Macedonian Truth Forum   

Go Back   Macedonian Truth Forum > Macedonian Truth Forum > News and Politics

Reply
 
Thread Tools
Old 05-11-2021, 10:06 AM   #631
Carlin
Senior Member
 
Carlin's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Location: Canada
Posts: 2,793
Carlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud of
Default

Quote:
Originally Posted by Soldier of Macedon View Post
Basically, the EU indicated that Albania's accession aspirations may be treated separately if Macedonia doesn't come to an agreement with Bulgaria. In response, Zaev stated that we don't need the EU at the cost of the Macedonian identity and language, a supposed expression of patriotism which is obviously disingenuous. Whatever the motive, it will be interesting see how this northadonian traitor worms his way of an increasingly desperate situation.
More on this: It appears that Zaev "officially" informed EU that Macedonian identity and language is not up for debate. Macedonian "No" to EU.


Спласна оптимизмот на Заев за ЕУ – Заев: Порачавме јасно – тргнете ја секоја дискусија за идентитетот

https://mk.tv21.tv/splasna-optimizmo...a-identitetot/

По интензивните средби и разговори на високите претставници на Европската унија премиерот Зоран Заев со јасен став дека со идентитетот и јазик нема да преговара. Со македонскиот идентитет не смее да си игра ниту мојата влада, ниту која било друго влада и уште помалку друга држава и Унија во која што се уште не сме членка. Тој порача дека и покрај се, нашата земја ќе ја продолжи европската агенда.

„Порачавме јасно и гласно и повторивме, тргнете ја секоја дискусија за македонскиот јазик и македонскиот идентитет од масата за разговори во Брисел. После тоа можеме да продолжиме да разговараме за нашата европска иднина. Ние имаме и гордост и сопствен идентитет“, истакна Зоран Заев.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека се зачудени како може Заев кој во 2018 година тврдеше дека Македонија ги почнала преговорите сега да бара изговори зошто тие не се почнати.

„Во 2018 немаше вето од Бугарија но преговорите не беа отпочнати, денес имаме дополнителни проблеми а еден од проблемите за непочнувањето на преговорите е големата корупција на чие што чело е Зоран Заев“, вели Антонио Милошоски.

На своите ставови останува и официјална Бугарија. Вицепремиерката и министер за надворешни работи во оставка Екатерина Захариева на вчерашниот состанок на министрите за надворешни работи истакнала дека земјите од регионот мора да ги почитуваат критериумите на Европската унија.

„Само по себе започнување на преговори за членство во Европската унија не е доволно за да ја зацврстиме геополитичката ориентација на Западен Балкан. Неопходно е земјите од регионот да ги почитуваат критериумите на Европската унија и ефикасно да ги спроведуваат потребните реформи, како и да ги прекинат дезинформациските кампањи против земјите членки“, посочи Екатерина Захариева.

Премиерот Заев како и министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска имаше средби и со бугарскиот европратеник и воедно известувач за Македонија во Европскиот парламент Илхан Ќучук. Бугарскиот европратеник истакнал дека на средбата било истакнато дека поврзаноста меѓу Македонија и Бугарија и клучот за добрососедските односи. Потребна ни е агенда заснована врз иднината, враќање на довербата и зајакнујвање на односите меѓу двете земји, истакнал Ќучук.


Македонското НЕ одекна во Брисел

Македонскиот идентитет не може да биде ставен на преговарачка маса, истакна премиерот Заев вчера во седиштето на ЕУ. Но што мислат дипломатите и аналитичарите во однос на прашањето што уште треба да ѝ се каже на Европската Унија и како да се направи тоа

https://www.novamakedonija.com.mk/ma...1%d0%b5%d0%bb/

Премиерот Заев со јасна порака до челниците на ЕУ

Премиерот Зоран Заев за време на вчерашната посета на Брисел отворено порача дека секој обид македонскиот идентитет да биде ставен на преговарачка маса ќе биде одбиен и дека за промена на идентитетот нема да се разговара и преговара.

– Ние сме подготвени за разговори, веруваме дека треба да имаме уште еден обид во периодот што доаѓа, но треба да знаат и колегите во Бугарија и сите во Европска Унија дека за нашиот идентитет нема ниту да разговараме, ниту да преговараме и дека сите обиди тој да се става на преговарачка маса ќе бидат одбиени од македонска страна – истакна Заев на средбата со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеи.
Според Заев, техничката влада во Бугарија може да е можност за скорешно решение, но очекува и другата страна да биде охрабрена за отвореност, подготвеност и посветеност кон решение.
Аналитичарите и дипломатите со кои се консултира нашиот весник сметаат дека она што премиерот треба да го пренесе во Брисел е да ги соопшти македонските црвени линии и да порача дека понижувањата треба да завршат.
– Премиерот треба да каже до каде Македонија може, а до каде не може да оди со попуштањата. Има граница на понижувањето. Не може бесконечно да се негираме самите себеси. Тоа е основна работа – смета Петар Гошев, политичар што своевремено беше вклучен во дел од преговорите при распадот на поранешна Југославија.
Според него, за да може Македонија цврсто да истапи пред Европа мора да има кредибилитет со кој ќе може да го направи тоа.

– За тоа треба политиките дома да се поуспешни. Треба да се потврдуваш како самоодржлив ентитет, субјект државен. Треба секојдневно да докажуваш дека си ти одржлив субјект, а за тоа треба дома јасни политики. Така и преговарачката моќ ни е поголема. Ако ти секој ден изјавуваш дека се распаѓаш внатре, ако немаш одржлив политички процес, ако немаш одржливи институции што секојдневно ќе им го испорачуваат она што треба на граѓаните, нормално е дека ќе нè демнат од страна и ќе го затегнуваат јажето што повеќе можат – истакнува Гошев.
Поранешниот дипломат Драган Јањатов смета дека изјавите што ги даваат македонските политичари во Брисел не значат ништо.
– Очигледно таа мантра што ја повторува премиерот не е тоа што треба да се направи и да се каже во Брисел. И оваа флоскула во врска со идентитетот сама по себе ништо не значи. Кој преговара денеска за идентитет? Кој е овластен да менува нечиј идентитет? Самото тоа што постојано како папагали ќе повторуваме дека идентитетот не го даваме не е тоа вистинското. Треба да се направи нешто конкретно – вели Јањатов, притоа појаснувајќи дека и македонската и бугарската страна треба да седнат во Брисел и да разговараат за надминување на проблемот.

Според него, потребно е да се донесе документ во Собранието околу кој ќе се обединат сите во земјава и во кој јасно ќе бидат исцртани македонските црвени линии.
– Сега е погоден момент што треба да се искористи. Неколку водечки земји во Унијата застанаа на наша страна во врска со обидите за разделување со Албанија. Треба да се искористи тоа, треба да се направи една дипломатска офанзива. Потребно е итно Собранието да донесе некаков документ што ќе има сериозна тежина. Изјавите сами по себе ништо не решаваат, туку документите. Во Собранието треба концизен став да се заземе и тој став да се преточи во документ што јасно и гласно ќе биде соопштен и во Брисел. Вакви парцијални изјави не ја решаваат работата – категоричен е Јањатов.
Тој уште додава дека Собранието е местото во кое се потврдува што сакаме, а што не сакаме и тоа треба да му се каже на Брисел.

Last edited by Carlin; 05-11-2021 at 10:15 AM.
Carlin is offline   Reply With Quote
Old 05-21-2021, 08:59 AM   #632
Carlin
Senior Member
 
Carlin's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Location: Canada
Posts: 2,793
Carlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud of
Default

Бугарија не го прифаќа европскиот план за деблокада на преговорите со Македонија

URL:
https://alsat.mk/mk/bugarija-ne-go-p...so-makedonija/
Carlin is offline   Reply With Quote
Old 05-21-2021, 01:49 PM   #633
Carlin
Senior Member
 
Carlin's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Location: Canada
Posts: 2,793
Carlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud of
Default

Macedonians in Bulgaria: Denial of Macedonian minority is last remnant of totalitarian policies in EU

URL:
https://english.republika.mk/news/ba...olicies-in-eu/

A group of organizations representing Macedonians in Bulgaria has published a report on the violation of the rights of Macedonians covering last year’s events. The report, published by the Macedonian International Human Rights Movement, cites numerous examples of violations of political rights by Bulgarian institutions, hate speech by senior officials and the media against Macedonians, and examples of how courts are creating legal mazes to prevent the registration of Macedonian organizations.

The report estimates that the situation of Macedonians in Bulgaria is unlikely to improve without serious external intervention, primarily by European institutions.

Denial and discrimination of the Macedonian minority is the last remnant of totalitarian policies in the European Union, say Macedonian organizations, which ask Bulgaria to urgently recognize the existence of ethnic minorities in the country, amend the law on registration of NGOs, annul the 2000 decision of the Constitutional Court and the 1990 Declaration of the Parliament which deny the existence of the Macedonian minority, and to implement the decisions of the European Court of Human Rights by allowing the registration of Macedonian organizations, reads the report.

