View Single Post
Old 05-15-2019, 09:46 PM   #25
Carlin15
Senior Member
 
Carlin15's Avatar
 
Join Date: Dec 2017
Location: Canada
Posts: 1,620
Carlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud of
Default

Турција сепак нема да го блокира македонскиот влез во НАТО

Ние му посветуваме особено значење на членството на државата во НАТО, така што нашата поддршка ќе биде целосна во овој процес, нема да има проблем, порача заменик - министерот за надворешни работи на Турција Фарук Кајмакџи

СКОПЈЕ

Турција во најскоро време ќе го ратификува пристапниот Протокол за членство на Република Северна Македонија во НАТО, затоа што безбедноста на вашата држава и на Балканот значи и безбедност на европскиот континент, потенцираше турскиот дипломат Фарук Кајмакџи во интервју за Македонската информативна агенција (МИА).

Ваквата изјава е во насока на смирување на македонската јавност, по текстовите во дел од медиумите од почетокот на април, според кои, незадоволни од односот на македонските власти кон проблемот што официјална Анкара го има организацијата ФЕТО на Фетула Ѓулен, турските власти би можеле да го блокираат македонското членство во НАТО.

Full article here:
https://mk.voanews.com/a/turkey-nort...-/4918566.html
Carlin15 is offline   Reply With Quote