Во Тирана е осветена новата соборна црква

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • lavce pelagonski
    Senior Member
    • Nov 2009
    • 1993

    Во Тирана е осветена новата соборна црква

    Во Тирана е осветена новата соборна црква на Албанската Православна Црква (27.06.2012 09:57)

    Новата соборна црква Воскресение Христово, главниот храм на Албанската Православна Црква, беше осветенa во неделата, 24 јуни, од Архиепископот на Тирана, Драч и на цела Албанија Атанасиј, во присуство на религиозни и политички лидери од земјата. По осветувањето на храмот во него беше отслужена првата Божествена Литургија која, исто така, беше предводена од Поглаварот на Албанската Православна Црква, соопшти агенцијата Ромфеа.

    На прославата во Тирана присуствуваше и Архиепископот Димитриј, Поглаварот на Грчката Православна Архиепископија во Америка.

    На богослужбата, исто така, присуствуваше и претседателот на Република Албанија Бамир Топи, премиерот на земјата Сали Бериша и водачот на опозицијата Еди Рама, а и многубројни претставници на деловните кругови, кои помогнаа за изградбата на храмот.

    Новата соборна црква во Тирана е изградена во реонот на централниот плоштад на албанскиот главен град, со површина од 1660 кквадратни метри, а камбанаријата е висока 46 метри.
    Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

    „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов
  • George S.
    Senior Member
    • Aug 2009
    • 10116

    #2
    Well the albanians from albanian have chosen a different route to the islamic fundamentals in macedonia.They are at opposite ends.Also they don't want a bar of their islamic mates.It's like comparing chalk & cheese.That's one of the reasons why the albanians in albania waant their own state within a state in macedonia.If they went back to their country of origins they would not be welcomed as they are muslim & are at odds with the christians.That's why the albanians from kosovo want linkage with their muslim brothers in macedonia.
    Last edited by George S.; 06-28-2012, 04:28 PM. Reason: es
    "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
    GOTSE DELCEV

    Comment

    Working...
    X