouragement from the West enabled an opportunistic POC to claim a large chunk of “spiritual” territory from its greatest competitor in the Orthodox sphere. Even if the outcome was right and what many in Ukraine had hoped for, it was a decision based on power and politics, not on morality and certainly not on any genuine belief in Orthodox solidarity. Another reason is that the POC does not view the SOC as a threat to its influence, but also does not want to push it further towards the ROC. So, rather than directly intervening in Macedonia as it did in Ukraine, the POC allowed the SOC to exhibit an oversized sense of self-importance with the matter of autocephaly for the MOC. Notably, the POC also allowed the SOC to have its way in the case of Montenegro, but in contrast to Macedonia, the notion of autocephaly in that country was completely dismissed - this despite its pro-western orientation. For its part, the SOC is treading carefully to maintain relations with both the POC and the ROC and has not yet recognised the autocephaly "granted" by the POC to the OCU. Note that the ROC recognised the autocephaly of the MOC at the behest of the SOC, perhaps to retain some influence in the region. Although it was not prepared to do the same for its own subordinate church in Ukraine, the actions of the ROC are more consistent (but not necessarily justifiable) than those of the POC.

  The whole thing is a mess. The POC doesn’t acknowledge the Macedonian character of the MOC. The Bulgars, although establishing communion, continue to follow the lead of the Greeks and bitch about the name of the MOC. The Serbs and Russians acknowledge the name of the MOC and the autocephalous status “granted” by the SOC, whereas Archbishop Stefan of the MOC refers to that autocephaly as a recommendation and is waiting for some Turkish national in Istanbul to issue a new decree as validation. Not that the SOC should have had any jurisdiction in Macedonia to begin with, but what was the impetus for doing something in 2022 that they could have done decades ago? Were they afraid of a scenario similar to what occurred in Ukraine, where the POC became directly involved? Were they pressed by the West, either directly or via POC proxies, to “reward” the northadonian regime for demonstrating an unflinching commitment to national and cultural suicide on the one hand, and to eliminate the potential for any meaningful camaraderie with the ROC on the other? Were they promised something else? Whatever the case may be, the ROC vs POC dispute has turned into just another component of the larger Russia vs West debacle.

  Leave a comment:


 • Risto the Great
  replied
  Is it a "Macedonian" church though?

  Leave a comment:


 • Carlin
  replied
  Russian Orthodox Church recognizes Macedonian Church  The Holy Synod of the Russian Orthodox Church recognized the autocephaly of the Macedonian Orthodox Church – Ohrid Archbishopric.

  The Synod decided to thank the Lord God for resolving the issue of the status of the Orthodox Church in Macedonia on a canonical basis and to recognize the Macedonian Orthodox Church – Ohrid Archbishopric as an autocephalous sister church, entering the name of its head, the Archbishop of Ohrid and Macedonia Stefan, in the holy diptychs, said the Russian Orthodox Church.

  The members of the Synod expressed hope that the youngest in the family of autocephalous Orthodox churches, the Macedonian Orthodox Church – Ohrid Archbishopric, will firmly preserve the holy Orthodox faith in purity and honesty and will respect the faithfulness of the Orthodox canonical tradition.

  Leave a comment:


 • Carlin
  replied
  Here we go

  За грчката црква е прифатлива автокефалноста на Охридската архиепископија, но не и името МПЦ  Православната црква на Грција денеска излезе со соопштение од нејзиниот Свет Синод, во кое се вели дека Атинската архиепископија на чело со архиепископот Јероним, со задоволство го примила писмото од Вселенската патријаршија во кое се известува за ...

  Leave a comment:


 • Carlin
  replied
  Patriarchate Of Serbia overrides centuries old traditions: It granted “Tomos of Autocephaly” to Ohrid Archdiocese

  (Greek point of view)

  by Efi Efthimiou The Patriarchate of Serbia went ahead today with a move that… reminds Russian tactics and which further complicates things in Orthodoxy at a time when the war in Ukraine is raging from the Russian offensive. During a concelebration of the Divine Liturgy at St. Archangel Michael's Cathedral…

  Leave a comment:


 • Liberator of Makedonija
  replied
  On the initiative of the Eparchy of Kumanovo-Osogovo, the Macedonian Orthodox Church will move to canonise the 19th century educator and revivalist, Joakim Krčovski.

  Leave a comment:


 • Carlin
  replied
  Abp. Stefan is scheduled for concelabration with Bartholomew in Phanar on 12 June

  Leave a comment:

Working...
X