Albanianization in Macedonia

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts
 • Soldier of Macedon
  Senior Member
  • Sep 2008
  • 13675

  So now Macedonians, the titular people of the country, can't get an official document that is written solely in the Macedonian language because they are supposedly under 20% of the population in Tetovo. This lady was offered a bi-lingual document in Macedonian and Albanian or told to go to Skopje instead. Depressing. How could they ever let it come to this.
  https://www.mkd.mk/makedonija/politi...UE0ak1dEMdl0kk

  26 June 2021

  Службите во Тетово на Македонците им велат дека се под 20 отсто и затоа не можеле да добијат еднојазичен документ

  Биљана од Тетово во својата општина не можела да извади документ само на македонски јазик и морала за тоа да оди до Скопје. Во Тетово ѝ издавале само двојазичен документ, на македонски и на албански јазик, а на нејзиното упорно барање да ѝ биде издаден документ само на македонски јазик, за што има право, добила одговор дека Македонците во Тетово се под 20 отсто и не може да има еднојазичен документ. Се работи за барање за уверение за слободна брачна состојба. Во Управата за матични книги во Тетово упорно одбивале на Биљана да ѝ издадат ваков документ само на македонски јазик. Таа во Тетово добила двојазичен документ, на македонски и на албански јазик. Во подрачното одделение жалбата ѝ бида одбиена, по што била приморана да замине во Скопје каде извадила таков документ само на македонски јазик, што како на Македонка законски ѝ следува.

  Во матичното во Тетово најпрво ми бараа дополнителни документи кои немаше потреба да ми ги побараат. Ми бараа докази дека сум платила и и-мејл коресподенцијата, кои ги доставив. Но проблемот е нешто друго. Го добив документот, но двојазичен без притоа да побарам таков, објаснува тетовчанката Биљана. Таа побарала документ само на македонски јазик. Службеникот ми рече дека не може да ми издаде еднојазичен. Според протоколот не можело. Ми пренесе дека шефот му рекол дека Македонците се под 20 отсто во Тетово и не може да има еднојазично уверение за слободна брачна состојба. Побарав да зборувам со шефот, а тој ми се закани дека ќе викнел полиција бидејќи јас присилно му барам на македонски јазик. Ми рекоа дека мора да биде така, и дека после шест месеци можам да аплицирам за нов документ. Во Тетово, ми рекоа, нема еднојазично уверение за слободна брачна состојба. На шефот му реков дека за ова ќе се обратам и до медеиумите за да се знае што им се прави на Македонците во Тетово. Не се загрижи многу, вели Биљана.
  In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.

  Comment

  • Soldier of Macedon
   Senior Member
   • Sep 2008
   • 13675

   Did the northadonian PM and president reprimand this clown? Politicians in Macedonia seem to be more preoccupied with treacherous agreements than enforcing the actual constitution of the country, bastardised as it is.
   https://sitel.com.mk/dzhaferi-vo-ep-...XbTKa9IQxf5RjA

   29 June 21

   Спикерот Талат Џафери пред Комитетот за надворешни работи, во рамки на Самитот Европски парламент Западен Балкан зборуваше на албански јазик. Видеото можете да го погледнете на овој линк. Џафери зборува од 34-тата минута. -За жал, наместо преговори сега се соочуваме со застој заради одредени билатерални барања. Наш став е дека договорната рамка со Бугарија дава соодветна основа за понатамошна соработка и ние сме подготвени за надминување на ситуацијата согласно меѓународните стандарди. Истовремено, сакам да нагласам дека овие случувања не треба да имаат влијание на отворање на преговорите за членство, рече Џафери пред Комитетот. Според Уставот, македонскиот јазик е службен јазик на државата во меѓународната комуникација.
   In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.

   Comment

   • Stevce
    Member
    • Jan 2016
    • 200

    Now in international speeches for the Northerners it is in Albanian. Despite the constitution stating that all official international dialogue be dine in Macedonia.

    Comment

    • Carlin
     Senior Member
     • Dec 2011
     • 3332

     This is Tetovo

     Comment

     • Carlin
      Senior Member
      • Dec 2011
      • 3332

      ГАШИ: РЕЗОЛУЦИЈА ЗА ПРОМЕНА НА АЛБАНСКИОТ ЈАЗИК ВО УСТАВОТ

      URL:


      Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ за црвените линии во преговорите со Бугарија, ја поттикна Алтернатива да бара Резолуција и за албанскиот јазик. Лидерот на Алтернатива, Африм Гаши во интервју за Дојче Веле, порачува дека формулацијата за албанскиот јазик во Уставот е навредувачка, понижувачка и задира во јазичната идентитетска компонента на Албанците

      - По предлог-резолуцијата иницирана од ВМРО-ДПМНЕ, очекувам македонските партии да предложат и резолуција со која ќе се промени формулацијата за албанскиот јазик во Уставот кој е дефиниран само како јазик кој го зборуваат најмалку 20% од граѓаните, а кои не се мнозинство. Не правете им го на други тоа што не сакате вам да ви го прават. - изјави Африм Гаши лидер на Алтернатива.

      Гаши потсетува дека за време на тридеценискиот спор со Грција, Албанците застанале зад Македонците, но и сега со Бугарија, но дека тоа не е реципрочно. Во исто време во изјава за утрински брифинг, пратеникот од Алијансата за Албанците, Елми Азири, вели

      - И ден денеска ние се бориме за местото на албанскиот јазик во државата, во Уставот, загарантираноста во употребата на албанскиот јазик. - изјави Елми Азири Алијанса за Албанците.

      - Резолуцијата предложена не е авторко дело на ВМРО ДПМНЕ, туку е сиблимат на ставовите на МАНУ и УКИМ коишто се темелат на науката и како такви не можат да бидат предмет на партиски пазарења. Македонскиот идентитет и македонскиот јазик не може и не смеат да бидат дел од преговори или партиски пазарења. - велат од ВМРО ДПМНЕ.

      СДСМ пак порачуваат дека за македонскиот јазик и идентитетот не се преговара и дека тоа е јасно на целата меѓународна јавност. За барањето на Африм Гаши од СДСМ за тв 24 велат

      - На Собранието е да предлага, да расправа и да одлучува за резолуции или инцијативи и сл, а секоја партија и пратеничка група одговара пред јавноста за своите постапки, работење и однесување. - велат од СДСМ.

      Од ДУИ останаа без коментар и не одговорија на повиците на тв 24. Ова барање на Алтернатива се совпаѓа во исто време со интерпелацијта за Џафери поради повреда на Уставот, откако претседателот на Собранието, неодамна се обрати на албански јазик пред Комитетот за надворешни работи, во рамките на Самитот Европски парламент - Западен Балкан во Брисел.

      Опозицијата го обвини Џафери за свесно и злонамерно истиснување на македонскиот јазик и потсети дека единствен службен јазик во меѓународните односи е македонкиот.

      Comment

      • Soldier of Macedon
       Senior Member
       • Sep 2008
       • 13675

       https://www.mkd.mk/makedonija/politi...eA8-SfFEOVziHI

       Премиерот Зоран Заев денеска на отворањето на затворен пазар во Виница, одговори и на новинарско прашање за Талат Џафери и неговото обраќање во Европскиот парламент на албански јазик. Тој кажа дека Џафери го прекршил Уставот, но дека нема да биде побарана одговорност. „Талат Џафери го прекрши Уставот со тоа што се обрати во Европскиот парламент на албански јазик. Имаше три сесии, на двете се обрати на македонски, на третата на албански. Нема да побарам одговорност, очекувам од претседателот да објасни. Политичарите треба да тргнеме од себе и да бидеме пример како треба да се однесуваме, односно да го почитуваме Уставот", рече Заев.
       Useless northadonian. No wonder Macedonia's enemies step all over him.
       In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.

       Comment

       • VMRO
        Senior Member
        • Sep 2008
        • 1462

        Originally posted by Soldier of Macedon View Post
        Useless northadonian. No wonder Macedonia's enemies step all over him.
        Clear example of how the law is not followed in Macedonia, only when it suits those in power to eliminate opponents.
        Verata vo Mislite, VMRO vo dushata, Makedonia vo Srceto.

        Vnatreshna Makedonska Revolucionerna Organizacija.

        Comment

        • Momce Makedonce
         Member
         • Jul 2012
         • 562

         According to this article from yesterday Tetovo saw 50 buses leave with people looking for a better life, apparently in one day.

         I have heard that the Albanian emigration rates are even higher than Macedonians. I'm sure there are some Macedonians among these buses leaving too, but being a majority Albanian city demographically and judging by the photos it looks like lots of Albanians boarding these buses.         "Ќе остане ли некој во Македонија: Само денес од Тетово кон Германија заминаа 50 автобуси

         Општо познато е дека голем дел Македонци се одлучуваат во потрага по подобар живот да се иселат од нашата држава и среќата да си ја побарат на запад.

         Омилена држава за работа и живот помеѓу нашите граѓани е Германија каде што се повеќе се зголемува нашата дијаспора.

         Телевизија 21 носи репортажа денес од автобуската станица во Тетово. Во истата се велиде дека само денеска кон Германија тргнаа околу 50 автобуси, а ситуацијата е иста секоја недела.

         Од 30 до 50 автобуси тргнуваат само кон Германија, а да не ги броиме тие кон Швајцарија, Италија, Австрија и скандинавските земји.

         Солзи меѓу роднините и оние што си заминуваат, кој со семејството а кој сам, родители кои ги испраќаат своите деца и обратно.

         Но зошто си заминуваат од Македонија: Тие низ солзи не сакаа да зборуваат пред камера, ир итирани се, а подобар живот гледаат надвор од земјава.

         ТВ 21 праша неколку граѓани од Тетово кои велат дека немањето работа и не функционирањето на системот се меѓу причините што младите си одат од државата.

         „50 автобуси кои заминаа од Тетово за Германија, ова бо ли, ова е нешто што н растажува, овие што н водат да отворат очи и да се позанимаваат со ова прашање.

         Не отворањето работни места, партизацијата и непотизмот во администрацијата, се некои од кри тиките кои се нотираат и во разните извештаи од ЕУ и Стејт Департмент.

         Само во последниве години од Македонија се смета дека се иселиле 200 илјади млади луѓе кои работат во Германија и другите европски држави.

         Целата сторија со видео прилог може да ја проследите на ТВ 21."


         "Will anyone stay in Macedonia: Today alone, 50 buses left Tetovo for Germany

         It is generally known that many Macedonians decide in search of a better life to move out of our country and seek their happiness in the west.

         The favorite country for work and life among our citizens is Germany where our diaspora is growing.

         Television 21 brings a report today from the bus station in Tetovo. It said that only today about 50 buses left for Germany, and the situation is the same every week.

         30 to 50 buses go only to Germany, not to mention Switzerland, Italy, Austria and the Scandinavian countries.

         Tears between relatives and those who are leaving, who with the family and who alone, parents who send their children and vice versa.

         But why are they leaving Macedonia: They did not want to speak in front of the camera through tears, they are irritated, and they see a better life outside the country.

         TV 21 asked several citizens from Tetovo who say that the lack of work and the non-functioning of the system are among the reasons that young people are leaving the country.

         "50 buses that left Tetovo for Germany, this hurts, this is something that saddens us, those who lead us to open our eyes and deal with this issue.

         Non-job creation, partisanship and nepotism in the administration are some of the criticisms noted in various EU and State Department reports.

         In recent years alone, it is estimated that 200,000 young people working in Germany and other European countries have emigrated from Macedonia.

         You can watch the whole story with a video on TV 21."
         "The moral revolution - the revolution of the mind, heart and soul of an enslaved people, is our greatest task." Goce Delcev

         Comment

         • Momce Makedonce
          Member
          • Jul 2012
          • 562

          Video report in regard to the above:

          "The moral revolution - the revolution of the mind, heart and soul of an enslaved people, is our greatest task." Goce Delcev

          Comment

          Working...
          X