Дијаспората формира Привремен иселенич&#

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • DedoAleko
    Member
    • Jun 2009
    • 969

    Дијаспората формира Привремен иселенич&#

    [Дијаспората формира Привремен иселенички совет]
    Македонците од дијаспората формираа Привремен иселенички совет кој ќе има советодавна улога и во соработка со Агенцијата за иселеници ќе им помага на иселениците во зацврстување на врските со матичната земја.

    Иако интересот бил голем, сепак не успеале да направат тело со траен мандат. Во овој Совет ќе има 20 претставници, по пет од Канада, САД, Австралија и Европа.

    Целта, потенцира Митко Јованов претседател на иселеничкиот совет, е истиот да претставува гласот на дијаспората, пред се за зачувување и негување на македонскиот идентитет, но и да биде вклучена на разни начини во случувањата во државата.

    Потесна врска со иселениците, смета тој, ќе биде остварена меѓу другото преку олеснување на процедурата за добивање државјанство, нивно активно вклучвуање во пописот, како и олеснителни законски процедури за инвестиции, со оглед на фактот што, рече, од дознаки на дијаспората по разни основи во земјава влегуваа над милијарда евра.

    Се очекува во иселеничкиот совет да бидат претставници од над 50 проценти од над 450 организации на Македонците во светот.

    06.08.2010, 18:03
    izvor: http://www.kanal5.com.mk/default.asp...&eventId=63548

    Дијаспората ќе ги зацврстува врските со Македонија
    06.08.2010 - 15:08 |

    * Македонија

    Агенцијата го дозаокружи Привремениот иселенички совет составен од 12 члена кој ќе имаат мандат од една година, ќе ги анимира иселеничките организации на Македонците, ширум светот.

    Целта на советот е да ги подобри односите меѓу дијаспората и Македонија како и зачувување и негување на македонскиот идентитет.

    За претседателот на советот, Митко Јованов важно е земјата и иселениците да бидат во една постоја интеракција, каде иселениците ќе бидат вклучени во случувањата во државата на различни начини.

    Според последните податоци на агенцијата за иселеници, во светот има околу 465 илјади иселеници од Македонија, но сепак тој број според нив е не реален зашто од 2002 година Македонија не врши попис на лицата исселени надвор од земјава подолго од една година.

    izvor: http://sitel.com.mk/dnevnik/makedoni...ovet-na-isel-0


    UNITED-WE CAN!
  • Homer MakeDonski
    Member
    • Jan 2010
    • 103

    #2
    Оној момент кога нашата Дијаспора ќе состави Привремена Македонска ВЛАДА во странство ,
    ќе сме зрели за ОБЕДИНУВАЊЕ

    Comment

    • Serdarot
      Member
      • Feb 2010
      • 605

      #3
      Originally posted by DedoAleko View Post

      Според последните податоци на агенцијата за иселеници, во светот има околу 465 илјади иселеници од Македонија, но сепак тој број според нив е не реален ...

      465 000 ?

      ako napisam deka MOE mislenje e deka sme NAJMALKU 4,5 milioni...

      pa 465000 ima samo vo kengurland , svedska i germanija

      @ Homer MakeDonski

      Ne znam brat, mene pokje ke mi se radva srceto ako tie vo Republika Makedonija konecno se osvestat, go obesat Branko na plostad za jajca (ako ima jajca) , go shutnat Fuere i drugite evropski kodoshi nadvor od NASHATA Zemja, i pocnat konecno da se odnesuvaat kako Makedonci, a ne stado ovci.

      Nie koi zivejme nadvor od Republika Makedonija (privremeno ili stalno), sekako deka imame pravo da se meshame vo rabotite sho se slucvat vo Republikata, ama treba i da pazime da ne ja opleskame.

      I Amin okolu obedinuvanjeto.

      Makar sho pred to da se sluci, treba mnogu povulgareni, posrbeni, poshiptareni i "pogrcheni" da se osvestat.
      Bratot:
      Никој не е вечен, а каузава не е нова само е адаптирана на новите услови и ќе се пренесува и понатаму.

      Comment

      • Prolet
        Senior Member
        • Sep 2009
        • 5241

        #4
        Serdare, The official figure in Australia is 86,000 there is probably more but thats what our stats are. We have Srbomani,Grkomani too from here who dont declare themselves as Macedonians.

        There are over 1,000,000 Macedonians in Egejska Makedonija alone but nobody knows the exact figures there.
        МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

        Comment

        Working...
        X