Macedonia to get a National Ice Hockey Team

Collapse
X
 
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts
 • Prolet
  Senior Member
  • Sep 2009
  • 5241

  Macedonia to get a National Ice Hockey Team

  Macedonia will get a National Ice Hockey Team, there is already a team coach and a President of the Macedonian Ice Hockey Federation. The problem is the finances and cost for equipment as they are starting that on average it costs 1000 euros per player and for the goal keepers it costs even more. As expected the Macedonian Hockey players from North America are expected to dominate the team and there will some players looked at from Europe too who live there. There is a small bunch of players from Macedonia that might be good enough to be in the National Team.

  There is going to be an Ice Hockey arena built in the Skopje Suburb of Aerodrom and our lads will have the facilities available to play the game. Ice Hockey was played in Macedonia and it stopped in the 1980s, now slowly its coming back and will all the talent in North America and Europe we can surly put together a strong team to match those around Europe or at least the Balkans.

  RMK, Do you think Hockey can make a big impact on the Macedonian Public? I would be willing to watch it in Stari Kraj, especially in the winter season people would love to watch something different, as Hockey is an Olympic Sport afterall.

  МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.
 • Makedonska_Kafana
  Senior Member
  • Aug 2010
  • 2642

  #2
  Originally posted by Prolet View Post
  RMK, Do you think Hockey can make a big impact on the Macedonian Public?
  Not a big impact but over time that would improve with television coverage and marketing. Never, be as big as football or basketball in Makedonija.
  http://www.makedonskakafana.com

  Macedonia for the Macedonians

  Comment

  • Makedonetz
   Senior Member
   • Apr 2010
   • 1080

   #3
   Be good if they got some ex NHL players to help develope the future players that might get drafted into the NHL from Macedonia. Ex NHL players like Steve Staois, Ed Jovanovski when their careers with hockey in N america are over or are, im sure they could contribute to teaching players in MK. One thing for sure id love to see a young player be drafted from Macedonia to the NHL.
   Makedoncite se borat
   za svoite pravdini!

   "The one who works for joining of Macedonia to Bulgaria,Greece or Serbia can consider himself as a good Bulgarian, Greek or Serb, but not a good Macedonian"
   - Goce Delchev

   Comment

   • Makedonska_Kafana
    Senior Member
    • Aug 2010
    • 2642

    #4
    Macedonian Lions Hockey team Toronto
    Sorry, we couldn’t find that page
    http://www.makedonskakafana.com

    Macedonia for the Macedonians

    Comment

    • Frank
     Banned
     • Mar 2010
     • 687

     #5
     Good to see, of any non-traditional Sport Ice Hockey has the best change of carving out a niche

     Comment

     • Lügendetektor
      Junior Member
      • Jan 2010
      • 35

      #6
      ХОКЕЈ ФЕДЕРАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА - MACEDONIAN ICE HOCKEY FEDERATION


      Хокеј на мраз и на 56 години

      Легендата на македонскиот хокеј, Ѓорѓи Грчев, се' уште е активен во чешкиот тим Баса

      Речиси целиот свој живот му го посвети на хокејот, неговата голема љубов. Иако има 56 години, Ѓорѓи Грчев, еден од најдобрите хокеари во Македонија се' уште е активен, не само кај ветераните, туку игра за екипата Баса од чешкиот град Шумпери, во близина на Острава, која се натпреварува во Третата лига на Чешка. До минатата година играше и за грчкиот тим Тесалоники, кој се натпреваруваше во Првата лига во Бугарија и со овој клуб станаа дури и шампиони на оваа држава.

      Ѓорѓи Грчев дојде во Скопје во 1972 година со своите браќа Васко и Блажо да му помогнат на хокејот во Скопје кој ги правеше своите први чекори по светското првенство во Ц група што се одржа во Скопје во 1969 година на новоизграденото лизгалиште во спортскиот центар Кале.

      -Кога ме повикаа да дојдам во Скопје, не размислував многу. Моето семејство потекнува од Егејскиот дел на Македонија, иако живеев во тогашна Чехословачка, ме влечеше Македонија, тоа беше голем предизвик за мене, нешто непознато но, сепак, блиско. Заедно со мојот брат Васко останавме во Скопје, Блажо се врати. Игравме за Вардар кој се натпреваруваше во Првата лига на поранешна Југославија, подоцна и за Скопје Макотекс, се' додека не згасна хокејот во Македонија, за голема жал бидејќи немаше разбирање да се развива повеќе овој атрактивен спорт. Ме радува иницијативата на Хокеарската федерација на Македонија да создадеме своја, македонска репрезентација, да играме во квалификациите за светското првенство, за олимписките игри во Сочи. Ништо не е невозможно, има волја и желба за тоа, разбирање. Верувам дека ќе помогне, не само Агенцијата за млади и спорт, туку и Владата. Трипати неделно одам и јас на тренинг на Кале, има многу млади кои се заинтересирани за хокејот, има и ветерани. Меѓутоа, хокејот е скап спорт, особено опремата, а без комплетна опрема, тешко ќе можеме нешто да постигнеме. Затоа и јас апелирам, до сите кои можат да ни помагаат финансиски да одделат малку средства за овој спорт, за кој верувам дека може да направи бум со оглед на големата заинтересираност кај младите. Ќе се формира и репрезентација во хокеј со ролерки, што е многу полесно бидејќи не требаат толку многу пари за опрема и лизгалиште. Веќе ми се јавија некои пријатели од Чешка, Македонци по потекло, сакаат да играат и да помогнат. Добро е тоа, ни рече во разговорот Ѓорги Грчев.

      Пред десетина дена тој, како и секоја година, учествуваше на големиот меѓународен турнир на ветерани во Суботица на кој настапија по пет екипи од Србија и од Словенија, по една од Хрватска и Босна и Херцеговина.

      -Играв за екипата Катрапс од Суботица која настапи со две екипи, Спартак и овој мој тим, кој кога ќе се прочитаат буквите од назад излегува дека и тој е Спартак. За него играм на овој традиционален турнир на ветерани веќе неколку години. На овој турнир годинава настапија и хокеари од 30 години па нагоре. Следниот турнир во ист состав е на 18 февруари во Нови Сад и на 5 април во Словенија, Ќе играат со мене уште неколку хокеари ветерани од Македонија.

      Претседателот на Хокеарската федерација на Македонија Никола Тасев и новоформираниот стручен штаб очекуваат голема помош од Ѓорги Грчев, македонската хокеарска легенда, кој со своето богато искуство може навистина многу да помогне и во организација и во создавање на првата репрезентација на Македонија во хокеј на мраз.      На хокеј и уметничко лизгање во СРЦ „Борис Трајковски“

      Од 5 март ќе профункционира монтажно игралиште со мраз, набавено од Канада, со сертификат од Европската хокеарска федерација


      Од 5 март во кругот на спортскиот центар „Борис Трајковски“ ќе може да се игра хокеј и да се изведува уметничко лизгање на монтажно игралиште со мраз. Кон средината на февруари, пак, во Скопје се очекува да стасаат шестмина професионални хокеари од Русија и пар во уметничко лизгање од Украина, кои ќе ги тренираат заинтересираните.

      На терен веќе се вршат изведбените активности за игралиштето, просторот е ограден и се поставуваат неопходните подземни инсталации. Во меѓувреме е стасана и дел од опремата потребна за хокејот, набавена од Канада.

      Ратко Капушевски, директор на СРЦ „Борис Трајковски“, вели дека игралиштето и сите негови придружни елементи, како опремата и слично имаат сертификат од Европската хокеарска федерација. Тоа значи дека и кај нас ќе можат да се одржуваат меѓународни натпревари, и тоа под отворено небо и внатре во салата со оглед на тоа дека игралиштето ќе биде од монтажен карактер.

      „Колку и да звучи несекојдневно, во Скопје повторно ќе се игра хокеј како некогаш, а ќе може да се изведува и уметничко лизгање. Освен осумте хокеарски и две екипи во уметничко лизгање што постојат во Скопје, игралиштето ќе можат да го користат и заинтересирани рекреативци. Целта на проектот е да ги анимираме граѓаните, пред се', младите и за овие спортови, па од тие причини ќе ангажираме и професионалци за одржување тренинзи“, вели Капушевски, кој очекува до 20 февруари во државава да стасаат некогашните хокеари од Русија и украинскиот пар во уметничко лизгање. Тренинзите ќе се одржуваат во четири групи, поделени според возраста. Од спортскиот центар велат дека заинтересираните уште отсега можат да се пријавуваат за тренирање хокеј или за уметничко лизгање.

      Инаку, игралиштето ќе биде долго 56 метри, а широко 26 метри и ќе има една монтажна трибина, целото осветлено со специјални рефлектори. Мразот, пак, ќе се одржува со машини што ќе гарантираат дека игралиштето ќе може да биде во функција преку целата година. Неговата набавка воопшто целата реализација на проектот ја обезбедува СРЦ „Борис Трајковски“ од сопствениот буџет. Само за игралиштето од спортскиот центар платиле 340.000 евра.

      ПОЧНА ИЗГРАДБАТА НА ЛИЗГАЛИШТЕТО ВО САЛАТА "БОРИС ТРАЈКОВСКИ"

      Од март скопјани ќе играат хокеј

      Во моментов се работи на подлогата, односно се поставува инсталацијата, а за неколку дена треба да стигне и опремата за хокеј арената, која е нарачана од Канада

      Спортскиот центар "Борис Трајковски" почна со градежни работи за монтажната хокеј арена, која ќе се наоѓа на дел од паркингот, веднаш до салата. Во моментов се работи на подлогата, односно се поставува инсталацијата, а за неколку дена треба да стигне и опремата за хокеј арената, која е нарачана од Канада. Игралиштето ќе биде долго 56 метри, а широко 26 метри. Ќе биде поставен вештачки мраз, што значи дека ќе може да се користи во текот на целата година.
      "Дел од елементите за лизгалиштето се на царински терминал, а вториот дел треба да стигне за десетина дена. Заедно со деловите за лизгалиштето, со машината за чистење на мразот, ќе стигне и комплетна хокеј опрема за клубовите и за децата што ќе играат и тренираат. Кон средината на месецов треба да стигнат и четворица тренери по хокеј од Русија и еден пар од Украина, кои ќе ни ги пренесат тајните на уметничко лизгање. Станува збор за врвни спортисти, кои во голема мера ќе придонесат да се афирмираат и што поголем број деца да се заинтересираат за овие два спорта", вели Ратко Капушевски, директор на спортскиот центар "Борис Трајковски".
      Од спортскиот центар "Борис Трајковски" најавуваат дека хокеј арената ќе почне со работа кон почетокот на март. Дотогаш сите оние што сакаат да почнат да учат уметничко лизгање или да играат хокеј, можат да се пријавуваат кај надлежните во салата. Ќе бидат формирани четири групи, односно еден тренер ќе работи со дечиња од 6 до 10 година, друг со деца од 10 до 14 години, третиот ќе биде задолжен за оние на возраст од 14 до 16 година, а четвртиот за тинејџерите, односно за оние на возраст над 16 години. Освен за тренинзи, хокеј арената еден ден во неделата ќе можат да ја користат и граѓаните што рекреативно сакаат да лизгаат или да играат хокеј.
      Изградбата на хокеј арена чини 340.000 евра. (А.А.)
      PS: Also a Inline Hockey National Team and League is planned
      Last edited by Lügendetektor; 02-04-2011, 05:45 PM.

      Comment

      Working...
      X