Macedonian Truth Forum   

Go Back   Macedonian Truth Forum > Macedonian Truth Forum > News and Politics

Reply
 
Thread Tools
Old 12-11-2011, 11:41 AM   #321
DedoAleko
Member
 
DedoAleko's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 969
DedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud of
Default

Во Атина почнува судењето на војниците кои ќе прават „облека од кожа на Македонци“

Војниците кои ќе правеа облека од кожата на Македонците и Албанците, ќе се бранат дека не ги извикувале слоганите.* Ова се последните информации од таборот кој ги тужи припадниците на специјалната нуркачка единица.

„Во овој момент ја знаете позицијата на обвинетите, но знаете дека може и да се промени, но за сега како што имаат изјавено пред истражниот судија е дека воопшто не извикувале такви слогани. Ќе кажете како го велат тоа кога постои видео. Постои видео, се слушаат нивните гласови. Не знам, пред судот ќе објаснат што точно мислат кога велат дека не го кажале тие, да видиме кој тогаш го кажал“, вели
Танасис Тартис, адвокат.

Хелсиншкиот комитет во потрага по правдата се соочува со низа проблеми: Обвинителството се обидело да ги тргне настрана во целиот случај, на првото закажано рочиште не им бил доставен ниту судскиот предмет, поради што, побараа одложување - па се до смртни закани од поддржувачите на војниците.

„За жал по последното одложување и јас и господинот Димитрас, бевме мета на пцовки и закани и за нас и за нашите семејства, до неверојатен степен. Како што знаете, јас имам македонско потекло. До тој степен што на нашите семејства на почетокот им беше страв да се движат. Сега малку се смирени работите, но како што е логично, без да постои обезбедување од грчката полиција и без да постои нешто слично нема да можеме да одиме во судот“, додава
Тартис.

На првото судско рочиште, во септември околу 100 граѓани се собраа пред судот, за да им дадат поддршка на војниците. Дури и на Фејсбук е формирана група која брои повеќе од 18 илјади членови. Бараат од војниците повторно да извикуваат слогани како оние во март 2010 година.

„Значи тие велат браво за хероите што извикуваа, да го сторат тоа повторно. Луѓето велат ние не извикувавме, а некои ги поддржуваат за нешто што овие велат дека не го направиле. Ова е важно. А бидејќи го сторија тоа, ја немаат ни храброста, што се бара од еден војник - да каже: „Го направив тоа, така ми наредија.“, изјави Панајотис Димитрас – претседател на грчкиот Хелсиншки комитет.

Неофицијално, дел од поддржувачите, се членови и симпатизери на екстремно националистичката партија Хриси авги. Се обидовме да побараме нивни став, но во обид да ја прикажеме и другата страна, да добиеме објаснување зошто некои сметаат дека нуркачите се неправедно обвинети,стапивме во контакт со прес центарот на Хриси Авги.

Одговор не добивме. Неколку часа подоцна, на нивниот сајт се појави соопштение:

„Одбиено барањето за интервју за скопска телевизија. “

И покрај тоа што ги контактиравме за сосема друга тема, од нивниот прес центар меѓу другото напишаа дека се против било каков договор за името Македонија, а одлуката од Хаг е за во ѓубре.

Откако во септември се одложи првото рочиште, в петок на 16-ти декември, припадниците на специјалната нуркачка единица ќе треба да седнат на обвинителната клупа и да објаснат зошто извикуваа расистички слогани на ланската парада со кои ги навредија Македонците и Албанците.

Сања Ристовска

Повеќе за судскиот процес кој треба на грчкото општество да му помогне да прекине со делови од темното минато кои се уште се присутни во јавноста повеќе гледајте во вечерашното издание на КОД кое започнува во 19 30 часот.

izvor: http://kanal5.com.mk/default.aspx?mI...&eventId=84113

* LMFAO They are filmed and seen by thousands of people how they say these things,but they will deny the whole thing.
That's pathetic!
DedoAleko is offline   Reply With Quote
Old 12-11-2011, 12:15 PM   #322
George S.
Senior Member
 
George S.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,116
George S. is on a distinguished road
Default

how ridiculous.
George S. is offline   Reply With Quote
Old 12-11-2011, 06:02 PM   #323
julie
Senior Member
 
julie's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: makedonska colonia
Posts: 3,869
julie is on a distinguished road
Default

Greeks making clothes from the skins of Macedonians? This is where every organisation Greece is a member of need to make them accountable for rascist threatening slurs
__________________
"The moral revolution - the revolution of the mind, heart and soul of an enslaved people, is our greatest task."__________________Gotse Delchev
julie is offline   Reply With Quote
Old 12-11-2011, 06:11 PM   #324
George S.
Senior Member
 
George S.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,116
George S. is on a distinguished road
Default

the nazis made lampshades out of the skin of the jews
George S. is offline   Reply With Quote
Old 02-28-2012, 01:33 AM   #325
Bill77
Senior Member
 
Bill77's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: In front of my Lap Top
Posts: 4,545
Bill77 has much to be proud ofBill77 has much to be proud ofBill77 has much to be proud ofBill77 has much to be proud ofBill77 has much to be proud ofBill77 has much to be proud ofBill77 has much to be proud ofBill77 has much to be proud ofBill77 has much to be proud of
Default

I thought it was appropriate to post this clip here.
It could have also been posted in my "EU US Double Standards" thread.


Greeks nazis? - YouTube
__________________
http://www.macedoniantruth.org/forum/showthread.php?p=120873#post120873

Last edited by Bill77; 02-28-2012 at 02:06 AM.
Bill77 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2012, 05:58 PM   #326
Niko777
Senior Member
 
Niko777's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 1,895
Niko777 is on a distinguished road
Default Greek Nazi Party Golden Dawn - You gotta watch this...

I couldn't stop laughing at the way they conducted their press conference. Make sure you stand up when you watch the video lol

Golden Dawn's leader speech after the election results. - YouTube

Last edited by Niko777; 05-07-2012 at 06:08 PM.
Niko777 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2012, 06:36 PM   #327
Risto the Great
Senior Member
 
Risto the Great's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Macedonian Colony of Australia
Posts: 15,639
Risto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond repute
Default

I wanted to stand up but I was on the toilet ... I didn't.

But it does show that a deranged cult-like group can get some votes and convey a kind of sentiment to the world.

Macedonia on the other hand can't even think about forming a new party.
__________________
Risto the Great
MACEDONIA:ANHEDONIA
"Holding my breath for the revolution."

Hey, I wrote a bestseller. Check it out: www.ren-shen.com
Risto the Great is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2012, 11:16 PM   #328
Brian
Banned
 
Join Date: Oct 2011
Location: Australia
Posts: 1,130
Brian is on a distinguished road
Default

I really didn't know much about them at all. This video has cemented my thoughts about them forever. Vini Vidi Vici LOL. I wonder how you say I came, I saw, I shat. Crude is too mild a word for it.
Brian is offline   Reply With Quote
Old 05-08-2012, 12:34 AM   #329
Stojacanec
Member
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 809
Stojacanec is on a distinguished road
Default

The only thing this gentleman did not do is lift his hand up like a Nazi. It boggles the mind to think if Golden Dawn were the ruling party in Greece.

They would be kicked out of the Euro Zone and almost every other body Greece is a member of today. They would be more isolated than Tristan da Cunha.
Stojacanec is offline   Reply With Quote
Old 05-08-2012, 01:21 AM   #330
Coolski
Member
 
Coolski's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 747
Coolski is on a distinguished road
Default

The Nazi salute is their official salute Stojacanec.

Don't you guys find it interesting that Germany's pet project has turned out to be.... just like Germany 80 years ago? This time they aren't just targetting the Jews, it's the Pakistanis and also the.... Germans?!?!
__________________
- Секој чоек и нација има можност да успеат колку шо си дозволуваат. Нема изговор.
- Every human and nation has the ability to be as great or as weak as they allow themselves to be. No excuses.
Coolski is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
arbanites, doorikes, golden dawn, golden down, gotzamanis, greek racism, grkoman, macedonian, melbourne, panayotes dimitras, protest, sotirios, sydney, wwii


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump