Stojanche Angelov

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Dimko-piperkata
    Senior Member
    • Sep 2008
    • 1876

    #61
    just saw a new video...somehow it is hard for me to believe that angelov is such a good actor...I think he is patriot to the bone

    Стојанче Ангелов - YouTube

    Стојанче Ангелов - YouTube
    Last edited by Dimko-piperkata; 03-08-2013, 12:55 PM.
    1) Macedonians belong to the "older" Mediterranean substratum...
    2) Macedonians are not related with geographically close Greeks, who do not belong to the "older" Mediterranenan substratum...

    Comment

    • Gocka
      Senior Member
      • Dec 2012
      • 2306

      #62
      I am undecided if I would support him because of his political ties but I do think he is a real patriot, unlike the rest of them he at least fought to defend our country which is 100x more then any other politician right now.

      He looks like a strong guy and I would rather have him as premier then Gruevski any day, but the question is where does sdsm and branko play into his plans.

      I dont see anyone else being so direct in retaliation to albanian extremism and provocation, I respect him for that as well.

      Originally posted by Dimko-piperkata View Post
      just saw a new video...somehow it is hard for me to believe that angelov is such a good actor...I think he is patriot to the bone

      Стојанче Ангелов - YouTube

      Стојанче Ангелов - YouTube
      Last edited by Gocka; 03-08-2013, 01:09 PM.

      Comment

      • Pelagon
        Member
        • Apr 2010
        • 112

        #63
        Originally posted by Gocka View Post
        I am undecided if I would support him because of his political ties.
        That is the problem with most Macedonians - clear critical thinking.

        He is clearly aligned with Ljubco "The Bugaroman/Grkoman/Slavoman" Georgievski and Branko "The Slavoman/Grkoman" Crvenkovski, both proven anti-Macedonians, and can not be excluded from also being anti-Macedonian.

        but I do think he is a real patriot, unlike the rest of them he at least fought to defend our country which is 100x more then any other politician right now.
        He was a professional police officer and paid to do what he did, just like many other police officers do all the time all over the world. But one has to ask which government was he serving at the time and was it a Macedonian government or an anti-Macedonian coalition.

        IMO, the "real patriots" (most of those are now reluctantly resolved to the implementation of the FA) were the ones calling for a change of government and an all out war to deal with the terrorist rather than the capitulationist negotiations being carried out in Ohrid (with no public protest there whatsoever).

        Comment

        • Risto the Great
          Senior Member
          • Sep 2008
          • 15658

          #64
          Inspirational?

          I love it.
          And the music rocks:

          Rudimental - Waiting All Night feat. Ella Eyre
          The official music video for Rudimental - Waiting All Night ft. @EllaEyre The official video for 'Waiting All Night' is the inspirational true life-story of ...
          Risto the Great
          MACEDONIA:ANHEDONIA
          "Holding my breath for the revolution."

          Hey, I wrote a bestseller. Check it out: www.ren-shen.com

          Comment

          • George S.
            Senior Member
            • Aug 2009
            • 10116

            #65
            nice music,a foot tapper.
            "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
            GOTSE DELCEV

            Comment

            • United MKD
              Member
              • Jul 2011
              • 547

              #66
              Originally posted by Risto the Great View Post
              I love it.
              And the music rocks:

              Rudimental - Waiting All Night feat. Ella Eyre
              https://www.youtube.com/watch?v=M97vR2V4vTs
              From Stojanche Angelov's facebook;

              Rudimental - Waiting All Night feat. Ella Eyre

              Погледајте го официјалниот спот на оваа тема кој е заснован врз вистинит настан, приказна за БМХ шампион кој во несреќа губи дел од едната нога. Спот за поразителното чувство кога човек сфаќа дека е осакатен и дека веќе ништо не е како порано (0:40), спот за возвишената желба за враќање на секојдневниот живот, макар и со телесен хендикеп (2:50) но и спот за успехот кој и покрај телесниот хендикеп секогаш следи доколку сме доволно храбри и упорни (4:00)!!!

              Слушајки ја прекрасната и ритмична денс музика, прекрасниот и силен емотивен глас, гледајки го истовремено овој одличен спот, мислите ми одлутаа некаде во јуни 2001-та. Ми се врати сликата кога како заклан лежев врз сувата арачиновска земја, во дворот на една македонска куќа, додека крвта во силни млазеви ми истекуваше низ уста а околу мене фрчеа безброј куршуми со кои УЧК-ите се обидуваа да ме дотепаат. За среќа несупешно...

              И тогаш, и потоа, и во арачиновската прашина, но и во шок-собата, борејки се за живот но и борејки се против телесниот хендикеп, во мислите постојано ми се вртеа безброј прашања... Дали ќе преживеам? И, преживеав. Дали ќе можам да се движам нормално? И, се движев. Дали ќе можам да трчам? И трчав... А дали ќе изгледам нормално? Е, за тоа не сум сигурен...

              Се сеќавам на свадбата на специјалецот Чире Џегата во Берово... Некаде во авуст 2001-та. Околу два месеци после моето ранување. Гостите гледаа во мене како да сум дух. Како да сум на умирање. Или, барем така мене ми се причинуваше. Еден по еден ме прашуваа како сум, ме загледуваа како да сакаат да откријат нешто скриено, знаеја дека сум ранет и опериран и дека ми е изваден дел од десниот бел дроб но не можеа да видат. Преку облеката ништо не ми се познаваше. Надворешно изгледав сосем ОК. Можеби не многу убаво но со сите делови на мене Едно време ми се смачи. Си викам, вака ако продолжат овие сите до еден ќе ме прашуваат како сум и ќе прогнозираат дали ќе останам жив. Станав. Отидов до младоженецот. Му викам, Чире, колку кила имаш? 85! Ајде рипај, качувај се на рамо, да изиграм едно оро со тебе оти вака не бива. Чире ме гледа бледо. Си мисли, на овој не му е арно. И, падна наредба. Чире скокна. Со него на рамо почнав да играм на една убава комитска песна. Едно време, некаде на сред оро, ми се надуваа вените на челото и главата. Си помислив дека ќе ми прснат Но, пуст чалам не ми дава да прекинам. Изиграв, ни повеќе, ни помалку, едно цело комитско оро

              Затоа, борете се. Борете се секогаш. Не предавајте се никогаш. И верувајте во успех. Дури и кога не сте сигурни дека ќе успеете

              П.С. Би требало Чире да има видео снимка. Ако го убедам да ми ја даде, ќе го ставам орото на YouTube Можеби не сум некој играорец но битно е дека се игра

              30.05.2013 година (02.20 часот)
              Генерал Стојанче Ангелов

              П.С. 2 Ви препорачувам да го погледате овој прекрасен спот
              (0:40) (2:50) (4:00)

              Comment

              • Risto the Great
                Senior Member
                • Sep 2008
                • 15658

                #67
                Well, I like him a little bit more!
                Risto the Great
                MACEDONIA:ANHEDONIA
                "Holding my breath for the revolution."

                Hey, I wrote a bestseller. Check it out: www.ren-shen.com

                Comment

                • The LION will ROAR
                  Senior Member
                  • Jan 2009
                  • 3231

                  #68
                  7 Leadership Lessons from Nelson Mandela

                  We need more people like Nelson Mandela.
                  fakulteti, univerzitet, student, seminarski, kolokviumi, fakultet, ispiti, semestar, profesor, dekan, ukim, pmf, univerziteti, praven, ekonomski, filozovski, gradezen, stipendija,факултети, универзитети, испит, семестар, студент, колоквиум, семстар,стипендија, уким, пмф, етф, економски, правен, магистерски


                  Потребни ни се повеќе луѓе како Нелсон Мандела. Светот има сериозна потреба од лидер кој ќе ги инспирира и мотивира сите луѓе со сопствените акции, и со сопствените зборови



                  Тешко е да се дефинира лидерството затоа што е различно за луѓето. Сите знаеме дека за еден човек да биде лидер треба да има знаење, сила и сочувство. Од лидерите очекуваме да бидат фер, да споделуваат вредности и да ни покажуваат насоки. Токму затоа е потребен човек како Нелсон Мандела - бидејќи овој човек ги поседува сите карактеристики за добар лидер.

                  Ви нудиме неколку лекции од него кои ќе ви помогнат и ќе ви покажат како да бидете лидер.



                  Инспирирајте со акција

                  Мотивирајте ги другите со вашите зборови и акции. Дајте им храброст, инспирирајте ги да научат повеќе, влејте во нив чувство за можност. Секоја акција која ќе ја преземите ќе води кон учење на нова можност и ќе ги охрабри другите да одат напред. Учете ги луѓето преку пример - доколку направите вие нешто, тие ќе ве следат.

                  Бидете подобри, а не огорчени

                  Нелсон Мандела е пример за оваа моќна лекција. Тој бил затворен 27 години од бруталниот режим, само затоа што се борел за правичност и еднаквост. Дури и кога бил затворен, тој продложил да биде лидер и симбол на борбите на Јужно Американците. Неверојатно, после неговото ослободување, тој стана уште посилен лидер, а не огорчен и подготвен за одмазда.

                  Планирајте


                  Луѓето не успеваат да ги исполнат своите цели токму поради тоа што не планираат. Планирањето и организирањето пред време е клуч за успех, без разлика дали станува збор за вашиот личен или професионален живот. Организирајте ги вашите идеи, напишете план со разумни чекори и рокови, и зацртајте ги вашите цели.

                  Предизвикајте ја волјата кај другите

                  Сигурно повеќето од нас се имаат најдено во ситуација да работат со луѓе кои имаат огромен капацитет но немаат волја или не се способни. Помогнете им на другите, предизвикајте ја нивната волја и ќе забележите неверојатни резултати.

                  Комуницирајте

                  Комуникацијата е едноставна активност на добивање на порака од другите. Теоретски ова е лесно, но комуникацијата е една од најтешките работи бидејќи постојат голем број фактори кои се вклучени во неа (говорот на телото, темпераментот, карактерот на личноста), кои може да бидат пречка и да предизвикаат конфузија.

                  Станете личност на луѓето

                  Нелсон Мандела е неверојатно динамична личност кој има моќ да ја мотивира целата земја да работи заедно и да помине преку тешките работи за доброто на сите. Тој не промовираше некоја посебна идеологија или цел. Наместо тоа, тој имаше волја да изгради врски на сите страни со цел да ја обедини Јужна Африка.

                  Развијте цврст карактер

                  Нелсон Мандела и неговите следбеници знаеле дека тие ја прават правилната работа, дури и ако било опасно и ако ги чинело нивната слобода (и така било) или пак нивните животи. Меѓутоа тие имале силна одлука и цврст карактер. Токму поради нивниот карактер тие добија огромна почит.
                  The Macedonians originates it, the Bulgarians imitate it and the Greeks exploit it!

                  Comment

                  • Solid
                    Banned
                    • Mar 2013
                    • 35

                    #69
                    Nelson Mandela, the ex terrorist?

                    Comment

                    • DedoAleko
                      Member
                      • Jun 2009
                      • 969

                      #70
                      Со кого си имаме работа, бе!

                      Интересно видео што мислам МОРА да се погледне. А колку мислиш дека од изнесеното е точно и дали има нешто воопшто точно, оставам на тебе самиот да процениш.

                      Миленко Неделковски Шоу: Со кого си имаме работа, бе!
                      Last edited by DedoAleko; 02-14-2015, 12:19 PM.

                      Comment

                      • DedoAleko
                        Member
                        • Jun 2009
                        • 969

                        #71
                        Земи ги.......очиве
                        моиве две остри сабји
                        нанижи си ги како два
                        златни синџири
                        околу твоите бели гради.
                        Земи ја........устава
                        од неа вода да пиеш
                        јас ќе си одам в планина
                        и ќе ти бидам комита.
                        Јас сум ти твојот комита
                        Ристо Беломорски,
                        од Грамос и Вичо планина
                        роден во време опасно,
                        време комунистичко.
                        Комунистиве глава кренаа
                        и мене в зандана турија
                        за моја жална
                        Македонија.
                        Комунистиве ми даваат
                        рубата комитска
                        да се претворам во
                        Турунџе
                        да се претворам во Гули
                        војвода
                        за да си ладам душава
                        душава моја изгорена.
                        Не сум ти јас Турунџе
                        ниту сум Гули војвода
                        јас сум си самиот комита-
                        Ристо Беломорски
                        Дај ми го..........шмајзерот
                        јас да си одам в планина
                        там да си најдам дружина
                        дружина одбор комити.
                        На Грамос
                        ќе најдам Делчета
                        на Пирин ќе најдам
                        Сандански
                        на Бигла ќе најдам Јордан
                        Пиперка.
                        Дружба да дружам
                        со комити
                        дружба да дружам,
                        бој да си бијам
                        бој да си бијам со три ламји со три аждаи
                        со варварите, татарите и србоманите
                        што ми грабнаа убава девојка,
                        ја грабнаа и оковаа со три синџири.
                        Роб робува убава девојка
                        роб робува седумдесет години.
                        Дај ми ја..........сабјата
                        сабјата дипленица
                        да си искинам синџири
                        седумдесетгодишни
                        да си ослободам девојка робинка
                        девојка робинка – лична
                        Македонија.
                        Земи ги........очиве
                        моиве две остри сабји
                        нанижи си ги како два
                        остри синџири
                        околу твоите бели гради.
                        Земи ја........устава
                        од неа вода да пиеш
                        јас ќе си одам в планина
                        и ќе ти бидам комита.
                        Јас сум ти твојот комита
                        Ристо Беломорски
                        од Грамос и Вичо планина.

                        Ристо Шишков

                        Comment

                        • DraganOfStip
                          Senior Member
                          • Aug 2011
                          • 1253

                          #72
                          Another Grujovist propaganda show.
                          This clown made his name as one of the strongest supporters of the current regime in the republic.
                          I don't know how true his claims about the listed people are,but he and his DPMNE sponsors are no "cvekinja za misrisanje" either.
                          A people that elect corrupt politicians, imposters, thieves and traitors are not victims... but accomplices
                          ― George Orwell

                          Comment

                          • DedoAleko
                            Member
                            • Jun 2009
                            • 969

                            #73
                            Originally posted by DraganOfStip View Post
                            Another Grujovist propaganda show.
                            This clown made his name as one of the strongest supporters of the current regime in the republic.
                            I don't know how true his claims about the listed people are,but he and his DPMNE sponsors are no "cvekinja za misrisanje" either.
                            Dragan, you don't know if the claims are true or not, but yet you manage to lable the show as "Grujovist propaganda". That is just not right комшо.

                            Comment

                            • DraganOfStip
                              Senior Member
                              • Aug 2011
                              • 1253

                              #74
                              Originally posted by DedoAleko View Post
                              Dragan, you don't know if the claims are true or not, but yet you manage to lable the show as "Grujovist propaganda". That is just not right комшо.
                              I DID say I don't know how true his allegations are (if they are these people should be hanged publically,each and every last one of them),but didn't you notice some politicians/journalists/businessmen missing from his list?
                              Where is Grujo,where is Latas & co. from TV Sitel (the government propaganda TV station),where is Sasho Mijalkov,where is Emil Stojmenov (the owner of Kanal 5,another pro-government media),where is Janko Ilkovski (host of another show called "Jadi Burek",also a big Grujo fan),Ivica Bocevski (the former government spokesperson and deputy prime minister that is now a regular pro-government columnist in media)...
                              Don't you find it strange that he only includes people that are critical to the ruling party?
                              Also,have you seen any other of his shows (episodes that involve politics) that have at least one bad word for DPMNE in it?
                              Don't bother,you won't find it.
                              He's known in Macedonia for being a DPMNE puppet,like many other quasi-journalists on their payroll.
                              I'm not a SDSM supporter in any way,but this show of his is a 100% Goebells-style propaganda material.

                              Bonus article:
                              A bizarre incident in Brussels in which three pro-government reporters shouted insults at a panel on media freedom in Macedonia has cast a spotlight on the country’s polarized climate.

                              In addition here's his (or to say just one of his) official Facebook profiles so you can see for yourselves how "neutral" of a journalist he really is:
                              Last edited by DraganOfStip; 02-23-2015, 09:05 AM.
                              A people that elect corrupt politicians, imposters, thieves and traitors are not victims... but accomplices
                              ― George Orwell

                              Comment

                              • DedoAleko
                                Member
                                • Jun 2009
                                • 969

                                #75
                                А бре Драгане, муабетот е како овие вошки, како овие КРВОПИЈЦИ, испреплетени како црева полни со лајна и ебаа мајката на Македонија Драгане. ДЕЛ ОД ТИЕ КРВОПИЦИ СЕ ЗАКАЧЕНИ НА ТОЈ ЅИД Драгане, СО ИМЕ И ПРЕЗИМЕ! Овие створови уништија животи и зацрнија фамилии А ти овде брмчиш дека не биле само они...НЕ се само тие, ги има уште Драгане, тоа никој не го спори!

                                Comment

                                Working...
                                X