Todor Aleksandrov

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • mango
    Member
    • Feb 2010
    • 142

    #16
    Originally posted by Soldier of Macedon View Post
    Mango, we both know that there are even Macedonians from the 'left' faction who shared such a sentiment at one point or another. I put most of this down to Exarchate propaganda, that is the garbage they were brought up with, that is how they were schooled. I would never place Aleksandrov in the same basket as an opportunist dog like Georgievski, but that is just my opinion. I understand others feel differently, and that's fair enough. I would be really interested to see these documents you've made reference to. What is the book called, and how do we obtain a copy?
    If I'm not mistaken the book is called "Se za Makedonija" and you might try the local branch of DPMNE to see if they can find it for you. Another very interesting discovery in the book is Alexandrov's description of Gjorce Petrov, Dimo HadziDimov, Gerdjikov and Sandanski- he describes them as hostile to Bulgarian interests to the point of taking arms against Bulgaria in case Macedonia was forced to unite with Bulgaria.

    Comment

    • Soldier of Macedon
      Senior Member
      • Sep 2008
      • 13670

      #17
      Whatever complexes the man may have had, towards the end of his life he realised that he was being used as a tool by the Bulgarian government and consequently consolidated his ideology with a pro-Macedonian perspective. This is made obvious by his endorsement of the so-called 'May Manifesto' of 1924. And despite the fact that he was later intimidated into denouncing it, he paid for his expression of Macedonian nationalism with his life when Mihailov (in conjunction with Volkov) ordered his murder.

      The London Times, January 4, 1924:
      He has only one idea, and that is the ultimate proclamation of an autonomous Macedonia with its capital at Salonika. He declares that the population will not tolerate being ruled by Serbians, Greeks, Bulgarians...........
      May Manifesto, May 15, 1924:
      For the liberation and unification of the torn parts of Macedonia in a completely independent and autonomous political unit, in its natural, geographic and ethnographic boundaries...........
      Even after denouncing this May Manifesto and 'Bolshevism', shortly before his death he was reported as saying the following, which was published after his death in The London Times, September 16, 1924:
      We also insist in the same way as other people included in Yugoslavia on the reconstruction of Yugoslavia into a federal state in which Macedonia would enter as a member of the Federation on equal rights with the other members of the Yugoslav Federation. Taking into consideration the inevitable decomposition in the near future of Greece we ask the incorporation into the Autonomous Macedonia of the Macedonian territory which is now under the Greek dominion. When all the above-mentioned conditions are sincerely and honestly executed the part of Macedonia which is in the hands of Bulgaria must also be incorporated into the Autonomous Macedonia.
      He was murdered on August 31, 1924.

      I understand that he isn't free from criticism, but the above shouldn't be dismissed.


      Below is the May Manifesto, quite an interesting document.


      До македонскиот народ, до организираното револуционерно население во Македонија и до македонските револуционери

      Браќа Македонци!

      Македонија, во своите природни географски граници меѓу реката Места, планините Родопи, Рила и Шар, реката Дрим, Охридското Езеро, планината Грамос, реката Бистрица и Егејското Море, со едно пространство од 65.000 кв. километра, пресечена од реките Места, Струма, Вардар, Дрим, Бистрица и надарена со најразнообразни природни богатства и благопријатни климатски услови; со своето 2.302.000 население, рознооброзно по својот етнографски состав, со својата централна економска и стратегиска положба на Балканите, меѓу басените на реката Дунав, Егејското и Јадранското Море - ги има сите услови и права за самостојно палитичко постоење, како независна држава што се управува самостојно, која ќе послужи како обединувачка, политкчка и економска алка меѓу народите и државите на Балканското Полуострово.

      Вековните борби на македонското население против господството над неговата територија од страна на едно племе и тиранијата спроведувана спрема другите племиња што ја населуваат Македанија; отпорот што го покажа тоа спрема денационализаторската политика на државите што ја владееле Македонија или граничиле со неа; учеството на македонското население во сите востанија и револуционерни движења; содејството што беспрекидно, во сите војни на Балканите, им го даваше на земјите што се јавуваа да се борат во имета на ослобадувањето и самоопределувањето на балканските народи, - е најочигледниот доказ за правата и свеста на македонскиот народ да биде една самостојна политичка единица на Балканите.

      Тргнувајќи и опирајќи се на таа свест, Внатрешната македонска револуционерна организација, ВМРО, во текот на цели десет летија, води најрешителна револуционерна борба за ослободувањето на Македонија. Таа борба, во зовисност од соодносот на факторите во меѓународната и балканската политика и етнографскиот состав во организацијата што преовладува, поставуваше различни тактички задачи и се ползуваше со различни средства.

      Долго време македонскиот народ, верувајќи во ослободителните стремежи на великите европски сили и малнте балкански држави спрема Македонија, ги беше насочил своите погледи кон нив и го очекуваше своето ослободување преку нивна интервенција. Сообразно со тоа, ВМРО ја беше насочила целата своја дејност да го издигне гласот на страдалниот македонски роб до ушите на идните свои ослободители, да го привлече нивното внимание, да го предизвика нивното мешање, да го исползува натпреварувањето на нивната палитика и по тој начин да ја истргне слободата на Македонија. Примерот со создавањето на слободна Србија, Грција, Црна Гора и Бугарија беше привлечен и охрабрувачки. Сообразно со таа тактичка задача на македонската револуционерна борба беа и нејзините средства, во прв ред единичните и делумните удари, било против владетелската власт, било против туѓите интереси врзани со Македонија. Дури ни Илинденското востание, најголемото и најмасовното движење, не можеше да смета дека само ќе извојува слобода на Македонија, туку илаше цел да му го наложи на општоевропското јавно миелење и на меѓународната дипломација резрешувањето на македонското прашање.

      За една вистинска револуционерна акција во голем масовен македонски или балкански размер, којашто би сметала само на себе за извојувањето на македонската слобода ни збор не можеше да стане.

      Резултатите од европската интервенција по Илинденското востание, изразени во лицемерните реформи, насочени повеќе да го заздрават и закрепнат турското владеење над Македонија, отколку да ја родат нејзината слобода го разочараа македонскиот народ. Тоа разочарување ја засили струјата во редовите на ВМРО којашто, сметајќи на ослободителната мисија на младите балкански држави, ги насочуваше своите усилби да предизвика нивна воена интервенција. Балканската војна, која заврши со поделба на Македонија во Букурешт 1913 г., а по неа и општоевропската војна, со нејзините Париски договори кои го раскинаа живото тело на Македонија и го поделија меѓу балканските држави што ја окружуваа, дефинитивно ја убија верата на македонскиот народ во ослободителната мисија на интервенционистичката политика на големите европски и малите балкански држави. Берлинскиот (1878 г.), Букурешкиот (1913 г.) и Париските мировни договори од 1919 г. го убедија и најпоследниот неверен Тома, дека како големите, така и малите европски држави спроведуваат своја егоистичка политика, поради што слободата и постоењето на Македонија може да биде само монета за поткусуравање.

      Од тоа произлегува дека од тие држави, додека се раководени од влади кои ја подржуваат завојувачката и империјалистичката политика на тие догавори, или, со други зборови, додека кај нив не се установат влади што ќе ја базираат својата надворешна и внатрешна политика врз вистинското самоопределување на народите, македонскиот народ не може да очекува никаква поткрепа за својата слобода.

      Проценувајќи го основно тој историски опит, ВМРО доаѓа до цврстиот и конечен заклучок дека во својата револуционерна борба за слободата на Македонија, таа може да смета само на крајно прогресивно-револуцнонерните движења во Европа, кои се борат против империјалистичката политика на своите влади, против постојните мировни договори и за вистинско самоопределување на своите и туѓи народи.

      Ете зошти ВМРО изјавува дека во интерес на македонската слобода ќе ја даде сета своја поткрепа само на оние што на балканска почва се борат против завојувачката политика на европскиот империјализам, спроведувана било директно било преку владите на балканските држави.

      Но, владите на балканските држави не се јавуваат само како орудија на европскиот империјализам; тие спроведуваат и своја сопствена националистичка, завојуаачка политика. Благодарејќи на таа општоевропска империјалистичка и општобалканска националистичка завојувачка политика, Македанија, истоштена од петвековното ропство, разурната од три војни, денес одново е поробена и разделена помеѓу трите балкакски држави: Србнја, Грција и Бугарија.

      Ниедна од владите на балканските држави не мисли за ослободувањето и обединувањето па раскинатите делови на Македонија; ниедна од нив не мисли и не дејствува за самоопределувањето на македонскиот народ во самостојна политичка единица; ниедна од нив не сака на поробените Македонци да им ги даде правата предвидени во договорите кои им го осигуруваат културниот развиток како национални малцинства. Поради тоа, ВМРО е принудена да изјави дека политиката на сите сегашни балкански влади е непријателска за слободното и самостојно палитичко постоење на Македонија и дека таа најрешително и со сите средстаа на револуционерната борба ќе се бори против нивната завојувачка политика спрема Македонија и македонскиот народ.

      За да се избегне секакво недоразбирање и нејасност, ВМРО изјавува исто така дека таа не може да се дезинтересира за внатрешната и надворешната политика на балканските држави и особено на Србија, Грција и Бугарија кои владеат цели делови од територијата и населението на Македонија.

      По однос на Грција ВМРО ќе се бори против секој обид за враќање на монархијата - најјаркиот израз на ултраимперијалистичката грчка политика - и против секоја грчка влада која ја подржува денешната делба на Македонија, го денационализира населението во грчка Македонија и насилно го изменува неговиот етнографски состав, протерувајќи го домородечкото население и заменувајќи го со грчки преселеници од Мала Азија и Тракија.

      По однос на Југославија ВМРО најрешително ќе се бори против сите, без разлика на партија, белградски влади, кои ја крепат денешната српска политика на насилнички централизам, денационализација и угнетување не само на македонскиот народ, туку и на народите на Хрватска, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Косово, Војводина, Словенија и Далмација; уште повеќе затоа што таа политика, поткрепена од некои европски држави, е насочена кон нови заграбувања на туѓи територии за сметка на Албанија, бугарска и грчка Македонија. ВМРО изјавува дека во внатрешните национални борби во Југославија таа решително застанува на страната на сите угнетени народности, што ќе се борат против белградските влади - за демократска децентрализација и федеративна реорганизација на Југославија.

      По однос на Бугарија ВМРО изјавува дека и покрај сите жртви, што бугарскиот народ ги давал и е готов да ги даде за слободата и независноста на Македонија, денешната бугарска влада на Цанков, во расчекор со чувствата и интересите на својот народ, води една политика јавно антимакедонска и антибугарска, една политика јавно србофилска, која не само шта ја овековечува делбата на Македонија туку подготвува нови територијални прекројувања на Балканите за сметка на Македонија. ВМРО ги предупредува народите на Македонија, Југославија, Грција и Тракија, дека белградската влада, опрена на своите договори со некои европски држави за делбата на Хрватска, Албанија и Грција, се гатви да ја рашири својота завојувачка политика накај Солун, терајќи ја софиската влада кон Кавала, заплашувајќи ја, дека во противен случај ќе ги окупира бугарските градови Перник и Ќустендил.

      И владата на Цанков, е изгледа, соблазнета од тие империјалистички перспективи, потшепнувани од белградските сирени. Таа се зафатила да ја уништи Внатрешната Македонска Револуционерна Организација и македонското револуционерно движење, кои се јавуваат како најсериозна пречка за остварувањето на тие престапни намери. Додека белградската влада ја подготвува и раздувува граѓанската војна во Албанија, софиската влада на Цанков се зафатила со уништувањето на ВМРО.

      Затворањето на неколку статини Македонци во Бугарија, осомничени за учество или соучество во македонското ослободително движење; забранувањето на сите легални печатни органи на македонската емиграција во Бугарија, кои го заштитуваат ослабодителното дело на Македонија; готовноста на софиската влада да посегне и по највидните дејци на македонското ослободително движење за да ги затвори и предаде на Србија, очевидно како искупителна жртва на новиот курс на српската и бугарската завојувачка политика, се најпоследните и јарки дакази за престапната политика на софиската влада.

      ВМРО го знае изворот на таа српска и бугарска политика. Слабоста на белградската влада внатре во земјата ја тера да ги жртвува интересите на хрватскиот народ во полза на Италија - Ријека и Јадранското приморје - и да бара компензација за сметка на Албанија, бугарска и грчка Македонија. А внатрешната слабост на софиската влада ја прави неспособна да им се противстави на белградските заплашувања и пред опасноста од окупирањето на Перник и Ќустендил од Србите таа е готова да оди на доброволно саработување со српската експанзионистичка политика накај Солун, надевајќи се дека самата ќе биде компензирана накај Кавала. На таков начин се жртвуваат не само интересите на Македонија и Тракија, туку во исто време се засегаат и интересите на Бугарија, Југославија и сите балкански народи.

      Основната причина за слабоста на софиската влада е нејзината изолираност, откинатост од народните маси и непријателството од овие последниве кон неа. Борејќи се по секоја цена за запазување на власта во свои раце и не наоѓајќи никаква подршка во народот за да се противстави на српската завојувачка политика, таа се мачи, во соработка са неа, да ги отклони опасностите што висат над Бугарија, подбуцнувајќи ја последната кон нова авантура, само и само да спечали некој привремен успех со кој би ја зајакнала својата разнишана положба внатре во земјата. За таа цел таа ги жртвува како интересите на македонскиот така и интересите на бугарскиот народ. Таа е принудена да управува во внатрешната политика со терор, суспендирање на сите уставни гаранции; таа е принудена да ја суспендира слободата на говорот, печатот, соборите и здруженијата, да растура цели задружни организации и политички партии; таа е принудена дури да откажува прибежиште за палитичките бегалци на Македонија.

      При таквата положба ВМРО изјавува дека политиката на владата на Цанков е непријателска спрема македонскиот и бугарскиот народ и апелира кон сите Македонци и Бугари да поведат најрешителна борба против неа.

      Тие треба да и дадат своја поткрепа само на една таква влада во Бугарија која, опирајќи се врз широките трудбенички маси од градот и селото, не ќе има нужда од терор и исклучителни закони за своето управување, не ќе прибегнува кон суспендирање на суштествените гаранции за една вистински народна и демократска власт и која, опирајќи се врз довербата на масите на слободољубивиот, демократски и нешовинистички бугарски народ, ќе може да му ги даде неопходните средства за борба против завојувачката политика на соседните држави, без да се плаши дека тие средства ќе бидат свртени против неа.

      Само во установувањето на една таква влада во Бугарија, ВМРО гледа гаранцнја и за понатамошниот успешен развој на својата револуционерна борба за слободата и независноста на Македонија и за политичката независност на сите балкански народи.

      Зацртувајќи го во општи линии својот однос кон државните фактори на општоевропската и балканската политика, ВМРО изјавува дека таа се бори и ќе се бори со сите средства на револуционерната борба:

      1. За ослободувањето и обединувањето на раскинатите делови на Македонија во една наполно независна и самостојна политичка единица, во нејзините природни, географски и етнографски граници;

      2. За демократизирањето на соседните на Македонија балкански држави и нивното сојузување во една балканска федерација, која единствено може да го гарантира политичкото постоење на независна Македонија и независноста на другите балкански народи; да ги задоволи економските и културните интереси на сите балкански народи, сврзани со излегувањето на трите балкански мориња; да ги парализира анексионистичките стремежи на балканските и империјалистичките стремежи на големите европски држави; а исто така да го гарантира правилното разрешување на сите национални спорови, осигурувајќи го културниот развиток на сите етнички малцинства.

      ВМРО изјавува дека во својата борба за независна Македонија и Балканската федерација смета, пред сe, на обединетите револуционерни сили на целото македонско население, без разлика на вера и народност, кои ќе ја поведат својата борба во тесна соработка со револуционерните сили на трудбеничките маси во другите балкански држави. Доколку пак успехот на нејзината ослободителна револуционерна борба зависи од меѓународната положба, ВМРО смета пред сe, на моралната и материјалната поткрепа од прогресивно-револуционерните движења во европските држави, кои се борат против империјалистичката политика на нивните влади, против создадените империјалистички мировни договори и за полното и вистинско самоопределување на народите.

      На таков начин ВМРО прекинува конечно со илузиите да ја очекува слободата на Македонија и создавањето на Балканската федерација преку интервенцијата на балканските шовинистички и европски империјалистички влади.

      Таа изјавува дека само оние држави и влади можат да претендираат да бидат искрени пријатели на македонската слобода и на балканските народи, кои со својата сопствена политика даваат даволно докази дека го следат и на дело го реализираат принципот за слободно самоопределување на народите. Сите други се непријатели на македонската слобода и против нивната политика на Балканот, ВМРО ќе води најрешителна борба.

      ВМРО е свесна за релативната слабост на своите сили, но таа исто така добро знае дека цела Европа е минирана од противречја многу подлабоки и понепомирливи отколку оние што ја предизвикаа општоевропската војна во 1914 година. Една нова балканска и општоевропска војна или меѓународна граѓанска револуционерна борба за ослободување и самоопределување на народите е неминовна. Нешто повеќе, таа тропа веќе на портите на сите држави.

      ВМРО ја сфаќа многу добро големата и решителна улога која Балканот ја одигра во избувнувањето на општоевропската војна од 1914-1918 г. Таа им обрнува внимание на сите Македонци и балкански револуционери дека и во идните борби кои бргу се приближуваат, Балканот може да изигра уште поголема и порешителна улога, доволно е само револуционерните усилби на сите угнетени балкански народи да бидат сплотени и обединети под знамето на македонската слобода и независност, под знамето на својата сопствена слобода и независност и најпосле под знамето на Балканската федерација.

      И затоа ВМРО апелира кон сите свесни борци за слободата и независноста на балканските народи да ги сплотат своите сили за брзото формирање на еден единствен македонски револуционерен фронт, кој ќе послужи за образувањето на единетвен балкански револуционерен фронт против сите шовинисти, против сите анексионисти и империјалисти, против сите угнетувачи на своите и туѓи народи.

      За да ги даде сите докази дека ја управува својата дејност по тој пат, ВМРО изјавува најсвечано дека ги прекратува сите потери и ги укинува снте екзекутивни мерки и наредби протнв одделните македонски дејци, групи, организации и струи, штом тие искрено ќе застанат врз базата на вистинската револуционерна борба, во духот на овој манифест и ќе подадат рака за општа борба под знамето на слободна и независна Македонија, под знамето на Балканската федерација.

      Со тоа ВМРО го прави првиот и најрешителен чекор за создавањето на неопходната поволна атмосфера за свикување во скоро време на еден обединителен конгрес на целото македонско револуционерно движење, на кој преку усилбите на сите искрени македонски револуционери, ќе се создаде единствениот македонски револуционерен фронт кој, опирајќи се врз единствениот балкански револуционерен фронт, во тесна соработка со сите прогресивнореволуционерни движења на Балканите и во Европа, ќе ја извојува слободата и независноста на Македонија, ќе го наложи создавањето на Балканската федерација, ќе го осигури мирот на Балканот - за да го потпомогне востановувањето на мирот во цела Европа.

      Сите напред во редовите на револуционерната македонска борба!

      Да живее единствениот македонски револуционерен фронт!

      Да живее единствениот балкански револуционерен фронт!.

      Да живее обединета и независна Македонија!

      Да живее Балканска федерација!

      Виена, 15 мај 1924 г.
      За ВМРО Централен комитет
      А. Протогеров
      П. Чаулев
      За Т. Александров и по негово полномоштие потпишале:
      П. Чаулев
      А. Протогеров
      In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.

      Comment

      • Soldier of Macedon
        Senior Member
        • Sep 2008
        • 13670

        #18
        It has been established that Todor Aleksandrov was at times a controversial figure in Macedonian history, so in this thread I would like to focus on some of the more positive statements he made. Below is a letter he sent to the newspaper known as 'Sloboda' in Skopje during Serbian occupation, 30th May 1924.
        Во вашиот бесно-шовинистички весник се среќаваат, иако многу ретко, трезвени мисли, а понекогаш и драгоцени самопризнанија за ужасниот спрски режим во Македонија.......се изјаснувате против средствата за борба против четите на ВМРО предлагани од Вашиот белградски колега, и тоа: авиони, отровни гасови и др. слични.

        Јасно им е на сите кои имаат барем малку ум во својата глава и кои можат да извлекуваат поука од животот и до историјата дека идејните ослободителни движења не можат да се уништуваат со жестокости, особено кога целото население – во дадени области е обземено од таква идеја, како што е случајот со Македонија, со Хрватска, со Црна Гора, со Косово и др. Некогашната голема турска империја неможеше да го убие борбениот дух на македонското население, ниту да ја уништи ВМРО, иако, на времето, ги употреби сите можни спредства за таа цел. И Велика Британија не можеше да ја задуши желбата на Ирците да живеат автономно туку ги задоволи.

        Она што се покажа невозможно за великани, смешно е да се напнуваат да го прават џуџиња!

        Недопустливо е Шумадинците, најнеморални на Балканот и со ниска култура, да држат под ропство, да ги наметнуваат со сила својата култура, својот јазик и да зборуваат за кревање на моралот во соседните несрпски народности.

        Вие, Шумадинци-империјалисти, наместо да толчите вода во аван, органичете се да ја уредувате под свој вкус Шумадија, а оставете ги Македонците, Хрватите, Словенците, Црногорците, Албанците, Бошњаците и др. да си ги уредуваат своите области како што сакаат. Само на тој начин нема уште еднаш да потпалите нов светски пожар од кој тешко ќе се најдат безумни големи народи да ве спасуваат.
        In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.

        Comment

        • Liberator of Makedonija
          Senior Member
          • Apr 2014
          • 1595

          #19
          I am curious as to what actions Aleksandrov comitted to be accused of being Pro-Bulgarian?
          I know of two tragic histories in the world- that of Ireland, and that of Macedonia. Both of them have been deprived and tormented.

          Comment

          • Carlin
            Senior Member
            • Dec 2011
            • 3332

            #20


            1)


            "Писмо до Јован Јовичевиќ од септември 1923 г.", "Сè за Македонија"

            "Почитуван господине,

            Вашиот план за една југословенска федеративна република не само што не е необичаен туку и е многу разумен. Што има подобро од тоа - Црна Гора, Босна, Хрватска, Словенија, Банат, Србија, Македонија, Бугарија - да формираат една федеративна република. Така би се создала една голема држава од албанските планини до Црно Море и од Трст до Солун. Кон таа федерација доброволно и по потреба, би се присоединиле и Грција, и Албанија, па и Романија, иако несловенски земји, па таа би се проширила до општобалканска федерација. Ние особено сметаме на тоа бидејќи во Македонија, нашата татковина, освен Бугари, живеат и Грци, и Турци, и Албанци, и Власи, па кога таа ќе биде самоуправна политичка единица во федерацијата, ќе може да се уреди така за сите споменати народности да имаат исти и еднакви права.

            Ние, македонските Бугари, многу страдавме и страдаме, та не сакаме ниту еден друг народ, колку и да е мал, да страда.

            Меѓутоа, наивност е да се мисли дека кралот Александар и кликата околу него од офицери, политичари и професори ќе го прифатат доброволно Вашиот план. Тие, кои посегнаа подмолно врз независноста на јуначка Црна Гора која, единствена од христијанските земји на полуостровот, не ѝ се потчини на големата Отоманска Империја - тие империјалисти братоубијци никогаш доброволно нема да се откажат од своето владеење и од својот престапен пансрбизам..."


            2)
            Тодор Александров - "Мемоар од ЦК на ВМРО до Друштвото на народите од октомври 1922 г.", "Се за Македонија: Документи : 1919-1924", 2005 година

            "Господине претседателе на Советот,

            Македонија ги има следниве природни граници: на исток реката Места и планината Родопи; на север масивите на Рила планините Осогово, Скопска Црна Гора и Шар; на запад албанските планини и реката Црн Дрим, на југ река Бистрица и Егејско Море. Таа има население од 2.301.767 души, распределени вака: Бугари - 1.096.376 или 48% од целото население; Турци - 541.615 - 23%; Албанци - 184.315 - 8%; Власи - 77.365 -3.4%; Цигани - 43.370 -1,6%; Евреи и други етнички групи 106.360 - 5%.

            Македонија е разделена меѓу Грција, Србија и Бугарија. Но таа поделба е сосема случајна и вештачка. Долните теченија на реките Места, Струма и Вардар, кои ги следат главните патишта што водат од континентот до морето, се наоѓаат во границите на Грција; нивните горни и средни теченија се во Бугарија и Србија. Оттука доаѓа и економското назадување на градовите во крајбрежните и во внатрешните области, кога ќе се додаде и немањето сигурност кое се должи на омразата што ги дели управувачите и управуваните, може да се разбере зошто мизеријата на населението се зголемува. Деведесет проценти од населението на Македонија, кое ги вклучува Бугарите, Турците, Албанците, Власите и Евреите, е против таа поделба од причини што ги изложивме погоре. Тоа се придружува енергично кон својот стар идеал, да се формира една независна Македонија, ставена под заштита на Друштвото на народите или на некоја сила ополномоштена од него. Во случај некој да се сомнева во желбата на македонското население, може да се пристапи кон плебисцит."


            3)



            Last edited by Carlin; 04-23-2018, 08:58 PM.

            Comment

            • Liberator of Makedonija
              Senior Member
              • Apr 2014
              • 1595

              #21
              Originally posted by Carlin15 View Post


              1)


              "Писмо до Јован Јовичевиќ од септември 1923 г.", "Сè за Македонија"

              "Почитуван господине,

              Вашиот план за една југословенска федеративна република не само што не е необичаен туку и е многу разумен. Што има подобро од тоа - Црна Гора, Босна, Хрватска, Словенија, Банат, Србија, Македонија, Бугарија - да формираат една федеративна република. Така би се создала една голема држава од албанските планини до Црно Море и од Трст до Солун. Кон таа федерација доброволно и по потреба, би се присоединиле и Грција, и Албанија, па и Романија, иако несловенски земји, па таа би се проширила до општобалканска федерација. Ние особено сметаме на тоа бидејќи во Македонија, нашата татковина, освен Бугари, живеат и Грци, и Турци, и Албанци, и Власи, па кога таа ќе биде самоуправна политичка единица во федерацијата, ќе може да се уреди така за сите споменати народности да имаат исти и еднакви права.

              Ние, македонските Бугари, многу страдавме и страдаме, та не сакаме ниту еден друг народ, колку и да е мал, да страда.

              Меѓутоа, наивност е да се мисли дека кралот Александар и кликата околу него од офицери, политичари и професори ќе го прифатат доброволно Вашиот план. Тие, кои посегнаа подмолно врз независноста на јуначка Црна Гора која, единствена од христијанските земји на полуостровот, не ѝ се потчини на големата Отоманска Империја - тие империјалисти братоубијци никогаш доброволно нема да се откажат од своето владеење и од својот престапен пансрбизам..."


              2)
              Тодор Александров - "Мемоар од ЦК на ВМРО до Друштвото на народите од октомври 1922 г.", "Се за Македонија: Документи : 1919-1924", 2005 година

              "Господине претседателе на Советот,

              Македонија ги има следниве природни граници: на исток реката Места и планината Родопи; на север масивите на Рила планините Осогово, Скопска Црна Гора и Шар; на запад албанските планини и реката Црн Дрим, на југ река Бистрица и Егејско Море. Таа има население од 2.301.767 души, распределени вака: Бугари - 1.096.376 или 48% од целото население; Турци - 541.615 - 23%; Албанци - 184.315 - 8%; Власи - 77.365 -3.4%; Цигани - 43.370 -1,6%; Евреи и други етнички групи 106.360 - 5%.

              Македонија е разделена меѓу Грција, Србија и Бугарија. Но таа поделба е сосема случајна и вештачка. Долните теченија на реките Места, Струма и Вардар, кои ги следат главните патишта што водат од континентот до морето, се наоѓаат во границите на Грција; нивните горни и средни теченија се во Бугарија и Србија. Оттука доаѓа и економското назадување на градовите во крајбрежните и во внатрешните области, кога ќе се додаде и немањето сигурност кое се должи на омразата што ги дели управувачите и управуваните, може да се разбере зошто мизеријата на населението се зголемува. Деведесет проценти од населението на Македонија, кое ги вклучува Бугарите, Турците, Албанците, Власите и Евреите, е против таа поделба од причини што ги изложивме погоре. Тоа се придружува енергично кон својот стар идеал, да се формира една независна Македонија, ставена под заштита на Друштвото на народите или на некоја сила ополномоштена од него. Во случај некој да се сомнева во желбата на македонското население, може да се пристапи кон плебисцит."


              3)





              Translations?
              I know of two tragic histories in the world- that of Ireland, and that of Macedonia. Both of them have been deprived and tormented.

              Comment

              • Liberator of Makedonija
                Senior Member
                • Apr 2014
                • 1595

                #22
                The grave of Aleksandrov, don't see any Bulgarian flags or references to Bulgaria.

                I know of two tragic histories in the world- that of Ireland, and that of Macedonia. Both of them have been deprived and tormented.

                Comment

                • Liberator of Makedonija
                  Senior Member
                  • Apr 2014
                  • 1595

                  #23
                  Would still like to hear others thoughts on what Carlin posted in which it states Aleksandrov referred to Macedonians are "Bulgarians".
                  I know of two tragic histories in the world- that of Ireland, and that of Macedonia. Both of them have been deprived and tormented.

                  Comment

                  • Liberator of Makedonija
                    Senior Member
                    • Apr 2014
                    • 1595

                    #24
                    Anyone know anything about this?

                    I know of two tragic histories in the world- that of Ireland, and that of Macedonia. Both of them have been deprived and tormented.

                    Comment

                    • Liberator of Makedonija
                      Senior Member
                      • Apr 2014
                      • 1595

                      #25
                      R.A. Reiss claims whilst Todor Aleksandrov was in Vardar Macedonia as a part of the Bulgarian occupation force, he never once promoted the idea of an autonomous Macedonia and instead proclaimed his desire to annex the region (along with Old Serbia) to Bulgaria. Reiss claims Aleksandrov only begun to promote autonomist ideals following the conclusion of the war.

                      Reiss also states that Aleksandrov was wanted for war crimes which included massacres of civilians and rape.
                      Last edited by Liberator of Makedonija; 12-02-2020, 08:31 AM.
                      I know of two tragic histories in the world- that of Ireland, and that of Macedonia. Both of them have been deprived and tormented.

                      Comment

                      • Momce Makedonce
                        Member
                        • Jul 2012
                        • 562

                        #26
                        So much conflicting information that it’s tough to come to a conclusion about controversial figures like this. I’ve tried researching a bit more after Next Time released their rendition of Nesto Ke te Pitam Babo and think that for what it’s worth Aleksandrov should be celebrated as a Macedonian hero, but I’m still not sure about his links to Bulgaria/Bulgarianism. I mean would you put him on the same status as Delcev, Gruev, Sandanski e.t.c?
                        I feel I need to still look in a bit more and go through some books I have that might mention him.
                        "The moral revolution - the revolution of the mind, heart and soul of an enslaved people, is our greatest task." Goce Delcev

                        Comment

                        • vicsinad
                          Senior Member
                          • May 2011
                          • 2337

                          #27
                          Originally posted by Momce Makedonce View Post
                          So much conflicting information that it’s tough to come to a conclusion about controversial figures like this. I’ve tried researching a bit more after Next Time released their rendition of Nesto Ke te Pitam Babo and think that for what it’s worth Aleksandrov should be celebrated as a Macedonian hero, but I’m still not sure about his links to Bulgaria/Bulgarianism. I mean would you put him on the same status as Delcev, Gruev, Sandanski e.t.c?
                          I feel I need to still look in a bit more and go through some books I have that might mention him.
                          I would say that he does have a place in Macedonian histography, but not necessarily as a hero and definitely not on the same status as Delcev, Gruev, Sandanski, Misirkov, or even Boris Sarafov for that matter. It is quite clear that Aleksandrov found himself on the opposite side of many of those Macedonians who advocated for a separate and distinct Macedonian identity, for whatever his reasons, and that this eventually harmed the Macedonian movement more than it helped it.

                          I think many Macedonians are trying to establish him as a national hero because he is associated with the resurrection of IMRO's armed struggle, especially against the Serbian and Greek regimes. During that time, many of the "pro-Macedonian identity" Macedonians were advocating non-violent methods, or were associated with the communists -- which in the context of events unfolding in Macedonia today (eg. SDS is in power and they are anti-nationalists and are destroying the Macedonian identity (whereas in the late 19th and early 20th century it was the socialists and communists who promoted and defended the uniqueness of the Macedonian identity), and the Macedonian population today in general is passive and apathetic when Macedonians need to show some movement and action to defend their nation), I can see why there is a growing trend to embrace Aleksandrov. But I don't think these are good reasons to turn Aleksandrov's legacy into one on par with Delcev and Sandanski.

                          Comment

                          • VMRO
                            Senior Member
                            • Sep 2008
                            • 1462

                            #28
                            Originally posted by Liberator of Makedonija View Post
                            R.A. Reiss claims whilst Todor Aleksandrov was in Vardar Macedonia as a part of the Bulgarian occupation force, he never once promoted the idea of an autonomous Macedonia and instead proclaimed his desire to annex the region (along with Old Serbia) to Bulgaria. Reiss claims Aleksandrov only begun to promot autonomist ideals following the conclusion of the war.

                            Reiss also states that Aleksandrov was wanted for war crimes which included massacres of civilians and rape.
                            Reiss was a staunch Serbophile and for a large part of his life he he was dedicated in promoting Serbianism.

                            One of his requests before he died was his heart to be buried at the Kajmakčalan peak.
                            Last edited by VMRO; 04-09-2019, 06:46 PM.
                            Verata vo Mislite, VMRO vo dushata, Makedonia vo Srceto.

                            Vnatreshna Makedonska Revolucionerna Organizacija.

                            Comment

                            • VMRO
                              Senior Member
                              • Sep 2008
                              • 1462

                              #29
                              Originally posted by vicsinad View Post
                              I would say that he does have a place in Macedonian histography, but not necessarily as a hero and definitely not on the same status as Delcev, Gruev, Sandanski, Misirkov, or even Boris Sarafov for that matter. It is quite clear that Aleksandrov found himself on the opposite side of many of those Macedonians who advocated for a separate and distinct Macedonian identity, for whatever his reasons, and that this eventually harmed the Macedonian movement more than it helped it.

                              I think many Macedonians are trying to establish him as a national hero because he is associated with the resurrection of IMRO's armed struggle, especially against the Serbian and Greek regimes. During that time, many of the "pro-Macedonian identity" Macedonians were advocating non-violent methods, or were associated with the communists -- which in the context of events unfolding in Macedonia today (eg. SDS is in power and they are anti-nationalists and are destroying the Macedonian identity (whereas in the late 19th and early 20th century it was the socialists and communists who promoted and defended the uniqueness of the Macedonian identity), and the Macedonian population today in general is passive and apathetic when Macedonians need to show some movement and action to defend their nation), I can see why there is a growing trend to embrace Aleksandrov. But I don't think these are good reasons to turn Aleksandrov's legacy into one on par with Delcev and Sandanski.

                              I think there is much more research to be done on Aleksandrov, the right wing of VMRO was always demonized as being evil and vice versa with regards to the left. I agree some of his actions we're controversial but that can be said for the left as well.

                              People need to realise that many Macedonians during that time had to adapt to their new surroundings and environment (Misirkov is a fine example)

                              Nobody comes close to Goce Delchev with regards to what VMRO stood for, but Todor Aleksandrov renewed the organisation during a time when Macedonia was partitioned. The way i view his actions that were questionable were out of pure politics in order to harness support and benefit. Nothing is clear cut in the Balkans and in the end his life was cut short because Bulgaria could not control him.

                              The may manifesto which Protogerov signed on behalf of Aleksandrov (Power of attorney) was one of those final nails on Aleksandrov's coffin that decided his fate. Not many people know this, but the left wing of VMRO we're the reason why the may manifesto failed.
                              Verata vo Mislite, VMRO vo dushata, Makedonia vo Srceto.

                              Vnatreshna Makedonska Revolucionerna Organizacija.

                              Comment

                              • Carlin
                                Senior Member
                                • Dec 2011
                                • 3332

                                #30
                                Originally posted by VMRO View Post
                                I think there is much more research to be done on Aleksandrov, the right wing of VMRO was always demonized as being evil and vice versa with regards to the left. I agree some of his actions we're controversial but that can be said for the left as well.
                                I wonder if there were more "branches"/groups of VMRO than just the Left-Right split (I'm referring to the post WW1 period).

                                Comment

                                Working...
                                X