Albanianization in Macedonia

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts
 • lavce pelagonski
  Senior Member
  • Nov 2009
  • 1993

  Ограбени три цркви во тетовско
  Три цркви се ограбени во тетовско во текот на вчерашниот ден.

  crkvi-240
  Од дрвена кутија, непознат сторител одзел 600 денари кои биле оставени како доброволен прилог во црквата „Св.Ѓорѓија“ во тетовско Отуње.

  Кражбата е извршена откако претходно сторителот насилно ја отворил влезната врата од црквата.

  Втората кражба е регистрирана во црквата „Св.Атанасије“ во селото Џепчиште, од каде се одземени околу 200 денари, оштетени се околу 10 керамиди и скршено е стаклото од влезната врата.

  Крадецот со употреба на подесен предмет и физичка сила го откорнал дрвениот прозор од олтарот на црквата, влегол внатре и од каса ги одзел парите, по што избегал.

  Исто така извршена е тешка кражба и во црквата „Св.Богородица“ во истото село од каде е одземен незначителен износ на пари.

  Полицијата со сите случаи извршила увид и работи на пронаоѓање на сторителите.
  Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

  „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

  Comment

  • lavce pelagonski
   Senior Member
   • Nov 2009
   • 1993

   Еден повреден при вооружена престрелка во Козле
   Едно лице е повредено во вооружена престрелка за која очевидци тврдат дека траела околу 2 минути се случила синоќа во скопската населба Козле.

   Според првичните информации до инцидентот кој се случил околу 23 часот вчера вечерта дошло по претходна расправија меѓу две лица.

   Од Министерството за внатрешни работи потврдуваат дека имало вооружена престрелка која била обид за убиство.

   До престрелката дошло по расправија меѓу 71-годишниот М.Г. и 30-години помладата поранешна сопруга Т.Г. од една страна и од друга страна С.Ј (63), сите до Скопје.

   При расправијата С.Ј. извадил пиштол и испукал повеќе куршуми. Притоа М.Г. се здобил со повреда на лева натколеница, по што е пренесен и задржан на лекување во Ургентен центар Скопје.

   Повеќе детали за случајот од Министерството за внатрешни работи најавуваат во текот на денешниот ден.
   Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

   „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

   Comment

   • lavce pelagonski
    Senior Member
    • Nov 2009
    • 1993

    So we are literally giving ourselves over to the shiptars.
    Професионалните војници бараат одговор од Груевски: зошто АРМ отпушта само Македонци?
    25 апр 2012 11:20

    Македонските професионални војници што останаа без работа денеска ќе бараат средба со премиерот Никола Груевски, од кого очекуваат одговор на нивното главно барање – да бидат вратени на работа во АРМ.    Од Груевски, како што најавуваат војниците, ќе бараат да им одговори на, како што велат, најболното прашање за нив – зошто од Армијата на Република Македонија се отпуштаат само Македонци и тоа оние што во 2001 година застанаа во одбрана на државата и кои целиот свој професионален живот го поминале во АРМ.

    Според најавите на Илија Тодев, координатор на Синдикатот на професионалните војници, тие нема да си заминат од пред Владата сè додека не се сретнат со Груевски зошто сакаат од прва рака да го информираат за нивните барања и да дознаат дали со измените на Законот за служба во АРМ, предложени неодамна од Владата ќе бидат опфатени и овие војници. Во Синдикатот велат дека станува збор за стотина професионални војници на кои им престанале договорите и врз основа на исполнување на старосната граница од 38 години тие не можат да бидат повторно вработени во АРМ. Измените што ги предложи Владата предвидуваат да се зголеми старосната граница за служба во АРМ од 38 на 45 години. Затоа, во Синдикатот се надеваат дека државата сепак нема да го остави ова прашање отворено и дека нивното барање ќе биде остварено, односно можноста дадена во предлог-законот старосната граница од 38 години, која се поместува на 45 години возраст, за професионалните војници да важи ретроактивно.

    Војниците велат дека сакаат да го запознаат премиерот и со фактот дека од АРМ се отпуштаат само професионалните војници-Македонци.

    На овие прашања војниците бараа одговор и од Фатмир Бесими, министерот за одбрана, на последниот нивен протест пред Собранието, кога очекуваа парламентарците да расправаат за измените на Законот за служба во АРМ.

    Тогаш Министерството за одбрана (МО) вети дека ќе ги разгледа барањата на професионалните војници, поради кои и беа предложени измени во Законот за служба во АРМ, но дека измените кога ќе бидат усвоени во Собранието, нема да може да важат ретроактивно.

    Синдикатот на професионалните војници сепак е категоричен дека ако има волја, проблемот на 120-те војници може да се реши – некои од нив да се вратат во АРМ, а некои да се вработат во судската и во граничната полиција.

    „По истекувањето на договорите, останавме на улица. Се надеваме дека ќе не вратат на работа зошто немаме друг избор. После 38 година, што друго да работам? Што друго да учам? Осум години сум носел пушка, друго ништо“, вели војник кому договорот за работа му престанал од неодамна.
    Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

    „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

    Comment

    • ProMKD
     Member
     • Oct 2011
     • 367

     Originally posted by lavce pelagonski View Post
     Еден повреден при вооружена престрелка во Козле
     Едно лице е повредено во вооружена престрелка за која очевидци тврдат дека траела околу 2 минути се случила синоќа во скопската населба Козле.

     Според првичните информации до инцидентот кој се случил околу 23 часот вчера вечерта дошло по претходна расправија меѓу две лица.

     Од Министерството за внатрешни работи потврдуваат дека имало вооружена престрелка која била обид за убиство.

     До престрелката дошло по расправија меѓу 71-годишниот М.Г. и 30-години помладата поранешна сопруга Т.Г. од една страна и од друга страна С.Ј (63), сите до Скопје.

     При расправијата С.Ј. извадил пиштол и испукал повеќе куршуми. Притоа М.Г. се здобил со повреда на лева натколеница, по што е пренесен и задржан на лекување во Ургентен центар Скопје.

     Повеќе детали за случајот од Министерството за внатрешни работи најавуваат во текот на денешниот ден.
     http://www.kurir.mk/makedonija/crna-...relka-vo-Kozle
     I'm pretty sure this was between two Macedonians, and it wasn't attempted murder as the paper puts it. It was a man arguing with his ex-wife and her new boyfriend, 3 old people. The new boyfriend eventually pulled a gun (he's a lawyer with an illegal gun) and show the other guy in the leg - no big deal. Just mentioning this so you guys don't think it's shiptar vs macedonian shooting. There are practically no shiptars in Kozle.
     www.everythingmacedonia.com
     Support tourism to Macedonia!

     Comment

     • Tomche Makedonche
      Senior Member
      • Oct 2011
      • 1123

      A "hot war", for lack of a better term, will only serve best the interests of Macedonia's enemies. At present should such an event take place, in respect of Macedonia, the losses will undoubtedly outweigh the gains.

      As for RoM, superfluous rights bestowed on particular citizens via an internationally brokered agreement which has to the extent been ratified by constitutional amendments will not be allowed to be retracted on the basis of internal democratic policy alone, rather as the state has proven itself incapable of resolving a particular internal issue without the aid of external mediation (whether willingly or be force), then by such precedence, the external mediators are considered obligated to include themselves in any attempts to replace the said agreement, for the "purpose" of ensuring any proposed replacement remains acceptable to the interests of all parties involved. Hence in this respect, sovereignty has been bypassed.

      Now if the external mediators intentions are by no means "neutral" in any extent of the word, then it can be considered that their support will lie with the parties who's interests align best with their own. Its only then that the gravity of attempting to amend the current situation to the detriment of the party who benefits most from it, and the possible repercussions of such an act, becomes ever more clear. So to put it in other words, once you invite the wolves in the flock, they only leave once they've had their fill.

      In my opinion it would seem naive to think that all the actions of our neighbours are at the result of their interests alone.

      Any action embarked on should solely correspond with the "kind" of Macedonia that is intended to be created or sustained. Once this has been identified, the options available on how to achieve this goal should become clearer.
      “There’s a time when the operation of the machine becomes so odious, makes you so sick at heart, that you can’t take part, you can’t even passively take part, and you’ve got to put your bodies upon the gears and upon the wheels, upon the levers, upon all the apparatus and you’ve got to make it stop, and you’ve got to indicate to the people who run it, to the people who own it, that unless you’re free, the machine will be prevented from working at all” - Mario Savio

      Comment

      • ProMKD
       Member
       • Oct 2011
       • 367

       ^^ No offense, but do you purposely use lawyer language, or is that just how you express yourself?
       www.everythingmacedonia.com
       Support tourism to Macedonia!

       Comment

       • Tomche Makedonche
        Senior Member
        • Oct 2011
        • 1123

        Originally posted by ProMKD View Post
        ^^ No offense, but do you purposely use lawyer language, or is that just how you express yourself?
        Hehe, fair comment, I'm not a lawyer but I guess I'm accustomed to having to express myself in a professional manner, probably an indirect consequence of my occupations. Matters I have serious opinions on I tend to treat in a professional manner and therefore I suppose I express myself the same. Matters which are trivial I guess I'm more relaxed/casual..., so basically talk to me about political affairs and I'll express my opinion in a manner which I think best articulates it, talk to me about the F1 and I'll tell you how I think Hamilton has been acting like a little bitch lately, and how Webber still can't take off for shit...
        “There’s a time when the operation of the machine becomes so odious, makes you so sick at heart, that you can’t take part, you can’t even passively take part, and you’ve got to put your bodies upon the gears and upon the wheels, upon the levers, upon all the apparatus and you’ve got to make it stop, and you’ve got to indicate to the people who run it, to the people who own it, that unless you’re free, the machine will be prevented from working at all” - Mario Savio

        Comment

        • ProMKD
         Member
         • Oct 2011
         • 367

         Originally posted by Tomche Makedonche View Post
         Hehe, fair comment, I'm not a lawyer but I guess I'm accustomed to having to express myself in a professional manner, probably an indirect consequence of my occupations. Matters I have serious opinions on I tend to treat in a professional manner and therefore I suppose I express myself the same. Matters which are trivial I guess I'm more relaxed/casual..., so basically talk to me about political affairs and I'll express my opinion in a manner which I think best articulates it, talk to me about the F1 and I'll tell you how I think Hamilton has been acting like a little bitch lately, and how Webber still can't take off for shit...
         heheheh, your vocabulary is advanced, there's nothing wrong with that! Welcome to the forum by the way! Sometimes people post in big words just to seem important, that's why I was bugging you, but from your second response I believe that you actually understand the words you are using. See you around the forum!

         EDIT:

         PS. Nice signature, I've never heard that quote before, I like it.
         www.everythingmacedonia.com
         Support tourism to Macedonia!

         Comment

         • George S.
          Senior Member
          • Aug 2009
          • 10116

          TM welcome aboard I love it the way your quote talks about like master & slave & putting your back to the wheel.So do you think the wolves will leave once they had their fill.Since the 1913 partition of macedonia none have been happy with their share & apparently they all wanted more.
          The current shiptars have made it known that they want the whole of macedonia as it belongs to their illirida.They want it all.They have no regard or respect for us "slavo"Macedonians & they just want our land & they want us out.
          "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
          GOTSE DELCEV

          Comment

          • Risto the Great
           Senior Member
           • Sep 2008
           • 15660

           Originally posted by Tomche Makedonche View Post
           Any action embarked on should solely correspond with the "kind" of Macedonia that is intended to be created or sustained. Once this has been identified, the options available on how to achieve this goal should become clearer.
           Hard to disagree with your much of your opinion Tomche. I feel it is purposely open for significant degrees of interpretation though. In relation to the above, who do you believe is driving the "kind" of Macedonia you speak of?

           My opinion is simple. Albanians represents a sphere of influence in the region that the USA can manipulate. They are an easy grouping of people to work with. The USA's interests in the Balkans are best served dealing with a group of people with aligned national interests. Macedonia has no real ally and the lure of the EU seems utterly delectable to the politicians and the citizens. Membership in the EU does not help the USA one little bit. Membership in the EU will also do little for Macedonians.

           In a nutshell, Macedonia has no future unless Macedonians decide on a future for themselves.
           Risto the Great
           MACEDONIA:ANHEDONIA
           "Holding my breath for the revolution."

           Hey, I wrote a bestseller. Check it out: www.ren-shen.com

           Comment

           • Vangelovski
            Senior Member
            • Sep 2008
            • 8533

            Welcome aboard TM. Excuse me for the abbreviation, but I’m lazy when it comes to writing out full pseudonyms.

            Originally posted by Tomche Makedonche View Post
            As for RoM, superfluous rights bestowed on particular citizens via an internationally brokered agreement which has to the extent been ratified by constitutional amendments will not be allowed to be retracted on the basis of internal democratic policy alone, rather as the state has proven itself incapable of resolving a particular internal issue without the aid of external mediation (whether willingly or be force), then by such precedence, the external mediators are considered obligated to include themselves in any attempts to replace the said agreement, for the "purpose" of ensuring any proposed replacement remains acceptable to the interests of all parties involved. Hence in this respect, sovereignty has been bypassed.
            Even so, that does not mean that Macedonia needs to welcome them or even allow foreign interference in its own domestic affairs, particularly if it is simply following internationally accepted practice by deconstructing so-called ‘group rights’ and implementing a political system based on individual rights and responsibilities.


            I don’t for a minute believe this would be a simple task and it does risk war. But not to attempt it would mean voluntarily surrendering Macedonia to a minority group led by racist extremists. War is undesirable to say the least, but many times it is unavoidable if we are to have a just peace in the long run.

            Originally posted by Tomche Makedonche View Post
            Any action embarked on should solely correspond with the "kind" of Macedonia that is intended to be created or sustained. Once this has been identified, the options available on how to achieve this goal should become clearer.
            What type of actions do you think would be appropriate under these circumstances?


            If my people who are called by my name will humble themselves and pray and seek my face and turn from their wicked ways, I will hear from heaven and will forgive their sins and restore their land. 2 Chronicles 7:14

            The Revolution was in the minds and hearts of the people; a change in their religious sentiments, of their duties and obligations...This radical change in the principles, opinions, sentiments, and affections of the people was the real American Revolution. John Adams

            Comment

            • MKPrilep
             Member
             • Mar 2009
             • 284

             SELO (ne grad) glumovo
             I think the mosque is as big as the new church in Strumica which till now is only to find in youtube
             The mosque is real.


             [IMG][/IMG]

             [IMG]URL=http://imageshack.us/photo/my-images/706/37943821137924228517719.jpg/][/URL][/IMG]

             [IMG][/IMG]

             [IMG]URL=http://imageshack.us/photo/my-images/822/38191619890542353255919.jpg/][/URL][/IMG]
             Last edited by MKPrilep; 04-26-2012, 08:22 AM.

             Comment

             • George S.
              Senior Member
              • Aug 2009
              • 10116

              I bet this mosque has been approved with plans etc??does anyone know?I have heard in some cases the albanians build it without even asking.
              "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
              GOTSE DELCEV

              Comment

              • ProMKD
               Member
               • Oct 2011
               • 367

               Holy f*** this is huge - think of how much TNT it would take...

               Today I read about the son of the businessman from Shtip that owns the vegetable oil company `Brilijant`. He married his son this week, and his new wife brags about `we bought our clothes in Sofia, and my makeup was done by armend ramadani`
               ¸Со Мишко бевме во Софија и од таму ги купивме мојот фустан, неговиот костум и чевлите. Само за шминката и фризурата се погрижи Арменд Рамадани, вели Сања.http://www.vest.com.mk/default.asp?I...6DEDD4B9BBF7B9
               Traitors.

               By the way, I think we need to open a thread specifically for all the Macedonian Orthodox Churches that have been robbed or vandalized. It would take some work from the admins/mods, but it would be worth being able to showcase the religious intolerance against our people. The topic should be closed for discussion, and should only provide links and quotes of articles where everybody can clearly see all the news for themselves. This topic is good for our members, but it`s far too enormous for outside viewers to actually get info from it easily.
               www.everythingmacedonia.com
               Support tourism to Macedonia!

               Comment

               • Niko777
                Senior Member
                • Oct 2010
                • 1895

                Originally posted by MKPrilep View Post
                SELO (ne grad) glumovo
                I think the mosque is as big as the new church in Strumica which till now is only to find in youtube
                The mosque is real.


                [IMG][/IMG]

                [IMG]URL=http://imageshack.us/photo/my-images/706/37943821137924228517719.jpg/][/URL][/IMG]

                One thing that I find very IRONIC about this mosque - it is built in neo-Byzantine architecture based on Hagia Sophia in Istanbul, something that Macedonians could never do for their Orthodox chruches, yet the Albanians have perfected it for their mosque.

                Comment

                Working...
                X