Macedonian Truth Forum   

Go Back   Macedonian Truth Forum > Macedonian Truth Forum > General Discussions

Reply
 
Thread Tools
Old 10-11-2019, 08:22 PM   #1751
Carlin15
Senior Member
 
Carlin15's Avatar
 
Join Date: Dec 2017
Location: Canada
Posts: 1,768
Carlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud of
Default1) URL:
https://english.republika.mk/sport/f...nly-macedonia/

Some 15.000 football fans who cheered the Macedonian team in its victory against Slovenia yesterday were often heard chanting “Never North – Only Macedonia”. The slogan became an unavoidable part of all sport competitions, especially when the organizers insist on using the imposed name “North Macedonia”.

2) URL:
https://sportmedia.mk/2019/10/11/%d0...2598%25d0%25b0

Елиф Елмас несомнено беше најдобар играч во вчерашниот триумф над Словенија со двата постигнати гола. „Дијамантот“ беше фантастичен, и ја покажа својата класа.

Не само стадионот, туку тој го „запали“ интернетот. Оваа фотографија која ја имаше и „Спортмедиа“, беше објавена и на профилот на Фејсбук на Елмас. Таа за кратко време, за неполн еден ден по мечот собра преку 7.100 лајкови, а беше споделена и преку 1500 пати. Имаше и преку 300 коментари.3) URL:
https://www.mkd.mk/sport/fudbal/dija...-na-makedonija

„Дијамантот“ блесна најсилно досега, два гола на Елмас за голема победа на Македонија. Со два гола на Елиф Елмас, Македонија ја победи Словенија со 2-1, голем триумф на нашата репрезентација кој не остава во игра за пласман на Европското првенство.

Last edited by Carlin15; 10-11-2019 at 08:24 PM.
Carlin15 is offline   Reply With Quote
Old 12-25-2019, 05:15 PM   #1752
Karposh
Member
 
Karposh's Avatar
 
Join Date: Aug 2015
Location: Sydney, Australia
Posts: 666
Karposh has much to be proud ofKarposh has much to be proud ofKarposh has much to be proud ofKarposh has much to be proud ofKarposh has much to be proud ofKarposh has much to be proud ofKarposh has much to be proud ofKarposh has much to be proud ofKarposh has much to be proud of
Default

The upcoming European Qualifiers semi final play-off between Kosovo and Macedonia which is scheduled for late March next year is proving to be a bit of a logistical nightmare for the Macedonian hosts. The game is set to be played at Phillip II…oops sorry, make that Todor Proeski Arena for a spot in next year’s Euro 2020 but it seems the organizers are at a loss as to how to separate Albanians living in Macedonia, who are clearly going to come out to support Kosovo rather than Macedonia, from the Macedonian supporters.

This comes in the wake of UEFA’s recent stern warning to all concerned that it will come down heavily on any crowd disturbances or incidents on the night. Naturally, the obvious solution has been to separate the travelling Kosovars from the Macedonians but the problem of segregating the Albanians currently living in Macedonia remains and it’s proving to be a headache for the organizers in Skopje.
Karposh is offline   Reply With Quote
Old 12-26-2019, 02:54 AM   #1753
Liberator of Makedonija
Senior Member
 
Liberator of Makedonija's Avatar
 
Join Date: Apr 2014
Location: Australia
Posts: 1,317
Liberator of Makedonija is on a distinguished road
Default

There are Albanians on the national team but some of these people would still rather support a country they probably have never visited or have nothing to do with....
__________________
I know of two tragic histories in the world- that of Ireland, and that of Macedonia. Both of them have been deprived and tormented.
Liberator of Makedonija is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2020, 01:48 AM   #1754
Liberator of Makedonija
Senior Member
 
Liberator of Makedonija's Avatar
 
Join Date: Apr 2014
Location: Australia
Posts: 1,317
Liberator of Makedonija is on a distinguished road
Default

Former Bulgarian national player, Blagoy Georgiev looking to purchase the currently ownerless FK Vardar
__________________
I know of two tragic histories in the world- that of Ireland, and that of Macedonia. Both of them have been deprived and tormented.
Liberator of Makedonija is offline   Reply With Quote
Old 07-18-2020, 11:07 PM   #1755
Soldier of Macedon
Administrator
 
Soldier of Macedon's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Macedonian Outpost
Posts: 13,204
Soldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond repute
Default

https://vecer.mk/node/511961
Quote:
ГОТОВО Е, ВАРДАР СЕ РАСПАЃА, фудбалерите си заминуваат од клубот: Ова е нивната порака!

18 Jul 2020

Најтрофејниот македонски фудбалски колектив е во распад. Актуелното раководство е немоќно да ги подмири долговите, спонзорот Сергеј Самсоненко се откажа, а фудбалерите испратија соопштение до јавноста во кое наведуваат дека веќе не можат да ги трпат лагите кои им беа „сервирани“ можеби и цели две сезони. Тие најавуваат комплетно заминување од ФК Вардар затоа што мора да мислат и на семејствата. Во соопштението на фудбалерите на Вардар се вели:

„Почитувана македонска и спортска јавност,

Ова е соопштение од сите фудбалери на ФК Вардар. За жал вчера ја дознавме нашата судбина и судбината на клубот која е разочарувачка и после толку трпение, чекање, непочитувањето кон фудбалерите, тренерите, целата администрација и вработени во клубот не заслуживме ваков крај. Благодарни сме на нашиот газда што вложуваше толку во клубот, а на крај не разочара сите и не остави на цедило.

Голема срамота до управата на клубот која има шампионска екипа и наместо да игра во Лигата на шампионите и да продава фудбалери, тие дозволија клубот да го допре дното. Ние фудбалерите секогаш го остававме срцето на терен, се боревме со срце за боите на светиот дрес , имавме прекрасна атмосфера, имавме феноменални навивачи (Комити) и многу е жално што треба на таков неславен начин да се разделиме.

Сите фудбалери бевме спремни да останеме во Вардар, но со тие лаги не можеме повеќе да издржиме. Сите ние имаме семејства и нормално треба да гледаме за во иднина . Уште еднаш сакаме да се заблагодариме на сите кои верувавте во нас и не поддржувавте до самиот крај . Вардар е голем тим, Вардар е најголем бренд во Македонија, нема подобро чувство кога ќе го облечеш тој дрес, затоа тој клуб не смее да згасне и спасете што побрзо за доброто на цела Македонија.“
__________________
In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a full blooded Macedonian.
Soldier of Macedon is offline   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump