Најмакедонска свадба во Мелбурн за 2013 годи&a

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • lavce pelagonski
    Senior Member
    • Nov 2009
    • 1993

    Најмакедонска свадба во Мелбурн за 2013 годи&a

    Македонците во Австралија ја негуваат традицијата и обичаите, така беше и вчера на свадбата на Гоце и Маријана Наумовски.

    Уште во раните утрински часови започна свадбата со звуците на гајдата, зурлата и тапанот, допатуваа кумот и деверот, роднините и пријателите на домајќините Васко и Дивна Наумовски.

    Веселите звуци на Групата Медена, пеачот Ѓорге Атанасов и мајсторот на дувачки инструменти Панче Здравков се слушаа надалеку и тоа беше една од причините свадбарите да имаат и своја публика - комшиите од соседните улици љубопитно го следеа настанот.

    Веселбата продолжи со ора и песни, со адетот каде се месеше „сваќата“, зетот го бричеа, невестата ги даруваше гостите, се заигра невестинското оро на чело со невестата и кумот итн.

    После тоа следеше ручекот, пристигнаа лимузините за главните гости а едната привлече повеќе внимание - Хамер лимузина за 18 патници.

    Гостите заедно со младоженците се упатија до Македонскиот Православен Храм „Св. Никола“ во Престон.

    На самиот влез ги пречека Протереј - Душко Спиркоски кој го изврши чинот венчание на младите во традиционален Македонски православен стил кој траеше околу еден час.

    Следеше групно фотографирање на сите присутни пред храмот а младоженците се упатија за фотосесија во Паркот во Кобург.

    Вечерта во Гранд Нерет Ресепшн над 350 гости ги пречекаа гостите од главната маса каде започна веселбата и траеше до касно до ноќта.

    Мора да напомениме дека ретко каде во Мелбурн може да се присуствува на ваква Македонска свадба каде се запазуваат сите Македонски традиции и обичаи , каде може да се игра и пее само Македонски во стилот кој го имаше таа вечер и секако дека највеселите гости на таа вечер свекорот Васко, деверот Пеце Наумовски (светски шампион во карате) беа највеселите на таа вечер и дадоа се` од себе веселбата да биде на ниво секако тоа ги чинеа илјадници долари бакшиш.

    Од раните зори до касно до крајот на свадбата задолжен за бајракот беше Саше Наумовски братот на зетот Гоце кој беспрекорно си ја изврши својата задача.

    На свабата присуствуваа гости од други места во Австралија меѓу кои и од Сиднеј.

    Наша должност и чест беше да сликаме на денот на свадбата и со задоволство ви ги преставуваме фотографиите од овој настан овде....






















    Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

    „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов
  • Soldier of Macedon
    Senior Member
    • Sep 2008
    • 13670

    #2
    Macedonian weddings in Australia retain many of the old customs. Great pictures, congratulations to the nevesta and zet
    In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.

    Comment

    • EgejskaMakedonia
      Senior Member
      • Jan 2010
      • 1665

      #3
      Awesome photos Lavce. Looks like it was a lot of fun and a memorable celebration. Congrats.

      Comment

      • George S.
        Senior Member
        • Aug 2009
        • 10116

        #4
        Macedonians holding their tradtional svadba,there is nothing better to seeAlso more awesome is to pass the traditions to their children in most questionable times..thslav macedonis is when we are not accepted even as Macedonians in Australia only as slavs.This is due to greek lobbying & pressure of the Australian govt. Macedonians.or former Yugoslav republic of macedonia.
        Last edited by George S.; 01-01-2014, 11:32 AM.
        "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
        GOTSE DELCEV

        Comment

        • lavce pelagonski
          Senior Member
          • Nov 2009
          • 1993

          #5
          My brother and his wife wanted to have a traditional Macedonian wedding. I was the bajraktar
          Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

          „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

          Comment

          • Gocka
            Senior Member
            • Dec 2012
            • 2306

            #6
            Originally posted by lavce pelagonski View Post
            My brother and his wife wanted to have a traditional Macedonian wedding. I was the bajraktar
            Cestito, so sreka da mu e, da mu dajt gospod mnogu uspek vo zivotot i mnogu deca.

            You still get the occasional traditional wedding here in NJ, but for the most part you get modern 21 century boring American weddings

            Comment

            • lavce pelagonski
              Senior Member
              • Nov 2009
              • 1993

              #7
              I will upload some clips soon. We had proper gajda and zurla.
              Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

              „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

              Comment

              • lavce pelagonski
                Senior Member
                • Nov 2009
                • 1993

                #8
                i finally have a clip to show you from the wedding entrance.

                Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

                „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

                Comment

                • makedonche
                  Senior Member
                  • Oct 2008
                  • 3242

                  #9
                  Originally posted by lavce pelagonski View Post
                  i finally have a clip to show you from the wedding entrance.

                  https://www.youtube.com/watch?v=Bh59...ature=youtu.be
                  Lavce
                  Fantastic!
                  On Delchev's sarcophagus you can read the following inscription: "We swear the future generations to bury these sacred bones in the capital of Independent Macedonia. August 1923 Illinden"

                  Comment

                  • Risto the Great
                    Senior Member
                    • Sep 2008
                    • 15658

                    #10
                    Looks great!
                    I can almost taste the bread rolls!
                    Risto the Great
                    MACEDONIA:ANHEDONIA
                    "Holding my breath for the revolution."

                    Hey, I wrote a bestseller. Check it out: www.ren-shen.com

                    Comment

                    • George S.
                      Senior Member
                      • Aug 2009
                      • 10116

                      #11
                      please do lavce.
                      "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
                      GOTSE DELCEV

                      Comment

                      • vicsinad
                        Senior Member
                        • May 2011
                        • 2337

                        #12
                        Nice! Is that common in Australia for the musicians to enter behind the bride and groom for their wedding entrance? I've never seen it here, but maybe that's because the entrance is usually done to American music.

                        Comment

                        • George S.
                          Senior Member
                          • Aug 2009
                          • 10116

                          #13
                          its not normal but musicians will do anything for money.They get the audience approval & they get the clap.
                          "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
                          GOTSE DELCEV

                          Comment

                          • lavce pelagonski
                            Senior Member
                            • Nov 2009
                            • 1993

                            #14
                            It is something that is becoming more common. It adds a new twist to your normal entrance.
                            Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

                            „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

                            Comment

                            Working...
                            X