Macedonian Truth Forum   

Go Back   Macedonian Truth Forum > Macedonian Truth Forum > На Македонски

Reply
 
Thread Tools
Old 07-31-2020, 10:31 AM   #11
stefan559
Junior Member
 
Join Date: Mar 2020
Posts: 17
stefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud of
Default

Еве сега ќе објавам за битолско. потоа и за охридско, костурско, преспанско/ресенско, прилепско, струшко, демирхисарско, воденско и останатите.

IMRO members from Bitola region. from the books ''Ilindenski svedostva''

1. Iljo Veljanov Altiparmakov - Dolenci
2. Nikola Veljanov Altiparmakov - Dolenci
3. Petar Najdov Angelkovski - Capari
4. Grujo Kitanov Angelov - Bitola
5. Andon Bozinov Ahtarovski - Mogila
6. Trajan Talev Acheski - Srpci
7. Tase Stamatov Bajchev - Bitola
8. Stojce Barbutoski - Capari
9. Kosta Bachanov - Bac
10. Peno Georgiev Bejkov - Gjavato
11. Tashko Georgiev Belchevski - Capari
12. Naum Bendev - Gjavato
13. Mitre Becvarovski - Capari
14. Lazar Necev Bisakov - Bitola
15. Nedan Bozinovski - Sekirani
16. Dimitar Gligorov Bojadziev - Bitola
17. Riste Markov Bojchevski - Crnicani
18. Hristo Borimeckov - Capari
19. Stojan Kotev Botkov - Gjavato
20. Naum Bochvarov - Capari
21. Nikola Kitev Bubev - Gjavato
22. Petre Kitev Bubev - Gjavato
23. Trene Stojanov Bunev - Gjavato
24. Ilija Vasilevski - Kociste
25. Georgi Atanasov (Lavrov) Vasilev - Sovic
26. Todor Vasile Velev - Bitola
27. Risto Dimitrov Velev - Bitola
28. Jovan Talev Velev - Dedebalci
29. Todor Talev Velev - Bitola
30. Trajan Hristov Velev - Gjavato
31. Sekula Janchev Veljanov - Gabalovci
32. Risto Lozan Veljanovski - Cajlija
33. Tase Spirov Vrckov - Capari
34. Naum Vrckovski - Capari
35. Jane Vrckovski - Capari
36. Pando Acev Vrshkov - Bitola
37. Blaze Bozinov Georgiev - Bitola
38. Petar Bojchev Georgiev - Bitola
39. Nikola Gikovski - Capari
40. Naume Trpev Glavincevski - Gjavato
41. Stefo Gogov - Sovic
42. Krste Jovanov Gogovski - Velusina
43. Blaze Dimov Gruev - Poesevo
44. Gorgi Ilov Grujov - Krstoar
45. Petre Gruev Grujovski - Srpci
46. Vele Talev Grujoski - Poesevo
47. Apostol Nikolov Gulabov - Gjavato
48. Stojan Nikolov Gulabovski - Gjavato
49. Lazar Kuzev Damcevski - Srpci
50. Ilija Damceski - Oblakovo
51. Tase Cvetkov Dimitrov - Bitola
52. Velika Hristova Dimitrova - Dolno Aglarci
53. Nikola Mihajlo Dimov - Bitola
54. Patris Kostadinov Dinev - Bitola
55. Georgi Stavrev Dodovski - Gjavato
56. Naum Stavrev Dodovski - Gjavato
57. Trajan Temelkov Dodovski - Gjavato
58. Trpo Lazarov Dolov - Malovista
59. Mihail Dimov Donev - Bitola
60. Apostol Gorgiev Durmisov - Gjavato
61. Georgi Nikolov Georgoski - Ramna
62. Mihajlo Talev Gorgijevski - Kukurecani
63. Todor Naumov Gjorevski - Krstoar
64. Lazo Zabiev - Bitola
65. Riste Zengoski - Capari
66. Petre Ilijev Zulumov - Srpci
67. Siljan Bozinov Ivanov - Bitola
68. Hristo Mihajilov Ivanov - Bitola
69. Jovan Gorgiev Ivanovski - Dolna Carlija
70. Vanco Spirov Ivanovski - Lera
71. Temelko Lazarov Iliev - Dihovo
72. Tole Hristov Iliev - Bitola
73. Mitre Ilievski - Capari
74. Pero Ilievski - Dihovo
75. Gorgi Hristov Ilievski - Gjavato
76. Stevan Naumov Ilioski - Strezevo
77. Trajan Jadroski - Loznani
78. Mitre Bosilkov Janakiev - Bitola
79. Stevan Dimitrov Janakiev - Bitola
80. Jonce Trajcev Janakioski - Srpci
81. Stojan Jancevski - Gabalovci
82. Ilija Trajkov Jovanov - Bitola
83. Goga Talev Jovanovski - Rotino
84. Gele Uncev Jovanovski - Rotino
85. Naum Talev Josheski - Bitola
86. Georgi Hristov Jurukov - Gjavato
87. Todor Angelev Jurukovski - Gjavato
88. Jovan Kapinkov - Capari
89. Vele Iliev Karadinoski - Mogila
90. Todor Hristov Karamfilov - Brusnik
91. Mitre Jovanov Karamfilovski - Capari
92. Antina Todorova Kepev - Bitola
93. Stojan Najdov Kepevski - Poesevo
94. Nikola Gosev Kitin - Capari
95. Mijal Kitin - Capari
96. Ilija Cvetkov Kokalovski - Brusnik
97. Mitre Kondovski - Gjavato
98. Tashko Petrov Kondovski - Gjavato
99. Todor Nastov Korovojkov - Gjavato
100. Nikola Cvetkov Kostov - Lazec
101. Stevan Kostoski - Ramna
102. Kote Tashkov Kotev - Dihovo
103. Dimitrija Talev Kotevski - Dolna Carlija
104. Apostol Naumov Kocev - Gjavato
105. Grujo Lozanov Kochevski - Puturus
106. Todor Dimev Kochov - Bitola
107. Dimitar Iliev Kochov - Bitola
108. Janaki Dimitrov Kochovski - Trnovo
109. Lazar Ristev Kochovski - Svinista
110. Andon Trchev Kochovski - Porodin
111. Mitre Simonov Krkovski - Gjavato
112. Andreja Tasev Krstevski - Bitola
113. Trajce Paunov Krsteski - Bitola
114. Georgi Andonov Kuzev - Bitola
115. Sotir Ristev Kukuloski - Capari
116. Gorgi Kulevski - Srpci
117. Gligor Talev Kundevski - Krstoar
118. Ace Iliov Lazarov - Karamani
119. Kote Jovanov Lajmanov - Gjavato
120. Andon Jotev Lajmanov - Gjavato
121. Jovan Kote Lajcharevski - Bitola
122. Apostol Gose Lakovski - Capari
123. Petre Ristov Lamovski - Polog
124. Mice Laskovski - Logovardi
125. Naume Laskoski - Capari
126. Vele Acev Ljakoski - Mogila
127. Smile Todorov Lozanov - Sekirci
128. Donka Stojanova Lozanova - Bitola
129. Santa Tashkova Lozanova - Bitola
130. Neco Ivanov Malakovski - Krklino
131. Gorgi Jovan Malakovski - Krklino
132. Trajan Petrov Markovski - Srpci
133. Lazor Markovski - Kravari
134. Nikola Ristev Markovski - Loznani
135. Petre Dimov Markoski - Gjavato
136. Stevan Mitrev Macanov - Gjavato
137. Nedelko Riganov Meshkovski - Mogila
138. Vasilka Vangeleva Mijakova - Bitola
139. Mile Petkov Milev - Bitola
140. Najden Petrov Mircevski - Bitola
141. Blaze Talev Mitrev - Lisolaj
142. Georgi Mitrevski - Ramna
143. Trajan Neskov Mitrevski - Bitola
144. Vasil Bozinov Micev - Sveto Todori
145. Mito Vasilev Micov - Bitola
146. Kosta Talev Micev - Bitola
147. Blaze Tasev Mrmacoski - Mogila
148. Veljan Stojkov Murgov - Gneotino
149. Tashko Trifunov Murgovski - Bitola
150. Todor Stefanov Murdzev - Gjavato
151. Riste Kolev Mukev - Capari
152. Petre Petrov Najdenov - Oblakovo
153. Jovan Kitanov Naumov - Dedebalci
154. Stefan Micev Naumovski - Novaci
155. Joce Cvetkov Naumovski - Lera
156. Jovan Mitrev Nacovski - Gjavato
157. Spiro Nikolov Necev - Bitola
158. Trajko Petrov Necov - Bitola
159. Petre Dimov Necovski - Metimir
160. Ilija Talev Necoski - Oblakovo
161. Jovan Nikolov - Crnicani
162. Hristo Petrov Nikolov - Brusnik
163. Hristo Dimitrov Nikolovski - Gopes
164. Kuze Ristov Nicovski - Metimir
165. Vasil Ognenov - Bitola
166. Stojan Markov Odzovski - Logovardi
167. Dimitrije Pavlovski - Bitola
168. Bogdan Pavlovski - Lera
169. Petar Panov - Orehovo
170. Gorgi Bosev Papalevski - Gjavato
171. Georgi Hristov Patrulov - Ramna
172. Vangel Naumov Percevski - Gjavato
173. Mitre Petrov Petkov - Crnicani
174. Petko Stojkov Petkov - Bitola
175. Lazar Nasev Petkovski - Bitola
176. Atanas Velev Petrov - Beranci
177. Cvetan Grozdanov Petrov - Beranci
178. Kosta Dimitrov Petrov - Bitola
179. Grozdan Ristev Petrov - Dobromiri
180. Trajce Spasev Petrovski - Capari
181. Blaze Iliov Pivka - Mogila
182. Spiro Mitrev Picalov - Gjavato
183. Naumce Mitrov Picilovski - Mogila
184. Koste Porkovski - Capari
185. Ivo Nikolov Prackov - Bitola
186. Serafim Veljanov Projcev - Bitola
187. Nikola Naumov Ristev - Egri
188. Riste Aleksovski Ristevski - Beranci
189. Naume Sazdanoski - Capari
190. Blaze Svetiev - Bitola
191. Lazar Hristov Svetiev - Bitola
192. Tole Iliev Sokolov - Bitola
193. Lazar Dimov Sorcev - Capari
194. Angelina Mihajlova Sotirova - Bitola
195. Dame Gligorov Srbinov - Bitola
196. Vele Ristev Srpcanski - Mogila
197. Vasil Stankovski - Brusnik
198. Dimitar Nikolov (Stevanov) - Bitola
199. Eftim Todorov Stevanovski - Capari
200. Dimitar Sterjoski - Capari
201. Vasil Kostov Stefanov - Bitola
202. Spase Krstev Stefanov - Bitola
203. Mice Angelov Stojanov - Bitola
204. Nedelko Bogdanov Stojanov - Bitola
205. Jovan Lazarov Stojanov - Ramna
206. Spiro Lazarov Stojanovski - Ramna
207. Lazar Naumov Stojanovski - Velusina
208. Bogoja Hristov Stojkoski - Gjavato
209. German Nikolov Stojceski - Bistrica
210. Stavre Dancov Talev - Bitola
211. Stojan Markov Talevski - Sekirani
212. Stojan Talevski - Novaci
213. Krste (Kotov) Talcevski - Zivojno
214. Sterjo Krstev Tanev - Bitola
215. Ilija Nikolov Tanevski - Bac
216. Mitre Temelkov Tasev - Dragos
217. Atanas Andonov Terziovski - Gradesnica
218. Vasil Pavlov Terzievski - Gradesnica
219. Donco Stojcev Todorovski - Gabalavci
220. Kosta Hristov Trajanov - Aglarci
221. Ilija Atanasov Trajkov - Bistrica
222. Mitre Petrev Trajkov - Capari
223. Cveta Gorgieva (Kasapovska) Trajkova - Bitola
224. Milos Lozanovski Trajkovski - Bitola
225. Mitre Mojanov Trajkovski - Puturus
226. Ilija Sekulov Trajkovski - Bitola
227. Apostol Trajkoski - Capari
228. Stojan Anev Trajcev - Bitola
229. Risto Dimev Trajcev - Poesevo
230. Bogdan Nastev Trajcev - Gneotino
231. Cvetan Naumov Trajcev - Bitola
232. Mice Ristev Trajceski - Meglenci
233. Vangel Anastasov Tristovski - Malovista
234. Lambo Kuzev Trifanovski - Bitola
235. Delo Hristov Trosev - Bitola
236. Pandil Ivanov Trpkov - Zivojno
237. Tase Grozdanov Urdarov - Capari
238. Ivan Spirov Filipov - Gjavato
239. Stefan Gorgiev Filiposki - Bitola
240. Mihail Trajkov Hristov - Bitola
241. David Trajkov (Cvetanov) - Bitola
242. Dimko Joshev Cvetkoski - Bitola
243. Marija Naumova Cingarova - Bitola
244. Riste Radev Cokov - Bitola
245. Spiro Stojanov Cokrev - Bitola
246. Apostol Vasilov Catalov - Gjavato
247. Risto Petrov Cekanov - Gjavato
248. Vangel Iliev Cetalevski - Gjavato
249. Stojan Lazorov Cetalov - Gjavato
250. Kosta Colakovski - Nizepole
251. Cvetan Stefanov Dzumkoski - Logovardi
252. Tase Hristov Saltan - Bitola
253. Lazar Grozdanov (Shturev) - Gjavato
254. Kole Gorgiev Shubeski - Mogila
stefan559 is offline   Reply With Quote
Old 07-31-2020, 11:29 AM   #12
Niko777
Senior Member
 
Niko777's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 1,894
Niko777 is on a distinguished road
Default

Hi Stefan, one question, for the list of people from the Lerin region, are they all in one volume of the books, or are they spread out across all the volumes?
Niko777 is offline   Reply With Quote
Old 07-31-2020, 01:07 PM   #13
stefan559
Junior Member
 
Join Date: Mar 2020
Posts: 17
stefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud of
Default

in volume one, part one, people with surnames from А to В. In volume one, part two surnames Г-Д. and etc. If you know macedonia alphabet, you can found on wikipedia more informations. In villages in Debarca you can go to where writes Личности, and click on numbers on people's, and found how is name of books which you are looking for. These books you can found only in Macedonia, as i know.
stefan559 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2020, 03:34 PM   #14
stefan559
Junior Member
 
Join Date: Mar 2020
Posts: 17
stefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud of
Default

IMRO members from Ohrid region. from the books ''Ilindenski svedostva''

1. Najde Janev Avramoski - Kuratica
2. Cvetko Petrev Avramoski - Kuratica
3. Siljan Avramoski - Godivje
4. Vojdin Stevanovski Avramoski - Kuratica
5. Eftim Tanev Avramoski - Kuratica
6. Risto Cvetkov Avramoski - Kuratica
7. Sekula Ristov Aleksovski - Sipokno
8. Gjurcin Matev Aleksoski - Vrbjani
9. Bogoja Triunov Aleksoski - Brezani
10. Bimbil Jonov Angeleski - Godivje
11. Risto Kostov Angeleski - Velgosti
12. Spase Novev Angeleski - Godivje
13. Risto Trenev Angeleski - Laktinje
14. Anastas Grujov Angeloski - Arbinovo
15. Jonce Andreevski - Laktinje
16. Bozin Andreski - Slivovo
17. Dimo Andreski - Laktinje
18. Risto Stepanov Andreski - Kuratica
19. Nikola Gocev Apoleski - Kosel
20. Cvetko Trajanov Apostolov - Ohrid
21. Lazar Trajkov Apostoloski - Dolno Lakocerej
22. Dimitri Georgiev Arzanec - Ohrid
23. Lambe Jonov Arnautov - Ohrid
24. Tashko Arsov - Ohrid
25. Klimo Mitrov Adzijoski - Svinista
26. Gligor Stavre Bakuleski - Pestani
27. Veljan Ristev Baltakoski - Crvena Voda
28. Petko Ristov Baltoski - Meseista
29. Jon Miloshov Belceski - Slivovo
30. Lambe Pop Bimbiloski - Velmej
31. Blaze Ivanov Blazeski - Vrbjani
32. Gjore Jovanov Blazeski - Vrbjani
33. Ilija Nastov Blazeski - Openica
34. Temelko Blazeski - Vrbjani
35. Zmejko Jovev Bozinovski - Brezani
36. Simjan Dukov Bozinoski - Vrbjani
37. Jon Bozinoski - Crvena Voda
38. Lazar Trajcev Bozinoski - Vrbjani
39. Paun Bogdanov Businoski - Meseista
40. Mijajle Vasileski - Laktinje
41. Spase Ivanov Veljanoski - Zavoj
42. Filip Jolev Veljanoski - Arbinovo
43. Petko Ristov Veljanoski - Laktinje
44. Ivan Vojneski - Laktinje
45. Dimo Vrangaloski - Slatino
46. Nikodin Matev Gavrilovski - Ozdoleni
47. Sterijo Zafirov Gegata - Gorno Lakocerej
48. Trajce Georgiev - Slivovo
49. Micko Bogdanov Georgievski - Ozdoleni
50. Veljan Ivanov Georgieski - Kuratica
51. Risto Grozdanov - Botun
52. Lazar Ivanov Gruevski - Openica
53. Seravil Mojsov Gundaleski - Godivje
54. Sofko Stojkov Gurkoski - Slivovo
55. Risto Ristov Gurcinoski - Godivje
56. Janko Dimitrov Debranov - Ohrid
57. Alekso Kuzmanov Desanoski - Brezani
58. Desko Gjorshev Deskovski - Zlesti
59. Milka Despotovska - Godivje
60. Zugra Gershina Dimitrova - Ohrid
61. Risto Dimov - Belcista
62. Sotir Janev Dimoski - Zlesti
63. Onovrija Petkov Dimoski - Slivovo
64. Stojan Ristov Dimoski - Mramorec
65. Gavril Filipov Dimoski - Slivovo
66. Dimce Dimceski - Slivovo
67. Trpe Tanev Doneski - Laktinje
68. Gligor Ristov Dukoski - Plake
69. Risto Duleski - Lesani
70. Sandre Anastasov Gorseski - Velestovo
71. Jonce Stavrev Gorseski - Velgosti
72. Micko Jakimov Gurkoski - Slivovo
73. Stojan Donev Gjorgoski - Ozdoleni
74. Sandre Donev Gjoreski - Kuratica
75. Paun Cvetkov Gjoreski - Kuratica
76. Jonce Damjanov Gjorsoski - Slatino
77. Smile Aleksov Ivanoski - Laktinje
78. Grozdan Apostolov Ivanoski - Mramorec
79. Ivan Veljanov Ivanoski - Plake
80. Mice Kolev Ivanoski - Plake
81. Mile Naumov Ivanoski - Volino
82. Risto Naumov Ivanoski - Volino
83. Stavre Sofiov Ivanoski - Slivovo
84. Simjan Aleksov Ilijoski - Mramorec
85. Nikola Ilijoski - Laktinje
86. Zdrave Maksimov Ilioski - Laktinje
87. Stojan Maksimov Ilioski - Laktinje
88. Krstan Petrev Ilovski - Lesani
89. Gorgija Iloski - Belcista
90. Andon Ristov Jankovski - Belcista
91. Rabe Jonov Jancevski - Brezani
92. Siljan Jonoski - Brezani
93. Stojan Jonoski - Botun
94. Gorgija Stojceski (Josifov) - Kuratica
95. Vanga Kostova Kanevceva - Ohrid
96. Anastasija Sandreva Kanevceva - Ohrid
97. Sofronija Gavrilov Karafiloski - Vrbjani
98. Ilija Dimov (Kitrozoski) Kitrozov - Velgosti
99. Penco Dimov Klimov - Velestovo
100. Stojan Mitrev Koleski - Kuratica
101. Krste Gorgijov Koloski - Zlesti
102. Naum Stavrev Kosev - Ohrid
103. Stefan Kosteski - Laktinje
104. Josiv Ristovski Kostov - Ohrid
105. Sandre Dimov Koteski - Kuratica
106. Gorgija Mojsov Koteski - Godivje
107. Arso Nastev Kochov - Ohrid
108. Stefan Blazev Krsteski - Slatino
109. Siljan Kuzmanov Krsteski - Slatino
110. Stojan Trpev Krsteski - Brezani
111. Stojan Krsharoski - Brezani
112. Sandre Veljanov Krshkaroski - Brezani
113. Jakim Bogoev Kuzmanoski - Turje
114. Kuzman Krstanov Kuzmanoski - Laktinje
115. Stojan Mitrev Lazorovski - Ohrid
116. Risto Iliev Lapajkoski - Velgosti
117. Spasa Naumova Lekova - Openica
118. Flora Kostova Leshtorova - Ohrid
119. Stojan Siljanov Lozanoski - Brezani
120. Kole Ljusheski - Leskoec
121. Andre Maksimovski - Turje
122. Marko Ivanov Markovski - Slatino
123. Golob Markoski - Zlesti
124. Trajan Naumov Markoski - Kosel
125. Ruse Markoski - Slatino
126. Eftim Stojanov Milenkov - Plake
127. Menka Dimkova Miloseska - Slivovo
128. Deva Cvetanova Mitreska - Godivje
129. Sandre Mojsov Mitreski - Izdeglavje
130. Angele Mitreski - Recica
131. Stojan Tanaskov Mitreski - Brezani
132. Trajko Mojsovski - Orovnik
133. Andon Hristov Momirov - Ohrid
134. Gorgi Hristov Murgov - Velgosti
135. Dime Naumov Murenkovski - Svinista
136. Naste Sekulov Mutlak - Dolno Lakocerej
137. Trajce Ristov Nalkoski - Slivovo
138. Menka Nastoska - Godivje
139. Krste Ivanov Naumov - Vrbjani
140. Pavle Petkov Naumov - Ohrid
141. Spase Trajanov Naumov - Vrbjani
142. Nikola Krstanov Naumovski - Vrbjani
143. Trene Krstanov Naumovski - Vrbjani
144. Trene Nikolov Naumovski - Openica
145. Stamenko Zdravkov Naumoski - Velmej
146. Naste Kotev Naumoski - Svinista
147. Bimbil Markov Naumoski - Ozdoleni
148. Bimbil Nejkov Naumoski - Belcista
149. Maksim Trenev Naumoski - Vrbjani
150. Siljan Petrov Nikoleski - Mramorec
151. Riste Janev Nikolov - Zavoj
152. Smile Naumov Nikolov - Godivje
153. Davince Krstanov Nikoloski - Vrbjani
154. Josif Nikolov Nikoloski - Volino
155. Makre Pavlev Nikoloski - Vrbjani
156. Ilija Ristov Niceski - Laktinje
157. Siljan Niceski - Botun
158. Lazar Stevov Niceski - Konjsko
159. Lazar Angelev Nocev - Velgosti
160. Gorgi Mitrev Ognenovski - Svinista
161. Vance Markov Ognenoski - Sredorece
162. Pasko Parmak - Ohrid
163. Marija Paskova Parmakova - Ohrid
164. Eftim Ristov Pacev - Leskoec
165. Lambe Georgiev Petkoski - Zlesti
166. Eftim Kotev Petkoski - Kuratica
167. Ugrin Kotev Petkoski - Kuratica
168. Nasta Lazarova Petreska - Godivje
169. Krstana Nestorova Petreska - Crvena Voda
170. Stevan Dimov Petreski - Vrbjani
171. Mihailo Petreski - Gorno Sredorece
172. Vance Naumov Petreski - Zlesti
173. Tanail Petreski - Crvena Voda
174. Spase Trajcev Petreski - Velmej
175. Naum Ristov Petrovski - Dolno Lakocerej
176. Angel Spirov Petrovski - Ohrid
177. Ilija Popagjoski - Godivje
178. Risto Jakimov Popagjoski - Godivje
179. Angele Poposki - Godivje
180. Mihajlo (Ristoski) Poposki - Slivovo
181. Najdenko Potev Poteski - Ozdoleni
182. Bimbil Prodanoski - Godivje
183. Stevan Nastev Puftov - Pestani
184. Tashko Gorev Ristev - Velgosti
185. Risto Gavrilov Risteski - Mramorec
186. Gerasim Risteski - Laktinje
187. Andon Zdravev Risteski - Mramorec
188. Dejan Ivev Risteski - Vrbjani
189. Danil Jovcev Risteski - Vrbjani
190. Dimo Korunov Risteski - Laktinje
191. Arse Petrev Risteski - Vrbjani
192. Danajle Smilev Risteski - Vrbjani
193. Lazar Stanoev Risteski - Recica
194. Stevan Risteski - Plake
195. Siljan Ristov - Vrbjani
196. Risto Trajcev Saveski - Laktinje
197. Risto Stefanov Sekuloski - Velgosti
198. Dolja Ilieva Serafimoska - Openica
199. Damjan Najdev Siljanovski - Lesani
200. Veljan Stojno Siljanoski - Laktinje
201. Bozin Stojanov Siljanov - Laktinje
202. Dojcin Siljanoski - Crvena Voda
203. Jonce Ristov Siljanoski - Belcista
204. Bogoja Siljanoski - Belcista
205. Nikola Vojdov Skeparoski - Volino
206. Nedan Milenkov Smilevski - Brezani
207. Gjore Jonov Smileski - Svinista
208. Veljan Najdev Spaseski - Turje
209. Stavre Stefov Spirovski - Ohrid
210. Micko Pavlov Stavreski - Plake
211. Angele Siljanov Stavreski - Velmej
212. Dejan Jovanov Stankoski - Godivje
213. Risto Trajcev Stankoski - Brezani
214. Bimbil Trpev Stevanov - Brezani
215. Stamena Stefanoska - Brezani
216. Golob Ilov Stefanoski - Belcista
217. Miladin Stojanovski - Dolno Sredorece
218. Stojan Donev Stojanoski - Vrbjani
219. Stojan Gjurcinov Stojkoski - Vrbjani
220. Siljan Jovanov Stojkoski - Slivovo
221. Risto Slavev Stojkoski - Brezani
222. Despot Ristev Stojceski - Brezani
223. Jonce Nedev Strezoski - Arbinovo
224. Kjazim Saliev Tairovski - Izdeglavje
225. Gakjo Kostov Tanasko - Brezani
226. Mitre Taneski - Crvena Voda
227. Miladin Taneski - Laktinje
228. Lazar Naumov Taseski - Ljubanista
229. Gorgi Atanasov Pop Temjanov - Ohrid
230. Mitre Mihail Temjanoski - Ohrid
231. Stojan Ristev Temjanoski - Velmej
232. Sekula Spasev Temjanoski - Velmej
233. Blaze Ilov Tomeski - Slatino
234. Tome Stojanov Tomeski - Slatino
235. Mitre Markov Toromanovski - Meseista
236. Spase Trpev Trajanoski - Arbinovo
237. Mitre Trajkov Sirak Trajkoski - Trebenista
238. Alekso Trajkoski - Slivovo
239. Najdenko Trajkoski - Ozdoleni
240. Jane Trajcev - Crvena Voda
241. Jonce Bogojev Trajceski - Svinista
242. Stojan Ristev Trajceski - Lesani
243. Sandre Trajceski - Vrbjani
244. Tome Trajcev Treneski - Turje
245. Vojdin Ristov Trpeski - Brezani
246. Stefo Trajanov Trpceski - Zavoj
247. Naste Kostov Tushkaloski - Velgosti
248. Vidan Ugrinoski - Slatino
249. Jonce Filipov - Godivje
250. Lazar Filceski - Crvena Voda
251. Duko Cvetanoski - Laktinje
252. Milos Sofroniev Cvetkoski - Laktinje
253. Spase Celakoski - Meseista
254. Angele Antonov Chobanov - Ohrid
255. Razme Dzukleski - Skrebatno
256. Boza Ristova Sandakoska - Kosel
257. Naste Dimov Sibakov - Velgosti
258. Andon Veljanov Sibakoski - Ohrid
259. Jakim Sikaleski - Velgosti
260. Risto Stevov Sojleski - Elsani
261. Dimitar Sokaroski - Velgosti
stefan559 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2020, 06:04 AM   #15
stefan559
Junior Member
 
Join Date: Mar 2020
Posts: 17
stefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud ofstefan559 has much to be proud of
Default

IMRO members from Kostur region. from the books ''Ilindenski svedostva''

1. Tpro Georgiev Angelkov - D'mbeni
2. Janga Angelkova - D'mbeni
3. Ristana Andreevska - D'mbeni
4. Kirjako Andreevski - D'mbeni
5. Pasko Argirov - Cetirok
6. Nikola Trajkov Atanasov - Drenoveni
7. Dimitar Mihailov Balov - D'mbeni
8. Lazar Naum Bozinovski - Aposkep
9. Marko Vivkov - D'mbeni
10. Janaki Vidov - Mokreni
11. Vasil Vlahov - Zupanista
12. Apostol Gabrolov - Kumanicevo
13. Naum Georgiev - Brestani
14. Naum Vasilev Gecovski - Konomladi
15. Kosta Kuzov Grezov - Diolista
16. Sotir Lazarov Gribovski - Konomladi
17. Trpo Georgiev Gushlov - Kosinec
18. Nikola Dinev - Mokreni
19. Joto Petrov Gjoncev - Breznica
20. Atanas Ilijov Zazajkov - Smrdes
21. Mitre Zaikov - Bapcor
22. Gligor Zisov Zelinarov - Zelin
23. Filip Hristov Zuglov - D'mbeni
24. Vasil Ristov Zuriev - Bapcor
25. Grigor Zekov - Ceresnica
26. Pavle Ivanov - Izlibe
27. Paskal Janakiev - Manja
28. Vasil Janakievski - Manja
29. Zivko Janevski - Drenoveni
30. Nikola Ivanov Kajushev - Staricani
31. Pavle Karadza - D'mbeni
32. Filip Trpov Karandza - Smrdes
33. Apostol Atanasov Kenkov - D'mbeni
34. Naum Ilia Kenkov - D'mbeni
35. Atanas Kiradziev - Pozdivista
36. Rina Kiradzieva - Pozdivista
37. Pando Kondov - Nestram
38. Gorgi Hristov Kondov - D'mbeni
39. Andrea Dimitrov Kotevski - Kumanicevo
40. Koljo Kocovski - Manjak
41. Gligor Krstevski - Cetirok
42. Dimana Krstovska - Sveta Nedela
43. Gora Lazova - Zelin
44. Dinco Lenov - Cetirok
45. Vane Majnoloski - Cetirok
46. Toma Manchov - Ceresnica
47. Stojan Petkov Markov - Zelevo
48. Lazar Stavrev Markov - Gabres
49. Vasilka Macanova - Kosinec
50. Koljo Ristov Mitanov - Smrdes
51. Vasil Mitrovski - Chuka
52. Gligor Mitrovski - Chuka
53. Petar Mihailov - Staricani
54. Dana Dimitrova (Robovska) Nikovska - Gabres
55. Georgi Nikolov - Bapcor
56. Velika Gorgieva Nikolova - Bapcor
57. Lambe Janev Nikolovski - Konomladi
58. Dimitar Atanasov Nolev - Staricani
59. Marija Nolkova - D'mbeni
60. Stavro Janev Nolchev - D'mbeni
61. Nikola Pavlov - Ceresnica
62. Anastas Panchev - Viseni
63. Docha Parlikovac - D'mbeni
64. Atanas Paskalov - Nestram
65. Elena Packova - D'mbeni
66. Labro Pejov - Drenoveni
67. Elena Petruseva - Mavrovo
68. Sotir Atanas Pispilev - Doleni
69. Apostol Hristov Politov - Smrdes
70. Gligor Naskov Popazisov - Galiste
71. Hristo Popov - Konomladi
72. Stojna Popovska - D'mbeni
73. Lambro Pop Filipov - D'mbeni
74. Gligor Pop Hristov - Bobista
75. Panajot Rashajkov - Viseni
76. Agnja Romanova - Zuzelci
77. Alekso Sarafov - Mokreni
78. Kata Vasil Sarafova - D'mbeni
79. Doca Iljo Terziovska - D'mbeni
80. Mito Terziovski - D'mbeni
81. Lambro Sidorov Todorovski - Konomladi
82. Krsto Blagoev Tumbovski - Gabres
83. Georgi Iliev Fotev - Drenoveni
84. Dimitar Kuzev Dimitrov Hadzi - Gorenci
85. Vangel Hristov - Ceresnica
86. Gligor Damjanov Culev - Viseni
87. Anastas Vasilev Dzambazov - Crnovista
88. Joto Nikolov Dzatev - Pozdivista
89. Vana Georgieva Shalvarinova - D'mbeni
90. Stoja Shaldova - Gabres
91. Toma Kuzov Shamov - Ceresnica
92. Lambro Naum Shekrov - D'mbeni
93. Ivan Panajot Smagranov - D'mbeni
94. Georgi Smagrenov - D'mbeni
95. Toma Sholdov - Aposkep
stefan559 is offline   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump