Македонија нуди рок за решавање на името!

Collapse
X
 
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts
 • DedoAleko
  Member
  • Jun 2009
  • 969

  Македонија нуди рок за решавање на името!

  Македонија и нуди на грција рок за решавање на името!

  Дефинирање временски рок за решавање на спорот со името. За прв пат македонската Влада излезе со ваков предлог пред Брисел.


  Шефот на дипломатијата и понуди на грција да поддржи датум за преговори на престојниот Совет, а штом Македонија ги почне преговорите за членство, односно во тн. скрининг процес, Скопје и Атина временски да се обврзат да го решат билатералниот спор.

  - Поставувањето на временска рамка за изнаоѓање на взаемно прифатливо решение за спорот со името, во првичната фаза од пристапните преговори за членство во ЕУ, би можело да доведе до позитивен развој во преговорите водени од ООН - нагласи Никола Попоски, министер за надворешни работи.

  Ваквиот предлог, грчките европратеници вчера го премолчеа. Дел од нивните европски колеги го оценија како оптимално решение за деблокaда на македонските евроинтеграциите.

  Ричард Хауит, вели дека предлогот ќе се најде на дневен ред на Европскиот Парламент.

  - Ова е нова иницијатива од вашата Влада. Според мене е мошне интересна, изјави Ричард Хауит, известувач за Македонија во ЕП.

  Предлогот на Попоски го пренесоа сите грчки медиуми, но реакција од официјална Атина нема. грците се фокусирани на Судот во Хаг .

  По информациите кои ги пласираше "Катимерини" и весникот "Товима" тврди дека пресудата ќе биде пола-пола.

  Судот ќе одлучи дека Грција ја прекршила Времената спогодба, но нема да и наложи во иднина да не ги блокира македон ските евроинтеграции.

  Според весникот ваква трауматична одлука, која Атина сепак ќе мора да ја почитува, негативно ќе се одрази и грчко-турскиот спор за континенталниот брег.

  izvor: http://sitel.com.mk/dnevnik/makedoni...vanje-na-imeto

  WTF!?
 • George S.
  Senior Member
  • Aug 2009
  • 10116

  #2
  whatever macedonia proposes the greeks are to be sure not to accept any proposal.Especially one that includes macedonia name.So what possible name can they come up that they will be mutually avcceptable.???
  "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
  GOTSE DELCEV

  Comment

  • ProMKD
   Member
   • Oct 2011
   • 367

   #3
   This is just a PREDLOG - SUGGESTION. Macedonia hasn't offered an actual expiry date. This Richard Howitt says "your government has offered..." YOUR GOVERNMENT, like we are a country without a name for f^^s sake.
   I hate that they release this kind of crap. It's kind of like an article that really says nothing but "maybe we should suggest this, if the time is right, and nobody gets offended, and big brother says its ok. Maybe even then we might possible consider it".
   www.everythingmacedonia.com
   Support tourism to Macedonia!

   Comment

   • George S.
    Senior Member
    • Aug 2009
    • 10116

    #4
    the politicians must be on the take as they still are negotiating.
    "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
    GOTSE DELCEV

    Comment

    Working...
    X