Русите ќе го носат Алексадар во Сиднеј

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • lavce pelagonski
    Senior Member
    • Nov 2009
    • 1993

    Русите ќе го носат Алексадар во Сиднеј

    Датум: 09.08.2012, 18:16

    Се подготвува изложба за антиЧкиот воЈсководец во АвстралиЈа

    По грчката изложба во париски „Лувр“ за Александар, голема руска постановка на музејот „Ермитаж“ закажана за ноември во Австралија ќе го претстави античкиот освојувач како крал што ја „консолидирал македонската надмоќ над грчките градови“

    Откако изложбата за Александар Македонски, што Грција ја организира минатата есен во париски „Лувр“, требаше да ја докаже грчкоста на античкиот војсководец, изложбата што ја подготвува рускиот музеј „Ермитаж“ за ноември во Австралискиот музеј во Сиднеј, прави јасна дистинкција дека тој е „македонски крал што ја консолидирал македонската надмоќ над грчките градови“.

    Музејот „Ермитаж“ од Санкт Петербург првпат ја носи големата постановка за Александар во Австралија. Повеќе од 400 артефакти поврзани со античкиот војсководец ќе пристигнат во Австралија со три авиони и со специјална полициска придружба, а ќе ги претстават 29 куратори од „Ермитаж“.

    - Досега не сум видел таква подготовка за ниедна изложба во Австралија – вели д-р Ѓоко Муратовски, професор по комуникациски стратегии на Универзитетот „Свинбурн“ од Мелбурн.

    Kако внимателен посматрач на случувањата во Австралија, каде што живее последниве десетина година, и во Македонија, од каде што потекнува, Муратовски, кој и професионално се занимава со маркетинг и комуникации во сите сфери, во оваа изложба гледа добра можност за пошироко промовирање на опструкциите со кои е соочена Македонија во своето меѓународно позиционирање.

    - Со оглед на тоа што Австралија допрва треба да ни го признае името, мислам дека би било добро доколку претседателот Ѓорге Иванов дојде на отворањето на изложбата и оствари неколку службени посети тука. Не би имало подобар момент за промовирање на македонската позиција во Австралија. Ваква шанса не смее да се пропушти – смета Муратовски.

    Грк или Македонец

    Откако користењето на името на Александар Македонски за аеродромот и за автопатот, како и поставувањето на неговиот споменик во Скопје, станаа аргументи за ветото што Грција го постави во евро-атланската интеграција на земјава, и онака нерационалниот натпревар по прашањето „чиј е освојувачот“ како да доби на интензитет.

    Минатата година, во ноември, Грција, во време кога должничката криза што подолго време ~ се закануваше веќе стана извесна, во париски „Лувр“ организираше голема изложба со експонати за Александар Велики, која требаше да покаже дека славниот војсководец е Грк, што потекнува од онаа Македонија која денес е дел од Грција.

    - Треба да видиме како наследството на уникатното кралство Македонија на Гркот Александар Велики ќе го однесеме низ целиот свет – изјави тогашниот грчки заменик-министер за култура Јоргос Никитијадис.

    Француската кураторка на изложбата Софи Дешамп се придружи со изјавата дека за неа Александар е „младиот грчки освојувач“.

    Изложбата на рускиот „Ермитаж“, пак, наречена „Александар Велики – 2000 години на богатство“, низ артефакти ја раскажува приказната за најголемиот антички освојувач кој ја консолидирал, како што велат руските куратори, „македонската моќ над Грците“.

    - Освојувањата на Александар овозможија и на Исток и на Запад создавање неверојатна синтеза на култури и дури и на таков систем на размислување. Оваа синтеза водеше кон основите на идниот развој на светот и во нејзиното најшироко толкување доведе и до христијанската и до исламската култура – вели директорот на „Ермитаж“, Михаил Пјотровски.

    Засега без провокации

    Меѓу експонатите кои ќе бидат изложени се наоѓа и полирана базалтна статуа на Kлеопатра, египетска кралица од лозата на Птоломеите и портрет на кралската двојка Птоломеј, резбан по урнек на ликот на Александар, и Арсиное во моментот на нивната венчавка.

    Поради хроничното присвојување на Александар и на правото на севкупното античкомакедонско наследство кое за Грција ~ припаѓа исклучиво нејзе, на глобалната мрежа и во политичката грчко-македонска битка за името се води речиси латентна војна за ова прашање. Речиси и не постои спомнување дури и на името на античкиот војсководец без последователна серија коментари и провокации чиј е и кому му припаѓа.

    Засега, грчката заедница во Австралија, не пројавила никаква иницијатива да го погрчи начинот на кој Александар е прикажан во руската постановка.

    - Грциве тука си ја гледаат работата и не се интересираат многу за тие балкански недоразбирања. Има некои што се обидуваат да предизвикаат ситни провокации, ама тоа се многу мали групи. Иако се гласни. Мнозинството не се заморува со таа тема – вели Муратовски.

    Сепак, на социјалните мрежи не беше пропуштена забелешката од Македонец во Австралија дека помпезната најава за руската изложба се појавила во австралиските весници, како по неверојатна коинциденција на судбината, токму на 2 август.

    Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

    „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов
  • George S.
    Senior Member
    • Aug 2009
    • 10116

    #2
    what are russians doing with macedonian treasures?
    Who is going to see this stuff are you going lavce??will there be demonstrations??
    Last edited by George S.; 08-10-2012, 01:23 AM. Reason: ed
    "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
    GOTSE DELCEV

    Comment

    • lavce pelagonski
      Senior Member
      • Nov 2009
      • 1993

      #3
      It is in Sydney I wont be able to go.
      Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

      „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

      Comment

      • George S.
        Senior Member
        • Aug 2009
        • 10116

        #4
        They have taken our treasures.aren't the greeks going to have it outwith the russians .The greeks may think it's theirs & demand it back just like the elgine marbles.
        "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
        GOTSE DELCEV

        Comment

        • lavce pelagonski
          Senior Member
          • Nov 2009
          • 1993

          #5
          Let them try, they wont get far. I would say at this time it is probably better they stay in Russia.
          Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

          „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

          Comment

          • George S.
            Senior Member
            • Aug 2009
            • 10116

            #6
            you should know the greeks they will make up some bs story as to how it all belongs to them.
            "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
            GOTSE DELCEV

            Comment

            • Louis
              Banned
              • Jun 2012
              • 109

              #7
              Includes text, photos and videos.


              It doesn't seem to verify article of post#1
              Last edited by Louis; 08-11-2012, 02:31 AM.

              Comment

              • lavce pelagonski
                Senior Member
                • Nov 2009
                • 1993

                #8
                George ako procitas na nivnata strana go prat deka e grk, dali imat pojma Ѓоко Муратовски sto zboruva?
                Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

                „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

                Comment

                • lavce pelagonski
                  Senior Member
                  • Nov 2009
                  • 1993

                  #9
                  Dr Gjoko Muratovski
                  Program Coordinator, Bachelor of Design/Bachelor of Business and Lecturer, Communication Design

                  Email


                  [email protected]

                  Phone


                  + 61 3 9214 6154

                  Office


                  PA513

                  PhD Design Research, 2010. University of South Australia, Australia
                  MDes Visual Communications, 2006. Bergen National Academy of the Arts, Norway in association with the London University of the Arts, UK
                  BA(Des) Industrial Design, 2004. National Academy of Arts, Bulgaria
                  DipDes Interior and Furniture Design, 1998. State School of Applied Arts, Macedonia

                  Dr Gjoko Muratovski is a multidisciplinary design and branding expert with experience spanning from Europe and the USA, to Australia and Asia. Throughout the years, he has worked on a multitude of diverse international projects such as working with Greenpeace on raising global awareness on environmental issues, promoting a UNESCO World Cultural Heritage with Toyota, or collaborating with the South Australian Government on an Integrated Design Strategy for the city of Adelaide, among others.

                  Recently, as a Founding Director, Dr Muratovski established the University of South Australia's DESIS Lab - a part of the Design for Social Innovation and Sustainability (DESIS) International Network endorsed by the United Nations Environment Program (UNEP). He has also been involved with NASA Johnson Space Center and the Mars Society Australia on the establishment of a Research Consortium for conducting Design Research in Spacecraft Habitation and Extraterrestrial Environments.

                  Currently, Dr Muratovski is the Chairman of the agIdeas International Research Conference on Design for Business and Industry - a part of the agIdeas International Design Week, Melbourne.
                  Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

                  „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

                  Comment

                  • George S.
                    Senior Member
                    • Aug 2009
                    • 10116

                    #10
                    lavce tocen si poima nemat so zborvat .Bez verski zborvat.I negovata qualificacia e irrelevant za prasvajne za ethnicaloto na alexander.Definitely nemat oima so velit.
                    "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
                    GOTSE DELCEV

                    Comment

                    Working...
                    X