Nikola Gruevski

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • osiris
    Senior Member
    • Sep 2008
    • 1969

    sophia or sofka is a macedonian name and has been for countless generations. gruevski may have a grandmother so named, i am surprised it deserved a mention albeit a funny one.

    Originally Posted by Bill77 View Post
    I would be alarmed if i was Bulgaria though. Gruevski naming his daughter Sofia Thats impling teratorial claims is it not? lol
    very funny nashio

    Comment

    • fyrOM
      Banned
      • Feb 2010
      • 2180

      mekici sounds a touch serb
      i guess us mexicans down south are not as sophisticated
      as skopjani i just wonder where gruevski learned to be so sophisticated.

      Comment

      • osiris
        Senior Member
        • Sep 2008
        • 1969

        mekici may be serbaian maybe croation too, and after 50 years living in the same nation as others there will inevitably be many influences, its how we react from now that really matters.

        Comment

        • Prolet
          Senior Member
          • Sep 2009
          • 5241

          Mekici and Tiganici are the same thing

          In Skopje they say Mekici in Prilep they say Tiganici in Bitola they say Pitulici its tradition when a child is born.
          МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

          Comment

          • julie
            Senior Member
            • May 2009
            • 3869

            Originally posted by Prolet View Post
            Mekici and Tiganici are the same thing

            In Skopje they say Mekici in Prilep they say Tiganici in Bitola they say Pitulici its tradition when a child is born.
            Pitulici - thank you Prolet, it did my head in trying to work out what Mekici was.
            "The moral revolution - the revolution of the mind, heart and soul of an enslaved people, is our greatest task."__________________Gotse Delchev

            Comment

            • Prolet
              Senior Member
              • Sep 2009
              • 5241

              No Warries Julie im glad i made things a bit easier for you
              МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

              Comment

              • fyrOM
                Banned
                • Feb 2010
                • 2180

                Julie another Mexican I see. A funny example I heard once in macedonia one person saying to another sboruvaj po nase saying eg tvacet do pet instead of pet I cetiriecet.hahaha

                Comment

                • Prolet
                  Senior Member
                  • Sep 2009
                  • 5241

                  It seems like a Baby Boom is happening in VMRO

                  Vlatko Gjorchev just became a father to a baby girl, Ivica Konevski is next on the list.

                  ПРАТЕНИКОТ НА ВМРО-ДПМНЕ СТАНА ТАТКО


                  Влатко и Сузана Ѓорчеви ја добија Марта

                  Пресреќни сме. Ако даде Господ планираме да имаме многу деца, вели Влатко Ѓорчев


                  Пратеникот Влатко Ѓорчев стана татко. Неговата сопруга, Американката Сузана, во средата попладне на свет донесе здраво женско дете. Ќе се вика Марта. Името било одамна договорено. Бебето е тешко 3,300 килограми и долго 50 сантиметри. Сузана и Марта се чувствуваат добро. Породувањето беше извршено во приватната гинеколошко-акушерска болница "Мала Богородица" од стручниот тим предводен од доктор Гордана Петровска и анестезиологот Никола Шиков.

                  Пресреќната брачна двојка вели дека е задоволен од професионалноста на вработените во болницата.
                  - Пресреќни сме. Ако даде Господ, планираме да имаме многу деца, вели Влатко Ѓорчев.
                  Сузана Питри, сега Ѓорчева, е Американка од Охајо. Нејзиниот татко бил пријател со поранешниот претседател Борис Трајковски. Дипломирала во Мичиген. Магистерскиот труд на постдипломските студии во Брисел и е на тема "Спорот за името и македонско-грчките односи". Две и пол години работела и во Европскиот парламент.

                  Ѓорчев, пак, веќе втор мандат е пратеник во Собранието во редовите на владејачката ВМРО-ДПМНЕ.

                  Влатко и Сузана се во врска од септември 2008 година. Врската ја крунисаа со брак и свадба во ресторанот "Св. Пантелејмон" на Водно во септември минатата година. Во соборниот храм "Свети Климент Охридски" во Скопје ги венча архиепископот г.г. Стефан. (Г.Ма)


                  Вмровски бејби-бум
                  Дел од истакнатите членови на владејачката ВМРО-ДПМНЕ очигледно сериозно ја имаат сфатено пораката од владината кампања за зголемување на наталитетот. Премиерот Никола Груевски пред осум дена по втор пат стана татко. Неговата сопруга Боркица Манчевска-Груевска ја роди втората ќерка, Софија. Советникот за надворешни работи на премиерот, Андреј Лепавцов, доби син, а градоначалникот на Гази Баба, Тони Трајановски, доби близнаци. Принова очекуваат и градоначалникот на Аеродром, Ивица Коневски, и заменик-министерот за труд и социјална политика, Спиро Ристовски.

                  МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

                  Comment

                  • julie
                    Senior Member
                    • May 2009
                    • 3869

                    More pitulitsi!!
                    "The moral revolution - the revolution of the mind, heart and soul of an enslaved people, is our greatest task."__________________Gotse Delchev

                    Comment

                    • Prolet
                      Senior Member
                      • Sep 2009
                      • 5241

                      VMRO and Gruevski continue on with high rankings

                      I guess the fake SDSM rankings didnt get them very far

                      Анкета на „Павел Шатев“: ВМРО-ДПМНЕ и Груевски со највисок рејтинг

                      Доколку утре би се одржале парламентарни избори за ВМРО-ДПМНЕ би гласале 24,5 проценти од граѓаните, за СДСМ 9,3, за ДУИ 6,1 и за ДПА 3,9 проценти, покажуваат резултатите од анкетата што ја спровел Институтот за демократија на барање на Институтот „Павел Шатев“.

                      Анкетата, спроведена од 15-ти до 20-ти овој месец врз 1.106 испитаници, покажува дека за Нова демократија на евентуалните парламентарни избори би гласале 1,5 проценти од граѓаните, за ЛДП 0,3 проценти и за Обединети за Македонија 0,1 процент.
                      Околу 30 отсто не знаат за кого би гласале или пак не дале одговор на прашањето, а 24,1 процент се изјасниле дека не би гласале за ниту една политичка партија.

                      На прашањето во кој политичар имате најголема доверба, 26 проценти од испитаниците се изјасниле за Никола Груевски, Бранко Црвенковски ја има довербата од 8,4, Али Ахмети од 6,1, а Мендух Тачи од 3,6 отсто од испитаниците. Претседателот Иванов има доверба од 0,7 проценти, а под 1 отсто рејтинг се Љубе Бошковски, Љубчо Георгиевски, Тито Петковски... Дека немаат доверба во ниту еден политичар одговориле 32 процента од испитаниците.

                      Доколку утре би се одржале парламентарни избори за ВМРО-ДПМНЕ би гласале 24,5 проценти од граѓаните, за СДСМ 9,3, за ДУИ 6,1 и за ДПА 3,9 проценти, покажуваат резултатите од анкетата што ја спровел Институтот за демократија на барање на Институтот „Павел Шатев“.


                      Доколку утре би се одржале парламентарни избори за ВМРО-ДПМНЕ би гласале 24,5 проценти од граѓаните, за СДСМ 9,3, за ДУИ 6,1 и за ДПА 3,9 проценти, покажуваат резултатите од анкетата што ја спровел Институтот за демократија на барање на Институтот „Павел Шатев“.
                      МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

                      Comment

                      • Soldier of Macedon
                        Senior Member
                        • Sep 2008
                        • 13674

                        So much for Branko's communist coallition, at least we are aware of all the political parties that accompanied him in his crusade of treachery, for future reference.
                        In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.

                        Comment

                        • Prolet
                          Senior Member
                          • Sep 2009
                          • 5241

                          SOM, If a solid group doesnt come in Grujo will be in power for the next 10 years, especially if his health reform plan works out, SDSM are in such a bad shape that Crvenkovski is even taking the blame for the Horror 90s era, nobody trusts them anymore and it seems like DUI is going from bad to worse.
                          МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

                          Comment

                          • Risto the Great
                            Senior Member
                            • Sep 2008
                            • 15658

                            I hope Grujo does not stay in for another 10 years.
                            I would prefer someone who actually stands up and does something about attacks to our identity. This cat and mouse game is a little tiresome now.
                            Risto the Great
                            MACEDONIA:ANHEDONIA
                            "Holding my breath for the revolution."

                            Hey, I wrote a bestseller. Check it out: www.ren-shen.com

                            Comment

                            • Prolet
                              Senior Member
                              • Sep 2009
                              • 5241

                              Risto, Im not stating this because he is the best, im stating it because he is the best compared to anybody else. Keep in mind that he is already viewed as a Nationalist by our Neighbors for renaming airports,roads,highways, the new Filip II stadium,Statues etc

                              Im upset too for him not standing up to our enemies, especially Bulgaria who are constantly attacking us. Both Greece and Bulgaria have accused us many times of failing in having good neighborly relations, so i guess he doesnt want to give them a weapon to use against us.
                              МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

                              Comment

                              • Soldier of Macedon
                                Senior Member
                                • Sep 2008
                                • 13674

                                Gruevski has been the best we have had so far, it is now time for him to make the next leap of faith or make room for somebody that is willing to. I would rather it be him, but if he isn't capable, then so be it.
                                In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.

                                Comment

                                Working...
                                X