Macedonian Sharplaninec

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • lavce pelagonski
    Senior Member
    • Nov 2009
    • 1993

    #76
    That is exactly what they do when Otec is not around they make trouble.
    Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

    „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

    Comment

    • George S.
      Senior Member
      • Aug 2009
      • 10116

      #77
      i wonder if they are protecting the dog in macedonia by breeding it making sure it stays on & on?
      "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
      GOTSE DELCEV

      Comment

      • julie
        Senior Member
        • May 2009
        • 3869

        #78
        George there is a breeder in Victoria . They dont allow cross breeding . There was a new litter available in Feb , I am looking at getting one in the future dependent on a couple of things .
        "The moral revolution - the revolution of the mind, heart and soul of an enslaved people, is our greatest task."__________________Gotse Delchev

        Comment

        • George S.
          Senior Member
          • Aug 2009
          • 10116

          #79
          I read the article you have to order them in advance.
          "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
          GOTSE DELCEV

          Comment

          • The LION will ROAR
            Senior Member
            • Jan 2009
            • 3231

            #80
            The Macedonians originates it, the Bulgarians imitate it and the Greeks exploit it!

            Comment

            • George S.
              Senior Member
              • Aug 2009
              • 10116

              #81
              isn't that cute,i think julie was looking for a pup.
              "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
              GOTSE DELCEV

              Comment

              • VMRO
                Senior Member
                • Sep 2008
                • 1462

                #82
                Serbs claiming the Sharplaninec.

                Шарпланинецот со двојно државјанство

                Српските кинолози повторно ја пласираат тезата дека шарпланинецот е куче со српско државјанство, дека шарпланинците на другата страна на Шар Планина се побројни и поквалитетни

                Шарпланинецот во Меѓународната кинолошка федерација е регистриран како куче со двојно државјанство: македонско и српско. Неговото официјалното име и сега е „југословенски овчарски пес“. Сепак, превирањата околу расата шарпланинец с` уште постојат.
                Српските кинолози, преку тамошните медиуми, деновиве повторно ја пласираат тезата дека шарпланинецот е куче со српско државјанство. Потоа, дека одгледуваните шарпланинци на другата страна на Шар Планина се побројни, поквалитетни и подобри отколку одгледуваните во Македонија.
                Македонските кинолози, пак, велат оти двојното државјанство на шарпланинецот е направено во 1995 година, со компромис под притисок на Меѓународната кинолошка федерација (ФЦИ), за да се избегне судир со Србија. Реакциите на српските одгледувачи тие ги карактеризираат како одбрана од можното членство на Косово во ФЦИ, со што Србија би ја изгубила оваа раса бидејќи не ја контролира северната страна на Шар Планина.
                Според српската агенција Танјуг, шарпланинецот е регистриран уште во 1939 година под името илирски овчар, за 18 години подоцна, под предлог на Југословенскиот кинолошки сојуз да го добие името југословенски овчарски пес - шарпланинец кое го носи и сега.
                - Југославија веќе не постои, а иако досега имаше спорење дали шарпланинецот ќе биде македонски или српски, неговото официјално име не е доведено во прашање. Сепак, Србија со аргументи докажа дека шарпланинецот е нејзин, со оглед на тоа дека на нејзината територија го има повеќе - изјави генералниот секретар на Кинолошкиот сојуз на Србија Махмуд ал Дагистани за српската агенција Танјуг.
                Македонските кинолози тврдат дека Македонија и Србија заедно се зачлениле во во Меѓународната кинолошка федерација (ФЦИ) со лично залагање на тогашниот претседател на федерацијата Карл Петер Рајзингер.
                Според Слободан Милошевски, секретар на Кинолошкиот сојуз, Македонија уште оттогаш тврди и докажува дека расата е многу пораспространета кај нас бидејќи го нема само на Шар Планина, туку и на планините Кораб, на Бистра, на Јакупица.
                - Имавме докази дека полицијата давала дозволи овчарите да ги селат овците по течението на Вардар, а со нив оделе и шарпланинците со што тој се раширил низ цела Македонија - вели Милошевски.
                Српскиот одгледувач Ненад Стојменовиќ, исто така, смета дека шарпланинецот ~ припаѓа на Србија, „затоа што во Србија се многу поквалитетни и подобри отколку во Македонија“.
                - Дури и ако Косово е призната држава, Албанците кучето кое е слично на шарпланинецот го прогласија за делта илири, со нов стандард и така го предадоа во Меѓународната кинолошка федерација (ФЦИ) на усвојување - вели Стојменовиќ.

                Расата ја донел Александар Македонски

                Некои историски аналитичари сметаат дека предците на денешните шарпланинци ги донел Александар Македонски, повлекувајќи се од Азија, пишува на официјалната интернет-страница на Кинолошкиот сојуз на Македонија.
                „Новите истражување покажале дека тој води потекло од Балканскиот Полуостров, поточно од планинските масиви на Македонија (Шар Планина, Кораб, Стогово, Бистра и Маврово)“. Шарпланинецот е македонска национална гордост и се наоѓа на монетата од еден денар и на поштенска марка од „Македонски пошти“.
                Горан ризаов
                Verata vo Mislite, VMRO vo dushata, Makedonia vo Srceto.

                Vnatreshna Makedonska Revolucionerna Organizacija.

                Comment

                • lavce pelagonski
                  Senior Member
                  • Nov 2009
                  • 1993

                  #83
                  Posted by VMRO in the Macedonian discussion

                  Шарпланинецот со двојно државјанство

                  Српските кинолози повторно ја пласираат тезата дека шарпланинецот е куче со српско државјанство, дека шарпланинците на другата страна на Шар Планина се побројни и поквалитетни

                  Шарпланинецот во Меѓународната кинолошка федерација е регистриран како куче со двојно државјанство: македонско и српско. Неговото официјалното име и сега е „југословенски овчарски пес“. Сепак, превирањата околу расата шарпланинец с` уште постојат.
                  Српските кинолози, преку тамошните медиуми, деновиве повторно ја пласираат тезата дека шарпланинецот е куче со српско државјанство. Потоа, дека одгледуваните шарпланинци на другата страна на Шар Планина се побројни, поквалитетни и подобри отколку одгледуваните во Македонија.
                  Македонските кинолози, пак, велат оти двојното државјанство на шарпланинецот е направено во 1995 година, со компромис под притисок на Меѓународната кинолошка федерација (ФЦИ), за да се избегне судир со Србија. Реакциите на српските одгледувачи тие ги карактеризираат како одбрана од можното членство на Косово во ФЦИ, со што Србија би ја изгубила оваа раса бидејќи не ја контролира северната страна на Шар Планина.
                  Според српската агенција Танјуг, шарпланинецот е регистриран уште во 1939 година под името илирски овчар, за 18 години подоцна, под предлог на Југословенскиот кинолошки сојуз да го добие името југословенски овчарски пес - шарпланинец кое го носи и сега.
                  - Југославија веќе не постои, а иако досега имаше спорење дали шарпланинецот ќе биде македонски или српски, неговото официјално име не е доведено во прашање. Сепак, Србија со аргументи докажа дека шарпланинецот е нејзин, со оглед на тоа дека на нејзината територија го има повеќе - изјави генералниот секретар на Кинолошкиот сојуз на Србија Махмуд ал Дагистани за српската агенција Танјуг.
                  Македонските кинолози тврдат дека Македонија и Србија заедно се зачлениле во во Меѓународната кинолошка федерација (ФЦИ) со лично залагање на тогашниот претседател на федерацијата Карл Петер Рајзингер.
                  Според Слободан Милошевски, секретар на Кинолошкиот сојуз, Македонија уште оттогаш тврди и докажува дека расата е многу пораспространета кај нас бидејќи го нема само на Шар Планина, туку и на планините Кораб, на Бистра, на Јакупица.
                  - Имавме докази дека полицијата давала дозволи овчарите да ги селат овците по течението на Вардар, а со нив оделе и шарпланинците со што тој се раширил низ цела Македонија - вели Милошевски.
                  Српскиот одгледувач Ненад Стојменовиќ, исто така, смета дека шарпланинецот ~ припаѓа на Србија, „затоа што во Србија се многу поквалитетни и подобри отколку во Македонија“.
                  - Дури и ако Косово е призната држава, Албанците кучето кое е слично на шарпланинецот го прогласија за делта илири, со нов стандард и така го предадоа во Меѓународната кинолошка федерација (ФЦИ) на усвојување - вели Стојменовиќ.

                  Расата ја донел Александар Македонски

                  Некои историски аналитичари сметаат дека предците на денешните шарпланинци ги донел Александар Македонски, повлекувајќи се од Азија, пишува на официјалната интернет-страница на Кинолошкиот сојуз на Македонија.
                  „Новите истражување покажале дека тој води потекло од Балканскиот Полуостров, поточно од планинските масиви на Македонија (Шар Планина, Кораб, Стогово, Бистра и Маврово)“. Шарпланинецот е македонска национална гордост и се наоѓа на монетата од еден денар и на поштенска марка од „Македонски пошти“.
                  Горан ризаов
                  Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

                  „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

                  Comment

                  • George S.
                    Senior Member
                    • Aug 2009
                    • 10116

                    #84
                    what a load of sebian crap the sarplaninec why is it sarplaninec because it is native to that area.My dedo tells me that's the dogs original home.THe nerve of some people they just want to steal other countries dogs.When i told my dedo he just laughed because he & his family have been sheepherding for hundreds of years & they never hears anything more bullshitty than it being serbian.THese dogs go back to alexander the great
                    & he & his soldiers used the dogs.Unbeleivable these people will just about appropriate anything forthemselves.yugoslav shepherd dog indeed.
                    Last edited by George S.; 06-28-2011, 08:41 AM. Reason: ed
                    "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
                    GOTSE DELCEV

                    Comment

                    • George S.
                      Senior Member
                      • Aug 2009
                      • 10116

                      #85
                      THe sarplaninec is native to macedonia to sar planinec even though they have him on other mountains in macedonia.The serbs are dreaming because they even call it yugoslav shepherd dog.It's just sheer speculation on the serb parts.
                      "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
                      GOTSE DELCEV

                      Comment

                      • julie
                        Senior Member
                        • May 2009
                        • 3869

                        #86
                        Shar planina is in Macedonia . Not in Serbia . The end .
                        "The moral revolution - the revolution of the mind, heart and soul of an enslaved people, is our greatest task."__________________Gotse Delchev

                        Comment

                        • julie
                          Senior Member
                          • May 2009
                          • 3869

                          #87
                          Shar planina se najuga vo makedonia , neka si barat ochite vo Serbia poveke ne sme pod tito sega
                          "The moral revolution - the revolution of the mind, heart and soul of an enslaved people, is our greatest task."__________________Gotse Delchev

                          Comment

                          • Struja
                            Member
                            • Sep 2008
                            • 206

                            #88
                            My uncle has 6 pups at the moment, their 3 weeks old. If anyone want ones just let me know.

                            Comment

                            • DedoAleko
                              Member
                              • Jun 2009
                              • 969

                              #89
                              The bolvars claim it too

                              Comment

                              • George S.
                                Senior Member
                                • Aug 2009
                                • 10116

                                #90
                                DA people will do anything to steal other people's history.That includes dogs.
                                "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
                                GOTSE DELCEV

                                Comment

                                Working...
                                X