Gjorchev: Macedonia has the right to its own name,language,identity

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Prolet
    Senior Member
    • Sep 2009
    • 5241

    Gjorchev: Macedonia has the right to its own name,language,identity

    This lead to a barrage of abuses from A1 who accuse Senior MP Vlatko Gjorchev of humiliating our country in the EU. There was also a heated debate in parliament as SDSM decided to join in.

    А1 Македонија е член на Групацијата А1 Телеком Австрија, водечки провајдер за комуникациски и дигитални решенија во Централна и Источна Европа.


    Vlatko Gjorchev also had a go at EU Ambassador Erwan Fuere which is about time, i say well done to Gjorchev who finally had the balls to stand up for our people and country and do whats right. No other Macedonian Politician has come out and defended our country like this, if we dont respect ourselves nobody will respect us,

    Well Done Vlatko Gjorchev!!!

    Ѓорчев: Македонија има право на свое име, идентитет, јазик ...

    Брисел, 30 ноември – Република Македонија има право на свое име и свој идентитет, јазик и се што во 21 век не треба да биде оспорувано, рекол пратеникот Влатко Ѓорчев на вчерашниот состанокт на Мешовитиот парламентарен комитет на ЕУ и Република Македонија.

    Пратеникот Ѓорчев, дознава „Журнал.мк“ од неофицијални извори, влегол во жолчна расправија со евроамбасадорот Ерван Фуере околу состојбите во земјава и извештајот на
    Европската комисија за напредокот на Македонија во евроинтегративните процеси.

    За претседавачот со Комитетот, Јорго Шацимаркакис, земјата се движи во вистинска насока, особено во делот на економијата.

    На вчерашниот состанок повторно се разговарало за спорот со Грција околу името и се очекува охрабрување на грчките и македонските власти да најдат решение околу разликите.

    За денеска вкупно во нацрт предлогот се предвидени 23 препораки, кои се однесуваат на реформите во судството, администрацијата, полицијата, меѓуетничките односи, европската интеграција. / Журнал МК /

    Журнал.мк - Информативен Портал


    English Translation

    МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.
  • Prolet
    Senior Member
    • Sep 2009
    • 5241

    #2
    It seems like our delegation had a successful day, managing to fight off Greek and Bulgarian amendments while all our amendments were accepted.

    МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

    Comment

    • Bill77
      Senior Member
      • Oct 2009
      • 4545

      #3
      Greece requested that the name dispute to be inserted as a direct requirement for membership in the Union. Brussels did not accept that amendment
      Don't need to, because it's already a criteria and it does not need to be spelled out...... Well mabe for Macedonia it does, since they don't get it.
      http://www.macedoniantruth.org/forum/showthread.php?p=120873#post120873

      Comment

      • Frank
        Banned
        • Mar 2010
        • 687

        #4
        Why is this a question in the 21st Centry

        Comment

        • George S.
          Senior Member
          • Aug 2009
          • 10116

          #5
          good news that someone like Vlatko Gjorchev still holds macedonian values.He seems to value the macedonian name very dearly.
          Last edited by George S.; 12-01-2010, 05:51 PM. Reason: edit
          "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
          GOTSE DELCEV

          Comment

          • Prolet
            Senior Member
            • Sep 2009
            • 5241

            #6
            Gjorgjija, But did you see what A1 Television did aswell as SDSM? They made propaganda material how he was degrading our country and that Erwan Fuere was a great friend to Macedonia and so forth. So far i've never seen anybody criticize Fuere so much which is what we should be doing, the Slovenians kicked him out he's been nothing but a nuisance for our country with his constant negative feedbacks and his constant forcing of our Government to change our name. He turned a positive EU report into a negative one saying how we are not doing enough while his country Ireland just bankrupted.

            He criticized us about being a corrupt country when we are ranked highest in our region on the watch list. He doesnt say that we made the highest jump in history being from 105 in the world 4 years ago to 62nd on the list.
            МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

            Comment

            Working...
            X