Macedonian Truth Forum   

Go Back   Macedonian Truth Forum > Macedonian Truth Forum > На Македонски

Reply
 
Thread Tools
Old 02-04-2010, 02:20 PM   #1
Homer MakeDonski
Member
 
Homer MakeDonski's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 103
Homer MakeDonski is on a distinguished road
Default Протест на Плоштад слобода против антикk

04.02.2010 19:00
Накусо по презентацијата на видеото со новиот лик на центарот на Скопје во 2014, се огласи и невладината организација Плоштад слобода.

Како знак на револт тие ги испишаа со графити оградите кои денеска беа поставени во центарот на Скопје.

Велат дека се намалува можноста за комуникација со владата по двегодишните молби и апели кои тие ги упатуваат - да не се прави антиквизација и да се дозволи модерен лик на Скопје.

Ја видовме 3D анимацијата, која што покажува дека градоначалникот Тодоровиќ, Скопје во 2014. го гледа како што некои градови изгледале во 1914. Касниме со векови. наместо да градиме модерно Скопје, ние правиме антиквизација и класични столбови насекаде , изјавија од Плоштад слобода.

Побарав од полицајците да им побара градежна дозвола, дека имаат некое уверение, или дозвола да го окупираат овој простор. Меѓутоа полицијата не сакаше ништо да преземе, иако тука се оставени клинци, има прљавштина, зеленило е уништено, меѓутоа полицијата реагираше против нас, бидејќи ние протестираме против окупирањето на јавниот простор, рекоа од Плоштад слобода.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=119526
Homer MakeDonski is offline   Reply With Quote
Old 02-04-2010, 02:21 PM   #2
Homer MakeDonski
Member
 
Homer MakeDonski's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 103
Homer MakeDonski is on a distinguished road
Default

5-тата колона излегува на протести
Им смета тоа што сме Македонци,кои живеат од искона во Македонија
им смета што говориме на македонски јазик,им смета се што е македонско..
5-тата колона наоѓа секакви изговори за протестирање
5-тата колона мора да ги одработува земаните 30 сребреници
Дај ни Боже ,кога веќе законите не дозволуваат
5-тата колона 4-та да се стори

Македонија пресреќна да биде
Homer MakeDonski is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2010, 11:57 PM   #3
Eddie_rebel
Member
 
Eddie_rebel's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 140
Eddie_rebel is on a distinguished road
Default

Quote:
Спонтан собир против проектот Скопје 2014
Петок, 05 Февруари 2010 15:43
facebook групата “Скопје 2010, НЕ благодарам” организира:
Спонтан собир против проектот Скопје 2014

Локација: Остатокот од плоштад Македонија
Време: сабота, 06 февруари 2010 14:00
Ќе одат на СПОНТАН претходно најавен и организиран протест. Колку абсурдно тоа звучи.

Ете и мене не ми се допаѓа во целост тоа што го видов. Сметам дека можело и подобро да се направи, ама у целина е ОК те подобро од што е сега.

А ако замешам и личен вкус дека боље би било да е футуризам него ли барок до нигде нема да стигнам. Не е ова исполнување на желби кој како сака. Увек ќе се најде група на која што ќе им смета и цел град од злато Микеланџело и Франк Гери да го праат

А кај беа коа протестиравме против промена на име. Ама јасно за тоа никој не делеше пари, а за ова си земаат хонорарче со аванс и тоа.
Eddie_rebel is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2010, 01:22 AM   #4
Homer MakeDonski
Member
 
Homer MakeDonski's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 103
Homer MakeDonski is on a distinguished road
Default

и тоа ...и плус си се борат и залагаат за задржувањето на работните места за себе или за најблиските од својата околина....
“Филозофија на мешето’’ и манипулациите нејзини од страна на нивните надредени .
Манипулации и тоа “спонтани’’...
ебате беља и дереџето до кај сме како општество
Homer MakeDonski is offline   Reply With Quote
Old 03-09-2010, 06:53 PM   #5
Po-drum
Junior Member
 
Po-drum's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 66
Po-drum is on a distinguished road
Default

Еве нешто во прилог на темава:

Антиквизација и меѓу играорците

Гоце Михајлоски
09.03.2010 19:04Александар Велики со војниците игра на македонски ора. Танц со ваква кореографија пред 10 дена во Австралија одржало Културно уметничкото друштво „Никола Карев“.

Во првата сцена од 10 минутниот перформанс, античките македонци се борат со грците. Во намерата да го покорат светот не ги спречува ниту смртта на Филип.

Во втората сцена античките македонци предводени од Александар водат битка со мечови до смрт со Персијците.

Но кралот немаше многу време за славење. Во третата сцена умира пиејќи чаша со отров.

Според плакатот на сцената играорците се дел од македонско младинско друштво Никола Карев, кое како пишува, 30 години е амбасадор на македонскиот фолклор.

Според информациите до кои дојде А1, се работи иницијално за друштво од струмичка Сушица*. Тоа во селото веќе не функционирало, а името сега го користеле поранешни негови играорци, сега иселеници во Австралија.

Културата е последниот од низата сегменти во кои последниве години, спротивно на светската историографија, се промовира врската на денешните со античките македонци.

Колку е само тенденциозно провокаторска и антимакедонска последнава реченица, па уште и Македонци на двете места во текстот со мала буква го напишале.

*местото каде живеам и "творам"
Po-drum is offline   Reply With Quote
Old 03-09-2010, 09:13 PM   #6
Serdarot
Member
 
Serdarot's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Sred Nemci
Posts: 605
Serdarot is on a distinguished road
Default

Homereee, "kolonava" ne e kolona, tuku stado ofci... koi ne znaat deka gjavolo prvo im gi krshi glajte na tie sho mu pomagat da sadi tikvi
--------

Tekstot na A1 e Sramota za toj koj go pisel, za urednikot i za celata Televizija. (Skoro da nemaat tekst koj e leksicki i gramaticki tocen.)

Za sostavot na tekstot:

- sostaven e od skoluvan propagator, megjutoa so prosecno znaenje okolu nacinite za manipulacija so masite i javnoto mislenje. (po nashki - agent na tajna sluzba, srpski, bugarski ili grcki platenik)
- stanuva zbor za isfrustrirana lichnost so golemi kompleksi. preku koristenje na poimi kako "performans", "inicijalno", "segmenti" i slicni, preku pisuvanjeto na Makedonci so mala bukva, a Persijci so golema, i osobeno preku poslednata recenica, ja pokazuva svojata "omraza" kon Makedonija, Makedoncite i se so predznak Makedonsko.
- ne ja iskljucuvam moznosta poslednata recenica da e dodadena na prethodno napisan tekst.

Ako nekoj pomisli deka sum "paranoicen":

- kako NOVINAR e dolzen da ni prenese Informacija, a ne "negovo mislenje"... (dodusha takvi se mnogu "novinari", niz cel svet)
- ne mozi NOVINAR da sudi za SVETSKATA Istoriografija i shto e analogno a shto sprotivno so nea, koga i samata "svetska istoriografija" ne e slozna koja "verzija" ke bidi "oficijalna".

Ne e toa slucaj samo na Balkanot, sekoj da si ima svoe tolkuvanje na Istorijata, toa e na svetski ramki.

A 500 milioni ziteli na Zapadna Evropa i USA se VIC (dodusha losh vic) sporedeni so ostanatite 6,5 miljardi...
Serdarot is offline   Reply With Quote
Old 03-09-2010, 09:53 PM   #7
Rogi
Senior Member
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,343
Rogi is on a distinguished road
Default

The Macedonian Intelligence need to pay closer attention to, and investigate, the money trail.

It is high time the 5th Column in Macedonia was quashed.
Rogi is offline   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump