Macedonians in Pirinska Makedonija

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Prolet
    Senior Member
    • Sep 2009
    • 5241

    Macedonians in Pirinska Makedonija

    This is a very sensitive topic for me, we've heard alot over the past years about our minority in Egejska Makedonija aswell as the Mala Prespa,Golo Brdo and Gora region. I think alot more discussions need to be made about our brothers and sisters in Pirinska Makedonija, who dont even have the basic rights as a Macedonian Minority in Bulgaria.


    YouTube - Pirinska Makedonija / Pirin Macedonia

    YouTube - Macedonia , Pirinska Makedonia - 1
    МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.
  • Daniel the Great
    Senior Member
    • Nov 2009
    • 1084

    #2
    Good thread Prolet.


    YouTube - Planino Pirin, Planino - Macedonian Song


    Comment

    • Prolet
      Senior Member
      • Sep 2009
      • 5241

      #3
      Narodna Volja celebrates 30 years in Prilep.

      А1 Македонија е член на Групацијата А1 Телеком Австрија, водечки провајдер за комуникациски и дигитални решенија во Централна и Источна Европа.
      МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

      Comment

      Working...
      X