Macedonian Truth Forum   

Go Back   Macedonian Truth Forum > Macedonian Truth Forum > News and Politics

Reply
 
Thread Tools
Old 12-11-2018, 10:42 PM   #11
Carlin15
Senior Member
 
Carlin15's Avatar
 
Join Date: Dec 2017
Location: Canada
Posts: 1,014
Carlin15 is on a distinguished road
Default

URL:
https://1tv.mk/video/%D0%BD%D0%BE%D0...B%D0%B8%D0%B7/

Реакција на политичко-историчарската елита во Бугарија најавува цунами кон Македонија со изјави за историски личности и настани кои ги подигнаа тензиите и покажаа дека нема да оди лесно разбивањето на предрасудите во односите меѓу двете земји.

Според историчарката д-р Наташа Котлар Трајкова, изјавите имаат позадина во внатрешните прилики во Бугарија, а познат е и последниот случај околу Красимир Каракачанов и неговата вмешаност во скандалот со делењето бугарски пасоши на македонски државјани за пари, но и изборите во европскиот парламент.

-Сепак, кога ќе се појави една таква лавина, реторика во однос на Македонија, не би ги исклучила ни западните влијанија во однос на внатрешната бугарска политика, но и руската. Претпоставувам дека има судир на интереси кој мора да избие, па се зема темата околу Македонија, смета таа.

Целиот разговор погледнете го во видеото:
https://www.youtube.com/watch?v=QJGdTuKrVIM


URL:
https://www.24.mk/details/kako-bugar...-so-makedonija

Заострена меѓусоседска реторика по изјавите на контроверзниот бугарски министер за одбрана, Каракачанов. Што се крие зад мотивот на Каракачанов? Зошто новите пријатели од соседството му се лутат на премиерот Заев? Како Бугарија и Грција го сфаќаат пријателството со Македонија, како понижена страна или рамноправен партнер? Претседателите на комисиите за надминување на разликите со Бугарија и Грција, историчарот Драги Георѓиев и професорот Виктор Габер, Ѓулистана Марковска и новинарот Николај Крстев од Блумберг тв Бугарија во 24 Отворено:
https://www.youtube.com/watch?v=7obZE_e56e0

Last edited by Carlin15; 12-11-2018 at 10:48 PM.
Carlin15 is offline   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump