International Court of Justice - Macedonia and Greece

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Bill77
    Senior Member
    • Oct 2009
    • 4545

    Originally posted by George S. View Post
    How about the economic damage done by greece to macedonia in the last blockade.
    There is an awful long cue we would have to wait regarding economic damage claims. Not only that, getting money these days from Greece would be like getting blood from a stone.
    http://www.macedoniantruth.org/forum/showthread.php?p=120873#post120873

    Comment

    • George S.
      Senior Member
      • Aug 2009
      • 10116

      Well bill the eu was meant to be taking greece to court for damages on behaf of macedonia they dropped it when they signed the IA.Also probably too late now to be suing as you say there is a huge backlog * there is no money in the coffers.
      "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
      GOTSE DELCEV

      Comment

      • DedoAleko
        Member
        • Jun 2009
        • 969

        И Европската комисија ја чека одлуката од Хаг за Македонија

        Позитивна одлука од судот во Хаг за Македонија може да го смени односот на Европската комисија кон земјава. Ваква најава стигна од првиот човек на Директоратот за проширување.

        izvor: http://kanal5.com.mk/default.aspx?mI...&eventId=83697

        ps. FUCK YOU eU!
        pps. excuse my language
        Last edited by DedoAleko; 12-01-2011, 11:00 AM.

        Comment

        • George S.
          Senior Member
          • Aug 2009
          • 10116

          DA we'll have to wait till dec 5 not far off to see the final outcome.
          "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
          GOTSE DELCEV

          Comment

          • makedonche
            Senior Member
            • Oct 2008
            • 3242

            Originally posted by DedoAleko View Post
            И Европската комисија ја чека одлуката од Хаг за Македонија

            Позитивна одлука од судот во Хаг за Македонија може да го смени односот на Европската комисија кон земјава. Ваква најава стигна од првиот човек на Директоратот за проширување.

            izvor: http://kanal5.com.mk/default.aspx?mI...&eventId=83697

            ps. FUCK YOU eU!
            pps. excuse my language
            DA
            Ne se izvinuvae - na vistina FUCK THE EU!
            On Delchev's sarcophagus you can read the following inscription: "We swear the future generations to bury these sacred bones in the capital of Independent Macedonia. August 1923 Illinden"

            Comment

            • Risto the Great
              Senior Member
              • Sep 2008
              • 15658

              I genuinely cannot wait for the EPIC failure of this case.
              Risto the Great
              MACEDONIA:ANHEDONIA
              "Holding my breath for the revolution."

              Hey, I wrote a bestseller. Check it out: www.ren-shen.com

              Comment

              • George S.
                Senior Member
                • Aug 2009
                • 10116

                RTG i wonder how much the lawyers are making out of these cases.??
                "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
                GOTSE DELCEV

                Comment

                • DedoAleko
                  Member
                  • Jun 2009
                  • 969

                  RED ALERT!!

                  While Grujo is (demek) looking for potential investors in Singapore,Japan,.... the vicePM Teuta Arifi announces to the Macedonian public that Macedonia will obligete itself to solve "the name problem" in 1 year time frame if Macedonia gets a date to start the talks with eU!!!!

                  Арифи: Ако добиеме датум за почеток на преговори, за една година решение на спорот

                  Македонија постави рок - веднаш по добивањето датум за преговори со Унијата да го реши и проблемот со името. Вицепремиерката за евроинтеграции, Теута Арифи, вели дека таа временска рамка би била околу една година, колку што би траел и скрининг процесот за преговорите со ЕУ.

                  Околу една година е времето за кое Македонија може да се обврзе да го реши спорот со името, доколку сега во декември добие датум за преговори. Теута Арфи им ја фрли ракавицата на министрите на ЕУ- да размислат дали овој пат треба да се прескокне македонското прашање со преговорите. Вицепремиерката за европски прашање верува дека сега земјите членки на унијата ќе извршат притисок врз Грција за да молчи на состанокот закажан следниот петок.

                  „Тoa за што ние се ангажираме, и зад која идеја застанавме е процес на преговори и истовремено, да се реши проблемот кој го имаме со името, или појасно кажано во јануари ЕК да го отвори скрининг процесот со Република Македонија. Штом влегуваме во таков процес би требало да се лимитираме со временски рок “- изјави вицепремиерката за евроинтеграции.

                  Следната недела можеби е клучна за евроинтеграциите на Македонија. В понеделник Скопје и Атина ќе ја слушнат одлуката на судот во Хаг, четири дена подоцна ќе одлучуваат за преговорите на Македонија. Од Европската комисија веќе се изјаснија дека ќе го чекаат епилогот од Меѓународниот суд на правдата за да решат како понатаму ќе се однесуваат со македонското прашање. Во брисел осум европратеници веќе писмено се обратија до советот на ЕУ да ги прифати заклучоците на комисијата и да се согласи за пристапните преговори на Македонија.

                  izvor: http://kanal5.com.mk/default.aspx?mI...&eventId=83727

                  Ќе го решиме името за една година, ако Грција не стави вето?!

                  Македонија е подготвена да се обврзе за една година да го реши спорот со името, ако Грција се воздржи од вето на европскиот Совет во петок.

                  Ова денеска го изјави вицепремиерката за евроинтеграции. Арифи очекува Македонија конечно да добие датум за преговори, и веќе во јануари да започне тн. скрининг процес кој е почетна фаза во преговорите.

                  Ако ова се реализира владата е подготвена да прифати рок за решавање на проблемот со Грција. Не се исклучува, временската рамка да биде точно една година, колку што трае скрининг процесот.

                  - Toa за што ние се ангажираме, и зад која идеја застанавме е процес на преговори и истовремено, да се реши проблемот кој го имаме со името, или појасно кажаново јануари ЕК да го отвори скрининг процесот со Република Македонија. Штом влегуваме во таков процес би требало да се лимитираме со временски рок - изјави Вицепремиерката за евроинтеграции.

                  Арифи е оптимист дека Грција ќе го прифати предлогот и ќе ги деблокира македонските евроинтеграции. На ова ќе го убедува и нејзиниот грчки колега Пангалос на долгонајавуваната средба која се уште не се знае кога ќе се одржи.

                  - Поканата што ја имам од нив е дека средбата ќе се одржи во декември. Ќе ги повикаме на добра волја. Една земја од соседството да стане членка на ЕУ и НАТО е најголемиот аргумент кој јас имам намера да го кажам - изјави Арифи.

                  Засега официјална Атина молчи за ваквиот предлог. Голема улога во претстојната одлука на Брисел ќе има и пресудата од Хаг.

                  Во меѓувреме лидерот на ЛАОС, Караџаферис се закани дека ќе ја напушти владината коалиција доколку се постигне компромисното име кое ќе го содржи зборот "Македонија" и рече дека ќе бара референдум за името.

                  izvor: http://sitel.com.mk/dnevnik/makedoni...-ne-stavi-veto
                  Last edited by DedoAleko; 12-02-2011, 11:33 AM.

                  Comment

                  • Risto the Great
                    Senior Member
                    • Sep 2008
                    • 15658

                    Well, most of us know the ethnic Albanians of Macedonia have the final say. Now they are having the first say as well. Such a European nation.
                    Risto the Great
                    MACEDONIA:ANHEDONIA
                    "Holding my breath for the revolution."

                    Hey, I wrote a bestseller. Check it out: www.ren-shen.com

                    Comment

                    • julie
                      Senior Member
                      • May 2009
                      • 3869

                      The EU is waiting on ICJ case to decide how to proceed on the "macedonian question?" WTF
                      There is a question mark on Macedonia? Am sick and tired of this bullshit, and Gruevski's continued silence and acceptance . There is no question. Macedonia. We are Macedonians.
                      And if Grk veto, there will be one year for Macedonia to succumb to pressure to drop the name altogether to enter EU????????
                      The country with no name
                      The people with no country
                      The nameless non existent country and nation and language
                      Fuck them
                      Fuck the EU, NATO, ICJ, Shiptari, Greece, Macedonian silent asslicking Government
                      Fuck every single person, country and organisation that erodes my identity

                      Macedonia to the Macedonians
                      Not bloody good enough

                      Sack of shit Gruevski, DECLARE THE INTERIM ACCORD AND FRAMEWORK AGREEMENT NULL AND VOID
                      WTF DO YOU NEED EU FOR WHEN YOU ARE DOING WHAT NEEDS TO HAPPEN ECONOMICALLY FOR MACEDONIA, BY ENCOURAGING FOREIGN INVESTMENT TO GENERATE EMPLOYMENT??????????????????

                      Who is sick and tired of the scrabble match for our name out there???
                      "The moral revolution - the revolution of the mind, heart and soul of an enslaved people, is our greatest task."__________________Gotse Delchev

                      Comment

                      • George S.
                        Senior Member
                        • Aug 2009
                        • 10116

                        idont think grujo got the message that he shpould stop negotiating on the name.Greece will veto macedonia if it doesn't change the name.
                        "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
                        GOTSE DELCEV

                        Comment

                        • DedoAleko
                          Member
                          • Jun 2009
                          • 969

                          Летоци „Македонија е на Македонците“ осамнаа во Атина

                          Македонски народ, македонски јазик, едно име имаме, Македонија на Македонците – летоци со ваква порака испишани на македонски јазик се појавиле во центарот на Атина.



                          грчките блогови кои ја пуштија информацијата, коментираат дека станува збор за скопска пропаганда, од друга страна пак неофицијално се претпоставува дека е дел од операциите на тајните служби за оцрнување на Македонија пред пресудата од Хаг. Летоците биле пронајдени во рамките на саемот за книгата.

                          На нив, има карта од голема Македонија, знамето со сонцето од Кутлеш и споменикот на Александар во Скопје, но и порака дека, ОН по одлуката во Хаг ќе ја признаат Македонија под уставното име.

                          Канал 5 го посети саемот на книгата, местото за кое грчките блогери тврдеа дека се појавиле летоците, но не најдовме ниту еден од флаерите.

                          Во исчекување на утрешната пресуда, медиумите во грција, за најверојатно сценарио го сметаат тоа дека судот ќе потврди дека имало вето во Букурешт, но дека нема да може да ја присили грција во иднина да не ја блокира нашата земја. Фактот дека грција би можела да излезе како губитник во процесот, отвара многу дебати кои ќе бидат следните чекори на грчката влада.

                          Негативната одлука не би значела само дипломатски пораз, туку и сериозни проблеми во преодната влада на национално единство, познавајќи го минатото на Самарас и позициите на Караѕаферис.

                          Она што дополнително ја плаши Атина, се двата самити – на НАТО и ЕУ, каде што би можело одлуката од Хаг да биде искористена за притисок врз грција. Според медиумите, Велика Британија и Шведска притискаат нерешениот спор за името да се оддели од нашето започнување на пристапни преговори со ЕУ, а не е исклучено истиот притисок да биде присутен и за НАТО членството.

                          Според информациите на неделното издание на весникот Вима, грчкиот премиер размислува да свика лидерска средба по одлуката од Хаг.
                          izvor: http://kanal5.com.mk/default.aspx?mI...&eventId=83811

                          Comment

                          • Vangelovski
                            Senior Member
                            • Sep 2008
                            • 8532

                            Regardless of the ICJ's judgement due tomorrow (Australian time), Macedonia will lose. It lost simply by instituting proceedings against Greece on this matter. Regardless of the judgement, the vassal government in Macedonia will continue to implement the Interim Accord and violate the inalienable rights of Macedonians and their national sovereignty.
                            If my people who are called by my name will humble themselves and pray and seek my face and turn from their wicked ways, I will hear from heaven and will forgive their sins and restore their land. 2 Chronicles 7:14

                            The Revolution was in the minds and hearts of the people; a change in their religious sentiments, of their duties and obligations...This radical change in the principles, opinions, sentiments, and affections of the people was the real American Revolution. John Adams

                            Comment

                            • julie
                              Senior Member
                              • May 2009
                              • 3869

                              It is a paradoxical satirical comedy for Macedonia's outcome of the ICJ ruling. We are in a lose/lose situation thanks to traiterous Gruevski
                              "The moral revolution - the revolution of the mind, heart and soul of an enslaved people, is our greatest task."__________________Gotse Delchev

                              Comment

                              • Phoenix
                                Senior Member
                                • Dec 2008
                                • 4671

                                Originally posted by Vangelovski View Post
                                Regardless of the ICJ's judgement due tomorrow (Australian time), Macedonia will lose. It lost simply by instituting proceedings against Greece on this matter. Regardless of the judgement, the vassal government in Macedonia will continue to implement the Interim Accord and violate the inalienable rights of Macedonians and their national sovereignty.
                                The ICJ case will hopefully put to rest the idea that there's some sort of 'grand plan' at play.
                                Those unwilling to criticize gruevski on this matter have done so by supporting this fanciful notion that it's part of some mystical 'grand plan' he has for defending Macedonian interests.

                                I think gruevski has backed himself into a corner and will lose even more support from Macedonians if the status quo remains i.e. If he continues to engage in the futility of trading our identity to win greek favour at NATO and the EU.

                                Comment

                                Working...
                                X