Macedonian Truth Forum   

Go Back   Macedonian Truth Forum > Macedonian Truth Forum > На Македонски

Reply
 
Thread Tools
Old 07-25-2010, 07:57 AM   #1
DedoAleko
Member
 
DedoAleko's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 969
DedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud of
Default грчката влада признаМакедонци живеат во

[грчката влада призна Македонци живеат во најмалку 20 грчки села]
Грчката влада призна дека во најмалку дваесетина села во седум општини живеат исклучиво Македонци. По пратеничкото прашање поставено од пратеници на фашистичката Лаос во кое бара да се забранат про - македонските верски прослави во села во северна Грција грчката држава започна кампања за запирање на панагирите како што нашинците ги нарекуваат верските прослави.

Во допис испратен преку министерствата за внатрешни работи и за одбрана до префектурите кои потоа локалните власти ги доставувале до македонските села се општинските советници се предупредуваат дека учеството на вакви селски веселби не се пожелни. Од сите македонски села наведени на списокот единствено попуштиле Македонците во коструското село Шештево. Сега е полесно од пред 60 години не се уште постои страв вели чичко Коле од ова село кој нема проблем да се декларира како Македонец.

- Многу е тешко да бидеш Македонец. Многу сме ние Македонците, ама се уште има луѓе што се плашат . Се плашат уште од граѓанската војна. Секој од семејството има по еден убиен. Разликата од тогаш, пред 50 години и сега е што почнуваме да си ги бараме правата. Порано бевме поисплашени вели Коле Нотис од Шештево

Во Грција има многу Македонци, но најголем дел од нив се уште се плашат да се кажат кои се и што се. Сите сакаат државна работа, а ако си Македонец тоа е речиси невозможно. Со економската криза и намалената можност за државна работа Коле очекува да се зголеми и бројот на Македонците.

- Не можеме јавно да проговориме, ама ние сме Македонци и многу родители мене ми викаат, не можеме тоа да го кажеме, бидејќи на децата сакаме да им најдеме работа. А скришно се уште го читаат весникот Нова Зора- раскажува Коле.

Доказ дека стравот е се уште присутен е и овој Македонец од леринските села кој не замоли да не го откриеме неговиот идентитет од страв дека грчката држава би можела да ги казни неговите роднини.
- Официјално државата не ни прави проблеми, ама сепак имаме некои економски интереси, па треба човек да се пази вели човекот што побара да остане анонимен.

Тој вели го викаат Скопјанос, па ако им објасни малку повеќе на пријателите и ако почнат дискусија за историјата, дури тогаш ќе најадат заедничка линија.

izvor: http://www.kanal5.com.mk/default.asp...&eventId=63133
DedoAleko is offline   Reply With Quote
Old 07-25-2010, 09:14 AM   #2
Prolet
Senior Member
 
Prolet's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 5,241
Prolet is on a distinguished road
Default

Spolaj Ti Dedo Aleko

This is great
Prolet is offline   Reply With Quote
Old 07-25-2010, 09:28 AM   #3
Dimko-piperkata
Senior Member
 
Dimko-piperkata's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Occupied Macedonia 1913
Posts: 1,876
Dimko-piperkata is on a distinguished road
Default

what is great ???

to live as ethnic macedonian in occupied macedonia (nothern greece) and to have fear to speak your mother language, to follow your tradition, religion a.s.o. ?!

i know once the macedonians will stand up and then we will all pay pack !
Dimko-piperkata is offline   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump