Greek citizens are Moving into Macedonia

Collapse
X
 
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts
 • Niko777
  Senior Member
  • Oct 2010
  • 1895

  Greek citizens are Moving into Macedonia  Грци доаѓаат да живеат во Гевгелија  Грчки пензионери се доселија да живеат во Гевгелија бидејќи со своите пензии многу полесно ги поминуваат пензионерските денови во Македонија. Секој четврток, кога е пазарен ден, почесто се слуша грчкиот јазик отколку „гевгелиското лафење“

  Грчки граѓани покажуваат голем интерес за купување станови и плацови во Гевгелија. Грци имаат изградено две згради за колективно домување, а цената за еден квадратен метар е од 600 до 1.000 евра. Неколку грчки пензионери се преселиле да живеат во Гевгелија бидејќи со своите пензии многу полесно ги поминуваат пензионерските денови во Македонија. Ваква е сликата во последните месеци во македонската порта кон Европа - Гевгелија, која не само по географската близина, туку и по забрзаниот економски развој е нетипична за остатокот од нашата земја. И во Битола с` повеќе доаѓаат Грци, иако, според битолчани, откако ги зафати кризата, нивните џебови се попразни, па купувањето го сведуваат на најнеопходните намирници. Во овој пограничен град велат дека ја чувствуваат грчката економска криза, но сепак некои дејности, како бензинските пумпи или стоматолозите, и натаму добро профитираат.

  Навидум мирен живот

  На прв поглед Гевгелија живее мирен живот, карактеристичен за малите градови. Но зад тој мир се крие експлозивен животен стил, препознатлив по брзиот развој, пред с`, на казино-туризмот. Гевгелиската чаршија сред зима врие од народ, а многубројните кафулиња веќе ги извадиле масите на топлото зимско сонце. Гевгеличани велат дека секој четврток, кога е пазарен ден, почесто се слуша грчкиот јазик, отколку „гевгелиското лафење“. Во последните неколку години цените на земјоделските производи се највисоки во државата, благодарение на Грците, кои тука пазарат и масовно ги посетуваат седумте големи супермаркети. Раце тријат и берберите, стоматолозите, маникирите и педикирите... Кризата ги натера Грците почесто да доаѓаат во Гевгелија, како никогаш досега, а гевгеличани велат дека нивниот град наликува на Солун од пред неколку години, кога тие таму најчесто одеа на шопинг.

  Најјужниот македонски град бележи најниска стапка на невработеност во државата. Од над 23 илјади жители, околу 22 отсто или нешто над 2.000 жители се водат како невработени. Во моментов дури има потреба од работна сила од страна, па голем број жители од околните градови наоѓаат вработување во Гевгелија, најмногу во казината.

  Во најново отвореното „Принцес“ и хотелот со пет ѕвезди „Рамада плаза Гевгелија“ во ноември се вработија 500 луѓе. Инвестицијата на оваа турска компанија изнесува над 30 милиони евра и е една од најголемите во државата лани. Генералниот менаџер Ченгиз Текин вели дека до свеченото отворање на 9 февруари бројот на нововработени може да се зголеми.

  - Со нашата инвестиција ја развиваме оваа област и пред с` го менуваме менталитетот. Ги донесовме нашето знаење и интернационални стандарди. С` што ни е потребно за нашиот хотел го купуваме од домашните произведувачи и сметам дека даваме голем придонес за развој на македонската економија - вели Текин.

  Новото хотелско и казино-здание е изградено во непосредна близина на граничниот премин Богородица. Токму на овој потег, од излезот на Гевгелија, од мотелот Вардар, до преминот, на продажба се 130 хектари градежно земјиште, чија цена е од 50 до 100 евра за еден квадратен метар. Локалната власт токму тука гледа можност за натамошен развој.

  - Со завршувањето на урбанизацијата тука треба да никнат модерни туристички и хотелски комплекси. Нашиот град со право го зазема заслуженото место на туристичката мапа во Европа, без разлика дали зборуваме за казино-туризмот, еколошкиот, гастрономскиот или зимскиот туризам во ски-центарот „Кожув“ - вели градоначалникот Иван Франгов.

  Гевгелија поведе иницијатива за отворање на уште еден граничен премин за автомобили и за пешаци за да им се олесни пристапот на туристите од соседна Грција. Во во текот на оваа година треба да биде изграден патот во должина од 1,7 километар до самата граница. Во Гевгелија, покрај традиционалните инвестиции во текстилната индустрија, во последно време Грците инвестираат во земјоделството, преработувачката индустрија и пластични и алуминиумски производи. Близината со Европа гевгеличани знаат да ја искористат. Посакуваат да се реши спорот за името со нивниот сосед, па тогаш вистински да го покажат своето европско лице.

  Грчката криза удри и во Битола

  Се` повеќе Грци доаѓаат и во Битола, но со попразни џебови, коментираат битолските угостители и трговци. Од финансиската криза ги има повеќе од претходно, привлечени од поевтините цени, но купуваат помалку. Се смета дека профитот во одделни дејности е намален дури за 30 отсто. Најпогодени се бутиците, фризерите, кафеаните, ноќните барови, каде што поретко навраќаат, како и хотелите, зашто посетите траат по еден ден.

  - Со кризата во Грција и со нашиот Закон против пушењето прометот се намали за повеќе од половина. Поимотните гости и од пооддалечените места, Атина, Лариса, Кавала, цената на горивото ги спречи да доаѓаат. Три пати им се намалија платите, па се намали и средната класа. Ако јадеа предјадења, ручек и вина, сега предјадењата се изгубија, вината се изретчија, јадат што е поевтино. Проретчија и од Воден, Птолемаида, или ако дојдат на чај, си носат по едно ѓеврече со нив - вели Цане Момировски од ресторанот „Линкестис“.

  Грците најчесто навраќаат на зелените пазари, но кошниците ги полнат со најнеопходните прехранбени продукти.

  - Од кризата повеќе доаѓаат, но помалку купуваат. Се ценкаат, бараат поевтино за разлика од минатите години. Купуваат земјоделски производи, но 30 отсто е намален прометот од нивна страна - вели пазарџијата Миле Наумов.

  Раце најмногу тријат пумпаџиите зашто Грците тука точат гориво поевтино околу половина евро за литар. Од Грците најдобро живеат стоматолозите, каде што чекаат со редици зашто услугите се за два до три пати поевтини од кај нив.

  - Од сите градови во внатрешноста Битола има најмногу стоматолози - 240. Стоматологијата има најголем девизен нето-прилив во Битола. Една коронка во Грција чини 250 евра, а кај нас 50 до 70 евра. Ако ги немавме Грците, од овие 240 стоматолози само 50 ќе функционираа, без нив и без иселениците, напредна и модерна стоматологија во Битола нема. Дури 80 проценти од вкупниот приход се од нив, а само 20 од нашите пациенти - вели Горан Тодоровиќ, претседател на Здружението на приватни доктори стоматолози.

  Сепак, од парите што ги оставаат Грците во Битола не живна многу локалната економија зашто поголема полза има државниот буџет отколку општинскиот.

  Ристо ТАСЕВ
  Жанета ЗДРАВКОВСКА

 • Niko777
  Senior Member
  • Oct 2010
  • 1895

  #2
  Greek Citizens Moving to Macedonia's South

  Monday, 17 January 2011


  More and more Greek pensioners have moved to Gevgelija because it is easier for them to live with their retirement savings in Macedonia. Greek citizens show great interest in purchase of apartments and lots in Gevgelija.

  They have already built two buildings for collective housing and the price ranges from EUR 600 to EUR 1,000 per square metre.

  Some Greek pensioners moved to Gevgelija because they think Gevgelija is a portal to Europe. Gevgelija’s economy is growing fast, as the rest of Macedonia. Moreover, many Greeks have also moved to live in Bitola, too. They also travel there because of cheaper petrol and dental services.

  Comment

  • Dejan
   Member
   • Sep 2008
   • 591

   #3
   Is it possible that these 'greeks' that are moving to Macedonia are in fact ethnic Macedonians with greek citizenship? Would an individual who is foreign to Macedonian customs/language/culture etc. move to a country which he has been taught to hate?
   You want Macedonia? Come and take it from my blood!

   A prosperous, independent and free Macedonia for Macedonians will be the ultimate revenge to our enemies.

   Comment

   • Risto the Great
    Senior Member
    • Sep 2008
    • 15660

    #4
    Dejan, I would say your observation is far more likely.
    Risto the Great
    MACEDONIA:ANHEDONIA
    "Holding my breath for the revolution."

    Hey, I wrote a bestseller. Check it out: www.ren-shen.com

    Comment

    • Bill77
     Senior Member
     • Oct 2009
     • 4545

     #5
     In recent years the prices of agricultural products are the highest in the country, thanks to the Greeks
     You and the rest of the country are suffering thanks to the Greeks. Once you give up your identity and enter EU, we will see how many of these hero's of yours enter Gevgelija. Kje jadite lajna koga ni grcite ni vije mozite da kupuvate lep
     http://www.macedoniantruth.org/forum/showthread.php?p=120873#post120873

     Comment

     • Niko777
      Senior Member
      • Oct 2010
      • 1895

      #6
      Is it possible that these 'greeks' that are moving to Macedonia are in fact ethnic Macedonians with greek citizenship? Would an individual who is foreign to Macedonian customs/language/culture etc. move to a country which he has been taught to hate?
      Yes, exactly, these are Aegean Macedonians!

      Comment

      • makedonche
       Senior Member
       • Oct 2008
       • 3242

       #7
       I say let them in - if they speak Macedonian, have a babba & dedo and can show some Macedonian lineage, otherwise keep them out. It should be a condition of entry that they become Macedonians and acknowledge the identity of the country before they are allowed to either live or visit the country!
       On Delchev's sarcophagus you can read the following inscription: "We swear the future generations to bury these sacred bones in the capital of Independent Macedonia. August 1923 Illinden"

       Comment

       • Soldier of Macedon
        Senior Member
        • Sep 2008
        • 13675

        #8
        The Greek language should be forbidden in Macedonia, along with all organs that employ Greek as a medium - until the Greek state reciprocates and recognises the Macedonian people and language.
        In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.

        Comment

        • Bill77
         Senior Member
         • Oct 2009
         • 4545

         #9
         Originally posted by Dejan View Post
         Is it possible that these 'greeks' that are moving to Macedonia are in fact ethnic Macedonians with greek citizenship? Would an individual who is foreign to Macedonian customs/language/culture etc. move to a country which he has been taught to hate?
         Majority are not Ethnic Macedonians otherwise why would they be speaking Greek down the streets of Gevgelija and Bitola? Those that feel Ethnic Macedonian would no doubt speek Macedonian in the streets of Lerin, why would they not speak Macedonian over the border.

         And an individual foreign to anything Macedonian, that has been taught to hate would enter a country for something more powerful than hate, and thats the dollar. To save a buck they would temporarily overcome the hatred.

         As SOM said, Speaking Greek in our country should be forbidden. Many Greeks believe that if you enter their country then you should speak their language. Well i say, whats good for the goose is good for the gander.

         Once i found that hard to believe (the motto you are on my land you speak my language) until i witnessed how they think their shit don't stink with my own eyes and ears when i visited their country. They refuse to speak English or Macedonian, i went through hell trying to get information.
         Last edited by Bill77; 01-17-2011, 06:36 PM.
         http://www.macedoniantruth.org/forum/showthread.php?p=120873#post120873

         Comment

         • Makedonska_Kafana
          Senior Member
          • Aug 2010
          • 2642

          #10
          Originally posted by Soldier of Macedon View Post
          The Greek language should be forbidden in Macedonia, along with all organs that employ Greek as a medium - until the Greek state reciprocates and recognises the Macedonian people and language.
          I have said that for the past 50 years and blame the citizens then the government.

          PEOPLE MUST USE FORCE WHEN DEALING WITH ELECTED OFFICIALS
          http://www.makedonskakafana.com

          Macedonia for the Macedonians

          Comment

          • Niko777
           Senior Member
           • Oct 2010
           • 1895

           #11
           Majority are not Ethnic Macedonians otherwise why would they be speaking Greek down the streets of Gevgelija and Bitola? Those that feel Ethnic Macedonian would no doubt speek Macedonian in the streets of Lerin, why would they not speak Macedonian over the border.
           Aegean Macedonians are bilingual and speak Greek for many reasons, one is they could be Grkomani. Another reason is that they don't speak Macedonian at a fluent/professional level, but they can speak standard Greek fluently and for that reason they prefer to speak Greek. A third reason is that it is a mixed-marriage couple (Macedonian-Prosfygan). I'm not going to defend their actions, but I still believe these are Aegean Macedonians.

           Comment

           • Bill77
            Senior Member
            • Oct 2009
            • 4545

            #12
            Originally posted by Niko777 View Post
            Aegean Macedonians are bilingual and speak Greek for many reasons, one is they could be Grkomani. Another reason is that they don't speak Macedonian at a fluent/professional level, but they can speak standard Greek fluently and for that reason they prefer to speak Greek. A third reason is that it is a mixed-marriage couple (Macedonian-Prosfygan). I'm not going to defend their actions, but I still believe these are Aegean Macedonians.
            My point is not if they are in reality Ethnic Macedonians (What there ancestors were), its do they feel Ethnic Macedonian.

            In this case, we can claim the Serbian Tennis player Bojana Jovanovski as one of us aswell. Even though Bojana only speaks Serb and English and has never stepped foot in Macedonia.
            http://www.macedoniantruth.org/forum/showthread.php?p=120873#post120873

            Comment

            • Stojacanec
             Member
             • Dec 2009
             • 809

             #13
             If the Greeks or Aegean Macedonians have been coming over the border regularly for the Pazar, entertainment and/or to run small businesses they are virtually residents of Macedonia anyway.

             If they want to live there I doubt they would have a problem with our country. They would need to learn the Macedonian language and speak it as the primary language if they don’t already.

             Comment

             • Risto the Great
              Senior Member
              • Sep 2008
              • 15660

              #14
              Originally posted by Stojacanec View Post
              They would need to learn the Macedonian language and speak it as the primary language if they don’t already.
              I agree with you.
              The ethnic Albanians don't agree with you. Nor does the Macedonian government apparently.
              Risto the Great
              MACEDONIA:ANHEDONIA
              "Holding my breath for the revolution."

              Hey, I wrote a bestseller. Check it out: www.ren-shen.com

              Comment

              • Pelister
               Senior Member
               • Sep 2008
               • 2742

               #15
               Originally posted by Soldier of Macedon View Post
               The Greek language should be forbidden in Macedonia, along with all organs that employ Greek as a medium - until the Greek state reciprocates and recognises the Macedonian people and language.
               I agree. The Macedonians should be shouting to the entire world that the New Greeks are imposters, and that Macedonia was never Greek, although at the same time they should make it clear that they have no territorial pretensions, but that the truth should be known for the sake of reconciliation.

               Comment

               Working...
               X