Macedonian Truth Forum   

Go Back   Macedonian Truth Forum > Macedonian Truth Forum > News and Politics

Reply
 
Thread Tools
Old 11-18-2010, 10:04 AM   #111
Bratot
Senior Member
 
Bratot's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,855
Bratot is on a distinguished road
Default

BINGO! TrueMacedonian!


Something I tickled before:

“Во таа нова спогодба треба да се запише компромисното меѓународно име на нашата земја ( „Северна Македонија”). Понатаму, во таа спогодба треба да се запише и тоа дека компромисното меѓународно име не имплицира промена на идентитетот на етничките заедници во нашата земја.

Во таа смисла, Грција ќе се обврзе да не се противи најбројната етничка заедница себе си да се нарекува македонска, а нејзиниот јазик и култура да се нарекуваат македонски. Македонија, пак, ќе се обврзе да ја прифати употребата на придавката „македонски” на неексклузивна основа (како што предлагаше Нимиц) и ќе изјави дека таа употреба, согласно со нејзиниот Устав, не имплицира територијални или други претензии кон Грција.(веке направено???)По усвојувањето на една ваква спогодба, новото меѓународно име би ја заменило референцата БЈРМ во ООН, а во графите за националност и за јазик би се напишале формулации согласно со нашиот Устав( набројани сите етникуми )(како што правилно предупреди Мендух Тачи во последното интервју за А1). Со други зборови, во тие графи би биле директно препишани сложените формулации од нашиот Устав, кои го одразуваат мултиетничкиот карактер на Македонија.Со овие решенија би била отстранета најважната пречка на нашиот пат кон НАТО и ЕУ и би добиле недвосмислена меѓународна гаранција за нашиот национален и културен идентитет (која има посебно значење и од аспект на односите на Македонија со другите соседни земји). Како членка на најпрестижните европски асоцијации, по затоплувањето на односите со Грција, во духот на соработката и на најдобрите европски практики, Македонија ќе се обиде да ги реши сите други отворени прашања во односите со нашиот јужен сосед...“

Point of interest:

1.промена на уставното име МАКЕДОНИЈА
2.во графата националност и јазик место Македонска и јазикот Македонски да стои збир од сите етникуми и јазици во републиката, односно албанскиот, теза која ја постави Тачи а подржа нво-то на Милчин...


На 17 Март 2008 во интервју за Екатимерини, поранешниот министер во Владата на Грција од 1989-1992, најголемиот протагонист на Македонија и докажан шовинист Андонис Самарас, изјави:

1. “FYROM essentially stopped being a “national cradle of Macedonians” and became a multi-ethnic state with two separate ethnic components.“

2.“What we question from abroad – the existence of an ethnic state of “Macedonians”“

3. “For Skopje today, the dilemma is whether it will break up or whether – as some are claiming – it will be transformed into a loose multi-ethnic federation!“

Неговиот заклучок на крајот од интервјуто:

“In every case, the “Macedonian idea” will have been defeated once and for all.“
Целосното интервју на : http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w.../03/2008_94483

“Το ίδρυμα του εβραίου κεφαλαιοκράτη, προστάτη των Σκοπίων και των διαφόρων «Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων», Τζωρτζ Σόρος, ίδρυμα με την ονομασία “Democratic Idea Factory” θα είναι η πηγή ιδεών για την κυβέρνηση Ομπάμα σύμφωνα με το πρακτορείο ειδήσεων Bloomberg… “

Во превод:
Фондацијата на Еврејскиот капиталист, протектор на Скопје и различните НГО, Џорџ Сорос, институцијата под името “Democratic Idea Factory“ ќе биде ИЗВОРОТ на идеи на владата на Обама, според новинската агенција Блумберг.
----
Значи според Грците, администрацијата на Обама која им е наклонета, преку Институтот Отворено Општество на Сорос и Милчин ќе се обиде да турка решение во полза на Грција.Според датумот на оваа вест: Νοεμβρίου 18, 2008 гледаме дека ова и фактички се остварува, со „граѓански манифести“ на самопрогласените “интелектуалци“...страшно!
----

“Soros-Funded Democratic Idea Factory Becomes Obama Policy Font“

http://www.bloomberg.com/apps/news?p...d=aF7fB1PF0NPg

Понатаму....

“Институтот Отворено општество Македонија е една од попознатите фондации кои делуваат во Македонија. Својата работа ја започна пред цела деценија, во 1992 година, како претставништво на странска фондација во Македонија, а од октомври 1999 година е регистрирана како домашно правно лице, согласно Законот за здруженија на граѓани и фондации на Република Македонија. За работата и најновите програми на Институтот Отворено општество Македонија разговаравме со директорот на оваа фондација, г. Владимир Милчин.
Годинава, како што не информираше тој, буџетот на Фондацијата изнесува околу седум милиони долари, а се очекува оваа сума да се зголеми. Најголем дел од тоа е донација на г. Џорџ Сорос, но во финансирањето учествуваат и други партнери.“

http://www.graganskisvet.org.mk/defa...CBF5E29F26DA22


"Црвенковски разговараше со мултимилијардерот Сорос"

На средбата беше изразено задоволство од досегашното дејствување на Фондацијата во Македонија, при што беа потенцирани активностите во правец на зајакнување на цивилниот сектор, но и партнерството и соработката со државните институции во реализацијата на проекти од заеднички интерес. Целта на посетата беше да се разгледаат можностите, приоритетите и модалитетите на дејствувањето на Фондацијата во земјава.
http://217.16.70.245/?pBroj=1177&stID=8530&pR=2

read it highlighted:

http://bratot.blogspot.com/2009_02_01_archive.html
__________________
The purpose of the media is not to make you to think that the name must be changed, but to get you into debate - what name would suit us! - Bratot
Bratot is offline   Reply With Quote
Old 11-18-2010, 10:25 AM   #112
fyrOM
Banned
 
fyrOM's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 2,180
fyrOM is an unknown quantity at this point
Default

Where’s a good Taliban when you need one to blow Soros up.

Very surprising result…you’d kind of think the percentage in Albania and Kosovo would be much higher say in the 90 percent.

The west’s wont tell you to your face but let the puppet speak attitude again.
fyrOM is offline   Reply With Quote
Old 11-18-2010, 10:53 AM   #113
George S.
Senior Member
 
George S.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,116
George S. is on a distinguished road
Default

Very concerning figures if they are true.Despite everything the albs in macedonia want a slice of macedonia.Well they'll take it if we let them.Enough is enough & macedonia should not honour any of the agreements she has made in a provocation with the albanians.Without any intereference from anyone they can settle it once & for all.
George S. is offline   Reply With Quote
Old 11-18-2010, 11:05 AM   #114
fyrOM
Banned
 
fyrOM's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 2,180
fyrOM is an unknown quantity at this point
Default

Quote:
Originally Posted by George S. View Post
Without any intereference from anyone they can settle it once & for all.
There’s the point George S. in 2001 the usa threatened to bomb Macedonia to the stone age if they didn’t stop shooting at the Albanians even though they started it. If federalisation of RoM happens it will be one step closer to that end thats why the coming referendum is so important.
fyrOM is offline   Reply With Quote
Old 11-18-2010, 01:13 PM   #115
Big Bad Sven
Senior Member
 
Big Bad Sven's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,528
Big Bad Sven is on a distinguished road
Default

Prolet, i thought you said not all shiptars in macedonia were bad

Well we can safely say that half of them are bad then But still thats a very high percentage......

People forget that when macedonia was voting for independance from yugoslavia two ethnic groups boycotted the reffrendum, the shiptars and serbs, with the shiptars pushing for Illyria.......

These scumbag shiptars will never change and they will never respect macedonia, that is the horrible but REAL truth.
Big Bad Sven is offline   Reply With Quote
Old 11-18-2010, 05:12 PM   #116
Risto the Great
Senior Member
 
Risto the Great's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Macedonian Colony of Australia
Posts: 15,640
Risto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond repute
Default

Quote:
Originally Posted by TrueMacedonian View Post
Why is this being reported now amidst the "EU and NATO accession talks"? Why was this poll conducted now? I want to bring everyones attention to this sentence from the above article:Who are the European Fund for the Balkans? Well here is who they are affiliated with - http://www.balkanfund.org/the-news/e...ellowship-proghttp://www.soros.org/


And here is something from there website about the gallup polls they conduct:

4. DEVELOPING POLICIES FOR THE BALKANS

Initiatives for building the public image of the Fund and its contribution in policy making for the EU integration of the Balkans are developed through joined initiatives and partnerships as well.

Initiatives:

Gallup Balkan Monitor

In partnership with Gallup Europe, the European Fund for the Balkans developed the “Gallup Balkan Monitor”, which aims at providing all-encompassing data on people’s perceptions in the Western Balkans region, creating thereby a one-stop shop that delivers strategic insights based on evidence-based social research in the region.

This unique survey is expected to help measure and assess the impact of EU and national policies in the Balkans and to assist leaders in shaping their agendas by permitting timely access to their constituents’ voices and minds. It is also the first-ever in-depth survey of the whole Western Balkans region.

The results of the first research were presented in Brussels in November 2008. In order to promote and widely acknowledge the results of the Gallup Balkan Monitor a series of presentations and public discussions are organised in the capitals of Western Balkan countries.
(http://www.balkan-monitor.eu/)


George Soros' organizations, fear mongering, and EU and NATO talks so close in time. Coincidence? Conspiracy? You be the judge.
Now THAT is worth publishing in Macedonian newspapers.
Thanks TM
__________________
Risto the Great
MACEDONIA:ANHEDONIA
"Holding my breath for the revolution."

Hey, I wrote a bestseller. Check it out: www.ren-shen.com
Risto the Great is offline   Reply With Quote
Old 11-18-2010, 07:30 PM   #117
Mastika
Member
 
Mastika's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Sredselo
Posts: 503
Mastika is on a distinguished road
Default

Quote:
Originally Posted by TrueMacedonian View Post
Skopje. 51.5% of the Albanians in Macedonia want the establishment of Greater Albania, states a poll conducted by Gallup in partnership with the European Fund for the Balkans, Macedonian Kanal 5 TV reports.
What is sadly ironic, is that the West constantly labels Macedonian nationalists as "destabilising" elements, however don't seem to realise how much more destabilishing the publishing/conducting of such polls are. The fact is that whoever conducted this poll is a f**king idiot as this kind of propaganda is grossly detrimental to Macedonia.
Mastika is offline   Reply With Quote
Old 11-18-2010, 07:55 PM   #118
Risto the Great
Senior Member
 
Risto the Great's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Macedonian Colony of Australia
Posts: 15,640
Risto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond repute
Default

Quote:
Originally Posted by Mastika View Post
The fact is that whoever conducted this poll is a f**king idiot as this kind of propaganda is grossly detrimental to Macedonia.
Which is precisely achieving its goal.
__________________
Risto the Great
MACEDONIA:ANHEDONIA
"Holding my breath for the revolution."

Hey, I wrote a bestseller. Check it out: www.ren-shen.com
Risto the Great is offline   Reply With Quote
Old 11-18-2010, 11:19 PM   #119
kykypajko
Banned
 
Join Date: Apr 2009
Location: Chicago
Posts: 52
kykypajko is on a distinguished road
Default

Quote:
Originally Posted by Risto the Great View Post
No idea where that came from.
But if you enjoy talking to yourself, please do it on Maknews.
that was for makedonska kafana
kykypajko is offline   Reply With Quote
Old 11-18-2010, 11:21 PM   #120
Pelister
Senior Member
 
Pelister's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Australia
Posts: 2,742
Pelister is on a distinguished road
Default

Quote:
Originally Posted by TrueMacedonian View Post
Why is this being reported now amidst the "EU and NATO accession talks"? Why was this poll conducted now? I want to bring everyones attention to this sentence from the above article:Who are the European Fund for the Balkans? Well here is who they are affiliated with - http://www.balkanfund.org/the-news/e...ellowship-proghttp://www.soros.org/


And here is something from there website about the gallup polls they conduct:

4. DEVELOPING POLICIES FOR THE BALKANS

Initiatives for building the public image of the Fund and its contribution in policy making for the EU integration of the Balkans are developed through joined initiatives and partnerships as well.

Initiatives:

Gallup Balkan Monitor

In partnership with Gallup Europe, the European Fund for the Balkans developed the “Gallup Balkan Monitor”, which aims at providing all-encompassing data on people’s perceptions in the Western Balkans region, creating thereby a one-stop shop that delivers strategic insights based on evidence-based social research in the region.

This unique survey is expected to help measure and assess the impact of EU and national policies in the Balkans and to assist leaders in shaping their agendas by permitting timely access to their constituents’ voices and minds. It is also the first-ever in-depth survey of the whole Western Balkans region.

The results of the first research were presented in Brussels in November 2008. In order to promote and widely acknowledge the results of the Gallup Balkan Monitor a series of presentations and public discussions are organised in the capitals of Western Balkan countries.
(http://www.balkan-monitor.eu/)


George Soros' organizations, fear mongering, and EU and NATO talks so close in time. Coincidence? Conspiracy? You be the judge.
T.M you have hit the nail on the head, so to speak.

The push to build up public opinion for the break up of parts of Macedonia into a greater Albania, is being led by none other than Soros, although he wouldn't be the only one. What is interesting is that this organisation, and other anti-Macedonian organisations use terms such as 'multi-ethnic' and 'diversity' and even 'equality' as a mask for what are secessionist motives, and objectives.
Pelister is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
agenda, macedonia, puppet, soros, vladimir milcin


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump