Владата го симна Радев од МНР,го ставила п

Collapse
X
 
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts
 • lavce pelagonski
  Senior Member
  • Nov 2009
  • 1993

  Владата го симна Радев од МНР,го ставила п

  Ova e sramota!!!  Владата го симна Радев од МНР,го ставила по грешка
  среда, 11 април 2012, 17:38
  Владата симна една од 2,5 метарските статуи на новото МНР. По вчерашниот молк, од Илинденска 2 признаа дека го овековечила Симеон Радев, член на бугарската делегација во Букурешт 1913-та кога е поделена Македонија. Според соопштението на Службата за општи и заеднички работи, Радев го ставиле по грешка. На негово место доаѓа идеологот на европското обединување Жан Моне, чија скулптура гратис ќе ја изработел Бетон.

  - Статуетката на Симеон Радев ... е поставена по претходен превид во времето кога се формирале листите на личности кои треба да бидат обележани преку поставување на објектот.По увидот на превидот,истата веќе е префрлена во Музејот на македонската борба,Музеј на ВМРО и Музеј на жртвите на комунизмот,каде што во различни уметнички форми и контексти се претставени различни истакнати личности од историјата од различна идеолошка провиненција ,кои ги обележале случувањата на овие простори и имале влијание на случувањата во Македонија...- се вели во дел од соопштението од СОЗР при Владата на РМ.

  Дали и каде е поставена мермерната скулптура во восочниот Музеј на македонската борба, поради лични причини, денеска не можеше да даде одговор директорот на институцијата Светозаревиќ. Проверивме и на лице место, но скулптурата не беше во поставката.

  Според директорот на институтот за национална историја, Тодор Чепреганов, местото на Радев не е ни во Музејот. Вели точно е дека е роден ресенчанец и голем дипломат, но цел живот работел за Бугарија и јавно го негирал постоењето на македонски народ.

  - Тој стои зад интересите на Бугарија и е еден од потписниците на Букурешкиот мировен договор. Што значи, за македонската историографија, тој е човекот, Македонец, кој што застанал зад поделбата на Македонија...Ако имаме некои вредности, некои мерила според она кој каде треба да биде, реков дека сите оние кои што се заслужни за македонската историја и за македонската држава, кои што го дале својот влог во борбата за целиот тој период на револуционерната борба за формирање на македонска држава како македонци, мислам тој човек не би требало да стои во било каков контекст негде.- изјави меѓу другото директорот на институтот за национална историја, проф. д-р Тодор Чепреганов

  Колку повеќе споменици на бугарски револуционери, духовни дејци, преродбеници и национални личности толку подобро за нас. Така шефот на бугарската дипломатија Николај Младенов го коментира споменикот на Симеон Радев во Скопје.. Одговорот на Младенов беше даден на прес конференција во Софија по средбата со македонската вицепремиерка за евроинтеграции Теута Арифи.

  Александар Димитриевски
  Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле Страшниот Чакаларов гркоубиец и крвожеден комитаџија.

  Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море. Васил Чакаларов
 • Čento
  Member
  • Mar 2012
  • 128

  #2
  Ова грешка несмееше да се деси, срамота за Владата.
  Jас не познавам друг народ кој повеќе страдал од предавствата на своите синови - изроди како македонскиот

  Гоце Делчев

  Comment

  • makgerman
   Member
   • Nov 2009
   • 145

   #3
   Се согласувам - срамота на владата но дали направиле грешка или e намерно да видат како ќе реагира народот.

   Во последните неколку години почнав да губам поверенје и од ВМРО-ДПМНЕ. Изгледа има доста Бугарофили во партијата. Ме чуди како може вчерашните ВМРО-НП кои беа заедно со најголемиот предавнкик Лјубчо Ѓеоргиевски да ги примаат назад во партијата.

   Comment

   • ProMKD
    Member
    • Oct 2011
    • 367

    #4
    Originally posted by makgerman View Post
    Се согласувам - срамота на владата но дали направиле грешка или e намерно да видат како ќе реагира народот.

    Во последните неколку години почнав да губам поверенје и од ВМРО-ДПМНЕ. Изгледа има доста Бугарофили во партијата. Ме чуди како може вчерашните ВМРО-НП кои беа заедно со најголемиот предавнкик Лјубчо Ѓеоргиевски да ги примаат назад во партијата.
    Мене ме изненади што го гледам Стојанче Ангелов како седи на маса со Љубчо Георгиевски. Си играат ли мајтап со нас? Нон-стоп плаче демек за права на бранителите, а сега прави коалиција со најголемиот анти-патирот, тој што сакаше да ја подели Македонија поради 200 сељаци на магариња.

    Убаво рекоа од Достоинство, ти Стојанче ако сакаш влези во политиката, ама остави го Достоинство на страна, тоа го изјави и самиот Горан Стојков кој пред скоро време конечно излезе од затвор. А еве ти го Стојанче, пак си тера по свое. Што му се вистинските планови?
    www.everythingmacedonia.com
    Support tourism to Macedonia!

    Comment

    • United MKD
     Member
     • Jul 2011
     • 547

     #5
     ^ Македонска работа брат.

     Comment

     Working...
     X