Their 30-page report describes how the registration of Macedonian organizations such as the Ilinden organization is banned, despite the fact that in some of these cases, there are rulings of the European Court of Human Rights that are 20 years old. It also points out that Bulgaria has been condemned this year by the Committee for the respect of the obligations of member states in the Council of Europe, which called on Bulgaria to “take decisive action to implement the rulings of the European Court of Human Rights regarding the recognition of the right to freedom of association of persons wishing to promote the recognition of the Macedonian minority in Bulgaria and to promote Macedonian culture… and to allow persons identifying themselves as ethnic Macedonians to register their associations and to refrain from the practice of refusing registration due to the non-recognition of the Macedonian minority in Bulgaria”.
Carlin is offline   Reply With Quote
Old 05-30-2021, 05:58 PM   #634
VMRO
Senior Member
 
VMRO's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,374
VMRO has much to be proud ofVMRO has much to be proud ofVMRO has much to be proud ofVMRO has much to be proud ofVMRO has much to be proud ofVMRO has much to be proud ofVMRO has much to be proud ofVMRO has much to be proud ofVMRO has much to be proud of
DefaultOf course Radev wouldn't want any outside EU historians to be involved.

The Bulgarian myths and absurdity would be out in the open then.
__________________
Verata vo Mislite, VMRO vo dushata, Makedonia vo Srceto.

Vnatreshna Makedonska Revolucionerna Organizacija.
VMRO is offline   Reply With Quote
Old 05-30-2021, 08:59 PM   #635
Soldier of Macedon
Senior Member
 
Soldier of Macedon's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Macedonian Outpost
Posts: 13,485
Soldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond repute
Default

Emboldened by the treacherous concessions to Greece, the Bulgars saw a lack of political integrity in Macedonia, particularly from the government and its lackeys, and (stupidly) assumed that most Macedonians would readily accept that they are Bulgars themselves. However, despite the apathy that exists in the country, few people would ever espouse the manipulative Bulgar narrative on Macedonia, otherwise it would have already been a done deal. As a consequence of their failure to convince the Macedonians they're something they're not, the Bulgars are now being told to accept intermediaries so their EU paymasters can complete the job for them. I think the reason for rejecting this proposal has more to do with embarrassment over their failure and the absurdity of the whole process, than a lack of faith in so-called "EU historians" whose objectivity is questionable and who will no doubt work their own political angle to achieve their aims so they can claim some sort of moral victory - to the detriment of Macedonia, once again. The only solution to the farcical Macedonia-Bulgaria discussion is to end it.
Quote:
No one knows our history better than we do.
Says the Bulgar who is telling Macedonians about their own history. At least Bulgaria can't be accused of not aligning with EU hypocrisy.
Quote:
It is up to us to have a frank constructive dialogue, based on historical documents, on the original sources.
They would like nothing more than to compartmentalise aspects of history and gloss over certain facts to further their argument. Otherwise, if they start at the beginning, the historical documents prove that their identity comes from their Bulgar forefathers, a Turkic horde who had a significant presence in Bulgaria but a negligible one in Macedonia.
__________________
In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.
Soldier of Macedon is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2021, 12:07 AM   #636
Soldier of Macedon
Senior Member
 
Soldier of Macedon's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Macedonian Outpost
Posts: 13,485
Soldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond repute
Default

So, June 21 is the new target date for further treachery, during the next EU summit. Can one stand the excitement And apparently two incidents against some Bulgars occurred in Croatia after the Croat president criticized Bulgaria's idiocy.
Quote:
https://infomax.mk/wp/%d0%b1om%d0%b1...8%d1%98%d0%b0/

Дали се ближи крајот на апсурдната бугарска блокада за почеток на пристапните преговори меѓу Македонија и Европската унија, пишува хрватскиот весник „Вечерњи лист“ кој во написот ја отвора можноста Софија да го деблокира Скопје под притисок на Брисел на 21 јуни. Иако досега нема недвосмислена потврда дека Софија е подготвена да даде зелено светло за Скопје, има сѐ повеќе сигнали кои укажуваат на ваков заклучок, а германскиот министер за европски прашања Михаел Рот дури и оптимистички најави дека има голема шанса да се постигне во јуни решение што ќе овозможи почеток на пристапните преговори, што значи дека деблокирањето на Македонија може да се случи пред претстојниот самит на ЕУ, закажан за 21 и 22 јуни, пишува весникот.

Во текстот се споменува и посетата на португалскиот министер за надворешни работи Аугусто Санто Силва и комесарот за проширување на ЕУ, Оливер Вархеји во Софија и Скопје каде го претставија португалскиот предлог за бугарско-македонско решение. Бугарската блокада беше критикувана и од хрватскиот претседател Зоран Милановиќ кој се „судри“ со премиерот Андреј Пленковиќ. Тој тврдеше дека по изјавите на Милановиќ, биле евидентирани два инциденти против бугарски државјани во Хрватска. Од Софија велат дека ќе останат на своите барања, иако се отворени за дијалог, додека во Скопје го сметаа предлогот на Португалија за добра основа за решавање на билатералниот проблем. Бугарија стави вето на почетокот на разговорите со Македонија, тврдејќи дека Македонија не го почитува билатералниот договор за добрососедство меѓу Софија и Скопје, додека инсистира на исполнување на неверојатни барања што не беа видени во претходните блокади во процесот на проширување на ЕУ, пишува весникот.
__________________
In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.
Soldier of Macedon is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2021, 07:27 PM   #637
Carlin
Senior Member
 
Carlin's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Location: Canada
Posts: 2,793
Carlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud of
Default

German Foreign Minister Heiko Maas today asked that the European Union lift the veto power of member states when it comes to foreign policy decisions. "We can no longer be held hostage by those who paralyze European foreign policy with their vetoes. "I say very openly, the veto must go, even if it means we can be outvoted," Deutsche Welle quoted Maas.

ГЕРМАНИЈА БАРА ДА СЕ УКИНЕ ПРАВОТО НА ВЕТО ВО ЕУ

URL:
https://sdk.mk/index.php/naslovna/ge...na-veto-vo-eu/

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас денеска побара Европската унија да го укине правото на вето на земјите членки кога станува збор за надворешно-политички одлуки.

„Не може повеќе да бидеме држени како заложници од оние кои ја парализираат европската надворешна политика со своите вета. Затоа кажувам многу отворено, ветото мора да замине, дури и ако тоа значи дека можеме да бидеме надгласани“, ја пренесе „Дојче Веле“ изјавата на Мас, кој ги обвини оние кои го прават тоа дека ја загрозуваат кохезивноста на Европа.

Ретко се случуваат вака отворенени изјави од Германија, која не практикува отворени критики кон друга земја членка во ЕУ. Иако Мас не именуваше ниту една земја, најверојатно е испровоциран од Унгарија, која блокираше повеќе заеднички изјави на ЕУ за прашања од надворешната и безбедносната политика.
Carlin is offline   Reply With Quote
Old 06-08-2021, 02:13 AM   #638
Soldier of Macedon
Senior Member
 
Soldier of Macedon's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Macedonian Outpost
Posts: 13,485
Soldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond repute
Default

Quote:
Originally Posted by Carlin15 View Post
German Foreign Minister Heiko Maas today asked that the European Union lift the veto power of member states when it comes to foreign policy decisions. "We can no longer be held hostage by those who paralyze European foreign policy with their vetoes. "I say very openly, the veto must go, even if it means we can be outvoted," Deutsche Welle quoted Maas.
That veto power has been used as a threat or indeed by several countries over the years, not least the discriminative entities to the south and east of Macedonia. The EU never cared when it was supposedly held hostage in such instances and the only reason why this eurocrat is whining now is because Hungary's use of this undemocratic function is having an actual impact on their 'collective' foreign policy. Let them veto the hell out of each other.
__________________
In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.
Soldier of Macedon is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2021, 03:23 AM   #639
Soldier of Macedon
Senior Member
 
Soldier of Macedon's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Macedonian Outpost
Posts: 13,485
Soldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond repute
Default

Quote:
https://www.euractiv.com/section/pol...tity-language/

North Macedonia’s Prime Minister Zoran Zaev said he is ready to beg for a solution in Sofia, but is not prepared to sacrifice the Macedonian identity and language, adding that if the dialogue with Bulgaria is successful, talks may be held as early as 23 June. The PM expects an invitation from Bulgaria’s caretaker Prime Minister Stefan Yanev and adherence to European manners. In his view, the Portuguese proposal is a good basis. “What protects us in the dispute with Bulgaria are principles, not just ours, but above all else European principles. They are our strongest argument in this dispute”, Minister of Foreign Affairs Bujar Osmani told TV 24. “We try to argue those principles before Bulgaria and our friends. Justice is just one of the principles, but there are many principles that have protected the European idea for the last 75 years,” said the foreign minister. “In all the waves of EU enlargement, there have been attempts to impose bilateral issues, to slow down the process, but the bloc has always emerged stronger over those obstacles and has always succeeded. It did it based on respect for the principles”, Osmani added.
Notice the pattern. Zaev has been making constant reference to identity and language, yet the Bulgars have made it clear that they're prepared to accept both being called Macedonian so long as there is some type of formal agreement which (falsely) states that the indigenous identity and language of Macedonia have "Bulgarian roots". This will effectively relegate the Macedonian ethnic identity to a Bulgar regional identity and will also be used to further suppress the Macedonian minority in Bulgaria. Refer back to an October 2020 statement from that cow masquerading as the foreign minister of the Bulgars.
Quote:
https://www.swissinfo.ch/eng/bulgari...-path/46132092

"Our concerns come from the never-ending claims for a Macedonian minority in Bulgaria. The acknowledgment of Bulgarian roots would put an end to this," Zaharieva told Reuters. If North Macedonia agrees, Zaharieva said Sofia was ready to recognise Macedonian as one of the official languages of its neighbour and acknowledge a Macedonian identity. "We are not disputing their right for self-determination, neither their right to call their language what they like. We are ready to re-confirm the current realities, but they have to acknowledge the historical truth," she said.
So, either Zaev and the Bulgars are talking past each other (unlikely), or this spectacle is just laying the foundations to rationalise further betrayal. Zaev claimed that the Macedonian identity was "secured" as a result of the treacherous Prespa Agreement, all the while omitting the fact that it deliberately excluded ethnic Macedonians across the border and permanently changed the international perspective on Macedonia's national identity (which is unequivocally linked to the Macedonian ethnic identity). If some type of agreement is struck at the EU summit later this month which aligns with the Bulgar position, he will attempt to mitigate the damage by making the same disingenuous claim. The only remaining question (should this debacle proceed) is how the citizens of Macedonia who have embraced their new northadonian identity will react to being recognised as a sub-group of people that trace their supposed origins to a steppe horde.
__________________
In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.
Soldier of Macedon is offline   Reply With Quote
Old 06-17-2021, 06:00 AM   #640
Soldier of Macedon
Senior Member
 
Soldier of Macedon's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Macedonian Outpost
Posts: 13,485
Soldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond repute
Default

Amidst the political turmoil in Bulgaria, Zaev requested a meeting with the leader of the Bulgarian Socialist Party. Here is how he characterised it.And here is how she responded.Translation:
Quote:
We respect our partnership, but we put the Bulgarian national interest above it. For now, there are no conditions for a change in our position on the Republic of Northern Macedonia. We remain open to dialogue to find a solution to the issue of the accession of the Republic of Northern Macedonia to the EU. This is an opportunity for the region. We held a meeting at the request of the Prime Minister of the Republic of Northern Macedonia Zoran Zaev and the delegation led by him in Bulgaria. We discussed bilateral relations in the context of the accession of the Republic of Northern Macedonia to the European Union. We have expressed the following position:

We have always supported the accession of the Republic of Northern Macedonia to the European Union. We supported the Treaty of Good Neighborliness, as well as the declaration of the Bulgarian National Assembly. We welcome the dialogue at the highest level, but do not approve of the hate speech that exists in the Republic of Northern Macedonia towards Bulgaria, the discrimination against people who define themselves there with Bulgarian self-consciousness, as well as the distortion of historical facts and historical truth. We fully understand that our expectations as a party are even higher than for other parties, as we and the Social Democratic Union, which rules in the Republic of Northern Macedonia headed by Zoran Zaev, are sister parties and we expect in the common international organizations of socialist and social democratic parties .

We are partners, we are also friends, we respect this friendship and partnership, but we put Bulgaria and the Bulgarian national interest above it. That is why we have stated that our position remains unchanged. And it is that at this time there are no conditions for giving consent by Bulgaria to start negotiations for membership of the Republic of Northern Macedonia in the European Union. We have stated that we remain open to dialogue at all levels to find a solution to the issue, as our principle position is that the accession of the Republic of Northern Macedonia to the European Union is a guarantee for the region and an opportunity for its development.
It's ironic how these people talk about the supposed discrimination of "Bulgars in Macedonia" when they keep the Macedonians in Bulgaria under a perpetual state of repression. Even more ironic is that Zaev doesn't even bring them up in discussion as a response. The differences are clear. The Bulgars have a Bulgaria first policy. The northadonian regime has a Macedonia last policy. Who knows what these traitors are cooking up for their upcoming meeting with the EU.
__________________
In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.
Soldier of Macedon is offline   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump