Macedonian Truth Forum   

Go Back   Macedonian Truth Forum > Macedonian Truth Forum > Macedonian History

Reply
 
Thread Tools
Old 08-26-2009, 02:09 AM   #31
Soldier of Macedon
Senior Member
 
Soldier of Macedon's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Macedonian Outpost
Posts: 13,660
Soldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond repute
Default

Tolku godini i ne e pokaza rabotata za da potvrdat drugi, dzabe celo. Ako imashe vredonst negoiata rabota trebase do sega da e dokazi, so da mislime sega, deka e sebicen ili nema pari? kako so stoi sega, za nisto mu vredi.
__________________
In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.
Soldier of Macedon is offline   Reply With Quote
Old 08-26-2009, 10:01 PM   #32
Pelister
Senior Member
 
Pelister's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Australia
Posts: 2,742
Pelister is on a distinguished road
Default

If his finds are genuine, he has to share them or at least open his work up to others scrutiny.
Pelister is offline   Reply With Quote
Old 08-26-2009, 10:14 PM   #33
Soldier of Macedon
Senior Member
 
Soldier of Macedon's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Macedonian Outpost
Posts: 13,660
Soldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond repute
Default

That's the problem Pelister, so many years have passed yet no attempt has been made to reference his analysis', or to even have the inscriptions viewed by international scholars to obtain a wider opinion. All of this makes it look like his works are flawed.

Where are these artifacts by the way, in a Macedonian museum? Why hasn't Pasko ever mentioned them? Or has he?

I will be brutally honest here, it is things like this that hold back progress.
__________________
In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.
Soldier of Macedon is offline   Reply With Quote
Old 08-26-2009, 10:19 PM   #34
Pelister
Senior Member
 
Pelister's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Australia
Posts: 2,742
Pelister is on a distinguished road
Default

Quote:
Originally Posted by Soldier of Macedon View Post
That's the problem Pelister, so many years have passed yet no attempt has been made to reference his analysis', or to even have the inscriptions viewed by international scholars to obtain a wider opinion. All of this makes it look like his works are flawed.

Where are these artifacts by the way, in a Macedonian museum? Why hasn't Pasko ever mentioned them? Or has he?

I will be brutally honest here, it is things like this that hold back progress.
Yea, I agree.

There are alot of pictures of stones, of vases and other 'objects' with these scratchings on them. It would help if an outsider could see them with their own eyes - to at least reduce the possibility of tampering.

I think he is onto something, because alot of the 'letters' are found on objects or items, that have a clear and well documented provenance.

But that is a problem in itself. His methodology - the earliest connections/assumptions - needed to be documented, so that experts can see his reasoning and logic. I don't think he has done that very well or at all.
Pelister is offline   Reply With Quote
Old 11-04-2009, 05:48 PM   #35
Gj. Puleski
Member
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 61
Gj. Puleski is on a distinguished road
Default Да се основа ФОНД за поддршка на авторите

Quote:
Originally Posted by Dimko-piperkata View Post

za kogo zborvesh ? za vasila ?

vasil nikojpat ne bil financiran od vladata.
vasil se od svoj dzheb ili od prijateli si gi financirashe knigite...za zhal nemat koj shto go poddrzhuvat oti imat ushte mnogu za ispechatuvanje.

jas ushte pred godini rekov deka nas ni treba eden FOND so koj da se financirat vazhnite raboti od lugje kako vasil shto nemaat finansiski mozhnosti.
Ова што го кажа Димко е суштината на проблемот. Потребен е ФОНД за финансирање на печатењето на книгите на нашите истражувачи како Душко Алексовски, Васил Иљов, Петар Поповски и други. Особено за превод на нивните дела на англиски. Сите овие луѓе најчесто работат без никаква поддршка од државата. Затоа, добро би било ако може да се основа еден таков ФОНД кој би бил поддржан од македонската дијаспора. Предлагам една ваква иницијатива да произлезе од the Macedonian Truth Forum.
Gj. Puleski is offline   Reply With Quote
Old 11-23-2009, 03:06 AM   #36
indigen
Senior Member
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,558
indigen is on a distinguished road
Default Vasil Iljov: Dosta so ponizhuvanje za Makedonija i Makedoncite!

Тие што нι третираат како „малоумни идиоти“, барајќи да бидеме „прагматични северњаци“ или ултимативно нι застрашуваат со „сега или никогаш“, треба да бидат прогласени за персона нон грата и да им се купи билет во еден правец до нивната раздрмана Европска Унија

Доста се понижувања за Македонија и Македонците!


Ако спорот на Грција со нас за името е ирационален, тогаш зошто, понижувачи на Македонија и Македонците од секаков вид и општествен ранг, нι советувате или терате сега и овде, буквално за „шест недели и еден ден“, да си го промениме нашето име? Тоа нам, на Македонците, ни го правите и во Македонија и во непрегледниот македонски свет многу разновидно, сеопфатно, суптилно, нехумано, неразбирливо, арогантно и многу понижувачки, драги наши непожелни претставници на домашни, соседски, европски и светски „пријатели“ и „непријатели“. Нι застрашувате со пораки и препораки да си го заборавиме предисториското и историското, предбиблиското и библиското минато, да си го промениме идентитетот и името на државата, да станеме никој и ништо.

Веќе деветнаесет години живееме со закани, блокади, војни, застрашувања; дијалози на глуви; ветувања и мораториуми; измислени спорови и наметнати понижувачки рамковни договори; палење на знамиња, цркви, манастири и домаќинства; убивање на луѓе и стока; менување на симболи, знамиња, грбови, устав, име на држава, народ и целокупен личен и колективен идентитет. Едноставно барате да нι снема како создавачи и претставници на најстарата Македонска Цивилизација, а да нι преобразите во аморфна „тестена маса“ во некоја си фаворизирана империја пред распаѓање и евтино „топовско месо“ во најмилитаристичко „братство“, ако сакаме да бидеме „безбедни“ во најпроблематичниот безбедносен систем, кој од позиција на сила катастрофално функционира во Ирак и Авганистан.

Развеани знамиња, глобализација и пожолтени ѕвезди, а милиони гладни и невработени. Навистина, сегашност без иднина и иднина без иднина. Кој пат да го фати навредениот, понижениот и „ослепениот“? Некаде изгрева Сонце на поинаква Светлина, меѓународна колективна безбедност и самоувереност, алтернатива на некоја си катастрофална мизерна глобализација. Кој пат да фати „осакатениот“? Сите сонуваат соништа за просперитетен живот, за мир во куќата, но не и по секоја цена за мир во „непринципиелни коалиции“ полни со уцени и максималистички етнички, верски и националистички екстремни барања. Со анатемосување и „горење“ на „Македонска енциклопедија“ не може да се трасира, гради и одржува филозофијата на соживотот. Со метатези и демагогија не може вечно медиумски и со улична демократија да се тероризира мнозинското македонско население од барања на постојано незадоволно малцинство, кое во заблудите за своето потекло постојано отвора нерационални фронтови и непремостливи амбиси. На Македонскиот Полуостров сите народи можат да бидат и големи и мали, во зависност од контекстот на реалните или илузорните гледишта за цивилизациското минато, исконфронтираната глобализирана сегашност и просперитетот на заедничката идентификувана иднина. Веројатно, затоа некој ни црта карта на некоја нова „Источна Унија“ од Молдавија до Италија и од Романија до Олимп. Ах, таа картографија на тие злобни прекројувачи на светот!

Сι додека има диктати, уцени, блокади, војни, осиромашувања, вета и горат знамиња, манастири, енциклопедии и се ограбуваат цркви, та некој мисли и свесно дејствува како некого да ликвидира или перфидно измами, не може да се угаснат сите потенцијални меѓуетнички и меѓудржавни пожари, независно какви се официјалните експертизи за уништеното или ограбеното културно богатство на македонскиот народ и независно какви се оценките и прогнозите за нарушените меѓусебни односи. Кај што има чад и пламен - таму има и секакви пожари!

