Macedonian Truth Forum   

Go Back   Macedonian Truth Forum > Macedonian Truth Forum > На Македонски

Reply
 
Thread Tools
Old 07-02-2020, 06:30 AM   #1
stefan559
Junior Member
 
Join Date: Mar 2020
Posts: 17
stefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud of
Default Илинденски сведоштва

Поздрав до сите. ја отварам оваа тема за книгите илинденски сведоштва. во тие книги, вкупно 9 на број, свои сведоштва оставиле преку 4.000 илинденци од сите краишта на денешна Македонија, како и Егејска Македонија, а мал дел и од Мала Преспа и Голо Брдо во Албанија. Тие на македонски власти после Втората светска војна им оставиле сведоштва за борбите во кои учествувале против османлиите. Во една од книгите јас го пронајдов и мојот пра-пра дедо од Врбјани-Дебарца. Ќе напишам за сите апликанти, па можеби некој ќе си го пронајде и својот предок. Ќе ги објавувам по азбучен ред (по презимиња, не имиња). Ќе ги објавувам на латиница, и ќе го вметнувам и нивното место на раѓање.
stefan559 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-2020, 06:48 AM   #2
Liberator of Makedonija
Senior Member
 
Liberator of Makedonija's Avatar
 
Join Date: Apr 2014
Location: Australia
Posts: 1,444
Liberator of Makedonija is on a distinguished road
Default

Keith Brown utilises them in some of his work, he refers to them as the 'Ilinden Dossiers'. Жал ми е дека не зборувам на македонски, немам зборовите за овој предмет.
__________________
I know of two tragic histories in the world- that of Ireland, and that of Macedonia. Both of them have been deprived and tormented.
Liberator of Makedonija is offline   Reply With Quote
Old 07-02-2020, 06:52 AM   #3
stefan559
Junior Member
 
Join Date: Mar 2020
Posts: 17
stefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud of
Default

1. Vele Micev Abedinovski - from Sopotnica (Demir Hisar Municipality)
2. Atanas Vasilev Avramov - Bogdanci
3. Vane Ristov Avramov - Ovcarani (Lerin/Florina)
4. Misajlo Danilov Avramoski - Klenoec (Kičevo Municipality)
5. Najde Janev Avramoski - Kuratica (Ohrid Municipality)
6. Petre Kitanov Avramoski - Popoec (Kičevo Municipality)
7. Gorgija Lazev Avramoski - Patec (Kičevo Municipality)
8. Cvetko Petrev Avramoski - Kuratica (Ohrid Municipality)
9. Siljan Avramoski - Godivje (Debarca Municipality)
10. Vojdin Stevanovski Avramoski - Kuratica (Ohrid Municipality)
11. Eftim Tanev Avramoski - Kuratica (Ohrid Municipality)
12. Risto Cvetkov Avramoski - Kuratica (Ohrid Municipality)
13. Ilo Lazov Ajtov - Setina (Lerin/Florina)
14. Vaca Koceva Ajtova - Radovis
15. Jordana Vasileva Alagjozovska - Rusinovo (Berovo Municipality)
16. Vasil Dimov Alagjozovski - Rusinovo (Berovo Municipality)
17. Vasil Ristov Aladzajkov - Smokvica (Gevgelija Municipality)
18. Ilija Ristov Aladzajkov - - Smokvica (Gevgelija Municipality)
19. Koce Anev Aleksov - Stip
20. Boris Gigov Aleksov - Veles
21. Kole Dosev Aleksov - Dobrevo (Probištip Municipality)
22. Divanis Efremov Aleksov - Gorni Balvan (Štip Municipality)
23. Bogdan Petkov Aleksov - lived in Jabuka, Vojvodina. Unknown place of birth.
24. Jove Trajcev Aleksov - Stip
25. Stojan Velickov Aleksovski - Kriva Palanka
26. Sekula Ristov Aleksovski - Sipokno (Ohrid Municipality)
27. Arsena Andonova Aleksoska - Dusegubica (Kičevo Municipality)
28. Gjurcin Matev Aleksoski - Vrbjani (Debarca Municipality)
29. Bogoja Trifunov Aleksoski - Brezani (Debarca Municipality)
30. Cvetan Aleksoski - Lavcani (Kičevo Municipality)
31. Marija Boceva Alimaskoska - Prilep
32. Iljo Veljanov Altiparmakov - Dolenci (Bitola Municipality)
33. Nikola Vejlanov Altiparmakov - Dolenci (Bitola Municipality)
34. Petre Dimov Alcev - Rastani (Veles Municipality)
35. Nikola Dimitrov Alcinov - Konjsko (Gevgelija Municipality)
36. Georgi Aljabakov - Obsirina (Lerin/Florina)
37. Trpo Georgiev Angelkov - D'mbeni (Kostur/Kastoria)
38. Tale Dimov Angelevski - Boista (Demir Hisar Municipality)
39. Mitra Koteva Angeleska - Vardino (Demir Hisar Municipality)
40. Grujo Ilija Angeleski - Zashle (Demir Hisar Municipality)
41. Bimbil Jonov Angeleski - Godivje (Debarca Municipality)
42. Risto Kostov Angeleski - Velgosti (Ohrid Municipality)
43. Petre Markov Angeleski - Boista (Demir Hisar Municipality)
44. Angele Micev Angeleski - Vardino (Demir Hisar Municipality)
45. Stojko Nedanov Angeleski - Prostranje - (Kičevo Municipality)
46. Spase Novev Angeleski - Godivje (Debarca Municipality)
47. Micko Stojanov Angeleski - Dolenci (Demir Hisar Municipality)
48. Stevo Temelkov Angeleski - Gorno Krusje (Resen Municipality)
49. Risto Trenev Angeleski - Laktinje (Debarca Municipality)
50. Tasho Angelkov - Vatasa (Kavadarci Municipality)
51. Bono Kocev Angelkov - Dabniste (Kavadarci Municipality)
52. Trpo Angelkov - D'mbeni (Kostur/Kastoria)
53. Janga Angelkova - D'mbeni (Kostur/Kastoria)
54. Petar Najdov Angelkovski - Capari (Bitola Municipality)
55. Stavre Temelkov Angelkovski - Gorno Krusje (Resen Municipality)
56. Velko Kostov Angelkoski - Krusevo
57. Dime Tosev Angelkoski - Vogjani (Krivogaštani Municipality)
58. Boshe Janev Angelov - Rakovo (Lerin/Florina)
59. Grujo Kitanov Angelov - Bitola
60. Milan Milenkov Angelov - Sopot (Sveti Nikole Municipality)
61. Cande Mitrev Angelov - Krajnici (Veles Municipality)
62. Lazo Nastov Angelov - Veles
63. Ivan Nikolov Angelov - Dubrovo (Negotino Municipality)
64. Stefan Slavev Angelov - Krajnici (Veles Municipality)
65. Aleksandra Dimitrova (Skodreanu) Angelova - Krusevo
66. Krste Angelovski - Zlatari (Resen Municipality)
67. Filip Angelovski - P'lpi - (Lerin/Florina/Prespa)
68. Anastas Grujov Angeloski - Arbinovo (Debarca Municipality)
69. Todor Nikolov Andasarski - Ljubanci (Čučer-Sandevo Municipality)
70. Stojan Ristev Andovski - Vitoliste (Prilep Municipality/Mariovo)
71. Andon Ananiev Andonov - Kocani
72. Vasil Atanasov Andonov - Vecista (Ber/Beria)
73. Jordan Ackov Andonov - Skopje
74. Koce Donev Andonov - Stip
75. Trifun Kotev Andonovski - Carev Dvor (Resen Municipality)
76. Andrija Mitrev Andonovski - Gorno Dupeni (Resen Municipality)
77. Tale Naumov Andonovski - Drmeni (Resen Municipality)
78. Mice Necov Andonovski - Carev Dvor (Resen Municipality)
79. Stojan Andon Andonoski - Brezovo (Demir Hisar Municipality)
80. Dile Gorgiov Andonoski - Leskovo (Demir Hisar Municipality)
81. Lazar Ivanov Andonoski - Prilep
82. Tase Andonoski - Lavcani (Kičevo Municipality)
83. Risto Nikolov Andonoski - Trebiste (Golo Brdo/Albania)
84. Risto Ivanov Andreev - Gevgelija
85. Stojan Ivanov Andreev - Gorno Kratovo (Kratovo Municipality)
86. Aleksa Iliev Andreev - Gorno Kratovo (Kratovo Municipality)
87. Ristana Andreevska - D'mbeni (Kostur/Kastoria)
88. Jonce Andreevski - Laktinje (Debarca Municipality)
89. Kirjako Andreevski - D'mbeni (Kostur/Kastoria)
90. Trajko Anastov Andreski - Golemo Crsko (Kičevo Municipality)
91. Bozin Andreski - Slivovo (Debarca Municipality)
92. Dimo Andreski - Laktinje (Debarca Municipality)
93. Ivan Micev Andreski - Golemo Crsko (Kičevo Municipality)
94. Jon Nastov Andreski - Dolenci (Demir Hisar Municipality)
95. Risto Stepanov Andreski - Kuratica Kuratica (Ohrid Municipality)
96. Sekula Stojanov Andreski - Velmevci (Demir Hisar Municipality)
97. Vanco Tanev Andreski - Golemo Crsko (Kičevo Municipality)
98. Stojan Kostov Angjov - Smolari (Novo Selo Municipality)
99. Dime Panchev Anicinov - Skopje
100. Atanas Kotev Ansarov - Monospitovo (Bosilovo Municipality)

I wrote in which municipalities or regions аre the villages where they come from

Last edited by stefan559; 07-02-2020 at 08:24 AM. Reason: much more informations
stefan559 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-2020, 07:39 AM   #4
Soldier of Macedon
Senior Member
 
Soldier of Macedon's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Macedonian Outpost
Posts: 13,485
Soldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond repute
Default

Quote:
Originally Posted by Liberator of Makedonija View Post
Keith Brown utilises them in some of his work, he refers to them as the 'Ilinden Dossiers'.
Yes, he includes the personal statements of 14 individuals in his book, Loyalty unto Death. Interesting reading, albeit a small sample.
Quote:
Originally Posted by stefan559 View Post
Поздрав до сите. ја отварам оваа тема за книгите илинденски сведоштва. во тие книги, вкупно 9 на број, свои сведоштва оставиле преку 4.000 илинденци од сите краишта на денешна Македонија, како и Егејска Македонија, а мал дел и од Мала Преспа и Голо Брдо во Албанија. Тие на македонски власти после Втората светска војна им оставиле сведоштва за борбите во кои учествувале против османлиите. Во една од книгите јас го пронајдов и мојот пра-пра дедо од Врбјани-Дебарца. Ќе напишам за сите апликанти, па можеби некој ќе си го пронајде и својот предок. Ќе ги објавувам по азбучен ред (по презимиња, не имиња). Ќе ги објавувам на латиница, и ќе го вметнувам и нивното место на раѓање.
Поздрав Стефан и добродојдовте. Вие од Македонија пишувате?

Сите девет книги од илинденските сведоштва ги имате? Прашувам во случај ако ни треба повеќе информација за некој од личностите во списокот што ќе го објавите.
__________________
In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.
Soldier of Macedon is offline   Reply With Quote
Old 07-02-2020, 08:05 AM   #5
stefan559
Junior Member
 
Join Date: Mar 2020
Posts: 17
stefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud of
Default

Quote:
Originally Posted by soldier of macedon View Post
yes, he includes the personal statements of 14 individuals in his book, loyalty unto death. Interesting reading, albeit a small sample.

Поздрав Стефан и добродојдовте. Вие од Македонија пишувате?

Сите девет книги од илинденските сведоштва ги имате? Прашувам во случај ако ни треба повеќе информација за некој од личностите во списокот што ќе го објавите.
Да во Македонија сум. Ги имам сите книги. Слободно прашајте што ве интересира.
stefan559 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2020, 07:19 AM   #6
stefan559
Junior Member
 
Join Date: Mar 2020
Posts: 17
stefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud of
Default

101. Anastasija Trpeva Antonova - Skopje
102. Velko Gavrov Ancevski - Dolno Sonje (Sopište Municipality)
103. Stroiman Pavlov Anchev - Kundino (Probištip Municipality)
104. Georgi Andzijev - Pozarsko (Voden/Edessa)
105. Nikola Gocev Apoleski - Kosel (Ohrid Municipality)
106. Cvetko Trajanov Apostolov - Ohrid
107. Georgi Apostolov - Krusoradi (Lerin/Florina)
108. Ilija Apostolov - Krusoradi (Lerin/Florina)
109. Petre Apostolovski - Bolno (Resen Municipality)
110. Ivan Gorgiev Apostoloski - Prilep
111. Stavre Lazarov Apostoloski - Velmevci (Demir Hisar Municipality)
112. Lazar Trajkov Apostoloski - Dolno Lakocerej (Ohrid Municipality)
113. Ordan Cvetkov Apostoloski - Ohrid
114. Pasko Argirov - Cetirok (Kostur/Kastoria)
115. Dimitri Georgiev Arzanec - Ohrid
116. Milan Kostov Arizankoski - Prisad (Prilep Municipality)
117. Trajan Mircev Arminoski - Cer (Kicevo Municipality)
118. Lambe Jonov Arnaudov - Ohrid
119. Vasil Arnaudovski - German (Lerin/Florina/Prespa)
120. Pano Atanasov Arsov - Mokreni (Caska Municipality)
121. Tasko Arsov - Ohrid
122. Gjorgi Arsoski - Dolno Rodivo (Voden/Edessa)
123. Todor Jovanov Asprovski - Buf (Lerin/Florina)
124. Nikola Asprovski - Ostima (Lerin/Florina)
125. Jakim Stavrov Asprovski - Sopotsko (Resen Municipality)
126. Todor Ancov Atanasov - Jastrebnik (Kocani Municipality)
127. Stefan Dodev Atanasov - Prikovci (Kratovo Municipality)
128. Mite Gorgiev Atanasov - Podares (Radovis Municipality)
129. Petrus Mladenov Atanasov - Turalevo (Kratovo Municipality)
130. Jove Radev Atanasov - Stip
stefan559 is offline   Reply With Quote
Old 07-22-2020, 10:41 AM   #7
Niko777
Senior Member
 
Niko777's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 1,895
Niko777 is on a distinguished road
Default

Quote:
Originally Posted by stefan559 View Post
Поздрав до сите. ја отварам оваа тема за книгите илинденски сведоштва. во тие книги, вкупно 9 на број, свои сведоштва оставиле преку 4.000 илинденци од сите краишта на денешна Македонија, како и Егејска Македонија, а мал дел и од Мала Преспа и Голо Брдо во Албанија. Тие на македонски власти после Втората светска војна им оставиле сведоштва за борбите во кои учествувале против османлиите. Во една од книгите јас го пронајдов и мојот пра-пра дедо од Врбјани-Дебарца. Ќе напишам за сите апликанти, па можеби некој ќе си го пронајде и својот предок. Ќе ги објавувам по азбучен ред (по презимиња, не имиња). Ќе ги објавувам на латиница, и ќе го вметнувам и нивното место на раѓање.
Thank you Stefan, I have been searching for these testimonies for years but could not find anything online. Those from the Lerin region are of great interest to me.
Niko777 is offline   Reply With Quote
Old 07-29-2020, 05:53 PM   #8
stefan559
Junior Member
 
Join Date: Mar 2020
Posts: 17
stefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud of
Default

IMRO members from Lerin region. from the books ''Ilindenski svedostva''

1. Vane Ristov Avramov - Ovcarani
2. Ilo Lazov Ajtov - Setina
3. Georgi Alabakov - Obsirina
4. Bose Janev Angelov - Rakovo
5. Filip Angelovski - P'lpi
6. Georgi Apostolov - Krusoradi
7. Ilija Apostolov - Krusoradi
8. Vasil Arnautovski - German
9. Kote Sterjov Adzioski - German
10. Atanas Jonev Bajovski - Buf
11. Petko Jonev Bajovski - Buf
12. Tanas Krstev Baljov - Krusoradi
13. Gorgi Kostov Badzarov - Setina
14. Mice Filipov Bejkov - Setina
15. Deljo Atanasov Beslijev - Sakulevo
16. Petre Beslijev - Sakulevo
17. Kolje Boglev - German
18. Ilija Bozinov - Armensko
19. Vasil Stefanov Bojadziev - Lerin
20. Careva Hristova Bojadzieva - Ovcarani
21. Nikola Jovanov Boskov - Neokazi
22. Bozin Trajkov Branov - Buf
23. Stefo Vasilov Vackov - Setina
24. Lazo Vesovski - Krusoradi
25. Vane Gakov - Cegan
26. Dimitar Vasilev Georgiev - Banica
27. Dimitar Hristov Geskovski - Sorovic
28. Risto Kostov Govedarov - Krusoradi
29. Stojan Dimitriev Gochev - Lagen
30. Risto Gramov - Krusoradi
31. Nikola Evtov Davitarov - Buf
32. Iljo Ristov Dajkov - Banica
33. Lazo Dalakov - Pesocnica
34. Vasil Dafovski - Sakulevo
35. Georgi Kirkov Dafovski - Neokazi
36. Petre Petre Derlel - Trsje
37. Todora Jovanova Dimitrova - Rakovo
38. Ilija Nikolov Dimitrovski - Leskovo
39. Georgi Tashev Dimov - Krusoradi
40. Dimitri Vasilev Dinakov - Setina
41. Stefan Peshov Dinkov - Cerovo
42. Dimitar Risto Dodov - Neokazi
43. Risto Ivanov Domazetovski - Vrbeni
44. Georgi Vasilev Donakov - Setina
45. Pantil Donakov - Setina
46. Jordanka Donakova - Setina
47. Atanas Donovski - Krusoradi
48. Risto Donchev - Krusoradi
49. Filip Naumov Dronchev - Buf
50. Kole Dudev - Krusoradi
51. German Ristov Dupcinov - German
52. Nikola Pavlev Gjosev - Krusoradi
53. Gorgi Zezov - Gornicevo
54. Ilija Nikolov Ivanov - Ljubetino
55. Vane Jadrov - Sakulevo
56. Nikola Janevski - Zabrdeni
57. Dimitar Stojanov Jankuloski - Petoraci
58. Risto Pavlev Janchev - Trsje
59. Koljo Stefanov Kazakov - R'mbi
60. Risto Stojanov Kanzurov - Popadija
61. Fana Kirova Karagirova - Ovcarani
62. Risto Karafilov - Medovo
63. Lena Kirova - Prekopana
64. Vasil Stojanev Kozarovski - Setina
65. Todor Andonov Kostadinov - Sorovic
66. Dimitrija Shilev Kostadinov - Setina
67. Lazo Dime Kostencev - Krusoradi
68. Trajan Kostencev - Setina
69. Alekso Gastarov Kostov - Setina
70. Tale Kotev - Krusoradi
71. Hristo Stoice Kraev - Eksi Su
72. Tomo Jovanov Krkale - Setina
73. Delo Petrev Krkacov - Ovcarani
74. Spiro Petrov Krstov - Kuckoveni
75. Icho Stojkov Kulibanov - Setina
76. Done Kufalov - German
77. Georgi Vasilev Lakarda - Setina
78. Ilo Stefov Lakordov - Setina
79. Krste Lamev - Krusoradi
80. Stefo Stojanov Lebamovski - Setina
81. Dimitar Toso Lebanov - Setina
82. Mitre Maljanov - German
83. Pero Georgiev Malov - Setina
84. Lazo Malov - Chegan
85. Mice Janev Mandzov - Eksi Su
86. Hristo Marinov - Prekopana
87. Krstin Markovski - P'lpi
88. Mihail Georgiev Maurdev - Buf
89. Kosta Dimitrov Mitanovski - Petoraci
90. Lazar Hristov Michov - Neret
91. Krste Georgi Nasev - Pesocnica
92. Todor Nasev - Pesocnica
93. Lazar Filipov Naumov - Buf
94. Lazo Dafov Nedelkov - Sakulevo
95. Dine Ivanov Nedelkov - Banica
96. Georgi Nikolov - Dolno Kotori
97. Lazar Nikolov - Sakulevo
98. Todora Nikolova - Asanovo
99. Ilija Krstev Opasinov - Buf
100. Georgi Dimitrov Panov - Buf
101. Krste Dinev Petkovski - Banica
102. Atanas Andonov Petrov - Buf
103. Spiro Novace Petrov - Grazdeno
104. Dile Mitrev Popov - Setina
105. Vasil Popov - Boresnica
106. Risto Stefo Rapovski - Banica
107. Georgi Stojanov Rickov - Sakulevo
108. Stefan Atanasov Rolev - Vrbeni
109. Micko Georgiev Romanov - Eksi Su
110. Ognen Gorgiev Rusev - Setina
111. Georgi Micev Rusev - Setina
112. Despot Simeonov Simidzijev - Ovcarani
113. Vangel Aleksov Sotirov - Negocani
114. Alekso Todorce - Krusoradi
115. Georgi Petrev Torbakov - Setina
116. Hristo Georgiev Trpceski - Setina
117. Pando Georgiev Kjurcin - Prekopana
118. Vangel Filipov - Dolno Kotori
119. Georgi Petrov Filipov - Setina
120. Luka Spirov Filipov - Rudari
121. Risto Petrov Filipovski - Ovcarani
122. Spiro Fotev - German
123. Krste Hristov Hadziev - Ovcarani
124. Petar Krstev Hrisafov - Banica
125. Trifun Kostov Hristov - Krusoradi
126. Atanas Cvetkovski - Buf
127. Vane Kostov Ciculov - Krusoradi
128. Atanas Dimitriev Cuculov - Setina
129. Georgi Caldarov - Setina
130. Tasho Georgiev Cokrev - Setina
131. Nedelko Stojanov Cocev - Vrbeni
132. Risto Vanev Dzingov - Krusoradi
133. Cvetko Trpev Shalapanov - Asanovo
134. Efto Ivanov Shapazov - Buf
135. Nikola Pavlov Shapazov - Buf
136. Pavle Petrov Shapazov - Buf
137. Spase Kirkov Sekrev - Ovcarani
stefan559 is offline   Reply With Quote
Old 07-30-2020, 06:21 AM   #9
stefan559
Junior Member
 
Join Date: Mar 2020
Posts: 17
stefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud of
Default

IMRO members from Kicevo region. from the books ''Ilindenski svedostva''

1. Misajlo Danilov Avramoski - Klenoec
2. Petre Kitanov Avramoski - Popoec
3. Gorgija Lazev Avramoski - Patec
4. Arsena Andonova Aleksoska - Dusegubica
5. Cvetan Aleksoski - Lavcani
6. Stojko Nedanov Angeleski - Prostranje
7. Tase Ilievski Andonoski - Lavcani
8. Trajko Anastov Andreski - Golemo Crsko
9. Ivan Micev Andreski - Golemo Crsko
10. Vanco Tanev Andreski - Golemo Crsko
11. Trajan Mircev Arminoski - Cer
12. Jon Aleksov Blazeski - Malo Crsko
13. Jovan Karafilov Blazeski - Rusjaci
14. Ilko Blazeski - Klenoec
15. Mitan Blazeski - Popoec
16. Genadija Nikolov Blazeski - Dobrenoec
17. Milan Pavlev Blazeski - Judovo
18. Trajan Siljanov Bogdanovski - Cer
19. Milica Josifova Boeva - Kicevo
20. Stojan Bozinoski - Plasnica
21. Mito Stojkov Bojoski - Vranestica
22. Velko Bozinov Borozanoski - Malo Crsko
23. Kostadin Bozinov Brdaroski - Cer
24. Angele Naste Bungurov - Kicevo
25. Naum Simonov Burevski - Cer
26. Stanko Simjanov Veljanoski - Ivancista
27. Sofronija Dimov Veljanoski - Sviniste
28. Janko Veljanoski - Lavcani
29. Josif Veljanoski - Belica
30. Alekso Veljanoski - Tuin
31. Trajan Kostadinov Vlkanovski - Latovo
32. Ilija Mojsov Vlkanoski - Prostranje
33. Kosta Vojneski - Prostranje
34. Stanko Vojneski - Dobrenoec
35. Perunina (Najdeska) Gavriloska - Ivancista
36. Angele Todorov Geskoski - Gorno Dobrenoec
37. Ivan Gorgiev Ginoski - Sviniste
38. Ilinka Bozinova Gojdaroska - Kozica
39. Petre Grgoski - Brzdani
40. Krste Grozdanoski - Sviniste
41. Trajko Kostadinov Grujoski - Dobrenoec
42. Naum Damjanoski - Klenoec
43. Kiro Makrev Damjanoski - Ehloec
44. Andon Blazev Dejanoski - Lavcani
45. Micko Stojanovski Dimitrijoski - Manastirsko Dolenci
46. Misajle Georgiev Dimitrioski - Manastirsko Dolenci
47. Petko Dimov Dimoski - Malo Crsko
48. Vasile Stojanov Domazetovski - Cer
49. Avram Doneski - Judovo
50. Mane Siljanov Dukoski - Srbjani
51. Angele Dimov Durtanoski - Cer
52. Rade Geskoski - Dobrenoec
53. Mishko Dejanov Gjoreski - Klenoec
54. Mihaile Georeski - Kladnik
55. Spiro Stojanov Gjorgeski - Klenoec
56. Jordan Velkov Gorgijoski - Rastani
57. Trajko Jovanov Gorgijoski - Rastani
58. Dimitrija Gjoreski - Orlanci
59. Jon Gjoreski - Orlanci
60. Elez Feratov Elezoski - Drugovo
61. Josiv Zdraveski - Kozica
62. Cvetan Ivanoski - Prostranje
63. Bozin Stefanov Ilijevski - Kicevo
64. Stojan Ilijoski - Manastirsko Dolenci
65. Vanco Ilioski - Brzdani
66. Jordan Ilioski - Recani
67. Georgija Fidanov Iloski - Ivancista
68. Damjan Jankuloski - Brzdani
69. Tase Momirov Jankuloski - Ehloec
70. Delo Spasev Jankuloski - Ehloec
71. Mino Ristev Jovanoski - Rastani
72. Bozin Gjurcinov Joveski - Latovo
73. Genadija Markov Josifoski - Lavcani
74. Dafince Petkov Karafiloski - Ivancista
75. Trajce Fidonov Karafiloski - Ivancista
76. Milan Risteski Kiproski - Knezino
77. Lazar Tasev Kitanov - Lavcani
78. Genko Korunoski - Kladnik
79. Jordan Korunoski - Belica
80. Trajan Kostadinoski - Svetorace
81. Sekula Kostadinoski - Lavcani
82. Dimitrija Kragueski - Prostranje
83. Spiro Jonov Krpacovski - Cer
84. Blaze Savev Kuzmanov - Premka
85. Sajko Matev Kuzmanoski - Podvis
86. Vangel Simjanov Kuzmanoski - Rusjaci
87. Krste Lazarevski - Sviniste
88. Riste Lazareski - Dusegubica
89. Jordan Sofronijov (Lazorski) - Osoj
90. Jovan Gorgiev Licoski - Cer
91. Milosav Kuzmanov Magdenoski - Staroec
92. Cvetan Magdenov Magdeski - Cer
93. Stefan Maneski - Osoj
94. Ivan Markoski - Belica
95. Genko Mijaileski - Orlanci
96. Gorgi Damjanov Mijov - Malo Crsko
97. Bogoja Mileski - Karbunica
98. Aleksa Mitanoski - Kladnik
99. Mojsija Mitanov Mitanoski - Kladnik
100. Blaze Zdravev Mitreski - Golemo Crsko
101. Serafim Lazarov Mitreski - Ehloec
102. Tanasko Stefanov Mitreski - Dolno Dobrenoec
103. Merdzan Stojko Mitreski - Dusegubica
104. Alekso Mircev Mickoski - Malkoec
105. Micko Kostev Momiroski - Belica
106. Jonce Stojanov Momiroski - Belica
107. Georgi Spasenov Nereski - Vranestica
108. Spiro Ivanov Nastevski - Prostranje
109. Todor Nastev Nasteski - Rastani
110. Gorgi Naumov - Arangel
111. Ladomir Cvetanov Naumovski - Popolzani
112. Lube Nastev Naumoski - Podvis
113. Mile Petrev Naumoski - Rastani
114. Trajce Sekulov Naumoski - Popoec
115. Sinadin Nikolovski - Brzdani
116. Bimbil Mitrev Nikoloski - Ivancista
117. Gjurcin Mitrov Nikoloski - Ivancista
118. Spiro Nikoloski - Kicevo
119. Stevanka Noveska - Rusjaci
120. Dimo Paunoski - Belica
121. Milan Pejovski - Kicevo
122. Ivan Pejoski - Sviniste
123. Mate Jakovlev Pejoski - Lavcani
124. Paun Pejoski - Lavcani
125. Lade Andonov Petkoski - Brzdani
126. Srbin Bogojev Petreski - Dusegubica
127. Misail Dukov Petreski - Knezino
128. Kocho Gjorev Petreski - Osoj
129. Zaharija Petreski - Sviniste
130. Milenko Petreski - Belica
131. Nake Petreski - Recani
132. Bozin Piperkoski - Kozica
133. Kocho Stamatov Poposki - Kladnik
134. Naum Poposki - Dupjani
135. Ana Cvetkova Risteska - Orlanci
136. Stojan Risteski - Karbunica
137. Arso Trpev Risteski - Malkoec
138. Stojko Anastov Robevski - Cer
139. Ljube Stojanov Saveski - Premka
140. Kocho Gerasimov Simjanoski - Vidrani
141. Mile Spasenoski - Karbunica
142. Serafil Spasenoski - Karbunica
143. Jordan Siljanov Spasenoski - Prostranje
144. Luka (Stepanov) Srbinov - Belica
145. Bozin Veljanov Stevanov - Cer
146. Gerasim Stefanovski - Karbunica
147. Viktor Dojcinov Stefanoski - Popoec
148. Tashko Stefanoski - Lavcani
149. Stefan Krstev Stefanoski - Kicevo
150. Bogoja Stefanov Stojanov - Prostranje
151. Spiro Donev Stojanoski - Popolzani
152. Mane Stojanov Stojanoski - Oreovec
153. Bilbil Ginov Stojkoski - Dupjani
154. Jakim Ilijev Stojkoski - Dobrenoec
155. Dragutin Mitanov Stojkoski - Oreovec
156. Naste Filipov Stojkoski - Rusjaci
157. Veljan Stojceski - Orlanci
158. Mijajlo Streoski - Orlanci
159. Mirce Grujov Tanaskoski - Judovo
160. Antonija Tanasoski - Brzdani
161. Vangel Miloshov Tarundzioski - Iziste
162. Gerasim Tasev - Belica
163. Krsta Trenkova Tomovska - Kicevo
164. Jordan Trajanoski - Kozicino
165. Bogoja Iliev Trajanoski - Prostranje
166. Trene Tomev Trajkovski - Podvis
167. Strezo Minov Trojanoski - Gorno Dobrenoec
168. Mise (Sarafilov) Trpeski - Bigor Dolenci
169. Paun Trpeski - Popoec
170. Jovan Dimitriev Trpeski - Malo Crsko
171. Milan Trenev Trpeski - Dusegubica
172. Naste Filipov (Simeonov) Filiposki - Krusica
173. Krste Trenev Filiposki - Dusegubica
174. Jakov Cvetanovski - Popolzani
175. Stojko Shosholoski - Vranestica
176. Nikodin Shumkoski - Cer
stefan559 is offline   Reply With Quote
Old 07-30-2020, 10:49 AM   #10
Soldier of Macedon
Senior Member
 
Soldier of Macedon's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Macedonian Outpost
Posts: 13,485
Soldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond repute
Default

Благодарам Стефан. Кога можите, објавете ги имињата од битолските села.
__________________
In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.
Soldier of Macedon is offline   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump