Macedonian Truth Forum   

Go Back   Macedonian Truth Forum > Macedonian Truth Forum > На Македонски

Reply
 
Thread Tools
Old 05-29-2010, 04:27 AM   #1
Dimko-piperkata
Senior Member
 
Dimko-piperkata's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Occupied Macedonia 1913
Posts: 1,876
Dimko-piperkata is on a distinguished road
Default Германија ќе бара Ветото да биде само грчko

Quote:


Дипломатски извори тврдат дека е можно Германија да побара од Грција на 17 јуни сама да каже дали ќе го блокира почнувањето на преговорите за Македонија, без да ја добие солидарноста на другите земји-членки

Дали на 17 јуни ЕУ ќе се солидаризира со грчката блокада на македонските преговори како што тоа се случи во декември?

Дипломатски извори за Нова Македонија тврдат дека е можно Германија да инсистира Грција сама да одлучи дали ќе го блокира почнувањето на преговорите за Македонија. Тоа значи дека Јоргос Папандреу на 17 јуни би можел да остане без солидарноста на своите колеги од ЕУ и од него би се барало самиот отворено да каже - или вето, или, пак, да се реши да даде зелено светло за почнување на преговорите.

Европската Унија веќе бара решение за тоа како да се спречи можноста земјите-членки на ЕУ да ги блокираат државите-кандидатки поради билатералните спорови. Една од опциите што се разгледуваат во Европскиот парламент за ЕУ во иднина да се спаси од македонско-грчката ситуација е доколку се појави билатерален проблем што ќе ги загрози преговорите, да мора да се решава со меѓународна арбитража.

- Тоа би бил превентивен политички механизам, со кој би се спречила идна македонско-грчка ситуација - оцени Зоран Талер, европратеник и известувач за Македонија во Европскиот парламент.

Вториот предлог за спас од билатералните проблеми го даде бриселскиот влијателен тинк-тенк Европски совет за надворешни односи. Организацијата предлага билатералните прашања да се решаваат во посебно преговарачко поглавје регионална политика, за да се спречи можноста земјите-членки на ЕУ да го условуваат почнувањето на преговорите или, пак, да ги блокираат другите преговарачки поглавја.

Во вчера објавениот брифинг, организацијата предлага да се воведе обврска земјите-кандидатки да мораат да ги решат споровите или со арбитража, или, пак, во меѓусебен договор со земјата-членка.

Во документот се оценува дека кредибилитетот на ЕУ опаѓа во земјите од Западен Балкан што цела декада се во чекалницата на ЕУ, а балканските лидери не се сигурни дали ги сакаат во клубот.

ЕУ треба да воведе јасна, реалистична и мотивациска програма за да им помогне на балканските земји да бидат во форма за членство - цел што ќе се постигне за повеќе години, се вели во брифингот.

Бриселската организација бара ЕУ да го почне процесот на скрининг со земјите од Западен Балкан и да им даде детална мапа за тоа што треба да се направи во секоја област.
http://www.novamakedonija.com.mk/New...tIzdanie=21993

притисок за грција од германија ???

LOOOL

Last edited by Dimko-piperkata; 05-29-2010 at 05:34 AM.
Dimko-piperkata is offline   Reply With Quote
Old 05-29-2010, 04:36 AM   #2
Bill77
Senior Member
 
Bill77's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: In front of my Lap Top
Posts: 4,545
Bill77 has much to be proud ofBill77 has much to be proud ofBill77 has much to be proud ofBill77 has much to be proud ofBill77 has much to be proud ofBill77 has much to be proud ofBill77 has much to be proud ofBill77 has much to be proud ofBill77 has much to be proud of
Default

поцекај за саркози да се смесха. да му го ебам франсуско крв тие многу му лизат газојте на грците.
__________________
http://www.macedoniantruth.org/forum/showthread.php?p=120873#post120873
Bill77 is offline   Reply With Quote
Old 05-29-2010, 04:40 AM   #3
Dimko-piperkata
Senior Member
 
Dimko-piperkata's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Occupied Macedonia 1913
Posts: 1,876
Dimko-piperkata is on a distinguished road
Default

батка...никој не ги лижет грчките газови...грција им е како инструмент за да го притискает балканот.
Dimko-piperkata is offline   Reply With Quote
Old 05-29-2010, 04:56 AM   #4
indigen
Senior Member
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,558
indigen is on a distinguished road
Default

Quote:
Дипломатски извори тврдат дека е можно Германија да побара од Грција на 17 јуни сама да каже дали ќе го блокира почнувањето на преговорите за Македонија, без да ја добие солидарноста на другите земји-членки

Дали на 17 јуни ЕУ ќе се солидаризира со грчката блокада на македонските преговори како што тоа се случи во декември?
Evropa (EU) e stara i rasipana PUTA!!! Sigurno pak kje zastani da im go brani grbot na HellAss
indigen is offline   Reply With Quote
Old 05-29-2010, 05:27 AM   #5
Dimko-piperkata
Senior Member
 
Dimko-piperkata's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Occupied Macedonia 1913
Posts: 1,876
Dimko-piperkata is on a distinguished road
Default

шо имат веза дали грција сама ќе не блокират или со сојузниците заедно.

this is once again a trick from the string-puller that we give in and change our name.

АМА НЕ СО НАС
Dimko-piperkata is offline   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump