Нимиц закажа нова рунда за 11 септември

Collapse
X
 
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts
 • Orovnichanec
  Member
  • Sep 2008
  • 410

  Нимиц закажа нова рунда за 11 септември

  Нимиц закажа нова рунда за 11 септември

  Посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за името, Метју Нимиц, ги повика претставниците на двете земји на нова средба во Њујорк на 11 септември, соопшти прес-службата на светската организација.Во кусото соопштение се наведува само дека целта на средбата на медијаторот Нимиц со амбасадорите Никола Димитров и Адемантиос Василакис е продолжување на разговорите за прашањето за името. Не се прецизира дали Нимиц ќе има одделни или заедничка средба со Димитров и со Василакис.

  Грчкиот весник Елефтерос типос пишува дека претставници на грчката дипломатија даваат две можности: првата е да им се претстави на преговарачките тимови предлог за име, што ќе треба тие да го разгледаат до сесијата на Генералното собрание на ООН или, пак, преговорите да се подигнат на ниво на министри. Втората можност е на средбата да се разгледа пакетот идеи што претходно беше предложен од медијаторот Нимиц, и на таа основа посредникот да презентира нов предлог за име, во рамките на ГС на ООН.
  "Oh, Macedonians! It is time we realized that the greatest demon Macedonia must battle against is none other than Bulgaria" - Krste Petkov Misirkov
 • Risto the Great
  Senior Member
  • Sep 2008
  • 15659

  #2
  I would send the Macedonian parliamentary toilet cleaner to this meeting.
  Risto the Great
  MACEDONIA:ANHEDONIA
  "Holding my breath for the revolution."

  Hey, I wrote a bestseller. Check it out: www.ren-shen.com

  Comment

  Working...
  X