Macedonian Truth Forum   

Go Back   Macedonian Truth Forum > Macedonian Truth Forum > На Македонски

Reply
 
Thread Tools
Old 08-06-2010, 02:39 PM   #1
DedoAleko
Member
 
DedoAleko's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 969
DedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud of
Default Дијаспората формира Привремен иселенич&#

[Дијаспората формира Привремен иселенички совет]
Македонците од дијаспората формираа Привремен иселенички совет кој ќе има советодавна улога и во соработка со Агенцијата за иселеници ќе им помага на иселениците во зацврстување на врските со матичната земја.

Иако интересот бил голем, сепак не успеале да направат тело со траен мандат. Во овој Совет ќе има 20 претставници, по пет од Канада, САД, Австралија и Европа.

Целта, потенцира Митко Јованов претседател на иселеничкиот совет, е истиот да претставува гласот на дијаспората, пред се за зачувување и негување на македонскиот идентитет, но и да биде вклучена на разни начини во случувањата во државата.

Потесна врска со иселениците, смета тој, ќе биде остварена меѓу другото преку олеснување на процедурата за добивање државјанство, нивно активно вклучвуање во пописот, како и олеснителни законски процедури за инвестиции, со оглед на фактот што, рече, од дознаки на дијаспората по разни основи во земјава влегуваа над милијарда евра.

Се очекува во иселеничкиот совет да бидат претставници од над 50 проценти од над 450 организации на Македонците во светот.

06.08.2010, 18:03
izvor: http://www.kanal5.com.mk/default.asp...&eventId=63548

Дијаспората ќе ги зацврстува врските со Македонија
06.08.2010 - 15:08 |

* Македонија

Агенцијата го дозаокружи Привремениот иселенички совет составен од 12 члена кој ќе имаат мандат од една година, ќе ги анимира иселеничките организации на Македонците, ширум светот.

Целта на советот е да ги подобри односите меѓу дијаспората и Македонија како и зачувување и негување на македонскиот идентитет.

За претседателот на советот, Митко Јованов важно е земјата и иселениците да бидат во една постоја интеракција, каде иселениците ќе бидат вклучени во случувањата во државата на различни начини.

Според последните податоци на агенцијата за иселеници, во светот има околу 465 илјади иселеници од Македонија, но сепак тој број според нив е не реален зашто од 2002 година Македонија не врши попис на лицата исселени надвор од земјава подолго од една година.

izvor: http://sitel.com.mk/dnevnik/makedoni...ovet-na-isel-0


UNITED-WE CAN!
DedoAleko is offline   Reply With Quote
Old 08-08-2010, 12:38 PM   #2
Homer MakeDonski
Member
 
Homer MakeDonski's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 103
Homer MakeDonski is on a distinguished road
Default

Оној момент кога нашата Дијаспора ќе состави Привремена Македонска ВЛАДА во странство ,
ќе сме зрели за ОБЕДИНУВАЊЕ
Homer MakeDonski is offline   Reply With Quote
Old 08-08-2010, 07:45 PM   #3
Serdarot
Member
 
Serdarot's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Sred Nemci
Posts: 605
Serdarot is on a distinguished road
Default

Quote:
Originally Posted by DedoAleko View Post

Според последните податоци на агенцијата за иселеници, во светот има околу 465 илјади иселеници од Македонија, но сепак тој број според нив е не реален ...

465 000 ?

ako napisam deka MOE mislenje e deka sme NAJMALKU 4,5 milioni...

pa 465000 ima samo vo kengurland , svedska i germanija

@ Homer MakeDonski

Ne znam brat, mene pokje ke mi se radva srceto ako tie vo Republika Makedonija konecno se osvestat, go obesat Branko na plostad za jajca (ako ima jajca) , go shutnat Fuere i drugite evropski kodoshi nadvor od NASHATA Zemja, i pocnat konecno da se odnesuvaat kako Makedonci, a ne stado ovci.

Nie koi zivejme nadvor od Republika Makedonija (privremeno ili stalno), sekako deka imame pravo da se meshame vo rabotite sho se slucvat vo Republikata, ama treba i da pazime da ne ja opleskame.

I Amin okolu obedinuvanjeto.

Makar sho pred to da se sluci, treba mnogu povulgareni, posrbeni, poshiptareni i "pogrcheni" da se osvestat.
__________________
Bratot:
Quote:
Никој не е вечен, а каузава не е нова само е адаптирана на новите услови и ќе се пренесува и понатаму.
Serdarot is offline   Reply With Quote
Old 08-08-2010, 11:47 PM   #4
Prolet
Senior Member
 
Prolet's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 5,241
Prolet is on a distinguished road
Default

Serdare, The official figure in Australia is 86,000 there is probably more but thats what our stats are. We have Srbomani,Grkomani too from here who dont declare themselves as Macedonians.

There are over 1,000,000 Macedonians in Egejska Makedonija alone but nobody knows the exact figures there.
Prolet is offline   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump