New guardsmen uniforms of the Army

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • indigen
    Senior Member
    • May 2009
    • 1558

    #31
    Originally posted by indigen View Post

    Новите армиски униформи со елементи на дедо Илјо Малешевски


    [...]

    3. Darko од Fershped на 05.12.2010 во 18:19 напиша:
    Mnogu e na belo ovie kako zubari ke bidat obleceni.Hahhah

    4. нормален на 05.12.2010 во 19:45 напиша:
    Не ми е јасно,овие се униформи за гардистите или за играорците?

    . strumka од strumica на 05.12.2010 во 20:22 напиша:
    Ovie vojnici ke licaat na kulturno umetnicko drustvo ARM.

    8. petar од amerika на 05.12.2010 во 20:22 напиша:
    Bas se cudam kako vojvodata Iljo Malisevsli isal po planina obleceni vo belo,nikade ne sum videl vo starite komitski sliki nesto podobno.Da se cudis,sto li nema da izmislat,kako na modno revju.Pozdrav.

    9. Cudno на 05.12.2010 во 21:08 напиша:
    Премногу ќе личат на Бугарски гардисти, да не случајно ги помешаме )

    11. igor од NY на 05.12.2010 во 21:34 напиша:
    Mnogu licat na bugarski uniformi. Zosto mora da bide prisutna belata boja na uniformite. Treba da izgledaat kako gardisti, a ne kako umetnici.

    12. denis од melbourne avstralija на 05.12.2010 во 22:07 напиша:
    se e dobro ama licat na igraorci...pa sto im fali na starata gardiska uniforma?! bas toa e odlikot na nasite predci koi gi nosele istite alista i mozebi bile istkaeni od pogrub materijal, ama sepak ne se zalele! ovie sega t.n."pfv" se zalaat na se i sesto, a umeat da da se "kekeraat" koga nekoj ke gi prasa sto rabotat. se znae....komitskata uniforma!!!! pozdrav do a1 i ve molam objavete

    13. vojnik од skopje на 05.12.2010 во 22:28 напиша:
    ova e samo uste eden cirkus... prvo uniformata navistina po malku nalikuva kako da e pravena za igraorci, a vtoro menuvaat uniformi na gardistite a ostanatata vojska e oblecena vo partali, a cizmite im se katastrofa. i samiot sum pripadnik na armijata zatoa ova so sigurnost go znam

    [...]


    Jas ne gi sakam novite predlozi!
    Униформи за гардистите на АРМ
    Ирина Гелевска
    21.12.2010

    Премногу бела боја во униформите, личат на играорци, шубарата не е македонска, не ми се допаѓаат металните детали, се дел од забелешките на граѓаните кои во изминативе 10 дена ги видоа изложените нови униформи за гардата.

    Сепак повеќе граѓани се согласуваат дека на гардистите на АРМ им се потребни нови униформи и сите ја поздравуваат можноста и луѓето да се изјаснат за предлозите.

    Во петок, дизајнерот Александар Ношпал ќе има средба со Генералштабот за да се разработат некои војнички детали на униформите.

    „Веќе им се појаснија многу работи. Сега треба да се договориме околу некои војнички елементи кои што они сметаат дека се неопходни, што јас со задоволство ги прифатив и сметам дека треба да се избалансираат. Овие шест униформи беа една првична презентација на сите скици и јас како дизајнер веќе гледам некои одредени замерки , како висината на крагните, за кои што сметам дека треба да се искорегираат“, изјави Александар Ношпал, дизајнер на униформите.

    Дизајнерот ќе ги разгледа сите забелешки и ќе има консултации со експерти за да се направи спецификација за платното, металните и кожните детали на униформите. Финалниот производ најавува дека граѓаните ќе можат да го видат во март или април следната година на парада на гардисти во новите три типа униформи: свечена, државна и церемонијална.



    Коментари

    1. Vlatko на 21.12.2010
    Mene povekje me podsekja na Ruska uniforma nego li na Makedonska!!!


    3. bobi од Skopje
    mene ne mi se svigaat kravatite, mi izgleda snobovski a pomalku sveceno, kravatite se uste go menuvaat oblikot i ne prestavuvaat standardizirano resenie

    4. Трпе Грозни од Тетово
    Што ќе им се на гардистите други униформи ??

    И овие што ги имаат се прекрасни, и уникатни, никој друг нема такви како сегашните, по што нашите гардисти се препознатливи.

    Господа од МОРМ, направете им униформи на останатите војници, за да не одат на мисии во позајмени искинати униформи, не ги покривајте вистинските проблеми со измислени, непотребни работи.

    5. valerija од skopje
    mene ne mi se dopagaat voopsto starite se bas ubavi

    6. bivsi gardist
    ovie uniformi mi izgledaat na se sobereno vo edno. i kravata i kosula i narodni obelezja,uste sako da im stavat i ke izgledaat kako nikogas da nemaat videno nesto takvo.dobri bea starite uniformi, izgledavme bas kako gardisti i izgledavme gordo kako sto i se cuvstvuvavme,a sega ovie ke izgledaa kako igraorci uste muzika ke im fali. hah

    7. zane од nas.Cento
    Novite uniformi mene licno me podsekaat na narodni nosii od filmovite koga se snimale svadbite.No sto i da kazam Glavnite odlucile,pa mozebi veke i se siat.moja pretpostavka.Vo Makedonija se e mozno,se osven vistinata i siromastijata.

    8. shushumile од kumanovo
    Ima li nekoj detal od Jordan Piperkata..ako nema neka zakaqcat nekoja piperka i ce bidat kompletni KUD ARM

    9. Митре од долнодупени од Скопје
    Дел од лоповлукот на власста...и пелтечење во исто време...

    10. Biljana од Skopje
    Новите униформи се апсолутно непотребни, бидејќи постоечките се преубави и уникатни, а предложените се лош спој на минатото и сегашноста додека предложените униформи претставуваат лош спој на повеќе личат на народни носии

    11. vlado од stip
    a sto i fali na starite ,jas nosev takva .
    mislam deka mnogu se slicni so na edni nasi komsii
    ama u vlada ima komsiski raspolozeni.

    12. dejan од radovis
    Starite uniformi si bea odlicni jas kako bivs gardist vo ARM mi bea super i site sto ke gi videa se odusevuvaa na niv, a ovie novite poveke mi licat na igraorski ili kako sto imase vo prethodnite komentari poveke odat na ruski, starite uniformi si bea prepoznatlivi za makedonskite gardisti

    -----------

    For fair use only.

    Comment

    • Bratot
      Senior Member
      • Sep 2008
      • 2855

      #32
      Добро бе, со сиот ум ГЕЛЕВСКА ја цитираш, ко недоволно изворот да е А1?

      Подобро директно земи интервју од Героски, доколку не ти е доста од луѓе кои ќе критикуваат доколку има и конец во црвена боја.
      The purpose of the media is not to make you to think that the name must be changed, but to get you into debate - what name would suit us! - Bratot

      Comment

      Working...
      X