Macedonian Orthodox Church - News & Updates

Collapse
X
 
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts
 • Carlin
  Senior Member
  • Dec 2011
  • 3332

  Бугарскиот патријарх Неофит за македонското прашање: „По промената на името ќе има радост“

  25 Март 2019

  URL:


  Бугарската православна црква ќе продолжи да помага за решавање на статусот на македонската црква, најави денеска бугарскиот патријарх Неофит.

  „Важно беше да се утврди името на државата и верувам дека постепено ќе одиме кон радост. Ќе направиме сè што е неопходно, со Божја помош, радоста на нашите браќа од Македонија да биде целосна“, изјави патријархот Неофит одговорајќи на прашање на „Бгнес“ на какво ниво се односите и дали бугарската црква ќе продолжи да ѝ помага на црквата во Македонија.

  Претходно Неофит за прашањето за автокефалноста на Македонската православна црква најави дека истото ќе се поведе кога ќе се реши прашањето за името на земјата, пренесоа бугарските медиуми.

  „Кога ќе се разјаснат сите детали за името на Македонија, сигурно ќе се поведе прашањето за црквата“, изјави тогаш Неофит.

  Бугарската православна црква при крајот на 2017 година прифати да ја застапува МПЦ пред другите цркви преземајќи сè што е неоходно за утврдување на нејзиниот канонски статус, но не прифати МПЦ да ја признае како своја ќерка-црква – иако МПЦ тоа го побара од неа.

  Comment

  • Carlin
   Senior Member
   • Dec 2011
   • 3332

   СПЦ ги обнови преговорите: МПЦ-ОА и ПОА ќе се обединат за автокефалност!?

   URL:
   Најпрво треба да се постигне договор помеѓу МПЦ-ОА и ПОА, односно МПЦ-ОА да пристапи кон соединување со автономната ПОА. Тогаш


   Најпрво треба да се постигне договор помеѓу МПЦ-ОА и ПОА, односно МПЦ-ОА да пристапи кон соединување со автономната ПОА. Тогаш црквата од Македонија уште следниот ден ќе може да поднесе барање за автокефалност до СПЦ и тоа барање ќе биде веднаш разгледано, брифираат извори од српската патријаршија.

   Светиот архијерејски собор на Српската православна црква (СПЦ) одлучи да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА), дознаваме од високи извори од патријаршијата во Белград. Оттаму објаснуваат дека СПЦ одлучила да ги продолжи преговорите, кои всушност никогаш целосно не ги ни прекинала, туку само привремено биле стопирани поради затворскиот прогон кон архиепископот охридски и митрополит скопски г.г. Јован од Православната охридска архиепископија (ПОА). Според нашите извори, преговорите ќе бидат трилатерални и ќе се водат помеѓу СПЦ, ПОА и МПЦ-ОА, но за да започне дијалогот, објаснуваат нашите соговорници, прво ќе треба да се добие одговор на писмото што СПЦ ќе го прати до Вселенската патријаршија како реакција на минатонеделната одлука на Цариград да почне да го разгледува барањето на МПЦ-ОА за решавање на нејзиниот статус.

   – Преговорите ќе бидат трилатерални, но за да се најде решение за овој долгогодишен проблем, прво ќе треба да се постигне договор помеѓу МПЦ-ОА и ПОА, односно расколничката МПЦ-ОА да пристапи кон соединување со канонската и автономна ПОА. Кога сето тоа ќе се изведе успешно, тогаш црквата од Македонија уште следниот ден ќе може да поднесе барање за автокефалност до СПЦ и тоа барање ќе биде веднаш разгледано – тврди нашиот соговорник од СПЦ.

   Во разговор за „Слободен печат“ тој најпрво одбиваше да потврди дека се сретнал со дел од српските владици, но потоа кажа дека ручал во истиот ресторан каде што ручале и учесниците на Соборот.

   – Точно е дека во вторникот бев во Белград, но таму се сретнав со мои стари пријатели со кои заедно студирав. Се разбира, седнавме во еден ресторан што се наоѓа во близина на зградата на патријаршијата, а во истиот тој ресторан беа седнати и неколку српски владици. Сепак, со нив не падна никаков разговор на темата за почнување на преговорите – изјави г. Петар.

   Тој истакна дека не може ништо да се каже однапред за тоа како ќе тече целата таа работа, но вели дека одлуката на СПЦ дошла само како реакција на одлуката на Цариград да го разгледа црковниот проблем на МПЦ-ОА.

   – Нашиот Синод сè уште нема свикано седница и нема разговарано на оваа тема, па затоа и јас не би сакал сега јавно да ги искажувам своите ставови. Ние уште одамна ја известивме СПЦ дека таа треба да го регулира прашањето за црковниот проблем. Тие бараа да прекине прогонот кон Јован Вранишковски, а тој прекин престана уште пред неколку години и тоа практично значи дека сега СПЦ е на потег – објаснува г. Петар.

   На прашањето дали Синодот на МПЦ-ОА е подготвен да прифати припојување со автономната ПОА, со цел да се издејствува томос за автокефалност, владиката вели дека тој одговор наскоро ќе биде соопштен откако ќе се одржи седница на Синодот и откако ќе се разговара на таа тема.

   – Јас не можам да зборувам во име на Синодот и не можам да го почувствувам расположението кај македонските владици по повод ова прашање. Ова се многу чувствителни работи и само еден погрешно кажан збор може да предизвика огромни проблеми и да го наруши целиот процес – вели г.Петар.

   Според најавите, преговорите помеѓу МПЦ-ОА, СПЦ и ПОА ќе започнат веднаш по завршувањето на Соборот во Белград.

   Comment

   • Carlin
    Senior Member
    • Dec 2011
    • 3332

    SPC to reopen dialogue with "Macedonian Church" - report

    The Serbian Orthodox Church (SPC ) has decided to renew negotiations on the status of the "Macedonian Orthodox Church (MPC)," Belgrade daily Politika writes.


    URL:


    The issue of the MPC was one of the topics of discussion on Wednesday during the Holy Assembly of the SPC, the newspaper writes, citing its sources in the Serbian Orthodox Church.

    The Holy Assembly of Bishops will deal with implementing this decision, the report added.

    The source further said that the PC did not wish to renew the dialogue as long as Skopje held Archbishop of Ohrid Jovan Vranisevski in prison.

    He was released in 2015 and has been taking part in SPC Assemblies, including the current one, along with other bishops from the Orthodox Archdiocese of Ohrid, that is a part of the SPC, the daily said.

    Comment

    • Soldier of Macedon
     Senior Member
     • Sep 2008
     • 13675

     The Serbian church just needs to get its nose out of Macedonian church matters, including detaching the word Ohrid from any of its supposed “archbishoprics”. It’s that simple. They can keep that lunatic renegade for themselves.
     In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.

     Comment

     • Carlin
      Senior Member
      • Dec 2011
      • 3332

      URL:


      Од целото излагање на Нинов, јас како човек од надвор кој нели “не го живее“ единството на Едната Света Соборна и Апостолска Црква, што би рекол мудриот епископ, или да преведам што сака да каже – еретик… Е како таков, јас ѕиркајќи во тоа што тој го зборува успеав да видам, дека прашањето за автокефалноста на МПЦ-ОА, не само што е во процедура, туку веројатно веќе е и решено во рамки на Вселенската Патријаршија… И што е уште поинтересно, тоа решение го знае и Нинов, а логично и СПЦ и ПОА. А, тоа решение за несреќа на СПЦ, а за радост на вистината на Православната Црква ќе подразбира автокефалност на МПЦ-ОА и конечно ослободување од духовниот јарем на српската црковна власт во Македонија. Гледајќи го Нинов сфатив дека тој и не е толку загрижен што МПЦ-ОА ќе добие признавање, туку тој да ти бил загрижен дали МПЦ-ОА имала доволно епархии и за епископите на ПОА, па отвора дилема за тоа како МПЦ-ОА и ПОА ќе се договореле во меѓусебните разговори… Хммм…

      Добро е конечно што владиците на Врнишковски се приземјиле и разбрале дека тие не се решението за црковниот проблем во Македонија, иако 18 години се обидуваа тоа да го докажат и овде и пред останатите православни цркви. Но, не е добро што не разбрале дека тие не се воопшто фактор ниту за решение, ниту за разговори, туку чир, или диво месо на црковното ткиво во Македонија, смислено и растено од нивниот духовен ментор Иринеј Буловиќ, нешто на што се противеше и сега покојниот Руски Патријарх Алексеј, кога СПЦ ја промовираше ПОА како решение, а излезе како парацрковна структура.

      Впрочем, за каков фактор важи ПОА, покажува и составот на делегацијата на СПЦ која замина на „забавата“ кај Ерусалимскиот патријарх во Аман-Јордан. Нинов вели претставници на ПОА немало, затоа што биле зафатени… Што работа имале? Да дебатираат по телевизии… Ако Давид како епископ на ПОА не знае, Јован како Архиепископ сигурно знае дека со тоа што на овој Собор во Аман, нема претставник на ПОА, СПЦ директно ги крши Нишкиот Договор. Но, тоа секако е внатрешен проблем на СПЦ. Јас не би де грижел многу околу тоа… Чисто само да им посочам.

      Е, сега.. да се вратиме на суштината. Тоа што Нинов се обидува да го наметне како некаков процес на разговори меѓу ПОА и МПЦ-ОА, или како што вели тој: „Ние сме тука заедно и мора да разговараме, сами да се договориме“ , со вистински зборови се вика „хируршка интервенција на туѓо тело“. Што во превод значи, да се најде чаре и за ПОА… Но, ПОА не е проблем на МПЦ-ОА, ПОА сега, а и секогаш била и е проблем на СПЦ. Дијагнозата на тој проблем е јасна. Терапијата ќе биде иста како и во Украина, каде што на Онуфиј му беше понудено да биде дел од обединувањето . Таа понуда ќе ја добие и Врнишковски, а негово право е да избере… да биде дел од автокефалната Охридска Архиепископија –Јустинијана Прима (МПЦ-ОА), или да си остане со СПЦ. Но, се ми се чини дека неговиот избор нема да биде воопшто важен, затоа што изборот да го одбијат тоа што ќе го добијат како понуда, ќе го направи Црковна Москва, и тоа поради своите интереси. Или да преведам, ПОА ќе остане предмет на дворските игри, а тоа секому во православниот свет му е јасно.

      Во случај сепак да одберат да бидат дел процесот на решение на проблемот, во ПОА многу добро знаат дека никој нема да оди кај нив, туку тие ќе треба да се вратат во МПЦ-ОА. И да можеби ќе добијат и епархии… Еден ден… Но, патот до епархијата води преку манастир. А, таму секогаш има добра можност и доста време за покајание, особено за духовната заблуда направена кон овој народ. Еве на пример манастирот во Матејче… Одлично место и можност да се почне со неговата духовна обнова. Ред молитва, ред духовно покајание, ред активности за неговово средување… Лека-полека, се стасува до епархија…

      Comment

      • Soldier of Macedon
       Senior Member
       • Sep 2008
       • 13675

       The northadonian 'president' quietly working on the church issue in Constantinople while his other pals in government are selling out the country back home. Notice this clown doesn't state his position on the matter, which should be that the MOC will not compromise on how it is named, but instead calls for the support of a patriarch that clearly has no respect for the MOC. Undoubtedly another indication of further treachery. English translation of link below.
       https://www.mkd.mk/makedonija/politi...xFOIygHtkoFGaQ

       19 June 2021

       A statement from the president's office said: "The meeting discussed the situation in the Orthodox world, the role of the Ecumenical Patriarchate in promoting inter-Christian dialogue and coexistence between different peoples and religions. In that regard, President Pendarovski stressed the importance of the role of the Ecumenical Patriarch in fostering dialogue on all open issues in the Orthodox world. In addition, the meeting discussed the issue of resolving the status of the Macedonian Orthodox Church - Orchid Archbishopric and on that occasion President Pendarovski stressed that the Ecumenical Patriarch has a special role in overcoming the church dispute. At the same time, President Pendaroski called for the dispute to be resolved as soon as possible, because, as he pointed out, the wound in one place in the Orthodox world hurts throughout the Orthodox world.
       In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.

       Comment

       • Soldier of Macedon
        Senior Member
        • Sep 2008
        • 13675

        More cloak and dagger nonsense. And the walls keep closing in.
        https://www.mkd.mk/makedonija/politi...igislmsPPBYuoc

        Пендаровски изјави дека не може да каже што разговарал со вселенскиот патријарх Вартоломеј, но оти за деталите од разговорот го информирал врвот на МПЦ-ОА. „Можам да кажам дека станува збор за процедура во која ќе се почитуваат црковните правила, дека Вселенската патријаршија е неспорно органот што дава Томос за независност. Дали и кога тоа ќе се случи зависи од нив. Има еден нов момент кој ми го објасни вселенскиот патријарх. Сега СПЦ, од каде што доаѓа спорот со МПЦ-ОА, од каде ние треба да се оттргнеме за да добиеме автокефалност, има нов патријарх и во дијалогот треба и тој да биде консултиран. Понатаму, ќе ме разберете, не можам да коментирам“, рече Пендаровски. Тој нагласи дека со Бугарската православна црква нема проблем, туку со СПЦ. „Но, она што го знам од врвот на МПЦ-ОА, е дека откога е побарана помош до денес БПЦ нема мрднато со прст да ни помогне“, потенцира Пендаровски.
        In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.

        Comment

        • Carlin
         Senior Member
         • Dec 2011
         • 3332

         Phanar: Yes to the recognition, no to “Macedonia” for the Archdiocese of Ohrid

         The recognition of the Ohrid Archdiocese took place today by the Ecumenical Patriarchate, during the meeting of the Holy Synod, and after an in-depth discussion. The Ecumenical Patriarchate announced that it welcomes in Eucharistic communion "the hierarchy, clergy, and people of this Church under Archbishop Stefan ." In this way,…


         The recognition of the Ohrid Archdiocese took place today by the Ecumenical Patriarchate, during the meeting of the Holy Synod, and after an in-depth discussion.
         The Ecumenical Patriarchate announced that it accepts in Eucharistic communion “the hierarchy, clergy, and people of this Church under Archbishop Stephen.”


         In this way, as argued in the communiqué, it heals the wound of the schism and pours “oil and wine” into the wound of the Orthodox brothers and sisters there.

         He clarified that it was up to the Church of Serbia to settle the administrative issues between it and the Church in North Macedonia.

         It makes clear that it excludes the term “Macedonian” and any other derivative of the word “Macedonia”, and recognizes the name of the Church as “Ohrid”.

         He promises to continue to be interested in the progress and stability of the Ohrid ecclesiastical entity.

         Comment

         • Carlin
          Senior Member
          • Dec 2011
          • 3332

          Реакција од Москва: Признаваме само канонски права на Српската црква во Македонија          РПЦ, пред сè, ќе го земе предвид пристапот кон овој проблем на Српската црква на која и понатаму ѝ ги признаваме канонски права во Северна Македонија, велат од РПЦ

          Comment

          • Risto the Great
           Senior Member
           • Sep 2008
           • 15660

           I promise not to be interested in the Ecumenical Patriarchate.
           Risto the Great
           MACEDONIA:ANHEDONIA
           "Holding my breath for the revolution."

           Hey, I wrote a bestseller. Check it out: www.ren-shen.com

           Comment

           • Liberator of Makedonija
            Senior Member
            • Apr 2014
            • 1597

            Wow this is a lot:

            1. So what happened to the MOC not conceding on the name?
            2. Russian comments big blow to Russophilia in Macedonia.
            I know of two tragic histories in the world- that of Ireland, and that of Macedonia. Both of them have been deprived and tormented.

            Comment

            • Carlin
             Senior Member
             • Dec 2011
             • 3332

             Apparently, MOC conceded on the name:

             Бугарската агенција БГНЕС го објави целосниот текст на соопштението на Вселенската патријаршија во кое се појаснуваат трите точки од признавањето...

             Comment

             • Carlin
              Senior Member
              • Dec 2011
              • 3332

              Georgian church fully supports this move:

              Епископот на Грузиската Патријаршија за Белгија, г. Доситеј, на својот Фејсбук профил ја сподели веста за канонското признавање на Охридската Архиепископија од Страна на Вселенската Патријаршија.

              Веста ја презема од познатиот грузиски сајт http://wenews.ge во кој се вели дека „Всленската патријаршија ја врати црквата на Северна Македонија во своите канонски бедра“.

              Comment

              • Carlin
               Senior Member
               • Dec 2011
               • 3332

               Serbian Orthodox Church expected to recognize the Macedonian Orthodox Church tomorrow               The Synod of the Serbian Orthodox Church will meet tomorrow to discuss the decision of the Ecumenical Patriarch to acknowledge the Macedonian church as part of the Orthodox churches.

               It’s expected that the Serbian church, which has insisted for decades that the Macedonian Orthodox Church must return under its wing, will grant independence to the Macedonian church. Still, the exact form in which this will be done remains uncertain.

               The Serbian Orthodox Church tried to take over the Macedonian church through Jovan Vraniskovski, former MOC bishop of Veles, who switched sides and joined the SOC. He did not gain much traction, and faced persecution in Macedonia, but the Serbian church still recognizes him as the Archbishop of Ohrid. It’s expected that Vraniskovski will retire, but that other priests close to the Serbian church will be elevated to the ranks of the Macedonian church in a merger of sorts. This would mean that Serbia did not fully lose the long lasting dispute.               Српски „Курир“: СПЦ ќе ја признае ОА место расколничката МПЦ               Утре започнува Саборот на Српската православна црква во Сремски Карловци на коа меѓу другото ќе се дискутира и за примањето на МПЦ-Охридска Архиепископија во канонското единство.Соборот на СПЦ треба официјално да ја потврди одлуката на вселенскиот патријарх Вартоломеј за признавање на автономната Охридска архиепископија наместо досега непризнатата т.н. Македонската Православна Црква (МПЦ), пишува српски „Курир“ во штотуку објавениот подолг осврт на оваа тема, изнесувајќи податок дека на почетокот на мај, архиепископот Стефан и српскиот патријарх практично го договориле овој чин, но Вартоломеј побрзал за да ги преземе заслугите.

               Српската црква ќе го признае единството со сегашните расколници во Северна Македонија во рамките на Охридската архиепископија. Сакаше да го направи тоа сама, но намерно беше спречена од вселенскиот патријарх Вартоломеј, кој сакаше да испадне дека оваа одлука за канонско признавање на свештенството на поранешната расколничка црква во Северна Македонија е донесена исклучиво благодарение на него. И точно е дека хиерархијата на СПЦ, на чело со патријархот Порфириј, била подготвена да договори црковна заедница со расколниците, за што директно и индиректно се зборувало во неколку наврати во претходниот период, па дури и на почетокот на мај, кога тие се сретнаа во Ниш – патријархот Порфириј и архиепископот Стефан , придружувани од архиереите на двете цркви – пипува „Курир“ и додава:

               Признавањето на Српската православна црква ќе значи и дека ќе има сериозни кадровски промени во рамките на Православната Охридска Архиепископија (ПОА). ПОА беше автономна архиепископија во Северна Македонија, признаена од вселенскиот патријарх Вартоломеј и сите помесни цркви, а на литургијата требаше да го споменат само српскиот патријарх, како и сите други архиепископи и патријарси во православниот свет. Сега ПОА практично ќе биде преземена од сегашната расколничка хиерархија во Северна Македонија на чело со претходниот расколнички архиепископ Стефан и ќе се вика Охридска архиепископија. А поранешниот архиепископ на ПОА, Јован (Вранишковски), меѓу другото ќе се пензионира и поради тешката здравствена состојба, за што придонесе долгогодишниот прогон од страна на македонските власти, вклучително и повеќегодишните затворски казни, коментира „Курир“.

               Патријархот Вартоломеј на 9 мај објави дека Светиот синод на Вселенската патријаршија ја признал црквата на Северна Македонија на чело со Архиепископот Стефан за канонска и валидна во целиот православен свет и со неа се воспоставува канонско и литургиско единство. Константинопол го признава името Охридска архиепископија, што значи дека областа на нејзина јурисдикција е само во границите на Северна Македонија, а употребата на терминот „македонски“ е исклучена, како и какви било деривати на тој термин.

               Според„Курир“, другите тројца владици на ПОА, Марко, Давид и Јоаким, кои биле најблиски соработници на Вранишковски, ќе добијат управа на еден од манастирите во Северна Македонија, ќе го задржат епископскиот чин или ќе добијат епархии во рамките на Охридска архиепископија.

               – Планот на СПЦ беше да го признае единството со расколниците во Северна Македонија на крајот на овогодинешната седница на Собранието и заедно да ја отслужат првата света архиерејска литургија што ќе означи помирување и обновување на единството – пишува „Курир“ и додава дека Српската православна црква нема имот во Северна Македонија затоа што се што имала и е одземено за време на комунистичкото владеење.

               Да потсетиме, зворничко-тузланскиот владика Фотија во беседа по повод Ѓурѓовден, 6 мај, порача дека непризнатата МПЦ на седницата на Собранието на СПЦ ќе се врати на канонско единство со СПЦ.

               Comment

               • Risto the Great
                Senior Member
                • Sep 2008
                • 15660

                Macedonian Council responds to Declaration of Patriarch Bartholom                On 09 May 2022 the Holy Synod of the Ecumenical Orthodox Patriarchate issued a Declaration, in the name of the Patriarch Bartholomew, accepting the Macedonian Orthodox Church into “Eucharist Communion” with the Ecumenical Orthodox Church. The Edict does not recognize however the Macedonian Orthodox Church’s autocephalous status, which was declared unilaterally in 1967.

                The Decree also ceded responsibility to administratively regulate the ultimate acceptance of the Macedonian Orthodox Church as an autocephalous and independent member of the “Orthodox Family” to the Serbian Orthodox Church, whose jurisdiction over the Macedonian Archdiocese it still recognizes. Notably, the Decree deliberately avoids the use of the name “Macedonian Orthodox Church”, and refers to the Church as the “Ohrid” Church, a reference to the addendum used by the MOC itself, namely the “Ohrid Archbishopric”. Statements made publicly subsequent to the Declaration by both political and religious leaders in the Republic of Macedonia broadly welcome the initiative of the Patriarch.

                The Macedonian Communities Council of Australia Inc. expresses deep regret and concern in respect of these developments. Chris Angelkov, Chairperson of the Council, stated that “it is the view of our constituent members, and the significant Macedonian population in this country which they represent, that the position adopted by the Holy Synod of the Macedonian Orthodox Church in particular, to “welcome” and to “support” the initiative by the Ecumenical Patriarch, represents a capitulation to those parties which have consistently opposed not only the global recognition of the Macedonian Orthodox Church, but also the very identity of the Macedonian nation and its people, in all of their ethno-cultural attributes.”

