Macedonian Truth Forum   

Go Back   Macedonian Truth Forum > Macedonian Truth Forum > News and Politics

Reply
 
Thread Tools
Old 01-14-2021, 08:45 PM   #601
Carlin15
Senior Member
 
Carlin15's Avatar
 
Join Date: Dec 2017
Location: Canada
Posts: 1,948
Carlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud of
Default

Софија со остар демарш до македонското МНР поради запалено бугарско знаме во Вевчани

URL:
https://360stepeni.mk/https-360stepe...e-vo-vevchani/

Захариева објави дека бугарскиот амбасадор во Скопје упатил остар вербален протест поради инцидентот

Амбасадорот на Бугарија во Скопје Ангел Ангелов упатил вербален демарш до македонското МНР поради информации дека е запалено бугарско знаме во Вевчани, каде што вчера полицијата го растури карневалот, одија организација се откажа општината поради ситуацијата со ковид 19.

За демаршот, на Фејсбук, информира шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева.

По повод медиумските објави за изгорено бугарско знаме во село Вевчани во Република Северна Македонија му порачав на бугарскиот амбасадор во Скопје Ангелов да го се изрази пред владата на РСМ нашето силно негодување за овој вандалски чин. Амбасадорот Ангелов веќе упати остар вербален демарш во Министерството за надворешни работи на РСМ,

напиша Захариева.

Бугарските медиуми не пренесуваат повеќе детали за случајот кој предизвика вербален демарш од Софија до Скопје, освен дека за време на годинешниов карневал во Вевчани, кој немаше официјална организација, е запалено бугарско знаме.
Carlin15 is offline   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 2 (0 members and 2 guests)
 
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump