Macedonian Truth Forum

Macedonian Truth Forum (http://www.macedoniantruth.org/forum/index.php)
-   News and Politics (http://www.macedoniantruth.org/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Macedonia & Greece: Name Issue (http://www.macedoniantruth.org/forum/showthread.php?t=1556)

Vangelovski 02-20-2011 08:26 PM

[quote=Serdarot;90067]Eh Vangelovski,

sho da ti recham na ova :)

Nishto, ke se nasmeam...

Inache, eden od poslednite direktni naslednici na Angja mislam deka zivej vo Avstralija, i site znajme deka toj e od "nejnio rod".

A za mojata i nekoi drugi familii, pak site znat deka se od "na brata i rodo", ili "od na ovaj , od na onaj rodo".

Izvini, ne sum jas kriv sho imam dedovci i pradedovci od Staravina :)

Ama to e...
Ne svakjam sho imash sega protiv to sho si gi znajme korenjata?[/quote]
Ова ќе морам да го зачувам :blink:

Serdarot 02-20-2011 08:58 PM

[quote=vangelovski;90070]Ова ќе морам да го зачувам :blink:[/quote]

Твојата нелогична иронија воопшто не ми е јасна.

Тебе ти е познато дека то не е приказна, мит, туку вистинска случка? Познати ти се „ситниците“ , поединостите во таа „приказна“? :)

И, уште еднаш прашвам, шо има чудно ако некој знај од кај и од кого е?

А не ми одговори на многу работи, на пример тоа за Каузата.

Познато ти е дека паралелно со вашето размислување за Македонска Кауза тука на Форумов, на други места, други луѓе, меѓу кои и јас, размислувавме и пишувавме Предлог за Македонска Кауза, на Македонски?

Serdarot 02-20-2011 09:02 PM

Ova poznato ti e?

[QUOTE]Македонската Кауза

Создавањето на Република Македонија, како слободна, демократска, независна и суверена држава, како национална држава на Македонците, на македонската култура, јазик и идентитет.

Градењето на Република Македонија како сигурна, стабилна, економски просперитетна и богата држава, држава, којашто се грижи и овозможува услови за наоѓање на љубовта и основање на семејството, со услови за лично развивање, здравје и благосостојба, која овозможува високо образование, која ги гарантира меѓународно признатите права и слободи и осигурува континуитет на задоволни генерации Македонци, кои живеат во и надвор границите на Република Македонија, како и сите лојални граѓани на Македонија од не-етничко македонско потекло.

Безусловно признавање и прифаќање на:

1) Неменливост на Уставното име на Република Македонија,
2) посебниот македонски јазик,
3) уникатната македонска култура, македонските симболи, фолклор и етнички идентитет,
4) на целата македонска историја и нејзиниот континуитет, како и
5) на сите македонски кралеви и владетели, револуционери, писатели, поети и сите херои на македонската историја од македонската етничка припадност, како и
6) на македонската православна црква,

од Меѓународната заедница, државите соседи на Република Македонија и на македонскиот народ.

Меѓународно признавање на трагичната судбина на македонскиот народ и злосторот кој е извршен, особено од рацете на грчката, бугарската и српската држава и нивните црковни пропаганди, соодветно, со поделбата на Македонија во Букурешт 1913 година.

Да се стави крај на дискриминацијата на секој еден Македонец било каде на Светот на колективно (Држава,Црква како и организации или групи) или индивидуално ниво, како и укинување на сите дискриминирачки закони, правила, процедури или актови против македонскиот народ во соседните држави на Република Македонија.

Признавањето на македонските малцинства во соседните држави на Република Македонија, како и почитување на правата и слободите на македонското малцинство, како што е предвидено во Повелбата на Обединетите нации и Универзалната декларација за правата на човекот.

Културното и националното обединување на сите Македонци, кои живеат на целата територија на Македонија, во Република Македонија, Беломорска Македонија, Пиринска Македонија, Мала Преспа и Голо Брдо и Гора, како и на Македонците во целиот свет.

За единството на сите Македонци во Република Македонија и во целиот свет, на принципите, целите, во постигнувањето на македонската кауза, како што е посочено во текстот на овој документ.[/QUOTE]

Vangelovski 02-20-2011 09:57 PM

[quote=serdarot;90075]Твојата нелогична иронија воопшто не ми е јасна.

Тебе ти е познато дека то не е приказна, мит, туку вистинска случка? Познати ти се „ситниците“ , поединостите во таа „приказна“? :)

И, уште еднаш прашвам, шо има чудно ако некој знај од кај и од кого е?

А не ми одговори на многу работи, на пример тоа за Каузата.

Познато ти е дека паралелно со вашето размислување за Македонска Кауза тука на Форумов, на други места, други луѓе, меѓу кои и јас, размислувавме и пишувавме Предлог за Македонска Кауза, на Македонски?[/quote]

Нема ништо чудно за човек да си ги знае предците до неколку генерации. Тоа што е чудно е дека ти тврдиш да ги знаеш твоите од пред 400 години! Дали имаш помислено тоа што значи?

Прво, никој не може да докаже ништо без документирана евиденција - за секој еден човек од секоја генерација треба минимални детали - име, датуми на раѓане, имиња од родители, место на раѓање итн. Дури и со оние податоци некогаш не е можно точно да се дознае.

Второ, за да ве веруваме без горенаречената евиденција, ке мора да докажеш дека фамилијата од Калаш остана во Старавина овие цели 400 години и никоја друга фамилија од надвор не се насели во Старавина меѓувреме. Ако се пресели фамилијата од Калаш, значи ти не си потомец. Ако се населија други фамилии во Старавина, може ти си потомец од нив а не од Калаш. Но ако е така, дека ниту тие се преселиле па ниту други се населиле, значи вие истата фамилија се плодите сами со себе цели 400 години! Ова на вистина ќе е медицинксо чудо!

Но, јас мислам дека си вртиш фантазии во умот...како и досега за повеќе работи.

Има мали поени во каузата напишана овде на МТО што му требаат мали модификации, но тие не влијает на битните мисли, особено на основната мисла - слободно самоопределување на Македонскиот народ. Ако вашата кауза почнува од таа идеја, и логично тече од неја, мислам ќе е добродојдена. Но, активизмот мора да е во согласност со дефинираната кауза инаку едно кажуваш, друго практикуваш. А современ пример за тоа е ОМД.

Serdarot 02-21-2011 08:10 AM

Vangelovski, stanuvash bezobrazen.

Vo Mariovskata Buna, koja proizlegla od kidnapiranjeto na Angja, ucestvuvale, narodno kazhano, od malo od golemo, celo "Staro Mariovo", potpomognati so del od Mariovcite od drugite delovi na Mariovo.

Toa se mnogu iljadi familii.

Poradi nastanite koi se sluchuvale vo megjuvreme, del od tie familjarni linii zgasnale.

Arno ama, za ne-srekja na kodoshite i dushmanite na Makedonija, naslednici na golem del od niv, Fala mu na Boga, ushte ja gazat zemjata, i zamisli, mnogu malku se smenale vo karakterot.

Vo 2001 mnogu moi rodnini i prijateli, po poteklo od "Staro Mariovo", bea dobrovolci vo MVR i ARM od prvite denovi na krizata.

Osven masakriranite Bitolchani, megju koi imashe moj "podalechen" rodnina, ushte nekolku Mariovci zaginaa ili bea povredeni.

Tvoite posledni nekolku napisi se navistina neodmereni zborovi i teshki navredi, bez troshka pochit kon iljadnicite Mariovci - Makedonci, i javno izvinuvanje bi bilo [U]najmalku[/U] sho mozhish da napravish, megjutoa ne ochekuvam. Nitu mi/ni treba.

Ne se plodime "sami so sebe", no i ne se meshame bash so KODOSHI i NEDOMAKJINI.

Ako tebe tamu vo Avstralija ne ti e poznato, ima seushte takvi, ne-kodoshi i domakjini niz Makedonija.

Do sega ja igrav vashata igra tuka, zato sho vashiot obid da ja opstruira inicijativata i temata, donese skoro 2000 "hits" na temava.

Megjutoa, sho e dosta - dosta e.

Mozhish da pishish sho sakash za mene lichno,[B][U] no nemoj ushte ednash da ti tekni da plukash vrz onie za koi se znae sho napravile vo odredeni istoriski momenti, koi se samo-zhrtvuvale, za ti da mozhish denes da serish [/U][/B].

Pokazhi malku pochit.
-----------------------

Inache, pokazhuvash znaci na elementarno ne-poznavanje na mnogu raboti.

Ti dali si voopshto Makedonec? :)

Ne e Kalash, tuku e KalEsh (znachi UBAVA, da ti prevedam) Angja.

Familjarno ime "Sirmevi". Ima edna cela "naselba" vo Staravina, "Sirme Maalo", ili ednostavno, "u Sirmevi". Tamu ziveeja naslednicite i na Angja, i na drugite nejzini bliski rodnini. Ko sho samoto ime kazhuva, tamu ziveeja SIRMEVI. Od Sirmevi poteknuvaat nekolku familii, megju koi i majkata na tatko mi.

[B][U][COLOR="Red"]Megjutoa, povekjeto, dpodobro kazhano SITE koi imaat koren vo Staro Mariovo, se naslednici da junacite opeani vo pesnite i prikaznite za Mariovskata Buna[/COLOR][/U][/B].

Kako?

Pa ubavo, isto ko sho nemame nikakvi "mitovi" za idenje od pozadi nekakvi Karpati, nemame ni mitovi za nekakvi naseluvanja na Mariovo.

[B][COLOR="Red"]Ne postoi "praznenje" na Mariovo, za posle da bidi "napolnato" so "ne-naslednici" na Angja i drugite koi ziveele pred 400 godini[/COLOR][/B].

Postojat tochni kazhuvanja, deka devojkite koi bile siluvani i zabremenale od razni "osloboditeli", bile "chisteni" od babici, ili se ubivale, ne sakakji da rodat kopilinja. (se odnesuva pred se na Prvata Svetska vojna)

Isto se znae kako prezhiveale vo mnogu teshki situacii, ziveekji po zbegovi i peshteri po planinite.

Ama ne si bil nikogash vo Mariovo, a prashanje kolku pati si bil vo Makedonija...

Serdarot 02-21-2011 08:12 AM

Inache, Eddie reche deka denes ke odluchi sho ponatamu so inicijativata. (na ovaj forum)

BlagoDaram na site koi ja podrzhaa, i na site koi mene me podrzhaa vo "raspravijata" so "patriotive" :)

Na Mnogaja Leta Slavnome Narodu Makedonskemu

Eddie_rebel 02-21-2011 04:57 PM

Немам желба да се расправам со нечии фрустрации во врска со актуелното знаме на Република Македонија. Знамето си е тоа без оглед на тоа дали некому му се допаѓа или не! Симболот на знамето е сонце, без оглед на тоа дали некому му се допаѓа или не! Се друго е искривување на реалноста.

Еве пак иако и Сердар и јас кажавме и претходно:

[size="5"]Никаде не сугериравме да го праќате тоа сликчето со ЗНАМЕТО НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА. Ако не ви се допаѓа НЕ ПРАЌАЈТЕ ГО СЛИКЧЕТО. Текстот е доволен, а во него нема ниту за знаме ниту за сонце, туку за ИМЕ.[/size]

Ако некој само затоа што не сака да го прати бара влакно во јајцето не знам што да кажам. Доволно време изгубив во безцелни расправии.

Ако треба да сме искрени не се очекува дека со едно писмо ќе се смени нечија политика, ама тивка вода брег рони.

Кој сака нека прати, кој нејќе да сме живи и здрави.

Vangelovski 02-21-2011 05:26 PM

[quote=serdarot;90138]vangelovski, stanuvash bezobrazen.

Vo mariovskata buna, koja proizlegla od kidnapiranjeto na angja, ucestvuvale, narodno kazhano, od malo od golemo, celo "staro mariovo", potpomognati so del od mariovcite od drugite delovi na mariovo.

Toa se mnogu iljadi familii.

Poradi nastanite koi se sluchuvale vo megjuvreme, del od tie familjarni linii zgasnale.

Arno ama, za ne-srekja na kodoshite i dushmanite na makedonija, naslednici na golem del od niv, fala mu na boga, ushte ja gazat zemjata, i zamisli, mnogu malku se smenale vo karakterot.

Vo 2001 mnogu moi rodnini i prijateli, po poteklo od "staro mariovo", bea dobrovolci vo mvr i arm od prvite denovi na krizata.

Osven masakriranite bitolchani, megju koi imashe moj "podalechen" rodnina, ushte nekolku mariovci zaginaa ili bea povredeni.

Tvoite posledni nekolku napisi se navistina neodmereni zborovi i teshki navredi, bez troshka pochit kon iljadnicite mariovci - makedonci, i javno izvinuvanje bi bilo [u]najmalku[/u] sho mozhish da napravish, megjutoa ne ochekuvam. Nitu mi/ni treba.

Ne se plodime "sami so sebe", no i ne se meshame bash so kodoshi i nedomakjini.

Ako tebe tamu vo avstralija ne ti e poznato, ima seushte takvi, ne-kodoshi i domakjini niz makedonija.

Do sega ja igrav vashata igra tuka, zato sho vashiot obid da ja opstruira inicijativata i temata, donese skoro 2000 "hits" na temava.

Megjutoa, sho e dosta - dosta e.

Mozhish da pishish sho sakash za mene lichno,[b][u] no nemoj ushte ednash da ti tekni da plukash vrz onie za koi se znae sho napravile vo odredeni istoriski momenti, koi se samo-zhrtvuvale, za ti da mozhish denes da serish [/u][/b].

Pokazhi malku pochit.
-----------------------

inache, pokazhuvash znaci na elementarno ne-poznavanje na mnogu raboti.

Ti dali si voopshto makedonec? :)

ne e kalash, tuku e kalesh (znachi ubava, da ti prevedam) angja.

Familjarno ime "sirmevi". Ima edna cela "naselba" vo staravina, "sirme maalo", ili ednostavno, "u sirmevi". Tamu ziveeja naslednicite i na angja, i na drugite nejzini bliski rodnini. Ko sho samoto ime kazhuva, tamu ziveeja sirmevi. Od sirmevi poteknuvaat nekolku familii, megju koi i majkata na tatko mi.

[b][u][color=red]megjutoa, povekjeto, dpodobro kazhano site koi imaat koren vo staro mariovo, se naslednici da junacite opeani vo pesnite i prikaznite za mariovskata buna[/color][/u][/b].

Kako?

Pa ubavo, isto ko sho nemame nikakvi "mitovi" za idenje od pozadi nekakvi karpati, nemame ni mitovi za nekakvi naseluvanja na mariovo.

[b][color=red]ne postoi "praznenje" na mariovo, za posle da bidi "napolnato" so "ne-naslednici" na angja i drugite koi ziveele pred 400 godini[/color][/b].

Postojat tochni kazhuvanja, deka devojkite koi bile siluvani i zabremenale od razni "osloboditeli", bile "chisteni" od babici, ili se ubivale, ne sakakji da rodat kopilinja. (se odnesuva pred se na prvata svetska vojna)

isto se znae kako prezhiveale vo mnogu teshki situacii, ziveekji po zbegovi i peshteri po planinite.

Ama ne si bil nikogash vo mariovo, a prashanje kolku pati si bil vo makedonija...[/quote]

Значи немаш никакви докази дека ти или твоја фамилија сте потомци на Калаш? Немаш никакви генеалошки податоци, немаш имиња, немаш датуми, инт...

Vangelovski 02-21-2011 05:29 PM

[quote=Eddie_rebel;90183]Се друго е искривување на реалноста.

Ако некој само затоа што не сака да го прати бара влакно во јајцето не знам што да кажам.[/quote]
Великопредавство било "влакно во јајце" а да признаеш дека тоа е предавство билo "искривување на реалноста"! Дан сте членови на ОМД?

Serdarot 02-21-2011 06:21 PM

Ponatamoshni obidi za opstrukcii, navistina patetichno :)

Posebno krajot, znachi tolkavo ego i sueta... te boli sho ne te stavija da si "direktor" na UMD?

Eve, za da mi ti olesni, i niv gi preziram, isti ste :)

Ke ve ignoriram od sega ponatamu, "patriotite" koi imaat nekakov kratok spoj vo glavata.

Ti kako "golem" Makedonec, nauchi prvo deka e Kalesh, a ne Kalash, i malku povekje za Makedonija.

Ako ti si drvo bez koren, ne znachi deka i jas sum.

Inache, iminjata i podatocite se zapishani na edno drvo, na eden stap, drenov, nedelkan, so zadovolstvo bi ti go pokazhal... :)

Tolku od mene so tebe, "patriotishte".

Nedochitanje :)


@ Еди: Samo napred. I Bravo ushte ednash.


All times are GMT -5. The time now is 10:23 PM.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
Macedonian Truth Organisation