                Angelkov continued by stating that “it is clear that there are certain pre-conditions now laid down for the ultimate acceptance of the Macedonian Orthodox Church on an equal footing to all of the sibling churches. These include the implicit renaming of the Church to the “Ohrid Archbishopric” or indeed a simple variant, as the “Ohrid Church”, as well as a pathway to full acceptance through the chauvinistic policies and practices on this question of the Serbian Orthodox Church. These pre-conditions are not only totally unacceptable, but are indeed both degrading and humiliating for the Macedonian people, and of course for our devoutly Orthodox Christian parishioners.”

                The Council considers that at best, the Church leadership is acquiescing to continued attempts to “denationalize” the Macedonian people by traditionally invested parties who have historically oppressed Macedonians, and denied not only their fundamental national and human rights, but also the very characteristics which define them in terms of their language, culture and religion, amongst other attributes. Angelkov added that “ the fact that the Church hierarchy in Skopje may be complicit in such actions is offensive and hurtful in the extreme to Macedonians everywhere.” He added that“emasculating our basic identity and heritage in this manner simply to gain admission to an “elite club of Orthodoxy” is degrading. This is not something to be expected of our enlightened and principled spiritual leaders.’


                2.

                The Council considers that “ceding” the ultimate destiny of our rightful position to determine our own religious affairs, and to demand support for that right from the entire Orthodox community, to the Serbian Orthodox Church, particularly in view of the historical impediments in that relationship, is anachronistic, and cannot under any circumstances be reconciled with any potential benefit or advantage to the Macedonian Orthodox Church, its religious and spiritual adherents, and to the Macedonian nation as a whole. It is yet another act of “submission” in order to gain some tangible benefit for a few decision-makers with “overtly selfish interests”.

                Angelkov concluded by saying that “this is simply too high a price to pay”. Reflecting upon the recent “demoralization” caused by the “total capitulation” of the political leadership in the Republic leading to the “Prespa Agreement” with Greece, and the more recent “dalliance” with Bulgaria over historical and cultural issues which also carries with it “enormous insecurity and risk at present”, Angelkov added that “the Macedonian Orthodox Church is the church of the Macedonian people, and no one has the right to deny us our rightful use of this sacred name. We do not care if other Orthodox churches do not recognize us at all. The Macedonian Orthodox Church must never concede its name and independence to our traditional oppressors who deny the very existence of the Macedonian nation, language, history and culture, for their own misguided and selfish ends. Macedonians in the other regions of Macedonia, as well as in the Diaspora generally, are an integral part of the Macedonian nation. We unequivocally state that no self-seeking leaders, be they political, religious or whatever, have any right, without our express consent, to bargain away and in turn permanently emasculate, the very essence of our proud and unique identity”.

                The Council calls upon the Holy Synod of the Macedonian Orthodox Church to immediately review its position on this vital issue. It calls on the political leadership in the Republic to also fulfill its moral obligations in this regard, and to finally deliver on the promises made variously throughout the years, but especially in 1944 and 1991, to build a successful Macedonian state under a “new sun of freedom”.

                Previous failures by the Church hierarchy in Skopje, pertaining in particular to the situation in the Australian Diocese, have indeed created an environment amongst Macedonians in this country where thoughts of a more independent path have slowly begun to take root. Repeated folly in this respect by Church leaders can only create more fertile ground for radical solutions. That seed, in certain circumstances, can only spread throughout the Macedonian diaspora.

                (13 May 2022)
                Risto the Great
                MACEDONIA:ANHEDONIA
                "Holding my breath for the revolution."

                Hey, I wrote a bestseller. Check it out: www.ren-shen.com

                Comment

                Working...
                X