Macedonian Handball Thread

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • lavce pelagonski
    Senior Member
    • Nov 2009
    • 1993

    #91
    Well done I hope we win
    Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

    „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

    Comment

    • George S.
      Senior Member
      • Aug 2009
      • 10116

      #92
      we should lavce ,that would be good.
      "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
      GOTSE DELCEV

      Comment

      • lavce pelagonski
        Senior Member
        • Nov 2009
        • 1993

        #93
        Lazarov Kiril (MKD)
        for BM Atletico Madrid
        Quick Info 74
        second top scorer

        Metalurge are out
        Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

        „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

        Comment

        • DraganOfStip
          Senior Member
          • Aug 2011
          • 1253

          #94
          Congrats to Vardar Pro for winning the first ever SEHA league title,a great achievement for Macedonian handball after the Goteborg fiasco.The only two Macedonian teams in this competition reached the final itself in a league with the best handball teams of southeast Europe.What a result.Way to go boys!
          ”A people that elect corrupt politicians, imposters, thieves and traitors are not victims... but accomplices”
          ― George Orwell

          Comment

          • lavce pelagonski
            Senior Member
            • Nov 2009
            • 1993

            #95
            Lazarov Kiril (MKD)
            for BM Atletico Madrid

            Third top goal scorer
            Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

            „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

            Comment

            • DraganOfStip
              Senior Member
              • Aug 2011
              • 1253

              #96
              Congrats to our women's national handball team who secured a place in the European Championship after a long break,with a 27-23 victory over Turkey.Way to go girls!
              ”A people that elect corrupt politicians, imposters, thieves and traitors are not victims... but accomplices”
              ― George Orwell

              Comment

              • lavce pelagonski
                Senior Member
                • Nov 2009
                • 1993

                #97


                Лазаров: Ова не е Вардар, Металург, Пелистер, ова е репрезентација на Македонија!
                16 јун 2012 22:44

                Повеќе од очекувано, Кирил Лазаров беше најдобриот поединец во таборот на Македонија вечерва во Виена, а со девет голови и најефикасен во составот на учесникот на следното ракометно СП, кое во јануари вгодина ќе се одржи во Шпанија.

                “Ова е голем успех за нас. Им благодарам на нашите навивачи кои дојдоа и овде да не бодрат. Честитки за Австријците, кои имаат добар, паметен тим. Ние сме задоволни, го продолжуваме трендот на добри резултати. Денес одигравме еден голем меч, кој иако го загубивме, долго, долго ќе го паметиме. Уште еднаш покажавме дека сме голема нација, нација која си ја сака државата. Уште на почетокот кога ги видов нашите навивачи како се собираат им реков на моите соиграчи, па луѓе ние играме како дома. Имаме една убава генерација, имаме добри млади играчи кои доаѓаат и може да бидат. Мора да научиме некои работи да не ни се повторуваат, треба да знаеме да се радуваме и кога победуваме и да знаеме да губиме, Правдата секогаш излегува на виделина, и секогаш . Оваа репрезентација не е ни Металург, ни Вардар, ни Пелистер ова е репрезентација на Македонија и така треба да доживуваме и сфаќаме. Во Шпанија ќе се обидеме да го надминеме она 11 место од Хрватска, но да бидеме реални и да не бараме однапред некој висок пласман па потоа да се разочараме. Ќе одиме чекор по чекор“, изјави Лазаров на прес-конференцијата по средбата.
                Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

                „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

                Comment

                • lavce pelagonski
                  Senior Member
                  • Nov 2009
                  • 1993

                  #98


                  Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

                  „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

                  Comment

                  • lavce pelagonski
                    Senior Member
                    • Nov 2009
                    • 1993

                    #99
                    Good not a ventilator in sight.
                    Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

                    „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

                    Comment

                    • lavce pelagonski
                      Senior Member
                      • Nov 2009
                      • 1993

                      Македонските кошаркари вчера ја совладаа Литванија во далечната Клаипеда со 78:74. Покрај мечот, интересно беше и тоа што на трибините Македонија беше бодрена од буквално само еден навивач, кој излезе како голем победник на крајот од мечот. Нашиот навивач опколен со литвански навивачи постојано беше во кадарот на литванската телевизија.
                      Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

                      „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

                      Comment

                      • George S.
                        Senior Member
                        • Aug 2009
                        • 10116

                        all the greeks can do is send their noron reporters to say hey why you using our name macedonia you are not.You are just fyrom.Well fuck you tyou stupid greekreporter.how abvout respecting who we are you are nothing but greek shit.A moronic greek govt tool.We are fucking Macedonians.
                        Last edited by George S.; 06-18-2012, 09:16 AM. Reason: ed
                        "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
                        GOTSE DELCEV

                        Comment

                        • DraganOfStip
                          Senior Member
                          • Aug 2011
                          • 1253

                          Our champions Metalurg today got their second-out-of-two in the European Champions League.They're now joint top in group C with a good chance of going through to the quarter finals,thus repeating the success from last year.

                          ”A people that elect corrupt politicians, imposters, thieves and traitors are not victims... but accomplices”
                          ― George Orwell

                          Comment

                          • DraganOfStip
                            Senior Member
                            • Aug 2011
                            • 1253

                            Our teams rule in the regional SEHA league as well,just as a reminder Vardar Pro is the reigning champion and Metalurg came 2nd last year.

                            http://http://kurir.mk/sport/rakomet...so-vtor-sostav
                            ”A people that elect corrupt politicians, imposters, thieves and traitors are not victims... but accomplices”
                            ― George Orwell

                            Comment

                            • DraganOfStip
                              Senior Member
                              • Aug 2011
                              • 1253

                              Another great performance by Metalurg,they won today in Denmark against Silkeborg and with 3 out of 3 in the European Champions League they're the group leaders.Kill them all guys!



                              ”A people that elect corrupt politicians, imposters, thieves and traitors are not victims... but accomplices”
                              ― George Orwell

                              Comment

                              • United MKD
                                Member
                                • Jul 2011
                                • 547

                                Great work, true champions.

                                Comment

                                Working...
                                X