Macedonian Truth Forum   

Go Back   Macedonian Truth Forum > Macedonian Truth Forum > News and Politics

View Poll Results: Do you consider the UMD as your representative for the Macedonian Diaspora?
Yes 2 4.35%
No 44 95.65%
Voters: 46. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 02-27-2011, 09:06 PM   #5601
UMDiaspora.org
Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: United States, Australia, Canada
Posts: 525
UMDiaspora.org is on a distinguished road
Default

Here is the letter from Droutsas: http://umdiaspora.powweb.com/images/...sUNNov2010.pdf

Stay tuned for UMD's position on the matter.
__________________
For comments, questions, concerns, please contact us at:

United Macedonian Diaspora
http://www.umdiaspora.org

1101 Pennsylvania Avenue, NW, 6th Floor, Washington, D.C. 20004, United States
Phone: (202) 756-2244, Fax: (202) 756-7323, E-mail: [email protected]

PO Box 2153, Hawthorn, Vic. 3122, Australia
Phone: 0438 385 466, E-mail: [email protected]

3555 St. Clair Avenue East, Toronto, ON, M1K 1L6, Canada
Phone: 416-209-0448, E-mail: [email protected]
UMDiaspora.org is offline   Reply With Quote
Old 02-27-2011, 09:08 PM   #5602
Risto the Great
Senior Member
 
Risto the Great's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Macedonian Colony of Australia
Posts: 15,640
Risto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond repute
Default

UMD, how bout a gut feeling on this one?
A couple of sentences will do.
__________________
Risto the Great
MACEDONIA:ANHEDONIA
"Holding my breath for the revolution."

Hey, I wrote a bestseller. Check it out: www.ren-shen.com
Risto the Great is offline   Reply With Quote
Old 02-27-2011, 09:12 PM   #5603
UMDiaspora.org
Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: United States, Australia, Canada
Posts: 525
UMDiaspora.org is on a distinguished road
Default

UMD will reiterate its call on the Macedonian Government to end all talks with Greece. UMD is deeply concerned over the Government's handling of Macedonia's top national and foreign policy priority and Macedonia's government has harmed Macedonia's public image abroad.

Stay tuned for full statement, which will encompass more than the name dispute, but also the right for the Diaspora to vote in the next elections.
__________________
For comments, questions, concerns, please contact us at:

United Macedonian Diaspora
http://www.umdiaspora.org

1101 Pennsylvania Avenue, NW, 6th Floor, Washington, D.C. 20004, United States
Phone: (202) 756-2244, Fax: (202) 756-7323, E-mail: [email protected]

PO Box 2153, Hawthorn, Vic. 3122, Australia
Phone: 0438 385 466, E-mail: [email protected]

3555 St. Clair Avenue East, Toronto, ON, M1K 1L6, Canada
Phone: 416-209-0448, E-mail: [email protected]
UMDiaspora.org is offline   Reply With Quote
Old 02-27-2011, 09:14 PM   #5604
indigen
Senior Member
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,558
indigen is on a distinguished road
Default

Македонија има покажано конструктивност, но истата не е прифатена од Грција
Сабота, 26 Февруари 2011

На интернет страна на Обединетите нации е објавено писмото кое што министерот за надворешни работи Антонио Милошоски го испратил пред десеттина дена до Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун.

milosovskiiii-222-500

Во писмото било наведено дека македнската страна има покажано добра волја и многу поголема конструктивност во врска со решавањето на деценискиот спор со името. Во писмото се нагласува дека Македонија има прифатено неколку предлози од медијаторот Нимиц кои требало да бидат основа за изнаоѓање на компромис со Грција. Меѓу тие предлози бил и името Република Македонија - во заграда Скопје, име што Македонија го прифатила пред Самитот на НАТО во Букурешт во март 2008-ма, се истакнува во писмото.

Македонија била принудена и прифатила, симболот сонце од Вергина да не биде изгравиран на лавовите поставени на мостот Гоце Делчев. Отстапката е направена по реакција на грчката канцеларија за врски во Скопје, во ноември лани. Нивниот аргумент бил дека со ова Македонија го крши членот 7 од привремената спогодба од 95- та, се истакнува во писмото.

Шефот на дипломатијата денес истакна дека во писмото било наведено дека Македонија има покажано поголема конструктивностза разлика од спротивната страна.

-Писмото значи одговор со аргументи и факти во кој што се покажува пред Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун и пред земјите членки на Обединетите нации дека Македнија е страната која што направила многу компромиси и покажала добра волја за да се надмине овој билатерален спор, но поради непопусливоста на Грција и поради нивната позиција на црвени линии, кои не дозволуваат флексибилност и прегматичност, овој спор сеуште не решен, изјави Милошоски.

Тој истакна дека се прават напори да се стигне до можно решение на спорот со името и нагласи дека истото ќе биде предмет на национално изјаснување.

Македонско грчкиот спор во државава е национално прашање и ние стоиме на позициите дека изјаснување на референдум е начинот на кој што најлегитимно секој граѓанин би се изјаснил околу евентуалното разрешувањена овој спор, истакна Милошоски.

Ова писмо ќе послужи како аргимент пред целата меѓународна јавност за тоа дека Македнската страна има покажано многу повеќе конструктивност, но истата не била доволна за да бидет прифатена од другата страна, нагласи Милошоски.

http://www.kurir.mk/makedonija/vesti...tena-od-Grcija
indigen is offline   Reply With Quote
Old 02-27-2011, 09:28 PM   #5605
Vangelovski
Senior Member
 
Vangelovski's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 8,520
Vangelovski is on a distinguished road
Default

Quote:
Originally Posted by UMDiaspora.org View Post
UMD will reiterate its call on the Macedonian Government to end all talks with Greece. UMD is deeply concerned over the Government's handling of Macedonia's top national and foreign policy priority and Macedonia's government has harmed Macedonia's public image abroad.

Stay tuned for full statement, which will encompass more than the name dispute, but also the right for the Diaspora to vote in the next elections.
What specifically are you concerned about? Just so there are no misunderstandings.
__________________
If my people who are called by my name will humble themselves and pray and seek my face and turn from their wicked ways, I will hear from heaven and will forgive their sins and restore their land. 2 Chronicles 7:14

The Revolution was in the minds and hearts of the people; a change in their religious sentiments, of their duties and obligations...This radical change in the principles, opinions, sentiments, and affections of the people was the real American Revolution. John Adams
Vangelovski is offline   Reply With Quote
Old 02-27-2011, 09:34 PM   #5606
lavce pelagonski
Senior Member
 
lavce pelagonski's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Commonwealth of Australia (Britania)
Posts: 1,993
lavce pelagonski is on a distinguished road
Default

Took the servey some very good questions
__________________
Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле Страшниот Чакаларов гркоубиец и крвожеден комитаџија.

Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море. Васил Чакаларов
lavce pelagonski is offline   Reply With Quote
Old 02-27-2011, 09:35 PM   #5607
Prolet
Senior Member
 
Prolet's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 5,241
Prolet is on a distinguished road
Default

I knew we cant trust Milososki, its very disappointing to read his letter.

UMD, The Diaspora is the only hope now because its obvious that not enough is being done to defend our biblical name. They said that the Diaspora will vote so we are all expecting to be involved in the elections, this is going to be a massive election for us in the Diaspora especially now with the name issue.
__________________
МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.
Prolet is offline   Reply With Quote
Old 02-27-2011, 09:44 PM   #5608
Bill77
Senior Member
 
Bill77's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: In front of my Lap Top
Posts: 4,545
Bill77 has much to be proud ofBill77 has much to be proud ofBill77 has much to be proud ofBill77 has much to be proud ofBill77 has much to be proud ofBill77 has much to be proud ofBill77 has much to be proud ofBill77 has much to be proud ofBill77 has much to be proud of
Default

Quote:
Originally Posted by UMDiaspora.org View Post
UMD will reiterate its call on the Macedonian Government to end all talks with Greece. UMD is deeply concerned over the Government's handling of Macedonia's top national and foreign policy priority and Macedonia's government has harmed Macedonia's public image abroad.

Stay tuned for full statement, which will encompass more than the name dispute, but also the right for the Diaspora to vote in the next elections.
VMRO or SDSM hmmmmmm which do we pick for our country? the Guillotine or the electric chair ?

Or how about DUI? (firing squad) atleast it will be a quick death.
__________________
http://www.macedoniantruth.org/forum/showthread.php?p=120873#post120873
Bill77 is offline   Reply With Quote
Old 02-27-2011, 09:50 PM   #5609
Risto the Great
Senior Member
 
Risto the Great's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Macedonian Colony of Australia
Posts: 15,640
Risto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond repute
Default

Quote:
Originally Posted by Prolet View Post
I knew we cant trust Milososki, its very disappointing to read his letter.
Just to make the point clear Prolet, you cannot blame Milososki for these actions. DPMNE is to blame, and so are the voters that put them in a position to destroy the country.
__________________
Risto the Great
MACEDONIA:ANHEDONIA
"Holding my breath for the revolution."

Hey, I wrote a bestseller. Check it out: www.ren-shen.com
Risto the Great is offline   Reply With Quote
Old 02-27-2011, 10:05 PM   #5610
Volk
Member
 
Volk's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 894
Volk is on a distinguished road
Default

I wonder what are the "few other proposals" accepted by the Macedonian government, to coincide with the humiliation of (Skopje)-
__________________
Makedonija vo Srce
Volk is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
diaspora, macedonian, meto koloski, umd, united, vinozhito


Currently Active Users Viewing This Thread: 7 (0 members and 7 guests)
 
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump