Albanianization in Macedonia

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • lavce pelagonski
    Senior Member
    • Nov 2009
    • 1993

    Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.
    Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

    „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

    Comment

    • MKPrilep
      Member
      • Mar 2009
      • 284

      'Marshi i Shqiponjës', në rrugët e Shkupit - YouTube

      Shkup, fillojnë zyrtarisht festimet - Top Channel Albania - News - Lajme - YouTube



      Orelot e nov spomenik vo bit pazar!!



      Last edited by MKPrilep; 11-26-2012, 07:03 AM.

      Comment

      • Risto the Great
        Senior Member
        • Sep 2008
        • 15658

        Such wonderful ethnic Albanian pride in another nation.
        Risto the Great
        MACEDONIA:ANHEDONIA
        "Holding my breath for the revolution."

        Hey, I wrote a bestseller. Check it out: www.ren-shen.com

        Comment

        • Risto the Great
          Senior Member
          • Sep 2008
          • 15658

          Such wonderful ethnic Albanian pride in another nation.
          Risto the Great
          MACEDONIA:ANHEDONIA
          "Holding my breath for the revolution."

          Hey, I wrote a bestseller. Check it out: www.ren-shen.com

          Comment

          • lavce pelagonski
            Senior Member
            • Nov 2009
            • 1993

            Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

            „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

            Comment

            • lavce pelagonski
              Senior Member
              • Nov 2009
              • 1993

              Албанска тетоважа на Македонија

              Албанското знаме, кое во исто време е и национално знаме на Албанците (а неговата употреба во РМ ја искомплицира онаа наша комедија од Уставен суд), но и знаме на Република Албанија, не мора, но и може да предизвика посериозни проблеми. Со него не сакаме да провоцираме, вели Али Ахмети. И тоа и не мора да е лажна изјава. Едно знаме, само по себе, не може да претставува провокација



              Денес, младите мислат дека тетовирањето е некоја нова мода, што не точно. На пример, уште пред неколку децении, во бившата ни држава, многумина на внатрешниот дел од својата подлактица ги тетовираа буквите „ЈНА“ и годините кога служеле во некогашната наша армија. Имаше и такви што тетовираното го ставаа во срце и тоа е загадочниот дел од приказната. Зошто да ставиш во срце нешто што ти одзело година или повеќе од твојот живот? Работите стануваа појасни кога потоа ќе се сфатеше дека обично тоа се луѓе за кои ЈНА навистина нешто направила во животот. На пример, имаше еден Босанец, кој првпат се беше симнал од планината каде што живеел со своите овци, тогаш кога тргнал кон касарната. Еден Красниќи од Косово целиот бил во чудо кога во возот сретнал луѓе што зборуваат туѓ јазик. Ха, постоеле и такви? На некои таа ЈНА им овозможуваше првпат да видат голо женско тело, во изгужваните од употреба часописи скриени во душеците на постарите војници. Така што, со текот на времето, и срцето околу ЈНА добиваше своја смисла. Некому смешна, некому трагична, но сепак, и тоа беше некаква смисла.

              Возачите на камиони беа следни на листата на тетовирани. Кај нив главно беше на раката да се најде името на некоја Германка, која ја собрале попат, додека таа ги искусувала авантурите низ државата, која го сакаше истокот, ама гледаше и кон западот. Во реалноста, Германката обично беше некоја ниска, дебела и бубуљичава девојка, но во фалбаџиските шоферски раскажувања пред локалната кооперација, со пиво и „посебна“ салама, секогаш словенечка, распослана на замастена хартија што претходната вечер во магацинот почнале да ја нагризуваат глувци, таа секогаш личеше на Брижит Бардо. Потоа, за некоја година Бардо стануваше Силвија Кристел (нека ѝ е лесна земја), за на крај, чекор по чекор, да се стигне до Клаудија Шифер и Хајди Клум.

              Се разбира, приказните си се приказни, тетоважата си е тетоважа. И обично со тоа никој немаше проблем. Освен Венцо, шофер од Драчево, кому веќе вториот ден по пијаната свадба на која се испило буре вино и десетици литри домашна ракија, до вчера милата и тивка девојка, сега сопруга, не му побарала итно да ја симне Герта од раката. Што ќе кажеле роднините, комшиите? Кој сега командува во неговата куќа: таа или Герта?

              Така, Венцо се најде на мака, оти тие тетоважи не беа налепници. Па, човекот секогаш кога ќе се напиеше (што не беше така ретко), во моментите пред главата да му падне на масата меѓу шишињата пиво и чашата со баделов бренди, кој и денес го нарекуваме коњак, обично на музика на Тома Здравковиќ, се обидуваше да ги отстрани буквите горејќи си ја раката со запалена „дрина“ без филтер.

              Денес е друго време. Младите во светот се тетовираат, но со поинакви знаци. Девојки, на пример, си исцртувале стрелка, за потоа да сфатат дека во некои случаи тоа не им го решава проблемот, бидејќи најпрвин треба да дадат упатство како да се стигне до стрелката. Машките си тетовирале други работи, зависно кој каква мака си има.

              Кај нас, изгледа дека оваа мода ќе ја унапредиме. Ние ќе почнеме да си тетовираме знамиња. Албанско, македонско, од Вергина, орел, лав, сонце. Оти за тие знамиња, како што стојат работите, ќе се исколеме, откако веќе еднаш тоа започнавме да го правиме.

              Сепак, работите со знамињата се чини се малку посериозни од тетоважите на ЈНА и имињата на Германки. Во принцип, секое знаме е парче ткаенина што не би требало да предизвикува којзнае какво внимание. Но, истовремено, знамето, особено ако е израз на државност или нешто слично, е и симбол. Животните ја обележуваат територијата што ја сметаат за своја со мокрење. Луѓето тоа го прават така што на нивното парче земја забодуваат знаме.

              Оттука, албанското знаме, кое во исто време е и национално знаме на Албанците (а неговата употреба во РМ ја искомплицира онаа наша комедија од Уставен суд), но и знаме на Република Албанија, не мора, но и може да предизвика посериозни проблеми. Со него не сакаме да провоцираме, вели Али Ахмети. И тоа и не мора да е лажна изјава. Едно знаме, само по себе, не може да претставува провокација. Како што и оние простории за туширање во нацистичките логори, сами по себе, не значеле опасност. Тие стануваат проблем кога во нив ќе се внесат луѓе и кога низ отворите ќе се фрли отров. Така што, во случајов, не е проблем албанскиот орел на црвена подлога, туку начинот на кој Албанците ја отвораат својата прослава.
              Не треба многу ум за да се сфати дека наспроти смирувачките тонови од нивните официјални политички лица, тие оваа пригода ја користат за да ја тетовираат, за да ја маркираат територијата што ја сметаат за своја, за албанска. Тоа за нив не е територија на Македонија на која, меѓу другите, живеат и Албанци, туку тоа е ексклузивно нивна територија на која во исто време е забодено копјето со симболот на сите Албанци, но и копјето со симболот на Република Албанија. Додајте ги кон тоа сите палења на македонски знамиња на Косово и во Албанија, нетрпеливоста што Албанците константно ја манифестираат не само кон Македонците туку и кон сите други националности, и нивното чувство дека сѐ што сакаат можат да постигнат со насилство, потоа нападното и агресивно практикување дури и на вакви бенигни настани каков што е Денот на албанското знаме, кои ги користат за да испратат јасна порака за нивните намери во иднина. Сето тоа заедно создава доста вознемирувачко чувство кај преостанатите, што порано или подоцна, ќе предизвика некаква контрареакција. Да не зборуваме за тоа дека веќе стана досадно да се повторува дека речиси секој ноември нам ни се случува некое сценарио, а во низа од тие сценарија македонските Албанци постојано биле во игра.

              Автор: Дарко Јаневски
              Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

              „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

              Comment

              • momce
                Banned
                • Oct 2012
                • 426

                Well this is just part of the neo-Ottoman policy in the Balkan. No one in the big decision making centres cares about who is right in history, origins etc blah blah just what are the demographics and the realities now.

                Comment

                • lavce pelagonski
                  Senior Member
                  • Nov 2009
                  • 1993

                  Св. Илија (26/11/12) - YouTube
                  Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

                  „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

                  Comment

                  • lavce pelagonski
                    Senior Member
                    • Nov 2009
                    • 1993

                    How times have changed
                    Инциденти во ГоÑтивар 9 јули 1997 - YouTube
                    Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

                    „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

                    Comment

                    • DedoAleko
                      Member
                      • Jun 2009
                      • 969

                      Because of the incidents president of RoM Ivanov canceled his visit to Albania:

                      Канал 5 телевизија како една од водечките телевизиски куќи во Македонија, од 1998 година на малите екрани до гледање онлајн денес, известува за најновите вести од Македонија, регионот и светот.


                      TREBALO DA ODE TAM I DA MU GO NABUTAT U GAZO SHIPTARTO

                      Comment

                      • Risto the Great
                        Senior Member
                        • Sep 2008
                        • 15658

                        Ivanonv prefers to stay home and see the real Albanian celebrations in Macedonia.
                        Risto the Great
                        MACEDONIA:ANHEDONIA
                        "Holding my breath for the revolution."

                        Hey, I wrote a bestseller. Check it out: www.ren-shen.com

                        Comment

                        • Stojacanec
                          Member
                          • Dec 2009
                          • 809

                          The more goodwill the Macedonian government shows the shiptar albanians, the bigger the Albanian zname gets in Macedonia.

                          It's about time the Macedonian government realises this trend and takes corrective action.

                          Comment

                          • Risto the Great
                            Senior Member
                            • Sep 2008
                            • 15658

                            Originally posted by Stojacanec View Post
                            It's about time the Macedonian government realises this trend and takes corrective action.
                            There is no Macedonian government.
                            Risto the Great
                            MACEDONIA:ANHEDONIA
                            "Holding my breath for the revolution."

                            Hey, I wrote a bestseller. Check it out: www.ren-shen.com

                            Comment

                            • Niko777
                              Senior Member
                              • Oct 2010
                              • 1895

                              Albanian PM openly calls Preveza, Preshevo, Skopje, and Podgorica "Albanian territories"!



                              source: http://www.mkd.mk/79062/makedonija/i...tirana-berisa/


                              Macedonian Army will march in Tirana to celebrate 100 years Albanian Independence



                              Source: http://puls24.mk/index.php/makedonij...ta-nezavisnost

                              Comment

                              Working...
                              X