грција под мониторинг за македонското ма

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • DedoAleko
    Member
    • Jun 2009
    • 969

    грција под мониторинг за македонското ма

    грција под мониторинг за македонското малцинство

    грција засега куртули од протерување од еврозоната ама доби мониторинг каков што досега имале само мал број членки кои се членки на Европската Унија. Европски експерти од Советот на Европа ќе надгледуваат како официјална Атина се однесува кон македонското малцинство кое што според јужниот сосед воопшто не постои.

    грција ќе биде под мониторинг од Советот на Европа. Македонија ова го побара за да покаже колку се почитува македонското малцинство таму. Пратеникот Александар Николовски покренувајќи ја оваа постапка во Стразбур објасни дека грција како членка на Советот не ги почитува основните документи што се однесуваат на човековите права, малцинствата, малцинските јазици.

    Ова е прв пат земја која не е под мониторинг на оваа организација да биде набљудувана. Николовски вели дека Македонија за овој процес добила поддршка од повеќе европратеници.

    Мониторингот е сличен на извештаите на Европската комисија што ги изготвува за Македонија секоја година. грција не може да биде присилена да ја почитува одлуката, но поради тоа што е дел од европското право се очекува да се придржува. Праксата покажала дека досега ниту една земја членка не и се спротивставила на одлуката на Советот на Европа. Процесот за мониторинг трае една година.

    izvor: http://kanal5.com.mk/default.aspx?mI...&eventId=93245
  • machorot
    Junior Member
    • May 2010
    • 78

    #2
    зошто го мешат Македонскиот јазик со англиски...

    "мониторинг/monitoring" нели је "следење на"

    Comment

    • United MKD
      Member
      • Jul 2011
      • 547

      #3
      Originally posted by machorot View Post
      зошто го мешат Македонскиот јазик со англиски...

      "мониторинг/monitoring" нели је "следење на"
      Дека сме многу модерни

      Comment

      • George S.
        Senior Member
        • Aug 2009
        • 10116

        #4
        if they are going to be monitored that is good.I hope someone puts the boot into them too.
        "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
        GOTSE DELCEV

        Comment

        Working...
        X