Latest News & Developments

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Soldier of Macedon
    Senior Member
    • Sep 2008
    • 13670

    Are maggots such as pedophiles afforded this luxury in any other country?
    In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.

    Comment

    • Bill77
      Senior Member
      • Oct 2009
      • 4545

      Originally posted by Soldier of Macedon View Post
      Are maggots such as pedophiles afforded this luxury in any other country?
      Nowhere in the world. Even if there is a place, they would make up some other mental diagnosis if they must, which would be outrages. But to have a category "paedophilia" where one can tick a box on application and get awards for it, takes the cake.

      Its highly unlikely, but then again, i wouldn't be surprised if something like this encourages people to act on it.
      Last edited by Bill77; 01-19-2012, 11:21 PM.
      http://www.macedoniantruth.org/forum/showthread.php?p=120873#post120873

      Comment

      • lavce pelagonski
        Senior Member
        • Nov 2009
        • 1993

        Експремиерот на Бугарија јавно кажал дека е Македонец!
        18 јан 2012 18:04

        Сергеј Станишев, лидерот на Бугарската социјалистичка партија и поранешен бугарски премиер, на гостување во емисијата од забавен карактер „Оваа сабота“ даде сензационална изјава дека бил Македонец!

        Станишев при посета на Македонија додека беше бугарски премиер

        Ова го пренесува бугарскиот портал „Разкритија“.

        Станишев, кој е во вонбрачна врска со Моника Јосифова, инаку Македонка, бил запрашан од водителката на емисијата дали во неговата врска постои љубомора.

        Тој одговорил:

        „Тоа се знае само по себе бидејќи таа е Македонка“, по што брзо додал, „Па и јас сум Македонец“.

        Разговорот бил воден во неговата семејна куќа, каде што живее со Моника, која неодамна му родила син, и со двете нејзини деца од претходниот брак, со бугарскиот банкар Венцислав Јосифов.

        Бугарските интернет-медиуми ваквата изјава на Станишев ја оценија како сензационална.

        Тој е поранешен премиер на Бугарија и уште оттогаш и во бугарската и во македонската јавност се шпекулира дека има македонско потекло.

        Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

        „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

        Comment

        • lavce pelagonski
          Senior Member
          • Nov 2009
          • 1993

          And why does he say that he is Macedonian now when we dont need him.
          Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

          „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

          Comment

          • makedonche
            Senior Member
            • Oct 2008
            • 3242

            Originally posted by lavce pelagonski View Post
            And why does he say that he is Macedonian now when we dont need him.
            Lavce
            Another wannabee.........he's not good enough to be Macedonian!
            On Delchev's sarcophagus you can read the following inscription: "We swear the future generations to bury these sacred bones in the capital of Independent Macedonia. August 1923 Illinden"

            Comment

            • DedoAleko
              Member
              • Jun 2009
              • 969

              Хашката пресуда влезе во Резолуцијата на ЕП за Македонија !

              Хашката пресуда влезе во Резолуцијата на ЕП за Македонија, и покрај противењето на грчките европратеници.

              Советот на Европската Унија да ја почитува одлуката на Меѓународниот Суд на правдата и без понатамошно одложување да одреди датум за почеток на преговори со Македонија.

              Со овој амандман кој го поднесоа македонските лобисти, европратениците очекуваат да се изврши уште поголем притисок во пресрет на Советот во Март.

              -Цело време повторувавме дека треба да се сочека пресудата на Судот од Хаг, сега ја имаме таа пресуда и повторно чекаме, не знам зошто. Ако пресудата беше поинаква немаше да чекаме, затоа сум скептичен кон ова, изјави германскиот европтратеник Бернд Поселт.

              Дебата за Македонија беше фокусирана на спорот со името. Додека грчката европратеничка Маријета Јанаку обвинуваше дека Скопје со пропагaнда создава лажен идентитет, нејзинот сограѓанин оцени дека спорот со името e меѓународен проблем кој не може да се препушти само на Скопје и Атина.

              -Ние веруваме дека проблемот меѓу грција и ФИРОМ е меѓународен проблем и мора да се реши само со преговори во рамки на ООН. Ако на ова секогаш гледаме како на постојан проблем меѓу ПЈРМ и грција, тој никогаш нема да се реши, рече Николаос Шунтис.

              Финалната верзија на Резолуцијата, која ја подготви британскиот европратеник Ричард Хауит, е усвоена со извршени околу 60 промени на текстот. Амандамните во кои грците бараа бришење на придавката “македонски”, а бугарите пак ја критикуваа Македонија како лош сосед, не поминаа на гласањето.

              Попладнево шефот на македонската делагација Никола Попоски во Европскиот Парламент ќе оставри средба со известувачот за Македонија, Ричард Хауит.

              Во меѓувреме делегација од македонското собрание предводена од Александар Николовски, лобираше во Советот на Европа. Пред парламентарците во Стразбур, Николовски побара поддршка за членство во НАТО и повика на почитување на хашката пресуда. И покрај одлуката грција не покажува намери за решавање на спорот, потенцираше Николовски.

              izvor: http://sitel.com.mk/dnevnik/makedoni...-za-makedonija

              ЕП го засилува притисокот за датум врз Европскиот Совет со пресудата од Хаг

              грција не треба директно да разговара со Македонија за проблемот со името, туку само пред посредникот Нимиц. грчките европратеници сметаат дека проблемот за името не е билатерален туку меѓународен, затоа Атина нема причина зошто да разговара директно со Скопје.

              Пратеникот Николаос Шунтис во Европскиот Парламент смета дека двете земји сами никогаш нема да се договорат.


              - Ние веруваме дека проблемот меѓу грција и ФИРОМ тоа е меѓународен проблем и треба да се реши само преку посредство на Обединетите Нации. Доколку овој проблем се остави само на двете земји тие никогаш нема да го решат. Што се однесува до терминот македонски сметам дека тоа не е точно затоа што Македонија се наоѓа и на делот на грција, рече Николаос Шунтис.

              грчките и бугарските европратеници синхронизирано поднесоа речиси 100 амандмани. Ја критикуваат Македонија за лош сосед и бараат повторно бришење на придавката македонски од извештајот на британскиот европратеник Ричард Ховит. Голем дел од нив не поминаа. Утринава европратениците гласаа за поднесените амандмани. Европскиот Парламент со новите измени во извештајот на европратеникот Риџард Ховит го зголемува притисокот врз Европскиот Совет за случајот со Македонија. Пресудата од Меѓународниот суд на правдата се дополнува во низата аргументи, зошто Македонија треба да ги започне преговорите со Европската Унија.

              - Не треба да се игнорира времената спогодба, таа треба да се спроведува. Цело време повторувавме дека треба да се сочека пресудата на судот од Хаг. Сега ја имаме таа пресуда и повторно треба да се чека, не знам што треба да се чека. Ако пресудата беше поинаква немаше да чекаме, затоа сум скептичен кон оваа ситуација, вели Чарлс Танок.

              грчките европратеници ја нападна Македонја обвинувајќи дека прави пропаганда за својот идентитет и ја лаже целата јавност. На известувачот Ховит не му се допадна тонот на кој дискутираа европратениците. Од грците побара поголема дисциплина и да ја почитуваат одлуката на Меѓународниот суд на правдата, идентично како што тоа го прави Скопје.

              izvor: http://kanal5.com.mk/default.aspx?mI...&eventId=86069
              Last edited by DedoAleko; 01-24-2012, 09:16 AM.

              Comment

              • Risto the Great
                Senior Member
                • Sep 2008
                • 15658

                Greece is almost correct. This problem is not simply a matter between Greece and Macedonia. In fact, it is simply a problem for Macedonia and only Macedonia needs to follow through with its decision it made to call itself Macedonia. It does not need anybody else.
                Risto the Great
                MACEDONIA:ANHEDONIA
                "Holding my breath for the revolution."

                Hey, I wrote a bestseller. Check it out: www.ren-shen.com

                Comment

                • makedonche
                  Senior Member
                  • Oct 2008
                  • 3242

                  Originally posted by DedoAleko View Post
                  Хашката пресуда влезе во Резолуцијата на ЕП за Македонија !

                  Хашката пресуда влезе во Резолуцијата на ЕП за Македонија, и покрај противењето на грчките европратеници.

                  Советот на Европската Унија да ја почитува одлуката на Меѓународниот Суд на правдата и без понатамошно одложување да одреди датум за почеток на преговори со Македонија.

                  Со овој амандман кој го поднесоа македонските лобисти, европратениците очекуваат да се изврши уште поголем притисок во пресрет на Советот во Март.

                  -Цело време повторувавме дека треба да се сочека пресудата на Судот од Хаг, сега ја имаме таа пресуда и повторно чекаме, не знам зошто. Ако пресудата беше поинаква немаше да чекаме, затоа сум скептичен кон ова, изјави германскиот европтратеник Бернд Поселт.

                  Дебата за Македонија беше фокусирана на спорот со името. Додека грчката европратеничка Маријета Јанаку обвинуваше дека Скопје со пропагaнда создава лажен идентитет, нејзинот сограѓанин оцени дека спорот со името e меѓународен проблем кој не може да се препушти само на Скопје и Атина.

                  -Ние веруваме дека проблемот меѓу грција и ФИРОМ е меѓународен проблем и мора да се реши само со преговори во рамки на ООН. Ако на ова секогаш гледаме како на постојан проблем меѓу ПЈРМ и грција, тој никогаш нема да се реши, рече Николаос Шунтис.

                  Финалната верзија на Резолуцијата, која ја подготви британскиот европратеник Ричард Хауит, е усвоена со извршени околу 60 промени на текстот. Амандамните во кои грците бараа бришење на придавката “македонски”, а бугарите пак ја критикуваа Македонија како лош сосед, не поминаа на гласањето.

                  Попладнево шефот на македонската делагација Никола Попоски во Европскиот Парламент ќе оставри средба со известувачот за Македонија, Ричард Хауит.

                  Во меѓувреме делегација од македонското собрание предводена од Александар Николовски, лобираше во Советот на Европа. Пред парламентарците во Стразбур, Николовски побара поддршка за членство во НАТО и повика на почитување на хашката пресуда. И покрај одлуката грција не покажува намери за решавање на спорот, потенцираше Николовски.

                  izvor: http://sitel.com.mk/dnevnik/makedoni...-za-makedonija

                  ЕП го засилува притисокот за датум врз Европскиот Совет со пресудата од Хаг

                  грција не треба директно да разговара со Македонија за проблемот со името, туку само пред посредникот Нимиц. грчките европратеници сметаат дека проблемот за името не е билатерален туку меѓународен, затоа Атина нема причина зошто да разговара директно со Скопје.

                  Пратеникот Николаос Шунтис во Европскиот Парламент смета дека двете земји сами никогаш нема да се договорат.


                  - Ние веруваме дека проблемот меѓу грција и ФИРОМ тоа е меѓународен проблем и треба да се реши само преку посредство на Обединетите Нации. Доколку овој проблем се остави само на двете земји тие никогаш нема да го решат. Што се однесува до терминот македонски сметам дека тоа не е точно затоа што Македонија се наоѓа и на делот на грција, рече Николаос Шунтис.

                  грчките и бугарските европратеници синхронизирано поднесоа речиси 100 амандмани. Ја критикуваат Македонија за лош сосед и бараат повторно бришење на придавката македонски од извештајот на британскиот европратеник Ричард Ховит. Голем дел од нив не поминаа. Утринава европратениците гласаа за поднесените амандмани. Европскиот Парламент со новите измени во извештајот на европратеникот Риџард Ховит го зголемува притисокот врз Европскиот Совет за случајот со Македонија. Пресудата од Меѓународниот суд на правдата се дополнува во низата аргументи, зошто Македонија треба да ги започне преговорите со Европската Унија.

                  - Не треба да се игнорира времената спогодба, таа треба да се спроведува. Цело време повторувавме дека треба да се сочека пресудата на судот од Хаг. Сега ја имаме таа пресуда и повторно треба да се чека, не знам што треба да се чека. Ако пресудата беше поинаква немаше да чекаме, затоа сум скептичен кон оваа ситуација, вели Чарлс Танок.

                  грчките европратеници ја нападна Македонја обвинувајќи дека прави пропаганда за својот идентитет и ја лаже целата јавност. На известувачот Ховит не му се допадна тонот на кој дискутираа европратениците. Од грците побара поголема дисциплина и да ја почитуваат одлуката на Меѓународниот суд на правдата, идентично како што тоа го прави Скопје.

                  izvor: http://kanal5.com.mk/default.aspx?mI...&eventId=86069
                  Dedo aleko
                  Marieta Giannakou - sho ime e voi? Another confused Greek of "refugee status" trying to claim Macedonia is creating false history - what a joke!
                  It's time to take people like this to task and completely dismember their comments and show them up for the true fools they are, I'm not expecting anything from the ROM government, we'll have to do this ourselves, this needs doing straight away, I'm sick and tired of their bullshit!
                  On Delchev's sarcophagus you can read the following inscription: "We swear the future generations to bury these sacred bones in the capital of Independent Macedonia. August 1923 Illinden"

                  Comment

                  • Soldier of Macedon
                    Senior Member
                    • Sep 2008
                    • 13670


                    The abbot of one of Greece’s richest and most powerful monasteries went to jail on Wednesday awaiting trial for hoodwinking the government in a high-profile land swap deal six years ago. Cypriot-born Efraim, 56, chief of the Vatopedi Monastery at the monastic community of Mount Athos, is accused of inciting officials to commit acts of fraud, perjury and money-laundering, a charge that can fetch him a jail term of several years.

                    The government is said to have lost tens of millions of euros in a series of land swaps with Vatopedi, a monastery with many prominent fans in Greece and abroad including Britain’s Prince Charles, who is a frequent visitor. Exposure of the scandal precipitated the fall of the country’s then conservative government in 2009.

                    Efraim, born Vassileios Koutsou, denies all charges. He was put behind bars at Greece’s biggest prison, Korydallos in Athens.

                    Greece has being plagued by chronic corruption, one reason for the weak state of its finances that led to its debt crisis. Several top politicians were said to have been involved in a string of scandals in the past. Greek lawmakers have investigated three former government ministers over Vatopedi. But the case against them was dropped because it fell under a statute of limitations. An investigation continued into monks and other public officials.

                    Efraim had been under house arrest at his monastic cell in Vatopedi since Saturday. He had returned from a relic-display fund-raising tour in Russia, where he met the country’s leader Vladimir Putin. His arrest caused an outcry among religious and conservative circles in Athens and Moscow.

                    “They rushed Efraim to jail on Christmas Eve while others who have embezzled Greek people’s money remain at large,” said George Karatzaferis, leader of the far-right LAOS party which is part of Greece’s coalition government.
                    In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.

                    Comment

                    • DedoAleko
                      Member
                      • Jun 2009
                      • 969

                      Originally posted by makedonche View Post
                      Dedo aleko
                      Marieta Giannakou - sho ime e voi? Another confused Greek of "refugee status" trying to claim Macedonia is creating false history - what a joke!
                      It's time to take people like this to task and completely dismember their comments and show them up for the true fools they are, I'm not expecting anything from the ROM government, we'll have to do this ourselves, this needs doing straight away, I'm sick and tired of their bullshit!
                      Ask her yourself

                      [email protected]

                      Comment

                      • makedonche
                        Senior Member
                        • Oct 2008
                        • 3242

                        Originally posted by DedoAleko View Post
                        Ask her yourself

                        [email protected]
                        Thanks Dedo Aleko
                        I did a little research and it seems she's Venetian in background - fancy that, an Italian pretending to be a greek telling the EU Macedonia is creating a false identity? Talk about the pot calling the kettle black!
                        On Delchev's sarcophagus you can read the following inscription: "We swear the future generations to bury these sacred bones in the capital of Independent Macedonia. August 1923 Illinden"

                        Comment

                        • George S.
                          Senior Member
                          • Aug 2009
                          • 10116

                          i told the bitch has no right to interfere with macedonia.
                          "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
                          GOTSE DELCEV

                          Comment

                          • Vangelovski
                            Senior Member
                            • Sep 2008
                            • 8532

                            Stojance Angelov has joined some anti-piracy organisation in Africa:

                            If my people who are called by my name will humble themselves and pray and seek my face and turn from their wicked ways, I will hear from heaven and will forgive their sins and restore their land. 2 Chronicles 7:14

                            The Revolution was in the minds and hearts of the people; a change in their religious sentiments, of their duties and obligations...This radical change in the principles, opinions, sentiments, and affections of the people was the real American Revolution. John Adams

                            Comment

                            • Pavle Pijanica
                              Junior Member
                              • Jan 2012
                              • 71



                              G'day Lads,

                              I'm new to this caper....but I thought I'd start by posting this article....bit hypocritical by our Southern Neighbours don't you think?

                              Comment

                              • makedonche
                                Senior Member
                                • Oct 2008
                                • 3242

                                Originally posted by Pavle Pijanica View Post
                                http://finance.ninemsn.com.au/newsbu...s-task-at-hand

                                G'day Lads,

                                I'm new to this caper....but I thought I'd start by posting this article....bit hypocritical by our Southern Neighbours don't you think?
                                Pavle
                                Dobro doide!
                                Sho chekash ot vie gnasni Grci? Sveto ne gi znai kako nie gi znaijme!
                                On Delchev's sarcophagus you can read the following inscription: "We swear the future generations to bury these sacred bones in the capital of Independent Macedonia. August 1923 Illinden"

                                Comment

                                Working...
                                X