Gjorgje Ivanov

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Bill77
    Senior Member
    • Oct 2009
    • 4545

    Originally posted by chicagoan View Post


    right back at you bro...
    Bij is a sis, not bro. And a sexy one to

    I thought the avatar was a give away
    http://www.macedoniantruth.org/forum/showthread.php?p=120873#post120873

    Comment

    • George S.
      Senior Member
      • Aug 2009
      • 10116

      Originally posted by chicagoan View Post
      ^^^ lol !

      but seriously..some of the posts i read was so out of touch with reality, i wouldnt know where to start.
      Well seriously chicagoman you might learn something for a change.
      "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
      GOTSE DELCEV

      Comment

      • chicagoan
        Banned
        • Nov 2009
        • 110

        ^ you might too George.

        Comment

        • Soldier of Macedon
          Senior Member
          • Sep 2008
          • 13670

          Originally posted by chicagoan View Post
          Ignorance is bliss...but i wouldnt know how to classify the last couple pages i read on this thread. Simply priceless...
          My last post was on these pages you speak of. Go back and read it, then give me your armchair comment again, champ.
          In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.

          Comment

          • George S.
            Senior Member
            • Aug 2009
            • 10116

            Chicargoman IF you stick to the topic in this thread you might learn something...it's called respect & goodbehavior.
            "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
            GOTSE DELCEV

            Comment

            • Dimko-piperkata
              Senior Member
              • Sep 2008
              • 1876

              Gjorge Ivanov: our name is untouchable !

              Macedonian president Gjorge Ivanov: No one has the right to negotiate our name MACEDONIA
              YouTube - Macedonian president Gjorge Ivanov: No one has the right to negotiate our name MACEDONIA
              1) Macedonians belong to the "older" Mediterranean substratum...
              2) Macedonians are not related with geographically close Greeks, who do not belong to the "older" Mediterranenan substratum...

              Comment

              • Prolet
                Senior Member
                • Sep 2009
                • 5241

                Well Said Precedatele
                МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

                Comment

                • MP_MK
                  Banned
                  • Aug 2009
                  • 332

                  MN

                  Македонска нација“ не е орган на политичка партија, друштво, или организација, туку е широка национална трибуна, во која може да соработува секој оној Македонец и Македонка, кој сака да работи за доброто и среќата на својата нација. На македонската национална кауза може да и служи секој чесен Македонец без разлика на неговите филозофски погледи, идеолошки убедувања или партиска припадност.


                  Анти-македонски говор на Премиерот на Јужна Австралија Мајк Рен
                  Споделете ја веста
                  По антимакедонскиот говор од страна на Премиерот на Јужна Австралија, Мајк Рен деновиве непрестајно циркулираат неговите изјави во сите македонски и австралиски печатени медиуми.

                  На покана од Грчката Заедница говорот е одржан на 29 Ноември 2009 година на фестивалот Димитрија во Аделаид, Јужна Австралија. Македонската заедница во Австралија е крајно навредена од неговите коментари за културата, историјата и нашиот претседател Ѓорѓе Иванов.

                  Остри критики за неговата јавна поддршка на грчкото лоби, и нарекуваќи ја македонската историја и култура – грчка, се упатени и од пошироката австралиска јавност како и од австралиски политичари кои го повикуваат да се врати во колосек.Тие сметаат дека Мајк Рен може да се соочи со обвиненија за поттикнување на расна омраза и бес поради ваквите недолични изјави. Амбасадата на Република Македонија во Канбера ги осудува коментарите на г-динот Рен, во кои тој тврди дека претседателот Ѓорѓе Иванов на многу опасен начин предизвикувал "разгорување на проблеми" и се обидува да ја украде грчката историја и култура.

                  Своите тврдења ги поткрепува со примерот за преименување на аеродромот и автопатот во Александар Велики.

                  Македонската Амбасада во Канбера по ваквите изјави, најавува поднесување на формален протест до Владата на Кевин Рад. Австралиско Македонскиот Комитет за Човекови Права смета дека со овие изјави Мајк Рен ја "клевети македонската заедница и поттикнува расна омраза.

                  Портпаролката на Коалицијата за Надворешни работи, Џули Бишоп, го повика Министерот за Надворешни работи Стивен Смит да го поучи г-динот Рен кој таа го обвинува за експлоатирање на чувствителни меѓународни прашања меѓу Грција и соседна Македонија со цел да добие гласови на државните избори следниот месец.

                  Таа изјавува дека Г-динот Рен ја злоупотребува својата позиција како премиер и треба да се врати во колосек.Исто така, портпаролката на Коалицијата за надворешни работи Џули Бишоп смета дека е потребно да и се објасни на Македонија дека коментарите од страна на поранешниот министер за труд Ник Болкус се крајно недолични и ја преминуваат границата.

                  Во говорот, Г-динот Рен вети дека неговата влада ќе стане "цврста и непоколеблива" во поддршка на Грците.Тоа било важно бидејќи никој немал право да ја краде историјата и културата на друга нација.

                  Спрема Г-динот Болкус политиката била начин на "изразување на свои гледишта во однос на одредени прашања и дека бил многу задоволен што Премиерот токму тоа го правел.

                  Контраверзноста доаѓа во време кога Владата на Рад бара поддршка од Македонија за место во Советот за безбедност на ОН кој утре е домаќин на Форумот за подобрување на заедничките односи.

                  Oпширен извештај за овој случај е објавен во угледниот aвстралискиот весник The Australian.


                  Следете го линкот

                  Потсетување: Мајк Рен стана 44-ти премиер на Јужна Австралија откако победи на Државните избори во март 2002 година и повторно избран со мнозинство на гласови во март 2006 година. Освен должноста на Премиер, Г-дин Рен ја презеде портфолијата за економски развој, социјална вклученост, уметност и постојан развој и климатските промени. Г-динот Рен е претседател на Меѓународната група за климатски промени и регионалната мрежа.

                  Премиерот на Јужна Австралија, Мајк Рен на 2 Октомври 2009 година беше нападнат за време на неговата посета на Националниот центар за вино во Аделаид.

                  Во ноември минатата година во јавноста излезе веста за неговата наводна афера со поранешната барменка во парламентот Мишел Чантелос на што тој жестоко реагираше и ги негираше обвинувањата во обид да ја поврати својата репутација.


                  Гордана Димовска

                  Comment

                  • MP_MK
                    Banned
                    • Aug 2009
                    • 332

                    If Anyone has time to translate, would be good. Google translator is not doing a great job.

                    Comment

                    • Soldier of Macedon
                      Senior Member
                      • Sep 2008
                      • 13670

                      Originally posted by MP_MK View Post
                      http://www.mn.mk/

                      Анти-македонски говор на Премиерот на Јужна Австралија Мајк Рен
                      Споделете ја веста
                      По антимакедонскиот говор од страна на Премиерот на Јужна Австралија, Мајк Рен деновиве непрестајно циркулираат неговите изјави во сите македонски и австралиски печатени медиуми.

                      На покана од Грчката Заедница говорот е одржан на 29 Ноември 2009 година на фестивалот Димитрија во Аделаид, Јужна Австралија. Македонската заедница во Австралија е крајно навредена од неговите коментари за културата, историјата и нашиот претседател Ѓорѓе Иванов.

                      Остри критики за неговата јавна поддршка на грчкото лоби, и нарекуваќи ја македонската историја и култура – грчка, се упатени и од пошироката австралиска јавност како и од австралиски политичари кои го повикуваат да се врати во колосек.Тие сметаат дека Мајк Рен може да се соочи со обвиненија за поттикнување на расна омраза и бес поради ваквите недолични изјави. Амбасадата на Република Македонија во Канбера ги осудува коментарите на г-динот Рен, во кои тој тврди дека претседателот Ѓорѓе Иванов на многу опасен начин предизвикувал "разгорување на проблеми" и се обидува да ја украде грчката историја и култура.

                      Своите тврдења ги поткрепува со примерот за преименување на аеродромот и автопатот во Александар Велики.

                      Македонската Амбасада во Канбера по ваквите изјави, најавува поднесување на формален протест до Владата на Кевин Рад. Австралиско Македонскиот Комитет за Човекови Права смета дека со овие изјави Мајк Рен ја "клевети македонската заедница и поттикнува расна омраза.

                      Портпаролката на Коалицијата за Надворешни работи, Џули Бишоп, го повика Министерот за Надворешни работи Стивен Смит да го поучи г-динот Рен кој таа го обвинува за експлоатирање на чувствителни меѓународни прашања меѓу Грција и соседна Македонија со цел да добие гласови на државните избори следниот месец.

                      Таа изјавува дека Г-динот Рен ја злоупотребува својата позиција како премиер и треба да се врати во колосек.Исто така, портпаролката на Коалицијата за надворешни работи Џули Бишоп смета дека е потребно да и се објасни на Македонија дека коментарите од страна на поранешниот министер за труд Ник Болкус се крајно недолични и ја преминуваат границата.

                      Во говорот, Г-динот Рен вети дека неговата влада ќе стане "цврста и непоколеблива" во поддршка на Грците.Тоа било важно бидејќи никој немал право да ја краде историјата и културата на друга нација.

                      Спрема Г-динот Болкус политиката била начин на "изразување на свои гледишта во однос на одредени прашања и дека бил многу задоволен што Премиерот токму тоа го правел.

                      Контраверзноста доаѓа во време кога Владата на Рад бара поддршка од Македонија за место во Советот за безбедност на ОН кој утре е домаќин на Форумот за подобрување на заедничките односи.

                      Oпширен извештај за овој случај е објавен во угледниот aвстралискиот весник The Australian.


                      Следете го линкот

                      Потсетување: Мајк Рен стана 44-ти премиер на Јужна Австралија откако победи на Државните избори во март 2002 година и повторно избран со мнозинство на гласови во март 2006 година. Освен должноста на Премиер, Г-дин Рен ја презеде портфолијата за економски развој, социјална вклученост, уметност и постојан развој и климатските промени. Г-динот Рен е претседател на Меѓународната група за климатски промени и регионалната мрежа.

                      Премиерот на Јужна Австралија, Мајк Рен на 2 Октомври 2009 година беше нападнат за време на неговата посета на Националниот центар за вино во Аделаид.

                      Во ноември минатата година во јавноста излезе веста за неговата наводна афера со поранешната барменка во парламентот Мишел Чантелос на што тој жестоко реагираше и ги негираше обвинувањата во обид да ја поврати својата репутација.


                      Гордана Димовска
                      Google translate isn't perfect but it gives the jist (I would have thought with your 100+ words per minute, giving a quick translation should be no problem for you).

                      Anti-Macedonian speech of Prime Minister of South Australia Mike Rehn
                      Share your news
                      Mon antimakedonskiot speech by the Prime Minister of South Australia, Mike Rehn days continuously circulate his statements in all Macedonian and Australian press.

                      At the invitation of the Greek community held a speech on November 29, 2009 Festival Dimitri in Adelaide, South Australia. Macedonian community in Australia is extremely insulted by his comments on culture, history and our president George Ivanov.

                      Sharp criticism for his public support of the Greek lobby, and narekuvakji the Macedonian history and culture - Greek, have been made and the wider Australian public and the Australian politicians who call to return to kolosek.Tie think Mike Rehn may face charges of inciting racial hatred and rage because such batteries said. Embassy of the Republic of Macedonia in Canberra condemns the comments of Mr. Rehn, in which he argued that President George Ivanov very dangerous way predizvikuval "fuel problems and is trying to steal Greek history and culture.

                      His claims are supported by example to rename the airport and the highway in Alexander the Great.

                      Macedonian Embassy in Canberra on such statements, announcing the submission of a formal protest to the government of Kevin RAD. Australian Macedonian Human Rights Committee considers that these statements Mike Rehn, defamatory Macedonian community and promotes racial hatred.

                      Coalition spokeswoman for Foreign Minister Julie Bishop has called on Foreign Minister Stephen Smith to investigate Mr Rehn who she accuses of exploiting the sensitive international issues between Greece and neighboring Macedonia in order to get votes in state elections next month .

                      She stated that Mr. Rehn's abusing his position as prime minister and should be returned to kolosek.Isto so, spokeswoman for Foreign Affairs Coalition Julie Bishop considers it necessary to explain to Macedonia that comments by former minister Labor Nick Bolkus are extremely Battery and crossing the border.

                      In the speech, Mr. Rehn has promised that his government would be "firm and unwavering in support of Grcite.Toa was important because no one had the right to steal the history and culture of other nations.

                      According to Mr. Bolkus politics was a way of expressing their views regarding certain issues and he was very pleased that Prime Minister exactly what I did.

                      Kontraverznosta comes at a time when the Government of RAD requires support from Macedonia's place in the Security Council of the UN tomorrow hosts forum for improving mutual relations.

                      Opshiren report on this case was published in ugledniot avstraliskiot newspaper The Australian.


                      Follow the link

                      Reminder: Mike Rehn became 44 th Prime Minister of South Australia after winning the State election in March 2002 and re-elected by a majority of votes in March 2006. Besides the duty of the Prime Minister, Mr Rehn took the portfolios of economic development, social inclusion, arts and continuous development and climate change. Mr. Rehn is president of the International Group for climate change and regional network.

                      Prime Minister of South Australia, Mike Rehn on October 2, 2009 was attacked during his visit to the National Center for Wine in Adelaide.

                      In November last year the public came news of his alleged affair with former barmenka in parliament of Michel Chantelos he reacted vehemently denied the accusations and trying to regain his reputation.


                      Gordana Dimovska
                      In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.

                      Comment

                      • MP_MK
                        Banned
                        • Aug 2009
                        • 332

                        Vecer

                        Македонското прашање злоупотребено за грчки гласови


                        Остра реакција на македонскиот амбасадор во Австралија Перо Стојановски и почесниот конзул Зоран Ќосевски на говорот на премиерот на Јужна Австралија Мајк Ран, кој го обвини македонскиот претседател Ѓорге Иванов дека се обидува "да ја украде грчката историја и култура".

                        Амбасадорот Стојановски и почесниот конзул Ќосевски имале средба со Лук Симпкинс, пратеник во федералниот Парламент на Австралија кого го запознале за изјавата на Ран. Тој веднаш се обратил и во австралискиот Парламент со критика врз Ран за злоупотреба на македонското прашање за добивање грчки гласови.
                        - Да се инволвираш во македонското прашање со една единствена цел - добивање гласови на претстојните избори и да поттикнуваш непријателство меѓу заедниците е крајно неодговорно бидејќи се навредуваат нивните чувства што може да предизвика опасни расни поделби, рекол Симпкинс во своето излагање пред австралискиот Парламент. Според него, можно е да бидат покренати и правни активности против Ран.

                        Критики кон Ран упатиле и повеќе австралиски медиуми. Весникот "Австралиан" пишува дека премиерот на Јужна Австралија Ран се соочува со обвиненија за предизвикување расна омраза поради неговиот говор одржан на грчки фестивал со кој го предизвика гневот кај Македонците, а кој се заканува да предизвика и голем дипломатски инцидент.

                        Премиерот Ран спорните изјави ги даде за време на грчки фестивал во Аделаида минатиот ноември, но видеоснимки и извадоци од тој говор се публикувани деновиве. Тој остро го критикуваше претседателот Иванов дека со своето политичко делување "поттикнува проблеми на опасен начин и се обидува да ја украде грчката историја и култура".

                        Македонската заедница во Јужна Австралија брои 3.000 лица, а вкупно се проценува дека во Австралија живеат околу 84.000 Македонци.

                        Случајот Ран доаѓа во време кога австралискиот премиер Кевин Рад ја бара поддршката од Македонија за непостојано членство во Советот за безбедност на ОН.



                        The Macedonian issue for abused greek votes


                        Sharp reaction of the Macedonian Ambassador to Australia Pero Stojanovski and Honorary Consul Zoran Kjosevski speech of the Prime Minister of South Australia, Mike Early, who has accused Macedonian President Gjorge Ivanov trying "to steal Greek history and culture.

                        Pavlov and the Ambassador Honorary Consul Kjosevski had a meeting with Luke Simpkins, a member of the Federal Parliament of Australia, whom he met for a statement of Early. He immediately addressed in the Australian Parliament in the Early reviews for abuse of the Macedonian question for greek votes.
                        - Being involved in the Macedonian question with one single goal - getting votes in the upcoming elections and to promote hostility between the communities is extremely irresponsible for insulting their feelings that can cause dangerous racial divisions, Simpkins said in his speech before the Australian Parliament. According to him, may be filed and legal action against Early.

                        Early criticism of the bound and several Australian media. Newspaper Avstralian "writes that the prime minister of South Australia Early facing charges of inciting racial hatred because of his speech held at the Greek Festival, which has sparked anger among the Macedonians, and that threatens to cause a diplomatic incident.

                        Early Release contentious statements he made during the Greek Festival in Adelaide last November, but videosnimki and excerpts from that speech are published nowadays. He sharply criticized President Ivanov that his political action "promotes a dangerous way of problems and is trying to steal Greek history and culture.

                        Macedonian community in South Australia has 3,000 people, and the total is estimated to live in Australia around 84,000 Macedonians.

                        Early case comes at a time when Australian Prime Minister Kevin RAD required the support of Macedonia for nonpermanent membership of the Security Council of UN.

                        Comment

                        • Prolet
                          Senior Member
                          • Sep 2009
                          • 5241

                          MP, Thank you very much this is great

                          МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

                          Comment

                          • MP_MK
                            Banned
                            • Aug 2009
                            • 332

                            More to come, I will try upload the Sitel broadcast, it went for quite a while.

                            Getting there

                            Comment

                            • fyrOM
                              Banned
                              • Feb 2010
                              • 2180

                              Are we really only 84000. Macedonians have been spending too much time on the computer instead of instead of listening to the forme treasurer costelo.

                              Comment

                              • Serdarot
                                Member
                                • Feb 2010
                                • 605

                                i think the number of the Macedonians is much bigger, but like most of us knows, big part of them are "hell-en-ized"

                                but as greece is having hard economic times, some of them might reconcider the level of their greekness...

                                (complete another issues if we want them)

                                Any oficial reactions / protests from UMD , WMC (Todor Petrov) and other MK organisations?
                                Bratot:
                                Никој не е вечен, а каузава не е нова само е адаптирана на новите услови и ќе се пренесува и понатаму.

                                Comment

                                Working...
                                X