Македонија е Македонија најмалку 17.000 години, а Македонците се Македонци со релевантни сведоштва за македонска јазична, писмена и културна традиција најмалку 40.000 години и така ќе остане и со предавници и со патриоти, и со експерти и со дилетанти во политиката и во науката, и со датуми и без датуми за преговори, и со победи и со порази и со референдум и без срамен референдум за името на државата и народот.

Тие, кои нι третираат како „малоумни идиоти“, сакајќи да бидеме „соработници на глупоста“, барајќи да бидеме „прагматични северњаци“ или ултимативно нι застрашуваат со „сега или никогаш“, треба да бидат прогласени за персона нон грата и да им се купи билет во еден правец до нивната раздрмана Европска Унија.

Барајќи го контактот на паралелните недопирливи црвени линии и сакајќи да се отстранат границите на апсурдот и апсурдот на границите на вештачки измислените и ирационално потплатените и подгреваните недоразбирања, цивилизациската филозофска формула за коректни билатерални односи помеѓу реални чинители е проста: проблемите не се решаваат со закани, понижувања, блокади, демонстрација на сила и закана со сиромаштија и војни, туку со добра желба, заемно почитување, меѓусебна толеранција и рамноправен аргументиран дијалог за сите нерешени билатерални и мултилатерални проблеми и прашања, со респектирање на територијалниот интегритет и националниот дигнитет.

Авторот е советник - конзерватор

Автор: Васил Иљов

http://www.novamakedonija.com.mk/New...tIzdanie=21838
indigen is offline   Reply With Quote
Old 03-29-2010, 07:09 PM   #37
Dimko-piperkata
Senior Member
 
Dimko-piperkata's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Occupied Macedonia 1913
Posts: 1,876
Dimko-piperkata is on a distinguished road
Default Vasil Iljov guest @Makedonium - 77000 years MAKEDONIA

YouTube - Vasil Iljov guest @Makedonium - 77000 years MAKEDONIA
Dimko-piperkata is offline   Reply With Quote
Old 03-29-2010, 07:36 PM   #38
Soldier of Macedon
Senior Member
 
Soldier of Macedon's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Macedonian Outpost
Posts: 13,660
Soldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond repute
Default

Here are my thoughts on Iljov:

http://www.macedoniantruth.org/forum...ighlight=Iljov


No point in going on Macedonian TV and presenting his opinion, if there is any worth to what he says and knows he should cross-reference it with others, but he refuses to do this because there is a lack of 'funds'.

Given this, his claims of 7700 or 9000 years seems counter-productive, and is not something I would use in support or as a reference.

I have absolutely no interest in these kind of "theories" that are not corroborated, they are not weapons that can used for the benefit of the Macedonian Cause because they are simply not proven, corroborated or explained in any detail.
__________________
In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.
Soldier of Macedon is offline   Reply With Quote
Old 03-29-2010, 07:44 PM   #39
Pelister
Senior Member
 
Pelister's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Australia
Posts: 2,742
Pelister is on a distinguished road
Default

He should at the very least bring in outsiders to study his theories, and to look at the evidence.
Pelister is offline   Reply With Quote
Old 03-31-2010, 07:07 PM   #40
Serdarot
Member
 
Serdarot's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Sred Nemci
Posts: 605
Serdarot is on a distinguished road
Default

Quote:
Originally Posted by Pelister View Post
He should at the very least bring in outsiders to study his theories, and to look at the evidence.
and also to cooperate / make a network of Macedonian and other Friendly Scientists, to work coordinated and to bring some light in some "dark" ages...

I don΄t take his numbers as a fact untill there is enough hard evidence for such claims, but i am aware that Macedonia was one of the centers where the Civilisation was "restored", after the last great dissaster that hit the earth. (probably the Flood mentioned in the Holy Bible and i ancient and pre-ancient Cultures, as well as medieval and present time one΄s.)

The teritory of Macedonia has the PERFECT conditions for surviving such a flood, and remember, there are many "stories" and prooves that the coast / see level was much higher in some ancient and pre-ancient times.

Anyway, he has my respect for his work, and daring to write and say such things / claims.

I wait for the experts to deny him, if they can
Serdarot is offline   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump