New EU Ambassador Sorrensen refuses to say Macedonia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Prolet
    Senior Member
    • Sep 2009
    • 5241

    New EU Ambassador Sorrensen refuses to say Macedonia

    I'm not sure what we can expect from these people in the EU, first Erwan Fuere would directly interfere with our policies, openly tell us to change our name but still called us Macedonians were as with the Dane he refuses to say Macedonia he uses the term "Your Country" however he seems to be less interfering with our political affairs and he is more camera shy. The less we see of him the better.

    Соренсен и понатаму го избегнува уставното име на Македонија
    07.03.2011 - 16:30 | Македонија

    Првата работна недела во Македонија новиот евроамбасадор, Питер Соренсен ја почна со средба со првиот човек на Собранието Трајко Вељаноски.


    Протоколарно запознавање, куртуазни честитки за новата функција. Ова е трето негово појавување пред јавноста и повторно заобиколување на новинарите.

    Како и на свеченото предавање на акредитивите кај претседателот Иванов, Соренсен и овој пат во законодавниот дом ниту еднаш не го споменал уставното име на Македонија.

    Утре попладне евроамбaсадорот се среќава со Премиерот Никола Груевски.

    Да се надеваме дека таму ќе ги удостои медиумите со изјава и образложение зошто го избегнува уставното име на Македонија.

    Снежана Јовановска

    МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.
  • George S.
    Senior Member
    • Aug 2009
    • 10116

    #2
    Maybe we should refer to him as a dog but then we would be demeaning the dog.Doesn't he realise it's a democratic country should show more respect for our name.
    "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
    GOTSE DELCEV

    Comment

    • sydney
      Member
      • Sep 2008
      • 390

      #3
      why do we entertain these fuckwits?!

      Comment

      • Komita
        Member
        • May 2009
        • 243

        #4
        Yet we have inforced sanctions on Belarus on directions by Brussels. We dont need a government we cant just listen to what Brussels it's the same thing.
        A real shame.
        Слава му на Бога за се

        Comment

        Working...
        X