A street in the Czech capital now called 'Macedonian'

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Soldier of Macedon
    Senior Member
    • Sep 2008
    • 13670

    A street in the Czech capital now called 'Macedonian'


    Прага доби нова улица наречена „Македонска“

    Од денеска една улица во Прага го носи името „Македонска“, јави дописникот на МИА од чешкиот главен град.

    На церемонијата на свеченото пуштање во употреба на улицата, која се наоѓа во населбата Просек, во општина Прага 9, присуствуваа претставници на локалната власт и македонската амбасада во Чешка, како и Македонци кои живеат во чешката метропола.

    Иницијативата ја поднел чешкиот граѓанин, Петр Кунеш, кој како туристички работник и патеписец, идејата ја добил пропатувајќи ја Македонија.

    - Јас сум вљубен во вашата мала земја и воодушевен сум од нејзините природни убавини, изјави Кунеш, чија репортажа за Македонија излезе во чешкиот весник „Право“.

    „Македонската“ улица во Прага засега е долга околу 500 метри и на неа се водат жителите на три нови згради.

    Според Лукаш Манхарт, претседател на Советот на Прага 9, улицата ќе биде продолжена бидејќи се планира проширување на населбата.

    - Особена чест и задоволство ми е што присуствувам на реализирањето на идејата за именување на улицата „Македонска“, а приватно ми е мило особено мило, бидејќи живеам во близина изјави Манхарт.

    За македонскиот амбасадор во Чешка, Игор Илиевски отворањето на улицата наречена „Македонска“ говори и за блиските односи на пријателство и соработка меѓу Македонија и Чешка.

    - Денешниот ден, кој е студен и снежен, на симболичен начин им ги стопли срцата на Македонците кои живеат во Чешка, рече Илиевски.

    Тој додаде дека целата иницијатива беше поддржана и од македонскиот претседател Ѓорѓи Иванов кога пред точно една година при официјалната посета на Чешка, се сретна со прашкиот градоначалник, Бохуслав Свобода.
    Google translate:
    From today a street in Prague named "Macedonian", MIA reports from the Czech capital.

    The ceremonial opening of the street, located in the district average in the municipality of Prague 9, representatives of local authorities and the Macedonian Embassy in the Czech Republic, and Macedonians living in the Czech metropolis.

    The initiative brought Czech citizen, Petr Kuneš, who as a tourism worker and writer, the idea received propatuvajkji January Macedonia.

    - I'm in love with your little country and I am impressed by its natural beauty, said Kuneš, whose story came to Macedonia in Czech daily "Right."

    "Macedonian" street in Prague so far is about 500 meters long and it kept the residents of three new buildings.

    Luke Manhart, President of the Prague 9, the street will be extended because the planned expansion of the settlement.

    - With great honor and pleasure for me that attending the execution of the idea of ​​naming the street "Macedonian" and private'm glad especially glad because I live nearby said Manhart.

    For the Macedonian ambassador to the Czech Republic, Igor Ilievski opening of the street called "Macedonian" speaks about close relations of friendship and cooperation between Macedonia and the Czech Republic.

    - Today's day is cold and snowy, symbolically them warm the hearts of Macedonians living in the Czech Republic, said Ilievski.

    He added that the initiative was supported by President Georgi Ivanov when exactly one year during the official visit of the Czech Republic, met with Prague Mayor Bohuslav Svoboda.
    In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.
  • lavce pelagonski
    Senior Member
    • Nov 2009
    • 1993

    #2
    Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

    „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

    Comment

    • Brian
      Banned
      • Oct 2011
      • 1130

      #3
      And to think not a souvlaki shop in sight.LOL. Good to see little Macedonia gaining such popularity/recognition.

      Comment

      • Soldier of Macedon
        Senior Member
        • Sep 2008
        • 13670

        #4
        This is a good gesture by the Czech people.
        In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.

        Comment

        Working...
        X