20 years VMRO-DPMNE

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Prolet
    Senior Member
    • Sep 2009
    • 5241

    20 years VMRO-DPMNE

    There was a massive gathering last night for their 20th birthday.

    Here is what Ljubco had to say about it

    А1 Македонија е член на Групацијата А1 Телеком Австрија, водечки провајдер за комуникациски и дигитални решенија во Централна и Источна Европа.


    МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.
  • Jankovska
    Senior Member
    • Sep 2008
    • 1774

    #2
    Yeah, zgaznaa na prekrasno ime. VMRO meant something powerfull, meant justice, fight for freedom until this crooks took hold of the name and made it cheap

    Comment

    • indigen
      Senior Member
      • May 2009
      • 1558

      #3
      MakSonce 2000: LAVOVSKA BORBA ZA LAVOT

      Спор меѓу Георгиевски и Змејковски

      ЛАВОВСКА БОРБА ЗА ЛАВОТ

      Подготвила: Марина СТАМЕНКОВА



      * Љубчо Георгиевски спроти изборите во 1998 година јавно се откажа од 16-зрачното сонце во интервјуто за "Нова Македонија", изјавувајќи дека нема да го врати

      * Аргументите што ги наведува Змејковски се дека во светот постојат стотици амблеми на фирми, партии и што уште не, со знаци на лавови



      ВМРО - ДПМНЕ на Љубчо Георгиевски ја тужи ВМРО на Борис Змејковски, бидејќи за неа е спор-на не само кратенката ВМРО на Вистинската македонска реформска опција, туку и партискиот амблем - лав со две опашки и штит. ВМРО - ДПМНЕ ја обвинува ВМРО за плагијат или копирање на партискиот грб, што е нивни препознатлив знак.

      ЛАВОТ Е ЛАВИЦА

      Во еден од дневните весници беше објавено писмо со наслов "Лавот против лавицата" и во него се вели:

      Вистинските вмровци сакаат лав, а не лавица! Битката за симболот меѓу ВМРО - ДПМНЕ на Љубчо Георгиевски и ВМРО на Борис Змејковски, допрва почнува, иако е судски завршена во корист на ВМРО. Стариот симбол му припадна на ВМРО, но тој наесен ќе биде коригиран. На него стои името Македонија и 16-зрачното сонце, што ДПМНЕ го исфрли. Место "Македонија", владејачката партија си го стави своето име ВМРО - ДПМНЕ. Тоа се цени, од ВМРО, како политички стратегиски став кон Македонија, пред која се преферира партиското име. Исфрлувањето, пак, на 16-зрачното сонце претставува откажување од симбиозата на Македонците со античките Македонци, која е неспоива со барањето бугарски корени, т.е. бугарска симбиоза. Љубчо Георгиевски спроти изборите во 1998 година јавно се откажа од 16-зрачното сонце во интервјуто за "Нова Македонија" изјавувајќи дека нема да го врати. Тимот на Змејковски утврди и други отстапувања во симболот на ДПМНЕ, кои не се случајни. Лавот не е лав, туку лавица, бидејќи нема грива и машки гениталии. Освен тоа, компарирајќи го со оригиналот ( д-р Александар Матковски: "Грбовите на Македонија" сл. 40 и 41 ), видливо е дека освен гривата, исфрлени се и забите на лавот ( тој е обезбеден) и е со (полу)отворена уста, од која излегува плуканка, божем оган! На сето згора, лавот е обраснат со волна, како шарпланинец ( не како екваторијално животно). Значи, ДПМНЕ има лавица ("кучка"). Се шпекулира дека амблемот го правеле бугарски хералдичари. ВМРО на Змејковски на основачкиот конгрес постави лав, а на "теренот" е најавена битка меѓу лавот и лавицата. Во ВМРО сметаат дека вистинските вмровци се за лавот со сонце, а не за "онаа страна"(лавицата), па ќе следуваат изјаснувањата: кој е "лав, а кој "лавица"? Се шпекулира уште дека ако ВМРО ја јавне "лавицата", ДПМНЕ ќе возврати со крв! Најблагодарна критика од ВМРО против власта на ДПМНЕ е дека "владее бесчестие" т.е. блуд!




      АРГУМЕНТИТЕ НА ВМРО
      Борис Змејковски потврди дека скопското Обвинителство започнало постапка против ВМРО за утврдување на законитоста на постоењето на амблемот со лав. Тој вели дека неговата партија "ќе го издржи и овој притисок од ВМРО - ДПМНЕ, што го прави преку своите структури во Обвинителството". Аргументите што ги наведува Змејковски се дека во светот постојат стотици амблеми на фирми, партии и што уште не, со знаци на лавови. Според него, основната разлика меѓу знаците на двете партии е тоа што ВМРО - ДПМНЕ има лавица со скршени заби, а ВМРО лав со здрави заби, во називите во штитот и во сонцето, што ВМРО - ДПМНЕ го нема амблемот.

      Змејковски прашува :"Зошто на ВМРО - ДПМНЕ и на Обвинителството не им пречат речиси идентичните лавови на ВМРО - ДП, на Црномаров и други, а му пречи она на ВМРО!? Што се однесува до јавното обвинителство, Змејковски прашува: Зошто обвинителите не се занимаваат со оние што јавно повикуваат на бунт и сакаат да атакуваат на државниот суверенитет и интегритет, а поинтересни им се вакви минорни глупости "?



      Stariot partiski grb na VMRO-DPMNE



      Obezlicheniot i segashen grb na VMRO-DPMNE



      Idolot na Ljubcho i site drugi bugaromani i kripto-bugaromani - Asparuh!




      Gruevski dobiva nagrada od Ljubcho vo 2003, koga stana noviot vodach na partijata.
      Last edited by indigen; 06-17-2010, 12:04 AM.

      Comment

      • indigen
        Senior Member
        • May 2009
        • 1558

        #4
        Блокиран центарот на Скопје, поради роденденот на ВМРО-ДПМНЕ

        „ВМРО - ДПМНЕ согласно ветеното, ќе распише референдум на кои сите заедно 2 милиони граѓани да ја донесеме одлуката која каква и да е ВМРО - ДПМНЕ ќе ја прифати и ќе ја спроведе. Ова е прашање кое не може да се реши под принуда туку со разум, со меѓусебно разбирање и со многу добра волја“, изјави Никола Груевски.

        А1 Македонија е член на Групацијата А1 Телеком Австрија, водечки провајдер за комуникациски и дигитални решенија во Централна и Источна Европа.


        Dali vi treba povekje "DOKAZI" za kako kje bidime OBEZLICEHNI od GRUJO i KOMPANIJA? Ne samo shto TOKMI REFERENDUM, tuku site "2 milioni gragjani", vlkuchuvajkji Shiptari, Srbi, Vlasi, Turci, Gjupci/Romi, i drugi, koi mnogu k-rot kje gi boli ako glasaat za nashe obezlichuvanje a samite tie da si go zachuvaat svojot identitet, kje uchestvuavale vo vakva odluka i toj kje ja prifatel kakva i da e!

        Da napravime rachun na brojkite:
        Makedoncite se okolu 60-65% i samo 17-23% od Makedoncite da se isplashat, potkupat ili da se izlazhat i da glasaat za promena na imeto, sobrani zaedno so nemakedoncite, toa bi bilo dovolno za da se nadglasaat 77-83% Makedonci koi bi bile protiv! Ova e samo eden primer i rachunot na brojkite mozhebi ne bi bil takov no jas mislam deka kje bidi blisku do prognozata.

        Grujo i kompanija mi SMRDAT na PREDAVNICI!

        Comment

        • Bratot
          Senior Member
          • Sep 2008
          • 2855

          #5
          "одлуката која каква и да е ВМРО - ДПМНЕ ќе ја прифати и ќе ја спроведе"

          wtf?
          The purpose of the media is not to make you to think that the name must be changed, but to get you into debate - what name would suit us! - Bratot

          Comment

          • Prolet
            Senior Member
            • Sep 2009
            • 5241

            #6
            Indigen, Gjupcite za Makedonija ke glasat, spolaj ti za informaciite. Zmejkovski go nejki Ljubco po dolgo vreme znajse dobro ote e predavnik isto kako sto rece Dragi Bogdanovski za nego. Oti Ljubco vo intervjuto so Borjan Jovanovski rece deka pricinata sto se skaral so Bogdanovski e deka otisol da se sretni so MPO chlenojte, a demek Bogdanovski bil toj sto mu ja organiziral sredbata.

            Jankovska, There is not going to be a referendum because the Greeks will never offer a reasonable name, all they are doing is threatening and blackmailing. We should withdraw from these negotiations, enough is enough nema pazarenje so Makedonskoto Ime!!
            МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

            Comment

            • julie
              Senior Member
              • May 2009
              • 3869

              #7
              But Prolet, you were not against negotiating before!
              Its about time , you have seen the light
              "The moral revolution - the revolution of the mind, heart and soul of an enslaved people, is our greatest task."__________________Gotse Delchev

              Comment

              • Prolet
                Senior Member
                • Sep 2009
                • 5241

                #8
                Julie, I have always been against negotiating, the reality is that Greece has never negotiated with us and we all know that its not about our name its more then that. Greece has always offered threats and blackmails nothing more, even if we bow to their demands they still wont accept it but now we are in a much stronger position then we were in the past 10 years and the longer we hang on the better it gets for us.

                We need to fight our battle with the UN now, to me Greece is now irrelevant. The UN broke its own laws and denied us the right to self identification, we need to take the fight to the UN.
                МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

                Comment

                • Jankovska
                  Senior Member
                  • Sep 2008
                  • 1774

                  #9
                  Originally posted by Prolet View Post
                  Julie, I have always been against negotiating, the reality is that Greece has never negotiated with us and we all know that its not about our name its more then that. Greece has always offered threats and blackmails nothing more, even if we bow to their demands they still wont accept it but now we are in a much stronger position then we were in the past 10 years and the longer we hang on the better it gets for us.

                  We need to fight our battle with the UN now, to me Greece is now irrelevant. The UN broke its own laws and denied us the right to self identification, we need to take the fight to the UN.
                  Double standars again oh the stuff you are smoking is real good- how can you be against negotiating and support possibly work for a gov who is doing just that?

                  Comment

                  • fyrOM
                    Banned
                    • Feb 2010
                    • 2180

                    #10
                    Double standards or the duopoly of what we think and what we publicly can say. In an unequal position sometimes there is no other option but to keep talking your way out untill the situation changes. sekogas so marifet a sila samo koga si silen.

                    Comment

                    • Prolet
                      Senior Member
                      • Sep 2009
                      • 5241

                      #11
                      Here are the highlights

                      МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

                      Comment

                      • indigen
                        Senior Member
                        • May 2009
                        • 1558

                        #12
                        Originally posted by Prolet View Post
                        Indigen, Gjupcite za Makedonija ke glasat,
                        Jas mislev/mislam deka referendum e glupava i opasna igra shto sekoj normalen Makedonec i Makedonka bi ja osudile! Normalen Makedonec li si ti?

                        Romi/Gjupci, (i ne samo) tie mozhat da se kupat so kanti od sirenje, maslo i maslinki, a da ne zaboravame i za so pari.

                        P., kade e makedonskiot nacionalen simbol - Makedonskoto sonce (kutleshkoto) na ovie prestavi/sobiri?

                        A koga beshe slikan NG na slikava podolu?

                        Comment

                        • Prolet
                          Senior Member
                          • Sep 2009
                          • 5241

                          #13
                          Ne se sekiraj za Gjupcite, Amdi Bajram ke gi fiksa site znajme oti toj pali gasi tamu kaj niv. Toj ima golemo vlianie prema niv.

                          Za Makedonskoto sonce tuka si u pravo, i jas sakav da vidam poveke znaminja so sonceto. Poveketo od znaminjata bea crveno crnite so lavcheto od VMRO oti bese neli rodenden na partijata.

                          YouTube - amdi bajram-karanje so novinari

                          YouTube - 20 godini vmro dpmne proslava 20 години вмро дпмне
                          МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

                          Comment

                          • malenka
                            Member
                            • Sep 2008
                            • 101

                            #14
                            Ја баш би сакала да знам колку од овие шо се собраа на прославата, и викаа бооооооо кога Груевски го спомнал името на Лупчо, уствари ги носат тетоважите од времето кога Бупчо го водеше ВМРО а овија лепеа плакати за избори, збираа потписи и делеа пенкала...
                            Говедо само од остен разбира.

                            Comment

                            Working...
                            X