Одземајне На Мојето Име и Идентитет (Макеk

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • lavce pelagonski
    Senior Member
    • Nov 2009
    • 1993

    Одземајне На Мојето Име и Идентитет (Макеk

    Протестно!


    Писмо до Европската комисија од Пеце Наумовски студент во Thomastown Secondary school во Мелбурн Австралија и врвен спортист во карате.


    Одземајне На Мојето Име и Идентитет (Македонија/Македонски)

    До вас високо почитувани во светот од Европската комисија што носите одлуки и решенија кои треба да се изјаснат или прочитаат на конференција пред многу присутни министри од целиот свет.

    Ви го пишувам ова писмо од длабочината на моето младо и храбро срце не со омразда туку со добра намера и совест и кога ќе го читате ве молам за миг да застанете и да размислите и почуствувате колку е тешко, да го наречеш некој дека е ништо или да му го одземеш правото на тоа што е и постои, а тоа сме ние Македонците.

    „Со тоа што Европската комисија го изостави Македонскиот јазик во извештајот тешко ги погоди сите Македонци каде и да се дали во нашата родна земја Македонија или ширум во светот, ние каде и да сме го зборуваме Македонскиот јазик и тоа ни е наш мајчин јазик кои ја одликува и нашата земја Македонија, нашата религија, нашата култура, историја кое го наследивме од нашите предци, и ова нема да го изгубуме што се градело со векови. Ако ние Македонците не го задржиме сето ова, и ако некој ниго одземе и ни го смени ние нема за што да се залагаме во иднина да се бориме, и трудиме за подобар свет“.

    Што стана со паролите што гласеа „Човекови права кои каде и да е, да нема граници, да нема војни и никогаш да не се повтори како во Виетнам пред многу години“.

    Затоа Господине Штефан Филе како Еврокомесар на Европската комисија ве молам, немој да осекате притисок од други да го изјасните вашето мисленје и најдете добрина во вашето срце и немој да го искорените од нас што само Господ ни го подарил, а тоа е името Македонија.

    Ние сме Македонци, Македонска нација, зборуваме Македонски, пишуваме Македонски, имаме вера Македонска и нашата земја е Македонија не можеме да се наречеме поинаку зошто не припаѓаме на никого.

    Јас Пеце Наумовски сум 14 години. Млад спортист каратист што постигнав многу во мојот спорт патувам на првенства во светот сум бил во многу земји и сум се соочил со многу прашања од другари во многу земји како Јапонија, Германијам, Фиги, САД, Тахити и Грција од која земја сум, а кога јас им одговорам дека сум од Австралија следува друго прашане што сум по нација, а јас со гордост им одговарам дека сум Македонец и дека Македонија каде и да одам ја носам во душата и срцето.

    И за крај јас верувам дека „Добрите нешта им доаѓаат само на оние кои се воздржани и чекаат“ а тоа е Македонскиот народ на Република Макеоднија со почит Пеце Наумовски – карате кид.

    Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

    „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов
  • makedonche
    Senior Member
    • Oct 2008
    • 3242

    #2
    Love that flag!.....not to mention the champion wearing it!
    On Delchev's sarcophagus you can read the following inscription: "We swear the future generations to bury these sacred bones in the capital of Independent Macedonia. August 1923 Illinden"

    Comment

    • George S.
      Senior Member
      • Aug 2009
      • 10116

      #3
      makedonche ditto,very pleasing to see that makes us proud of who we really are.
      "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
      GOTSE DELCEV

      Comment

      • lavce pelagonski
        Senior Member
        • Nov 2009
        • 1993

        #4
        did anyone else send a letter from Australia or is Pece the only one.
        Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

        „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

        Comment

        • makedonche
          Senior Member
          • Oct 2008
          • 3242

          #5
          Pece
          I have also sent many letters, not just one and to various governments and politicians throughout the world!
          On Delchev's sarcophagus you can read the following inscription: "We swear the future generations to bury these sacred bones in the capital of Independent Macedonia. August 1923 Illinden"

          Comment

          • lavce pelagonski
            Senior Member
            • Nov 2009
            • 1993

            #6
            well done Makedonche
            Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

            „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

            Comment

            • Volk
              Member
              • Sep 2008
              • 894

              #7
              Great example of what every single Macedonian athlete should do
              Makedonija vo Srce

              Comment

              Working...
              X